Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Grafiti  (Pročitano 20034 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

ignja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1068
Одг: Grafiti
« Odgovor #40 poslato: 11-08-2010, 23:30:02 »

Zatvorenici su jednocelijski organizmi
Sačuvana
kakve su ti misli, takav ti je i život

ignja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1068
Одг: Grafiti
« Odgovor #41 poslato: 11-08-2010, 23:34:19 »

Pjesak je kralj na pjesackom prelazu matiran od konja za volanom
Sačuvana
kakve su ti misli, takav ti je i život

tatoo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9223
  • NEKO NAS POSMATRA
Одг: Grafiti
« Odgovor #42 poslato: 29-10-2010, 11:12:49 »

Zvoni, kucanje ne radi!
Sačuvana

NameNo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 6626
Одг: Grafiti
« Odgovor #43 poslato: 01-11-2010, 13:05:15 »




Benksi - gerila umetnik koji je obojio svet

Sigurno ste surfujući Internetom videli fotografije grafita koji predstavljaju prava umetnička dela. Ona to i jesu…uradio ih je Benksi, buntovnik-umetnik koji godinama krije svoj identitet, koji je “iskopirao” Monea, a onda krišom okačio sliku u “Tejt” galeriji, i čija se dela danas prodaju za milione…
“Počeo sam sa crtanjem grafita kada sam imao 14 godina, i sećam se da su me ljudi tada pitali ‘šta ti to treba’. Odgovarao sam im – ‘kako neko može da ne slika grafite?”, kaže Benksi u ekskluzivnom intervjuu britanskom “Sanu”.

Benksi je jedan od najpopularnijih i najtraženijih umetnika današnjice, iako niko ne zna ko je, kako izgleda, pa čak ni kako se zove…Rođen je u Bristolu, a njegovi “gerila grafiti” su njegova lična karta.

Osamnaest godina se bavi “svojom” umetnošću i uspelo mu je ono što nije ni Stigu iz popularne emisije “Top Gear” – da sve te godine krije svoj identitet.
Ko je on? To je pitanje koje skoro dve decenije postavljaju klinci koji se dive njegovoj uličnoj umetnosti, ali I snobovi koji kupuju njegova dela – sprej na platnu – za milione. Benksi ne otkriva identitet u svom prvom intervjuu, ali otkriva kakav je i šta ga pokreće.

“Kao klinac sam želeo da ostavim svoj trag. Želeo sam da me ljudi čuju, ali niko te u ovom velikom svetu ne sluša…tada sam uzeo sprej u ruke i naterao sve da me primete”.

Radio je sve što rade “mladi” – bio deo ulice, slušao Massive Attack i očajavao što su mu slova na grafitima izgledala loše. “Onda sam rešio da uradim nešto autentično. Morao sam da smislim način kako da uradim grafit dovoljno brzo da me policija ne uhvati. Počeo sam da pravim šablone i prvi koji sam uradio bio je onaj na kojem se dva policajca ljube”, priča Benksi.

On misli da nema ničeg lošeg u tome što crta grafite – “imamo ogromne bilborde koji nam ‘uvaljuju raznorazne proizvode, što ne bismo imali mesto da odgovorimo na tako nešto’, a onda otkriva i kako je “sa zida prešao na platno”.

“Počeo sam da ‘uništavam’ statue, ne samo zidove, a onda rešio da grafite prenesem na platno…neko skupoceno…počeo sam da radim ‘reprodukcije’ poznatih umetničkih dela, a onda da na njih dodajem neki svoj element. Tako sam uradio Monea i među njegove lokvanje stavio sliku kolica za kupovinu, a onda sam morao da budem vandal do kraja - prokrijumčario sam moju sliku u ‘Tejt’ galeriju i okačio je…naravno, potpisao sam remek-delo”.

Koliki je vandal govori i činjenica da je na promociji CD-a Paris Hilton uspeo sve diskove da zameni sa svojim CD-om. Čak je preradio i omot – stavio je sliku glave psa na Parisino telo, a za pesme stavio naslove “Zašto sam poznata?”, “Šta sam ja to uradila?” “Čemu služim?”.

“Morao sam da namagarčim nekoga…”, kaže Benksi.

Među kupcima njegovih dela nalazi se i Bred Pit koji je 2007. godine pazario jednu njegovu sliku

“Slike dostižu vrtoglave cifre…sećam se vremena kada sam menjao sliku za šišanje u lokalnom salonu…sada su u muzeju i na zidovima svetskih metropola…”.



Iako ga “svi znaju” Benksi je i dalje skroman kada je reč o njemu kao umetniku. “Ma, grafiti su umetnost koja pokušava da živi…mislim da sam ok…ljudi kažu da svi mi dva puta umiremo – prvi put kada udahnemo poslednji put, a drugi kada neko izgovori tvoje ime”.







   






izvor-MONDO



« Poslednja izmena: 01-11-2010, 13:07:07 od strane opsena »
Sačuvana

jelenkos

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2901
Одг: Grafiti
« Odgovor #44 poslato: 01-11-2010, 20:19:00 »

Grafit iz wc_a..Ne pisaj po betonu,busne su mi cipele   
Sačuvana
Herman Hesse
"...imamo u duši i sve ono što je ikada živelo u ljudskim dušama. Svi bogovi i đavoli koji su ikada postojali....svi se oni nalaze u nama, tu su kao mogućnosti, kao želje, kao izlazi."

tatoo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9223
  • NEKO NAS POSMATRA
Odg: Grafiti
« Odgovor #45 poslato: 05-11-2012, 12:35:49 »

Kad ugleda zenu, muskarac postane lovac.

Kad ulovi zenu, muskarac postane plen.
Sačuvana
 

Stranica je napravljena za 0.116 sekundi sa 25 upita.