Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Brak na papiru  (Pročitano 30525 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

ToM

  • Gost
Одг: Brak na papiru
« Odgovor #40 poslato: 24-11-2010, 08:06:29 »

Citat
Nista lepse od braka na ,,papiru,,.
Ne bih savetovao nikom! :aq12:

... a sto ? - cekaj, cekaj ... nesto si mi poznat, hmmm !!
Sačuvana

jagodinka_

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 452
Одг: Brak na papiru
« Odgovor #41 poslato: 26-11-2010, 21:43:38 »

Vrlo jednostavna stvar, postoje posrednici koji to rade i uzimaju ne bas tako velike pare. Papire su redovnim putem dobivali samo visokoskolovani kadrovi i neka deficitarna zanimanja. No velika vecina "nasih" od skole imali su samo veliki odmor. Poznam stotine takvih ljudi i zena koji su se u Austriji, Nemackoj i Svajcarskoj pocetkon devedesetih vencavali sa lokalnom sirotinjom, beskucnicima i alkosima. Ovima je ta crkavica dobro dolazila za neko kratko vreme. Ovi nasi i nase bi se sa vencanim listom za nekoliko nedelja zaposljavali,  a za nekoliko meseci dizali kes-kredite i financirali vencavanje svog pravog (formalno rastavljenog) bracnog druga. Kontakata sa "stranim" supruznikom nije bilo, ali desavalo se mnogima da su oni nakon godinu ili dve ucenjivali i trazili jos jer su im zbog tih brakova bila uskracena socijalna primanja. Nasi bi davali i e da bi ovi cutali. Raskid braka bio je moguc tek nakom pet godina e da bi vize ostale. Vecina nasih kada bi se vencavali(le) izimali su i strana prezimena, a i deca rodjena u medjuvremenu formalno su pripisana "starnom" suprugu iako taj sa tim nije ni bio upoznat.
Cene su bile razlicite, od  2-3 hiljade maraka za zene do 20-30-40 hiljada franaka za muskarce. Napominjem, te su pare uzimali posrednici, a koliki je njihov die bio, to su samo oni znali. Medjutim sve se to financijiski isplatilo za pola do godine dana.   
Danas su svi ti koji su to radili devedesetih, situirani gradjani i u inostranstvu i u Srbiji. Iako su uglavnom radili kao pomocna radna snaga, materijalno su vrlo uspesni, vidi se to po leti na nasim autoputevima - sve sami audi, mercedesi, roveri ... , a vide se i sagradjene vile po zabacenim selima. Sve to narod srpski  u Srbiji ne sme ni da sanja vec ljubomorno i zavidno gleda i psuje u sebi i njih i drzavu.


Nisam imala nameru da se ukljucujem na ovu temu, ali sam iziritirana tvojim vidjenjem stvari. Ne zalazim u to da li postoje ili ne posrednici, poznajem ljude koji su svoje papire resili brakom, zasto taj cinizam da su se vencavali samo sa lokalnom sirotnjom, alkosima ili sta vec... a i ako su placali, pa zar se sve ne placa, zasto ne bi i papiri. Smatram da se svako snalazio kako zna i ume sa ili bez velikog odmora od skole.... Preskocicu one opsirne nebuloze ko je koga ucenjivao, kako su dizani krediti i kada i kako se ko zaposljavao, ali ne razumem "iako su uglavnom radili kao pomocna radna snaga materijalno su vrlo uspesni, bla, bla, bla..." Jesu  radili, jesu?! Jesu li zaradili, jesu?! Pa, sta tebe boli... sto su pravili vile po "zabacenim selima". A recenicu "Sve to narod srpski u srbiji ne sme ni da sanja vec ljubomorno i zavidno gleda....." necu ni da komentarisem. Da se odmah razumemo, nemam ni selo a kamoli vilu, ne spadam u grupu koju opisujes.
Sačuvana

ToM

  • Gost
Одг: Brak na papiru
« Odgovor #42 poslato: 29-11-2010, 08:42:46 »

Svetozarevcanko,

ne razumem sto se zestis, nadam se da te nisam licno povredio. Rekao sam da poznajem mnoge takve ljude koje sam opisivao. A ima ih odasvud narocito iz Pozarevackog, Krusevackog i Jagodinskog kraja.
Niti sam na tebe mislio a niti sam ja  takav, a niti spadam u opisane.  Pre ovog  posta nisam te  poznavao al' sad si mi "zapala za oko" pa se nadam upoznat cemo se bolje.
Ne boli mene nista "sto neko pravi vile po zabacenim selima" ili sto im je "cela skola stala u veliki odmor" ili sto je narod srpski zavidan na svakog pa i na ove u "vilama i mercedesima".
Ako sam rekao da  "iako su uglavnom radili kao pomocna radna snaga materijalno su vrlo uspesni..." htedoh samo bez dodatnih usporedbi reci da u Srbiji i kao doktor znanosti, manje zaradjujes nego van nje kao pomocni zidar. To su gole cinjenice. To je vecinska srpska dijaspora. A to sta ja mislim o svemu tome - pa zar je to toliko vazno ...?
 
« Poslednja izmena: 29-11-2010, 09:21:34 od strane ToM »
Sačuvana

jagodinka_

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 452
Одг: Brak na papiru
« Odgovor #43 poslato: 29-11-2010, 19:32:21 »

Nisi ti mene licno povredio, niti mozes. Poznajem i ja mnoge takvih ljudi kakve si opisivao, prepuni kredita, rade po nekoliko poslova, ne kosriste slobodne dane mesecima da bi mogli da isplacuju te isrte kredite ... a onda dodju u Srbiju slazu ciglu na ciglu, a te cigle prevoze mercedesima koje nisu otplatili... to se ne zove "materijalno uspesni". Hocu da kazem da je cinjenica da mnogo rade, a da li ce tu svoju muku da uloze u neku njima beskorisnu gradjevinu, to je  apsolutno njihov problem, njihov izbor.  Ne rugam se tome, ma, ne interesuje me. Znam samo da ja ne bih mogla tako da zivim, jos uvek imam neka druga interesovanja, kad pocnem da vucem toalet papir, plocice za kupatilo , vrata, prozore, zlatne kvake.... znaci da sam totalno pukla. Za sada sam jos uvek ok.
Da ne zaboravim, zavist, zar ti stvarno mislis da da ljudi u srbiji zavide ovima koji su ovde, ne bre, ne vreujem bas da bi se menjali sa mnogima koji zive ovde. Mislim da im vise bodu oci kuce, kafici, radnje... koje su napravili srbi sa kosova. Ali to je vec druga tema...da ne davim...

Sačuvana

jelenkos

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2901
Одг: Brak na papiru
« Odgovor #44 poslato: 04-12-2010, 17:55:33 »

Nisi ti mene licno povredio, niti mozes. Poznajem i ja mnoge takvih ljudi kakve si opisivao, prepuni kredita, rade po nekoliko poslova, ne kosriste slobodne dane mesecima da bi mogli da isplacuju te isrte kredite ... a onda dodju u Srbiju slazu ciglu na ciglu, a te cigle prevoze mercedesima koje nisu otplatili... to se ne zove "materijalno uspesni". Hocu da kazem da je cinjenica da mnogo rade, a da li ce tu svoju muku da uloze u neku njima beskorisnu gradjevinu, to je  apsolutno njihov problem, njihov izbor.  Ne rugam se tome, ma, ne interesuje me. Znam samo da ja ne bih mogla tako da zivim, jos uvek imam neka druga interesovanja, kad pocnem da vucem toalet papir, plocice za kupatilo , vrata, prozore, zlatne kvake.... znaci da sam totalno pukla. Za sada sam jos uvek ok.
Da ne zaboravim, zavist, zar ti stvarno mislis da da ljudi u srbiji zavide ovima koji su ovde, ne bre, ne vreujem bas da bi se menjali sa mnogima koji zive ovde. Mislim da im vise bodu oci kuce, kafici, radnje... koje su napravili srbi sa kosova. Ali to je vec druga tema...da ne davim...



U potpunosti se slazem,sve je receno.
Sačuvana
Herman Hesse
"...imamo u duši i sve ono što je ikada živelo u ljudskim dušama. Svi bogovi i đavoli koji su ikada postojali....svi se oni nalaze u nama, tu su kao mogućnosti, kao želje, kao izlazi."
 

Stranica je napravljena za 0.067 sekundi sa 24 upita.