Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Atomsko Sklonište  (Pročitano 6209 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Black

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 2366
Atomsko Sklonište
« poslato: 28-07-2010, 20:49:37 »

Atomsko Sklonište je moja NAJNAJNAJ domaća grupa ikada....slušam ih i danas i moja deca se čude kako mogu da slušam istu muziku koju sam slušao i pre 25 godina.....Da li još neko voli ovu grupu? Napomninjem da je ova grupa za mene umrla onog dana kada je umro Serđo Blasžić i ne pada mi na pamet da slušam ovu bednu kopiju koja sada svira pod istim imenom...Svaka čast Brunu Langeru ali to je čisto grebanje za koju kintu....
« Poslednja izmena: 29-07-2010, 08:08:36 od strane Black »
Sačuvana
Homo sum: humani nihil a me alienum puto

Black

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 2366
Одг: Atomsko Sklonište
« Odgovor #1 poslato: 28-07-2010, 20:54:46 »

Sačuvana
Homo sum: humani nihil a me alienum puto

Black

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 2366
Sačuvana
Homo sum: humani nihil a me alienum puto

Black

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 2366
« Poslednja izmena: 28-07-2010, 20:58:38 od strane Black »
Sačuvana
Homo sum: humani nihil a me alienum puto

Black

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 2366
Sačuvana
Homo sum: humani nihil a me alienum puto

Black

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 2366
Одг: Atomsko Sklonište
« Odgovor #5 poslato: 28-07-2010, 21:05:16 »

Od lepših stvari u svom mlađahnom životu ubrajam par pijanki sa kompletnom originalnom postavom Atomaca , sredinom 80-tih u Makarskoj i to što često igram preferans sa prvim bubnjarom benda , Sašom Dadićem....
Sačuvana
Homo sum: humani nihil a me alienum puto

Svilena

  • Gost
Одг: Atomsko Sklonište
« Odgovor #6 poslato: 28-07-2010, 21:13:52 »

Black, odlicno podsecanje   :aq05:

Kinematograf našeg djetinjstva
Jedna mala kino sala
Iz nasega djetinjstva
Parterima, balkonima
A na njima
Pletenice, skolske kute
Traperice voljene djevojcice
Mnoge drage prijatelje
I mangupe, siledzije.

U tri dana tri junaka
I ubistvo usred mraka
Pretuceno deset baka
Iskopano petnajst raka.

A slijedecih sedam dana
Strasno lice Frankensteina
predpremijera rasprodana
O zivotu Don Juana.

Jedna mala kino sala
Iz nasega djetinjstva
Parterima, balkonima
A na njima
Pletenice, skolske kute
Traperice voljene djevojcice
Mnoge drage prijatelje
I mangupe, siledzije.

Cudovista u svemiru
Polagano vec umiru
Nacrtano je i lice
Neuhvatljivog ubice.

I nedjeljna matineja
Silovanje podno keja
Nekoliko manijaka
Sto presrecu usred parka.

Jedna mala kino sala
Iz nasega djetinjstva
Parterima, balkonima
A na njima
Pletenice, skolske kute
Traperice voljene djevojcice
Mnoge drage prijatelje
I mangupe, siledzije.

Vojevanje atamana
Iz dalekih nekih dana
I marinci Pacifika
Pet brutalnih narednika.

Zemljotresi sto sve ruse
Noz zabijen usred guse
Ljudozderska gozba tece
Bacili su ih u smece.

Jedna mala kino sala
Iz nasega djetinjstva
Parterima, balkonima
A na njima
Pletenice, skolske kute
Traperice voljene djevojcice
Mnoge drage prijatelje
I mangupe, siledzije.

Sa albuma "Ne cvikaj generacijo"

Imala sam ovaj album, pre nego sto sam shvatila da se knjige i ploce ne pozajmljuju  :xq010:
Sačuvana

Svilena

  • Gost
Одг: Atomsko Sklonište
« Odgovor #7 poslato: 28-07-2010, 21:34:01 »

« Poslednja izmena: 28-07-2010, 21:37:04 od strane Svilena »
Sačuvana

Black

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 2366
Одг: Atomsko Sklonište
« Odgovor #8 poslato: 28-07-2010, 21:58:25 »


Predistorija grupe zadire u 1968. godinu kada je u Istarskom narodnom kazalištu u Puli premijerno izvedena predstava "Atomsko sklonište" koju je režirao pesnik Boško Obradović. Za tu predstavu reditelj je napravio izbor iz svetske antiratne poezije, a uvrstio je i svoje pesme "Kuga u Danangu" (protiv rata u Vijetnamu) i "Vaclavske Namjesti" (protiv vojne intervencije Sovjetskog Saveza u Čehoslovačkoj). Budući da je Obradović dugo godina negovao ideju o formiranju rock grupe koja bi radila muziku na njegove tekstove, jednom prilikom je ispred pulske kafane "Jadran", gde su se okupljali muzičari, nekolicini iskusnih instrumentalista ponudio fasciklu sa svojim tekstovima.

Ubrzo je napravljen i dogovor o zajedničkom radu i oformljen je bend Atomsko sklonište. Bilo je to 26. februara 1977. godine, a grupu činili su basista Bruno Langer (ex Boomerang), pevač Serdo Blažić, gitarista Dragan Gužvan, klavijaturista Eduard Kancelar, bubnjar Saša Dadić i Rudolf Grum koji je pevao prateće vokale. Prvi veći uspeh grupa je postigla na BOOM festivalu u Novom Sadu decembra 1977. godine. U proleće 1978. godine učestvovali su na Omladinskom festivalu u Subotici, a ubrzo im je izašao prvi LP "Ne cvikaj, generacijo" na kome su precizno formulisali hard rock zvuk sa antiratnim i kataklizmičnim tekstovima koji su dosta dugovali u to vreme već demodiranoj hipi ideologiji. Debi im donosi prve hitove: "Pomorac sam majko", "Kinematograf našeg djetinjstva" i "Ne cvikaj, generacijo." Na samom početku grupa je prigrabila interesovanjejavnosti svojim najavama da sviraju punk (mada su kasnije priznali da nisu ni znali o čemu je reč), pocepanom odećom u kojoj su nastupali i efektnim fotografijama koje im je realizovao Mariborčanin Tone Stojko. Saradnju sa porodicom Stojko proširili su kada su Tonetovoj supruzi Neci Falk snimili matricu za pesmu "Zaspao si u mojoj kosi". Drugi album "Infarkt", opremljen knjigom fotografija Toneta Stojka, doneo im je nove koncertne favorite "Pakleni vozači" i "Djevojka br. 8". Zbog obaveza prema fakultetu grupu je napustio Eduard Kancelar, a zamenio ga Paul Bilandžić. Svoje pozicije učvršćuju na dobro uvežbanim koncertima obogaćenim scenografijom sastavljenom od bodljikavih žica a jednom prilikom, u Ijubljanskoj hali Tivoli, iznad bine je bilo razapeto trista kišobrana. Grupa regrutuje vernu publiku, ali postaje česta meta dela kritike koja im najčešće upućuje zamerke zbog nategnutosti Obradovićevih tekstova. Na negativne kritike reaguju otvorenim pismima u kojima se razračunavaju sa novinarima koji im nisu po volji. Treći album uz veliku medijsku kampanju snimaju na poluostrvu Stoja u blizini Pule u pokretnom studiju Mobile One koji su upravo pre njih koristili AC/DC za snimanje koncertnog albuma. U produkciji Džona Ečelsa (John Etchells) i Bila Einsvorta (Bill Ainsworth) 1980. godine nastaje ploča "U vremenu horoskopa". U tom periodu Paul Bilandžić više nije bio dan grupe, jer je osnovao svoj Lilihip i Sklonište nastavlja kao kvartet. Živi album "Atomska trilogija" snimaju leta 1980. godine na koncertu u Domu hrvatskih branitelja u Puli. Već sledeće godine izlazi album "Extrauterina" (Vanmaterična trudnoća) sa istim producentima, ali ovog puta u francuskom Super Bear studiju gde su pre njih radili Elton Džon (Elton John), Kejt Buš (Kate Bush) i Pink Floyd. Muzičku novost na ploči predstavlja uvodenje harmonike u pesmi "Smanji gas". Dobijaju i novog bubnjara Zdravka Širolu, a posle ove ploče raskidaju saradnju sa Boškom Obradovićem. Voda sastava postaje Bruno Langer koji piše tekstove i muziku. U londonskom JAM studiju 1982. godine snimaju album "Mentalna higijena", a gost na saksofonu je Mel Kolins (Mell Collins) koji je svirao sa sastavima Rolling Stones, Dire Straits i King Crimson. Iste godine odlaze na svirke u SAD i na Floridi rade album "Space Generation" koji je kod nas licencno objavio PGP RTB. U zagrebačkom Trooly sound studiju snimaju album "Zabranjeno snivanje". Godine 1986. Langer i Gužvan, pod imenom Atomic Shelter, sa američkim muzičarima Vesom Taltonom (Wes Talton), vokal, Fredi Stakijem (Fredie Stuckey), klavijature i Dejvidom Preslijem (David Prisley), bubnjevi, snimaju ploču "This Space Ship" koja, takode biva licencno objavljena kod nas. LP donosi šest starih, prearanžiranih pesama i četiri nove. Koncertni album "Jednom u životu" ujedno je i poslednji na kome se pojavljuje Serdo Blažić. Posle duge bolesti on je preminuo 18. januara 1987. godine. Krajem iste godine Langer kreće sa novom postavom. Pojačan mladim gitaristom Rankom Svorcanom i bubnjarem Nikolom Durakovićem on preuzima i vokalnuulogu i održava Atomsko sklonište do današnjih dana. Album "Criminal Tango" objavljuju 1990. godine. Avgusta 1991. godine, u vreme kada su već počeli oružani sukobi, nastupaju na Zaječarskoj gitarijadi. U Americi im 1992. godine izlazi CD "East Europe Man" koji su snimili sa pevačem Vesom Taltonom. Grupa i danas povremeno nastupa, a bivši danovi se bave drugim zanimanjima: Dragan Gužvan je direktor firme, Saša Dadić radi u "Uljaniku" a Zdravko Širola je inženjer gradevine u preduzeću za puteve. Nastavak diskografske aktivnosti obeležen je objavljivanjem CD-a "Terra mistica". Na disku "1976.1986." RTV Slovenija je objavila izbor njihovih hitova.

Diskografija

"Ne cvikaj generacijo" (RN U 1978.) "Infarkt" (RTV U 1978.) "U vremenu horoskopa" (RN U 1980.) "Atomska trilogija" (RN U 1980. koncertni) "Extrauterina" (RN U 1981.) "Mentalna higijena" (RN U 1982.) "Space Generation" (EER / PGP RTB 1983.) "Zabranjeno snivanje" (RN U 1984.) "Jednom u životu" (RN U 1985. koncertni) "This Space Ship" (EER / PGP RTB 1987.) "Criminal Tango" (RN U 1990.) "East Europe Man" (EER 1992.) "Terra Mistica" (Croatia Records 1995.) "1976.-1986." (RN S 1995. kompilacija)








 
 
Sačuvana
Homo sum: humani nihil a me alienum puto

NameNo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 6626
Одг: Atomsko Sklonište
« Odgovor #9 poslato: 28-07-2010, 23:29:13 »


Žar Ptica
http://www.youtube.com/watch?v=Xe1wPSua6_c



Vidio sam noćas žar pticu,
Na sred svijetlog trga kako spava.
Prišao sam joj tiho, posve blizu,
Htio sam je ulovit tebi za ljubav.

Al' ona nikako nije htjela
Da je predam tebi na dar.

Ušao sam u rajsku šumu,
Vidio sam ovcu od suhog zlata.
I dok je ona mirno pasla travu,
Htio sam je ulovit tebi za ljubav.

Al' ona nikako nije htjela
Da je predam tebi na dar.
Uvijek samo tebi sve sam davao,
Ali nisam znao da si tako nevjerna.

Ušao sam u tvoj omiljeni bar,
Jedni drugima čitaju crnu sudbinu.
Cvjetne vijence plela je stara ciganka,
Htio sam joj ukrast' crvenu ružu.

Al' ona nikako nije htjela
Da je predam tebi na dar.


Sačuvana

NameNo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 6626
Одг: Atomsko Sklonište
« Odgovor #10 poslato: 28-07-2010, 23:35:47 »






Kroz koliko vrata
Moram proć’,
Da bih ušao
U gluhu noć?

Pun je mjesec,
To tebe plaši, znam.
Pun je mjesec,
Ne da ti da snivaš.

Koji prozor
Vodi na krov,
Želim sjesti
na dimnjak crn.

Pun je mjesec,
To tebe plaši, znam.
Pun je mjesec,
Ne da ti da snivaš.


PUN MJESEC
http://www.youtube.com/watch?v=xek0DQo5Ozg






Sačuvana

Black

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 2366
Одг: Atomsko Sklonište
« Odgovor #11 poslato: 29-07-2010, 08:14:23 »

Najbolji textovi potiču od legendarnog Boška B. Obradovića.....
Sačuvana
Homo sum: humani nihil a me alienum puto
 

Stranica je napravljena za 0.091 sekundi sa 25 upita.