Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Podizanje Windows-a  (Pročitano 13384 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
Podizanje Windows-a
« poslato: 07-10-2007, 21:51:18 »

Pre bilo kakvog podizanja vas rachunar radi prvo POST (Power on self test).
Power on self test je zaduzen za fizichku memoriju i hardware koji se trenutno nalazi u vasem rachunaru.
Zatim vas rachunar radi (Plug And Play) iliti pak (Basic Input Output System) Poznatiji kao BIOS.
BIOS zatim trazi "boot.ini" i aktivira "master boot record".

Boot.ini i Master boot record su zaduzeni za hardware/sku delatnost i nema nikakvog kontakta sa vasim operativnim sistemom.

Zatim sledi Boot proces:

Sastoji se od chetiri faze:

Boot loader
Master Boot
Izbor operativnog sistema
Hardware/ska detekcija uredjaja na vasem rachunaru

Sastavljeni su iz sledeceg redosleda:

NTLDR (Zauzima 64 kilobajta vase memorije zaduzene za ms.dos i 32 bitnu memoriju za Operativni sistem Xp "Xperience")

Boot.ini (Ntldr chita i trazi Boot loader bilo da je Ntfs ili Fat/Fat32 sistem, Znachi ovo je pre bilo kog podizanja.
Primer: ukoliko imate 2 operativna sistema sistem ce vas pitati koji operativni sistem zelite da podignete, ili ukoliko postoji samo jedan OS (Operativni sistem) krenuce dalje da podize OS bez pitanja.

To vam se radi pre bilo kojih "splash screen/ova.
Lokacija tog fajla nalazi se u "rutu diska c:/boot.ini". "sakriveni fajl")
Ovako bi izgledao pravilan boot.ini

[boot loader]
timeout=30 <===> ovde mozete menjati vremenski interval timeout/a
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOW S
[operating systems]
multi ( ovde moze da bude i zapis "Skazi" za starije rachunarei) (0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn

Pa onda.
NTLDR chita boot.ini i sporazumevaju se koji OS treba podici i koliko ih ima.

NTdetect.com je zaduzen za sledece:

Posto je odredjeno sta treba podici i sa koga hard diska NTdetect.com to sve detektuje i pravi listu i hardware/ski kljuch u registry bazi.

Ntoskrnl.exe (BUS adapteri, Garficka, Portovi, Tastatura, USB i Ostali "Cold swapovi"),


Ntbootadd.sys ====
==== Fajlovi vezani za gore napomenuto
Bootsec.dos ====

NTOSKRNL.EXE Ide ochitavanje Kernel/a

Kernel se loadira u 32 bitnu memoriju zaduzenu za operativni sistem.
Zatim komunicira sa HAL/om.

HAL je zaduzen za komunikaciju izmedju Kernela i vasih hardware/ske konfiguracije. masine ( Dll fajl koji se nalazi u Windows-u. Tako da kada promenite konfiguraciju, HAL zajedno sa filterima raspoznaje sta je sta. Nekome poznatije kao (Plug and play)

Zatim se HAL smesta u registar bazu i dodaje im value "0"
Tako NTDLR zna sledeci put sta treba da podigne od sistema po (default/u).

Kernel zatim preuzima ulogu podizacha Windows/a i zatim preuzima sve podatke koji su mu potrebni, odatle izlazi veliki splash screen logo (Windows XP profesional, ili ukoliko imate instaliran SP2 "Service pack 2" pisace samo Windows XP)
I pochinju one tachkice da se krecu kako ih vec zovete. 

Zavrsava se splash logo i Hardware/ski kljuch je kreiran (to znachi da je kernel upisao u registry bazu taj kljuch koji ce sledeci put koristiti prilikom podizanja sistema)

Memorijski zapamceno sta sledeci put treba podici (isto zapisano kljuchem u registry bazi)

Svi drajveri su u listi za podizanje sistema (sistem sada ima dovoljno podataka sta traba od hardware/a i drajvera da podigne, u registry bazi se dodaje value "1"). Drugi put prilikom pada sistema pojavice vam se i ova opcija (last good configuration "zadnja opcija na kojoj je sistem radio bez problema") sachinjena od one gore napomenute value "1" koja je dodata bas zbog pada sistema.


I na kraju zapochinje seciurity sub sistem (input output 32 bitne uredjaje) da loadira ujedno sa GUI/em (graphical user interface), i zapochinje logon splash screen (Welcome).

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
Одг: Podizanje Windows-a
« Odgovor #1 poslato: 07-10-2007, 21:51:52 »

U uvodnom izlaganju bih predocio neke stvari koje bi bile potrebne za instalaciju, mala pomoc koji sistem da instalirate i neka uputsva oko drajvera.

Startup disketa - Prvo, neka vam pri ruci bude startup disketa. U Windowsu 95/98/ME se ona pravi tako sto ubacite praznu disketu u vas flopi pa onda idete na STart - Settings - Control Panel - Add/Remove Programs - STartup Disk. U Windowsu XP ubacite praznu disketu pa onda idete My Computer - desni klik na oznaku diskete - Format i cekirate Create an MS-DOS startup disk. Startup disketa je potrebna ukoliko zelite particionisati vas hard disk a u tu svrhu se koristi FDISK, koji sada necu opisati (u nekom drugom tutorialu).

Podesavanje BIOS-a - Druga stvar potrebna je da u BIOS-u postavite da vam je CD butabilan. Posto BIOSi nisu univerzalni, konsultutjte uputstvo koje ste dobili uz maticnu plocu. Takodj, postavite i da vam je floppy butabilan (ako instalirate 9x/me).

Drajveri - Trece, proverite da li sistem koji zelite instalirati podrzava vas hardver. Najbolje je da se o tome obavestite na sajtu proizvodjaca delova koji cine vas kompjuter ili na Microsoftovom sajtu (http://www.microsoft.com). Raspitajte se koji drajveri najbolje rade na tom i tom sistemu, kako kasnije ne bi doslo do nezeljenih posledica... Ako se odlucite za 2k/xp sisteme, potrebni su vam Service Pack-ovi koji se mogu downloadovati sa MSovog sajta. Aktuelni SP za 2k je SP4 a za XP SP1. Ako instalirate WIndow s 2k, dovoljno je instalirati SP4 (ne i prethodne) jer on sadrzi sve ostale u sebi (cisto da vam skratim muke )

Koji Windows - E sada koji Windows instalirati? Vreme je odavno pregazilo Windows 95/98/98se/ME tako da se vecina ljudi orijentise ka 2k/XP sistemima. U zavisnosti od vase konfiguracije zavisi i koji sistem na njoj dobro radio. Minimum koji se preporucuje za Windows XP bi trebao da bude: procesor od oko 700 MHz i bar 256 mb RAM memorije. 2k trazi nesto manje, a za 95/98/me ce biti dobra i masina do 300 MHz i 128 mb RAM-a. U principu, vlasnici jacih masina ne bi trebalo da uopste razmisljaju od zastarelim 9x/ME sistemima. Windows XP zadovoljava sve potrebe - dobar je za igre, multimediu, internet i sl... U zavisnosti od sistema koji instalirate, preporucuje se i odredjeni fajl sistem. U slucaju da je to 9x/ME fajl sistem bi trebao da je FAT32, a u slucaju 2k/XP sistema je to NTFS. Ako se pitate koje su razlike izmedju NTFS-a i FAT32, bio bi suvise dugacak odgovor pa potrazite malo po forumu...

Particionisanje - isparticionisite disk prema svojim potrebama. Tu nema nekog posebnog pravila. Ako ce na sistemskoj particiji sem sistema biti i programi bez 10 gb ne pocinjite instalaciju (ne zaboravite i na virtuelnu memoriju koja otprlike iznosi 2x sistemska). Ako ce programi biti na drugoj particiji, 5gb je vise nego dovoljno (za 2k/xp) tj oko 2 gb (9x/me).

Nadam se da ce vam uvodni deo biti od kosristi. Odlucili ste se za sistem, proverili kompatibilnost, pribavili drajvere i spremni ste da pocnete? Krenite u instalaciju sa dosta optimizma, jer ne mora sve da prodje bas kako treba...

INSTALACIJA: WINDOWS 9x/ME

Pre pocetka instalacije je potrebno da imate startup disketu i praznu particiju. OK, ubacite startup disketu i sacekajte da vam se ucita boot menu. Imate izbor od 2 opcije: da podignete sistem sa i bez CD-ROM podrske. Vi cete izabrati sa CD-ROM podrskom i pustiti da se ucitaju svi potrebni drajveri. Ako je sve proslo ok, trebalo bi da vidite komandnu liniju spremnu za rad... (A:\_). Uzecemo da je X: vas CD-ROM.
Otkucajte X: i lupite &lt;enter>. Instalacija pocinje pokretanjem setup.exe fajla pa otkucajte setup i lupite &lt;enter>. Ukoliko je instalacija spakovana u neki direktorijum potrebno je prvo da udjete u njega komandom cd naziv_direktorijuma pa tek onda da pozovete setup. Posle pokretanja setup.exe, pojavice se Windows scandisk koji ce proveriti ispravnost vaseg diska. Ukoliko prodjete test, mozete nastaviti instalaciju. U protivnom dobro pogledajte kakvu je gresku izbacio da biste lakse resili problem. Ako ne prodjete test, ne ocajavajte. Nekada se desi i da scandisk pogresi, pa pokrenite opet setup.exe. Ako i dalje pravi probleme, formatirajte particiju (kucajte format oznaka_paricije: i na pitanje da li zelite da formatirate odgovorite sa Y). Sam proces instalacije je veoma prost. Samo pratite uputstva i za vrlo kratko vreme imacete instaliran Windows 9x/ME na vasem disku.

INSTALACIJA: WINDOWS 2k/XP

Potrudite se da nabavite butabilan disk, mada je instalacija doticnih sistema moguca i sa disketa (6 komada). Ako imate butabilan disk, ubacite ga u CD-ROM (i prethodno namestite u BIOS-u da je CD butabilan). Posle izvesnog vremena ce se pojaviti sam setup, koji ce prvo prekopirati potrebne drajvere. Ukoliko instalirate sistem na RAID ili SCSI diskove pritisnite F6. Prvo ce vas docekati License Agreegment koji mozete a i ne morate procitati. Sledece pitanje je pitanje particije, gde ce te vi obeleziti particiju na koju instalirate Windows. U sledecem koraku, bicete upitani da li zelite da setup formatira particiju za vas (FAT-NTFS) ili da ne cacka nista. Preporucljivo je da particija bude NTFS tipa, ali odluka je na vama. Takodje napominjem da iz setupa mozete izvrsiti veoma lako particionisanje sistema (ako niste vicni FDSIK-u). Posle manje gnjavaze, krenuce instalacija, a p[osle prvog restarta cete preci u graficki bogatije okruzenje gde cete podesavati vremenske zone, jezicke opcije i sl.

MOGUCI PROBLEMI PRI INSTALACIJI

Ukoliko disk nije ispravan, verovatno ce setup prijaviti da ne moze prekopirati neke fajlove na vas disk. U tom slucaju proverite disk nekim programom (spinrite) kako biste bili sigurnoi da nema neki BS. Formatirajte particiju ili ako je potrebno ispartiionisite opet. Takodje, kao zadnje oruzje vam ostaje low-level format.
Takodje je moguce da setup prijavi da neki fajl nije validan (corrupted). Tada obratite paznju na memoriju (recimo, meni se desilo slicna stvar, sukob memorije i ploce pa sam 7 dana bezuspesno instalirao 2k/xp). Takodje obratite paznju i na sam CD, koji je mozda prljav, ogreban ili na neki drugi nacin fizicki ostecen.
Problem u instalaciji moze da bude i napajanje, pa zato uvek imajte dobro i kvalitetno napajanje.

INSTALACIJA GOTOVA STA SAD? (WINDOWS 9x/ME)

Udjite u Windows. Prvo, instalirajte drajvere za plocu (u zavisnosti od chipseta - VIA, INTEL, SIS, nVIDIA). Ovi drajveri se prvi instaliraju. Sledeci je DirectX (9.0b), pa drajveri za graficku, zvucnu i modem. Kada sistem trazi da ga resetujete OBAVEZNO TO UCINITE! Onda sve ostalo - podesite okruzenje prema svojim potrebama.

INSTALACIJA GOTOVA STA SAD (2k/XP)

Startuje WIndows. Ubacite CD sa Service Packom i instalirajte ga. SP se UVEK PRVI INSTALIRA KOD XP/2k/NT SISTEMA!!!! Resetujte sistem. Instalirajte drajvere za plocu (u zavisnosti od chipseta - VIA, INTEL, SIS, nVIDIA). Ovi drajveri se prvi instaliraju. Sledeci je DirectX (9.0b), pa drajveri za graficku, zvucnu i modem. Kada sistem trazi da ga resetujete OBAVEZNO TO UCINITE! Podesite servise i onda krenite u instalaciju programa.

DUAL BOOT - WINDOWS 9x/ME i XP/2k

Veliki broj korisnika zeli da ima dva sistema. Sve kombinacije su moguce ali postoje specificne situacije!
Situacija 1: Windows 98/ME i XP/2k
2k i XP ne dozvoljavaju da se stariji sistemi instaliraju. Zato je potrebno da prvo instalirate ME/98 na c:\ pa onda XP/2k na neku drugu particiju. U protivnom, 98/me nece korektno raditi.
Situacija 2: 2k i Xp, 98 i ME
Kod ovih kombinacija nema problema, instalirajte prvo 2k pa onda xp, tj 98 pa onda ME.

Podesavanje boot menija - Na c: particiji se nalazi fajl boot.ini koji je sakriven. Izmenom vrednosti mozete modifikovati boot meni - dodati ili obrisati neki sistem. PAZNJA: pre no sto pocnete da operisete sa boot.ini fajlom, OBAVEZNO napravite kopiju istog. Ukoliko zeznete MBR, uvek postoji lak nacin da popravite stvar. Ubacite 2k/XP instalacioni disk, sacekajte da se setup ucita pa izaberite REPAIR CONSOLE i otkucajte FIX MBR.
 

Stranica je napravljena za 0.079 sekundi sa 24 upita.