Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Popis stanovništva 2011.  (Pročitano 38504 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

SunđerBoba

  • Gost
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #20 poslato: 24-09-2011, 00:40:04 »

Šta to znači? Morali ste tog dana da odgovorite na popis ili biste platili kaznu za svaki dan zakašnjenja?! Jel sam dobro razumela?
Sačuvana

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #21 poslato: 24-09-2011, 08:07:08 »

, niko nije obavezan da ga se popisuje.

Zapravo jeste. Svi koji su zakonom obuhvaceni popisom su u obavezi da se popisuju. Kod nas je do sada to bilo na dobrovoljnoj bazi a uvodjenjem novog zakona PO EVROPSKIM PROPISIMA popis postaje obavezan.
Sačuvana

Alkar

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1089
  • Pravda za LUNU
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #22 poslato: 24-09-2011, 13:04:27 »

Šta to znači? Morali ste tog dana da odgovorite na popis ili biste platili kaznu za svaki dan zakašnjenja?! Jel sam dobro razumela?

Tako je. 9 Avgusta uvece svi su morali da popune formular, bilo na papiru bilo online. Popis je cak organizovan i za lica bez adrese (beskucnike). Svi na teritoriji Australije bez izuzetka. Radnici na privremenom radu, turisti po hotelima...svi.
Sačuvana
Kupicu bela kola,
tako mi imena,
i vodicu te u svoj svet.

SunđerBoba

  • Gost
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #23 poslato: 24-09-2011, 13:14:07 »

Šta to znači? Morali ste tog dana da odgovorite na popis ili biste platili kaznu za svaki dan zakašnjenja?! Jel sam dobro razumela?

Tako je. 9 Avgusta uvece svi su morali da popune formular, bilo na papiru bilo online. Popis je cak organizovan i za lica bez adrese (beskucnike). Svi na teritoriji Australije bez izuzetka. Radnici na privremenom radu, turisti po hotelima...svi.

Popis je trajao jedan dan? Da?
Sačuvana

Alkar

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1089
  • Pravda za LUNU
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #24 poslato: 24-09-2011, 13:15:36 »

jedno vece
Sačuvana
Kupicu bela kola,
tako mi imena,
i vodicu te u svoj svet.

SunđerBoba

  • Gost
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #25 poslato: 24-09-2011, 13:18:30 »

jedno vece

Čoveče!?  :xq003:
Ovde će raditi 50.000 ljudi samo na terenu, 15 dana aktivno od 08 do 20 sati!
Mislim, nemam se čemu ni čuditi, ali eto...Koje su to astronomske razlike.

I ko kaže da to tako ne može?
Sačuvana

Alkar

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1089
  • Pravda za LUNU
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #26 poslato: 24-09-2011, 13:26:02 »

Danas, privremeno zaposliti 50 000 ljudi je velika stvar. Mada sve se to vrati na izborima kroz 50 000 glasova...
Sačuvana
Kupicu bela kola,
tako mi imena,
i vodicu te u svoj svet.

SunđerBoba

  • Gost
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #27 poslato: 24-09-2011, 13:45:00 »

Pa da, mislim da je ovo najmanje stvar popisa. Jer ovo i neće biti popis kao što rekoh, već samo skup netačnih podataka  :aq17:
Sačuvana

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #28 poslato: 24-09-2011, 14:28:25 »

Čoveče!?  :xq003:
Ovde će raditi 50.000 ljudi samo na terenu, 15 dana aktivno od 08 do 20 sati!
Mislim, nemam se čemu ni čuditi, ali eto...Koje su to astronomske razlike.

I ko kaže da to tako ne može?

Pa vidi,popis ce kod nas kostati mozda i najjeftinije u Evropi. A ONLINE popis nisu obezbedile ni sve zemlje EU. Medjutim cinjenica je da je popisna komisija sastavljana po nekom "cudnom" kriterijumu, Kazem da je to cinjenica jer znam ljude koji su imali maximum bodova po njihovom kriterijumu a nisu dospeli ni na listu. Visoka skolska sprema + nezaposleni pa opet nista.
Tako da nije problem u popisu ni u nacinu na koji se sprovodi. Ali ne mogu da se otmem utisku da je datum odrzavanja popisa odlozen za period pre izbore(trebao je da bude aprila) i nacinu na koji je ta popisna komisija birana.

I ne znam zasto mislis da ce biti skup netacnih podataka? Popisivaci ce nesavesno obavljati posao? Ili nesto drugo? Mislim,postoji razmimoilazenje u tacnosti na nivou statisticke greske ali ne verujem da cce odudarati od faktickog stanja.
Sačuvana

Egzi

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 251
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #29 poslato: 24-09-2011, 14:34:13 »

Kako bi u Srbiji to moglo on-line da se popise kada imamo milion nepismenih  i  jedva dvadesetak posto stanovnika priljucenih na internet.
Ipak je  pozitivno uposliti 50.000 mladih nezaposlenih ljudi pa makar i na 15 dana. Bolje i to nego da sezonski idu u berbu sljiva.
Sačuvana
PRAVI TE PRIJATELJ POVRIJEDI SAMO JEDANPUT I TO KAD UMRE...!

SunđerBoba

  • Gost
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #30 poslato: 24-09-2011, 14:44:52 »

I ne znam zasto mislis da ce biti skup netacnih podataka? Popisivaci ce nesavesno obavljati posao? Ili nesto drugo? Mislim,postoji razmimoilazenje u tacnosti na nivou statisticke greske ali ne verujem da cce odudarati od faktickog stanja.

Za statistiku se kaže da je skup netačnih podataka, a ovaj tzv. popis će to i potvrditi. Ne zato što popisivači neće uraditi popis kako valja, već zato što će popisivana lica biti u prilicai da daju netačne odgovore. Posebno poljoprivrednici.
Popisivač ne utvrđuje činjenice, nego samo beleži odgovore od lica koje popisuje. U tom smisli će popis biti ono što mislim da će biti, pa mi na kraju i nije jasan njegov smisao. Posebno što postoje javne knjige koje sadrže sve te podatke skupljene po službenoj dužnosti. Ko se rodio, koje umro, ko se oženio, ko se razveo, šta se na koga vodi...ali dobro. Kažu radi se po standardima EU, pa videćemo šta će ispasti na kraju.
Sačuvana

Fanta

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 5090
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #31 poslato: 24-09-2011, 14:53:01 »

s kojim pravom smem da dajem podatke, od recimo, mog brata koji je u inostranstvu?

Sačuvana

Egzi

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 251
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #32 poslato: 24-09-2011, 14:56:41 »

Uvek ispada isto ... no nase ce vlasti najvise da zanima koliko imamo Madjara, koliko Albanaca ili Roma, pa koliko ima pravoslavaca ... i tako to.
Mnogo je bilo vazno otkriti koliko Srba ima na crnogorskom i hrvatskom popisu i kojim jezikom govore.  Sve same glupe i bespotrebne informacije za potrebe predstojecih izbora.
Sačuvana
PRAVI TE PRIJATELJ POVRIJEDI SAMO JEDANPUT I TO KAD UMRE...!

SunđerBoba

  • Gost
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #33 poslato: 24-09-2011, 14:57:44 »

Uvek ispada isto ... no nase ce vlasti najvise da zanima koliko imamo Madjara, koliko Albanaca ili Roma, pa koliko ima pravoslavaca ... i tako to.
Mnogo je bilo vazno otkriti koliko Srba ima na crnogorskom i hrvatskom popisu i kojim jezikom govore.  Sve same glupe i bespotrebne informacije za potrebe predstojecih izbora.


Ali to su pitanja na koja ne moraš da odgovoriš. Ne verujem da je to.
Sačuvana

SunđerBoba

  • Gost
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #34 poslato: 24-09-2011, 14:59:26 »

s kojim pravom smem da dajem podatke, od recimo, mog brata koji je u inostranstvu?



Pa valjda su doneli nekakav zakon. Ne znam, nisam proveravala šta tamo piše, samo znam da su predviđene novčane kazne za to kao...neodgovaranje popisu  :xq009:
Uostalom, smeš da daš podatke i za komšiju koji nije tu što je mislim...al' ajde.
Sačuvana

SunđerBoba

  • Gost
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #35 poslato: 24-09-2011, 15:07:05 »

Fantić...

Zakon o popisu stanovništva

Dužnosti lica koja se popisuju u pogledu davanja podataka

Član 27

Lice obuhvaćeno popisom dužno je da da podatke koji se od njega traže popisom i da na sva pitanja u popisnim obrascima da tačne i potpune odgovore.

Podatke o odsutnim članovima domaćinstva daje član domaćinstva kome su podaci najviše poznati, a o deci mlađoj od petnaest godina podatke daje roditelj, usvojitelj ili staratelj.

Lice obuhvaćeno popisom nije dužno da se izjašnjava o nacionalnoj pripadnosti i veroispovesti, a popisni obrazac mora da sadrži pouku o tome.

U popisnom obrascu za pitanje o nacionalnoj pripadnosti i maternjem jeziku predviđen je odgovor otvorenog tipa.


V KAZNENE ODREDBE

Član 29

Novčanom kaznom od 20.000 do 50.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice obuhvaćeno popisom ili lice koje je obavezno da dâ podatke o odsutnim članovima domaćinstva, odnosno roditelj, usvojitelj ili staratelj za dete mlađe od petnaest godina ako odbije da odgovori na pitanja u popisnim obrascima ili da netačne i nepotpune odgovore (član 27. st. 1. i 2).
Sačuvana

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #36 poslato: 24-09-2011, 15:08:08 »

Kako bi u Srbiji to moglo on-line da se popise kada imamo milion nepismenih  i  jedva dvadesetak posto stanovnika priljucenih na internet.


Naravno,to je glavni razlog.


Za statistiku se kaže da je skup netačnih podataka,

Samo se kaze. Nije tako. Tacnost popisa zavisi od velicine/brojnosti uzorka. Bavio sam se pracenjem nekih epidemioloskih kretanja i vrlo su precizni statisticki podaci.


 Ne zato što popisivači neće uraditi popis kako valja, već zato što će popisivana lica biti u prilicai da daju netačne odgovore. Posebno poljoprivrednici.

Bice u prilici ali za davanje netacnih podataka sleduju finansijske sankcije na koje ce svaki ispitanik biti upozoren. Ne verujem da ce ih biti mnogo koji ce davati netacne podatke. Oni koji ih budu dali spadace u nivo statisticke greske.

s kojim pravom smem da dajem podatke, od recimo, mog brata koji je u inostranstvu?

Razumem potrebu za tim podacima ali slazem se da je ovo traljavo reseno.

Uvek ispada isto ... no nase ce vlasti najvise da zanima koliko imamo Madjara, koliko Albanaca ili Roma, pa koliko ima pravoslavaca ... i tako to.
Mnogo je bilo vazno otkriti koliko Srba ima na crnogorskom i hrvatskom popisu i kojim jezikom govore.  Sve same glupe i bespotrebne informacije za potrebe predstojecih izbora.

Naravno da je jako bitno koliko ima pripadnika nacionalnih manjina. To je od krucijalnog znacaja. Ne slazem se da je nebitno kao sto kazes. Pre svega za same nacionalne manjine jer one na osnovu svog broja ostvaruju svoja prava(na jezik,skolovanje,zastupljenost u politickom zivotu etc...etc...).
Sačuvana

SunđerBoba

  • Gost
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #37 poslato: 24-09-2011, 15:13:21 »


Za statistiku se kaže da je skup netačnih podataka,

Samo se kaze. Nije tako. Tacnost popisa zavisi od velicine/brojnosti uzorka. Bavio sam se pracenjem nekih epidemioloskih kretanja i vrlo su precizni statisticki podaci.

Moje je mišljenje da statistika ne može da prikaže precizne podatke. Mislim da će se sa tim složiti većina ekonomista. Što naravno ne znači da ne treba da se bavimo njom, ali treba imati na umu taj momenat.


 Ne zato što popisivači neće uraditi popis kako valja, već zato što će popisivana lica biti u prilicai da daju netačne odgovore. Posebno poljoprivrednici.

Bice u prilici ali za davanje netacnih podataka sleduju finansijske sankcije na koje ce svaki ispitanik biti upozoren. Ne verujem da ce ih biti mnogo koji ce davati netacne podatke. Oni koji ih budu dali spadace u nivo statisticke greske.

Rekla sam biće u prilici. Sad da li će je iskoristiti, videćemo. Što se tiče novčane sankcije...videćemo. Podržavam, ali mislim da je neizvodljivo.
Sačuvana

Fanta

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 5090
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #38 poslato: 24-09-2011, 15:19:42 »

Moglo bi se smatrati da je popis u nas - prinudan  :xq009:

I mi smo imali popis 9-og avgusta. Takodje obavezan, pod pretnjim novcane kazne od $120 dnevno dok god se ne popises.

Alkar, zanima me kako je izgledao upitnik. Možeš li neku reč o tome da nam dadneš? :)


A što se samog Zakona tiče, kao i sve ostalo, vrlo je diskutabilan.


Uostalom, najverovatnije da nisam kući kad budu pozvonili  :aq01:
Sačuvana

SunđerBoba

  • Gost
Odg: Popis stanovništva 2011.
« Odgovor #39 poslato: 24-09-2011, 15:23:13 »

Uostalom, najverovatnije da nisam kući kad budu pozvonili  :aq01:

Varaš se ako misliš da ćeš državicu lako sprečiti da ti zaviri pod/u krevet hahahaha!
Ako nisi tu, ostave ti obaveštenje da su bili i da će doći opet. Ako opet nisi tu, pošalju ti komisiju na vrata. Rekoše jasno - svi će biti popisani!
Kako beše ide ono...dvanaest žigosanih  :aq01:
Sačuvana
 

Stranica je napravljena za 0.123 sekundi sa 25 upita.