Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Biblioteka Cuprija  (Pročitano 17459 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Biblioteka Cuprija
« poslato: 12-04-2009, 18:17:13 »

Prva citaonica  (biblioteka) u Cupriji otvorena je davnog 29. decembra 1868. godine:


Sačuvana

Svilena

  • Gost
Одг: Biblioteka Cuprija
« Odgovor #1 poslato: 12-04-2009, 19:19:17 »

.
« Poslednja izmena: 22-12-2012, 22:35:37 od strane Svilena »
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Biblioteka Cuprija
« Odgovor #2 poslato: 12-04-2009, 20:35:19 »

Poziv na secenje slavskog kolaca 1911. godine (kalendar je po starom):



 :aq22:
Sačuvana

MASIRAM GASTARBAJTERKE

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 2984
  • ЈА САМ ВИШИ ФИЗИОТЕРАПЕУТ И РАДИМ МАСАЖЕ ПРИВАТНО
Одг: Biblioteka Cuprija
« Odgovor #3 poslato: 12-04-2009, 23:43:26 »

Inače ovde gde je bila ta Čitaonica je do skoro bio Kopernikus a sada je taj lokal prazan.
Sačuvana

sonja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1263
Одг: Biblioteka Cuprija
« Odgovor #4 poslato: 13-04-2009, 00:47:17 »

Koliko se ja secam ,ta  nasa biblioteka se zvala Dusan Matic....?
Pored toga  je bio jedan deo zgrade za izvidjace,nazalost,vlaga,budja i tuga....
Zar jos postoji biblioteka?
Sačuvana

MASIRAM GASTARBAJTERKE

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 2984
  • ЈА САМ ВИШИ ФИЗИОТЕРАПЕУТ И РАДИМ МАСАЖЕ ПРИВАТНО
Одг: Biblioteka Cuprija
« Odgovor #5 poslato: 13-04-2009, 01:30:10 »

Biblioteka postoji na istom mestu i dan-danas se zove tako a ova stara (nekadašnja) Čitaonica je bila na drugom mestu, odnosno tamo gde stoji ova tabla sa slike iz uvodne poruke. Radi se o lokaciji u glavnoj ulici u Ćupriji blizu Medicinske škole, gde se sada nalazi (relativno) nova zgrada sagrađena posle bombardovanja Ćuprije (bivša Kasina).
Sačuvana

saba

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 682
Одг: Biblioteka Cuprija
« Odgovor #6 poslato: 13-04-2009, 07:32:25 »

Gradska biblioteka se jedno vreme nalazila i u ulici Cara Lazara, kod semafora (skretanje za pijacu, lokal ispred zlatare i menjacnice). U prednjem delu do ulice se nalazilo decije odelenje, a u drugom unutrasnjem delu, odelenje za odrasle. Ja odelenje za odrasle nisam zapamtio, jer sam u to vreme bio "osnovac" i clan decije biblioteke. U to "moje" vreme su bile interesantne knjige o Vinetuu, i Tarzanu. knjige su bile dosta velike, sa slikama Tarzana i Vinetua na naslovnim koricama. U to vreme je bila velika potraznja za tim knjigama, i bili ste pravi srecnik ako biste zatekli koju od knjiga u biblioteci. Mi deca smo "gutali" price o kaubojcima, indijancima, Vinetuu, Old Sheterhendu.... pa o Tarzanu, Jein, Citi......
Voleo sam da citam, i to sam mali i zloupotrebljavao. Otac i majka su radili, a ja bih kada oni nisu kuci, kada su na poslu, citao knjige iz biblioteke. Umesto knjiga za osnovnu skolu citao sam knjige, i cesto na pitanja babe koja je bila nepismena, odgovarao da ucim, dedu je bilo malo teze prevariti, ali i tu sam se snalazio.
Knjige kao sto su "Robinzon Kruso", "Guliverova putovanja", "Tajno drustvo PGC", "Decaci Pavlove ulice", "Tom Sojer"..... i jos poneke sam citao i po nekoliko puta, i uvek od korice do korice, ne preskacuci nista.
I doskora sam bio clan biblioteke, i redovno uzimao knjige i citao, ali odkako sam kupio kompjuter, i odkako koristim internet, sve manje citam, i nisam vise clan biblioteke. Sada ima PUNO knjiga i u elektronskom obliku, pa ih kada zazelim citam tako, sa kompjutera.
I mogu vam reci da imam ZAVIDNU licnu biblioteku elektronskih knjiga koje sam skinuo sa interneta..... Ako nekoga interesuju, mozemo se menjati, ili se dogovoriti da mu ih narezem.... javite se.....
Sačuvana

Alkar

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1089
  • Pravda za LUNU
Одг: Biblioteka Cuprija
« Odgovor #7 poslato: 13-04-2009, 07:55:14 »

Moram malo off.
Poslednja istrazivanja pokazuju da 1 u deset osnovaca u Australiji cita knjige. Osnovci danas uglavnom citaju blogove, forume ili brojne online enciklopedije.
Svi se slazu da ce pisanu rec vrlo brzo zameniti digitalni mediju. Internet preti da potisne ili ugasi i novine,radio i televiziju, bar u onim oblicima koje danas poznajemo. Osnovna prednost je brzina kojom se dolazi do informacije, kao i mogucnost istovremenog pregledanja i uporedjivanja vise izvora informacija.
Sačuvana
Kupicu bela kola,
tako mi imena,
i vodicu te u svoj svet.

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Biblioteka Cuprija
« Odgovor #8 poslato: 13-04-2009, 17:32:20 »

Tri decenije je Biblioteka bila u zgradi u ulici Cara Lazara:

Sačuvana

MASIRAM GASTARBAJTERKE

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 2984
  • ЈА САМ ВИШИ ФИЗИОТЕРАПЕУТ И РАДИМ МАСАЖЕ ПРИВАТНО
Одг: Biblioteka Cuprija
« Odgovor #9 poslato: 13-04-2009, 17:54:34 »

To nisam znao.
Sačuvana

chibiribella

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 6
Одг: Biblioteka Cuprija
« Odgovor #10 poslato: 14-04-2009, 02:28:51 »

U vezi statistike da se u Australiji slabo citaju knjige, nekoliko napomena. Profesionalno sam vezana za knjige, pa znam. Australijanci dosta citaju, procentualno mnogo vise nego u Srbiji. U Cupriji posebno. Uz svo uvazavanje da postoje cupricani koji pasionirano citaju, procentualno, oni su u velikoj manjini. Ja sam nekada dobila 'kompliment' od komsije da nisam normalna, jer sviram klavir i citam knjige!!!
E sad, pitanje je koliko je kvalitet zastupljen u izboru literature? Mislim na veliki  procenat autralijanca koji pasionirano citaju knjige. Kod nas je nekda, ako odes u, na primer knjizaru „Nolit“, znas i siguran si da ces naci kvalitetnu knjigu. Izbor je bio odlican. U  izdavastvu u Australiji vazi pravilo da je dobra knjiga ona koja se dobro prodaje. A to ultimativno ne mora znaciti da je u pitanju kvalitetna literatura.Tako je potraga za dobrom knjigom prisutna.
Sto se tice prednosti kompjitera i Interneta nad  stampanom knjigom (elektronska knjiga), ne bih se slozila da je Internet citanje povrsnije i citanje slabijeg kvaliteta. Internet je buducnost. Vec sada sve australijske biblioteke su povezane, jer su katalozi online. Najveca biblioteka u Viktoriji, (zivim u Melburnu), je pri kraju s projektom ' Biblioteka za 21 vek' koji sav bibliotecki materijal seli online. U skoroj buducnosti necemo ici u biblioteku, vec za kompjuterom narucivati i citati knjige. Ne znam da li se tome radujem i kako cu ziveti u svetu bez klasicnih knjiga!
Skoro je Milorad Pavic  pretstavljajuci noci roman, u 'Vecernjim Novostima' govorio o elektroniskim knjigama kao knjigama buducnosti: http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=12&status=jedna&vest=142780&title_add=Knjige%20koje%20su%20nas%20volele
Bila sam clan bibliteke dok se nalazila u Cara Lazara. To je bilo bas zgodno: blizu pijace, pa onda mozete kad zavrsite shopping kupiti burek u susednoj radnji i svratiti po novu knjigu. Those were a days, my firend! Bio je jedan simpatican bracni par bibliotekara zaposlen tamo. 
Sačuvana

Alkar

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1089
  • Pravda za LUNU
Одг: Biblioteka Cuprija
« Odgovor #11 poslato: 14-04-2009, 05:51:19 »

Okay, obrati paznju da sam rekao da 1 u 10 "osnovca" cita knjige. Generalno u Australiji su biblioteke mozda i najposeceniji objekti (izuzmi woolworths shop-ove :) ). Informacioni sistem koji se koristi u Australiskim bibliotekama je, po mom misljenju, blizu savrsenog.
Ukratko:
Clanarine nema, besplatno je za sve.
Knjige i DVD se narucuju online, mada mozete da odete i uzmete sta se trenutno nalazi u biblioteci.
Ako nema onogo sto vas zanima mozete da trazite od biblioteke da to nabavi. Iz iskustva vam kazem da ce nabaviti.
Ukoliko se knjiga koju trazite nalazi u drugoj biblioteci, donece je u vama najblizu biblioteku da je preuzmete.
Kada narucite knjigu i dodje red na vas da je podignete, stize vam mail i SMS sa obavestenjem da vas knjiga ceka u vasoj bliblioteci.
Takodje vas obavestavaju i da knjigu trebate da vratite par dana pre isteka roka.
Ako niste u mogucnosti da vratite u roku, mozete da produzite rok ako niko drugi ne trazi tu knjigu.
Sve clanske karte i knjige su markirane barkodovima i postoje masine za takozvano samo-chekiranje, gde sami skenirate barkod na vasoj clanskoj karti i knjizi i idete kuci.

Brzo, jednostavno i prelepo smisljeno.
Sačuvana
Kupicu bela kola,
tako mi imena,
i vodicu te u svoj svet.

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Biblioteka Cuprija
« Odgovor #12 poslato: 14-04-2009, 22:49:24 »

1927. godina, "Kasina"














 :xq008:
Imaju li navedeni osnivaci zive potomke? Da li ih neko poznaje?
 :aq22: :aq17:
Sačuvana

saba

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 682
Одг: Biblioteka Cuprija
« Odgovor #13 poslato: 15-04-2009, 06:38:44 »

izgleda da nedostaje slika ?????......
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Biblioteka Cuprija
« Odgovor #14 poslato: 15-04-2009, 15:34:21 »

Spisak osnivaca je dat na stranama 17 i 18 Clanske knjizice.

Ostaje pitanje: da li osnivaci imaju zive potomke, da li ih neko poznaje, cime se sada bave, gde zive, ...?
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Biblioteka Cuprija
« Odgovor #15 poslato: 15-04-2009, 22:24:50 »

Zgrada KASINA, koja je porusena u NATO bombardovanju 1999. godine (pre deset godina), ostala je poznata kao kafana i poslovni prostor za ugostiteljsko preduzece "SLOGA" (i ono vise ne postoji). Medjutim, u KASINI je bio nekada i hotel i kafana i bioskop i citaonica i .....



Na fotografiji je KASINA s leve strane ulice, druga zgrada.
Sačuvana

MASIRAM GASTARBAJTERKE

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 2984
  • ЈА САМ ВИШИ ФИЗИОТЕРАПЕУТ И РАДИМ МАСАЖЕ ПРИВАТНО
Одг: Biblioteka Cuprija
« Odgovor #16 poslato: 15-04-2009, 23:21:46 »

Ajde, posmatrač, opusti se malo, idi na temu "Dodaj rimu ako smeš" da vidiš moje pesme i da se smeješ malo. Pominjao sam i tebe.  :aq01:
« Poslednja izmena: 15-04-2009, 23:22:20 od strane MASIRAM GASTARBAJTERKE »
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Biblioteka Cuprija
« Odgovor #17 poslato: 25-04-2009, 10:14:12 »

U organizaciji BIBLIOTEKE “Dusan Matic” Cuprija, u utorak 28. aprila sa pocetkom u 19.00 casova, u koncertnoj sali Muzicke skole u Cupriji, odrzace se vece plesa.
:xq055:
Ucestvuju: Plesna skola “La Luna” Jagodina, KUD “Zeleznicar” Cuprija i Folklorni ansambl “Gimnazija” Cuprija.
Program: klasicni balet, standardni tango, becki i engleski valcer, latinoamericki plesovi (rumba, samba, ca-ca-ca) i moderni plesovi (hip-hop, disko-dens) i narodne igre iz Srbije.
 :xq040:
Dodjite na nezaboravno vece!
Sačuvana

Alkar

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1089
  • Pravda za LUNU
Одг: Biblioteka Cuprija
« Odgovor #18 poslato: 25-04-2009, 13:00:51 »

Ok posmatrac, ti prijatelju ko da radis za gradsku vlast ili ko da gadska vlast radi za tebe! hm, ovo drugo je zanimljivije
Zasto neko od vas upucenih ne kaze u koliko smena koliko ta bibioteka radi, koliko ima zaposlenih, koliko ima knjiga, pa sami citaoci izvuku zakljucke kolika je to idila? A sa druge strane, koliko kosta ta zabava?
Sačuvana
Kupicu bela kola,
tako mi imena,
i vodicu te u svoj svet.

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Biblioteka Cuprija
« Odgovor #19 poslato: 25-04-2009, 15:23:55 »

Na AUTENTIKU mogu da se pronadju mnoge zanimljive pojedinosti o Jagodini, Cupriji i Paracinu. FORUM je mesto gde treba razmenjivati, pored ostalog, cinjenice koje su manje poznate za vecinu clanova FORUMA.
Poseban problem je sto u SRBIJI web strane nisu interaktivne, ili malo ih ima, pa je prosto internet komunikacija samo jednosmerna. Zalosno je, ali je tako. Zbog toga AUTENTIK zasluzuje sva priznanja na sirenju IT kulture medju stanovnicima Pomoravlja, ali i medju svima onima koji zive van Srbije, a dusom su vezani za Pomoravlje.
 :aq17:
A sto se tice formalnih podataka (drzavnih, strucnih, zvanicnih,...) o Cupriji, skoro sve je dato na adresi:
http://www.autentik.net/forum/index.php?topic=4123.0

 :aq22:
Sačuvana
 

Stranica je napravljena za 0.078 sekundi sa 24 upita.