Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Etika odgovornosti  (Pročitano 5625 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
Etika odgovornosti
« poslato: 10-03-2007, 20:31:55 »

Danas je tako moderno reci "prihvatam odgovornost za svoje postupke". Tesko je a ne uociti da su te preci prerasle iz, najlakse receno, objasnjenja stanja svesti, dakle, iz istinitog prihvatanja, a jos bitnije, i shvatanja odgovornosti i svih posledica na koje smo izricanjem takve recenice spremni, u svakodnevnu uzrecicu, pa i, u velikom broju slucajeva, recenicu kojom se "protivnih ostavlja bez argumenata".

Sama disciplina pociva na nekoliko jednostavnih principa:

1. Kantova transcendentalna etika tumacena u okvirima moralne egzistencije (Postupaj tako da maksima tvog postojanja moze biti jedan opsti zakon - sa akcentom na postojanje a ne, kako stoji u originalu delanje);
2. Principi slobode Dzona Loka - sloboda ZA i sloboda OD (ja sam slobodan da sam odlucujem i slobodan sam da ostalima pruzim istu mogucnost)
3. Apsolutno negiranje "morala stada" (pgledajte Niceovu "Geneologiju morala") kao obika normi koje su postavljene tako da samo stado (masa) moze od njih da ima koristi - dakle, velicanje i postovanje individualnosti, svoje i tudje;
4. Mozda i najneodrziviji princip - zrelost subjekta (individue);
5. tzj. futuristicki pristup - zivi danas, ali zivi za sutra!!!

Jednostavni primeri (iz zivota i umetnosti):
lik koji prihvata odgovornost - lik koji ne prihvata odgovornost

- Isus - Hitler
- Sidarta - Pikaso
- Sokrat - Bil Gejts (samo ga slusajte sta prica)
- Leonida - veliki broj politicara i kvazi istih
- Zaratustra - hmmmm.... ja... sm008.gif

Dakle, kako shvatate odgovornost i da li ste zaista spremni da "prihvatite" odgovornost?


p.s. Za lakse shvatanje etike odgovornosti pogledajte: Kant - Zasnivanje metafizike morala; Nice - Geneologija morala; Kami - Stranac; Hese - Sidarta....




tekst (pitanje)  preuzet sa foruma      http://forum.bgdcafe.com/
 

Stranica je napravljena za 0.097 sekundi sa 21 upita.