Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE  (Pročitano 44774 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Dusan Napijalo

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 41
Одг: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #20 poslato: 14-05-2010, 15:23:11 »


Lajpcig 1918 - Ovo je vlasnik albuma. Zena nasula caj, a njemu pogled luta kroz prozor: "Sta bi s mojim grobljima?"
Sačuvana

Svilena

  • Gost
Одг: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #21 poslato: 14-05-2010, 15:48:58 »

Svilena, jesi li bila skyscraper? Jesi li sta prepoznala?

Ma, nisam dotle ni došla! Sad sam skuvala veliku kafu, pustila muzikicu i uživam.
Tek sam na 3. strani  :aq24:

Kako mi na ovoj slici (što postavio kasina) zgrada "Palasa" izgleda malo.
K'o da mi fali neki sprat!   :aq02:

Sačuvana

Dusan Napijalo

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 41
Одг: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #22 poslato: 14-05-2010, 15:54:33 »

ahaaa, malo kusast
Sačuvana

Svilena

  • Gost
Одг: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #23 poslato: 14-05-2010, 16:49:05 »

more, ozbiljno sam se zamislila i zabrinula za sebe   :aq24:

                     

uočite razlike  :xq009:
Sačuvana

Black

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 2366
Одг: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #24 poslato: 14-05-2010, 17:04:58 »

Divno je vratiti vreme u nazad i videti naš grad kako je nekada izgledao...Dušane , reci nam malo više o sebi...
Sačuvana
Homo sum: humani nihil a me alienum puto

luksa

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 437
Одг: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #25 poslato: 14-05-2010, 18:07:35 »

Čoveče, znaš li ti koje je ovo blago,  :xq004:

Zavičajni muzej bi trebalo da se obavesti, ako postoji mogućnost da se slike otkupe od tebe.

 :xq011:
Sačuvana

luksa

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 437
Одг: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #26 poslato: 14-05-2010, 18:10:32 »

Spomenik slican ovom:

 http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=54557837&postcount=287

ima na našem starom groblju u Laništu.
Sačuvana

Dusan Napijalo

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 41
Одг: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #27 poslato: 14-05-2010, 18:18:00 »

Divno je vratiti vreme u nazad i videti naš grad kako je nekada izgledao...Dušane , reci nam malo više o sebi...
Ja sam rodjen u RS kod Banja Luke. Vise od pola zivota zivim u Holandiji i Nemackoj.  Bavim se atikvitetima, mada u poslednje vreme vrlo malo. Pre su bila bolja vremena. Ali ne bavim se starim iskopinama nego samo XX vek. Kad ja nadjem neki predmet, ja moram da znam tacno koji umetnik je napravio dizajn za taj predmet. Za mene su vazni potpisi, monogramy i fabricki znakovi. Najbolje poznam holandske i nemacke stvari. Fotografijama se uopste ne  bavim ali kad nesto iz otadzbine lezi iz put, ja to pokupim. I tako, nakupilo se dosta. Ja mislim da je svaka stara fotografija vazan istorijski dokument i treba ga sacuvati. Cesto nadjem i ''neprijateljko'', pa mislim da l' da zapalim pa nek nemaju. Al' uvek se predomislim i dam  im. Polako skeniram, postiram po forumima i tako se zabavljam u slobodno vreme. Pre mesec dana sam nabavio 2 fotke od selo Natalinci. Svabe slave Hicin rodjendan 1941, kod crkve. Imam takvih fotki i iz drugih mesta. Ali to se ne sme postaviti na forume zbog nemacke zastave i nj'ovog krsta. Odma' skidaju link i na forumu ostane rupa. Glupost.
Sačuvana

Dusan Napijalo

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 41
Одг: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #28 poslato: 14-05-2010, 18:39:05 »

Čoveče, znaš li ti koje je ovo blago,  :xq004:

Zavičajni muzej bi trebalo da se obavesti, ako postoji mogućnost da se slike otkupe od tebe.

 :xq011:
Ti nemas pojma koje blago se prodaje na Ebay za manje od jednog evra. Pre 5 dana sam kupio 12 fotki iz II sv rata za 1 evro. Selo Bela Reka, nemam pojma gde je ali sllike su interesantne.  Ovaj album sam ja kupio u februaru 2010 i platio tacno  68 evra. Album se malo tice Jagodine. To sto sam stavio ovde, to je sve. Verovatni ima jos slika iz okoline Jagodine ali to treba dokazati. Po nesreci, slike su zalepljene u album. Neke same spadaju a neke se cvrsto drze. Na poledjini onih koje su otpale, ima tekst pisan rukom. Ali ne znam sta pise na poledjini onih koje se cvrsto drze. Zao mi je da ih upropasim s nestrucnim skidanjem. Najvise slika je iz Kragujevca i okoline. Ja taj album ne bi prodao ni za milion E. Ali poklonio bih ga nekom muzeju. To imam na umu otkako sam ga kupio. Verovatno cu ga pokloniti u Kragujevac.
« Poslednja izmena: 14-05-2010, 18:41:50 od strane Dusan Napijalo »
Sačuvana

Svilena

  • Gost
Одг: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #29 poslato: 18-05-2010, 10:30:59 »


Jagodina 1914-1918 - Nemacko groblje kod crkve.

Da li je ovo hram Svetog Velikomučenika Georgija na Jagodinskom groblju? 

Sačuvana

donwlayco

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 5690
Одг: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #30 poslato: 18-05-2010, 10:58:24 »





« Poslednja izmena: 18-05-2010, 11:05:36 od strane donwlayco »
Sačuvana

donwlayco

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 5690
Одг: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #31 poslato: 18-05-2010, 11:06:40 »


Veletrgovac stokom Jovan Kosovljanin je 21. decembra 1852. godine u Jagodini osnovao malu ručnu pivaru u kojoj se u bačvama uz pomoć kvasca vršilo vrenje "koje je trajalo nekoliko dana, posle čega je pivo pretakano u manju burad i puštano u promet". Prvi tehnolog Jagodin-sko pivare i po nekima osnivač bio je nemac Vanderer. Fabrika se nalazila na periferiji grada, uz carigradski drum i imala je, što je za pivo najvažnije, bogati izvor kva-litetne bunarske vode. U prvim godinama rada pivara je zapošljava desetak radnika. Jovanov sin Mihailo je 1893. godine za 230.000 dinara kupio savremene mašine, sa-zidao nove zgrade, primio nove radnike i uspeo da podi-gne nivo proizvodnje toliko da je mogao 1912. godine pivaru da pretvori u moćno akcionarsko društvo koje je poslovalo pod nazivom "Parna pivara i fabrika slada Mih. J. Kosovljanin a.d."
Sačuvana

Svilena

  • Gost
Одг: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #32 poslato: 18-05-2010, 22:47:18 »



Prva srednja škola u Jagodini pod nazivom "gimnazijska realka" počela je sa radom 26. novembra 1869. godine. Za prve nastavnike u jagodinskoj realki ostavljeni su Mihaijlo Marković, suplent, koji je predavao srpsku gramatiku,zempljopis, računicu i nemački jezik, učitelj Pavle Miletić, koji je predavao crkvenu istoriju i učitelj Đura Jakšić, koji je predavao crtanje i krasnopis. Škola je započela rad u novoj školskoj zgradi, opremljenoj za tadasnje uslove veoma dobrim skolskim nameštajem.

Na molbu građana Jagodine, 1873. godine ministar prosvete Stojan Novaković dozvolio je otvaranje trećeg razreda. Pimljen je još jedan nastavnik a ime škole je promenjeno u "polugimnazija". Dve godine kasnije, Jagodinska polugimnazija menja ime u Nižu gimnaziju. Početkom 1879/80 upisan je i četvrti razred, u kome su bila samo četiri učenika.

Za vreme obeležavanja stogodišnjice Kočine krajine, 1888. godine,učenici su stupili u štrajk zbog isključenja jednog njihovog druga iz škole. To je bio prvi štrajk učenika ove škole. Trajao je dva dana i završio se kažnjavanjem velikog broja učenika.

1898. godine doneta je odluka o ukidanju Jagodinske gimnazije, a vec pocetkom školske 1898/99. godine u Jagodini je otvorena privatna gimnazija. U njoj su predavali honorarno nastavnici u penziji i nastavnici Muške učiiteljske škole iz Jagodine koja je počela sa radom te godine. Ukazom od 31/7/1902. godine ponovo je u Jagodini otvorena državna četvororazredna gimnazija. Ukazom Kralja Petra I od 31/7/1908. godine odobreno je Mihailu Jevtiću da moze o svome trošku otvoriti četvororazrednu žensku gimnaziju u Jagodini.

Za vreme Prvog svetskog rata 1914-1918, gimnazija nije radila. Većina njenih nastavnika bili su regrutovani i aktivno učestvovali u odbrani zemlje. Živote za odbranu Srbije u ovom ratu su dali Sreten Nikolić, direktor i Jovan Ivkovic, profesor.
« Poslednja izmena: 21-06-2010, 14:18:41 od strane Svilena »
Sačuvana

Svilena

  • Gost
Одг: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #33 poslato: 18-05-2010, 23:09:40 »

Znam da ne pripada ovoj temi, ne odnosi se na staru Jagodinu, ali nisam mogla da odolim i da je ne postavim.
Opet http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=679320&page=12 i jedna očaravajuća fotografija
snimljena 1918.god. u Grdelici, u teškim vremenima izbeglištva

  

« Poslednja izmena: 20-06-2010, 00:51:08 od strane Svilena »
Sačuvana

Fanta

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 5090
Одг: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #34 poslato: 18-05-2010, 23:21:40 »

perfektno!
Kakav pogled!
Sačuvana

krimortus

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1262
Одг: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #35 poslato: 19-05-2010, 21:36:24 »

@Dusan
slika na 15.strani skyscrapercity gde ljudi sede u  kolima sa upregnutim kravama je sa nekog vencanja...ne sa zadusnica (na slici pise Hochzeit zug - svadbeni voz tj kolona)...

i meni se bas svidja ta fotografija kako su ranije izgledale svadbe

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=679320&page=15
Sačuvana

tatoo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9223
  • NEKO NAS POSMATRA
Одг: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #36 poslato: 26-05-2010, 10:51:47 »

                                           
Sačuvana

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
Одг: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #37 poslato: 26-05-2010, 12:37:13 »





SUP pre puštanja



Dusan Napijalo

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 41
Odg: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #38 poslato: 13-01-2011, 15:02:42 »



Laniste 1915 godine
Imam desetak do sad nevidjenih slika Lanista, iz albuma nemacke bolnicarke.
Sačuvana

Dusan Napijalo

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 41
Odg: STARE FOTOGRAFIJE I RAZGLEDNICE JAGODINE
« Odgovor #39 poslato: 13-01-2011, 15:05:54 »



Laniste 1915
Sačuvana
 

Stranica je napravljena za 0.082 sekundi sa 24 upita.