Razne zanimljive teme > Alternativa i energije

Reiki

(1/7) > >>

Zockey:


Bavim se Reikijem godinu i po i neizmerno sam zahvalan Božanskoj univerzalnoj životnoj energiji.

Reiki je sistem koji se na Zapadu primarno pouducava kao sistem lecenja, koji nam omogucava da lecimo sebe i druge polaganjem ruku. Razvio ga je Mikao Usui u prvim godinama XX veka. Svoju popularnost reiki duguje cinjenici da ga je veoma lako nauciti i koristiti, cak i deca mogu da ga primenjuju bez problema. Lecenje reikijem je omguceno kroz povezivanje sa reiki energijom kroz proces opunomocenja ili inicijacije. Koristenje reikija je prosto stvar svesnosti o njegovom prisutvu i punoj predaji samom procesu, u kome mi postajemo ta energija. Lecenje se vrsi ili polaganjem ruku na sebe ili druge, ili kroz rad na daljinu.

Reiki. Rec je sacinjena iz dva dela: 'Rei' = univerzalna, i 'Ki' = energija, zivotna sila. Zato je logicno sto je najbolji prevod ove reci 'univerzalna `ivotna energija'. To je energija koja pokrece sva ziva bica, ona se ne moze opisati, ali je prisutna u svemu. Kada smo svesni te energije, mozemo je koristiti da pomognemo sebi i drugima.

Dva simbola koji kreiraju rec 'reiki' mogu da znace i 'prosvetljenje', posto se mogu shvatiti kao univerzalni duh. Ali praksa je dokazala (tu se Istok i Zapad ne razlikuju mnogo) da iz nekog razloga (mozda su zaboravljene tehnike koje su vezane za duhovni deo reikija), jedino sto nam je dostupno u vezi reikija je da ga koristimo kao sistem lecenja fizickog, emocionalnog i mentalnog tela, dok u vezi duhovnosti on moze da nam bude podsticaj da krenemo u neko dublje duhovno traganje. Na zalost, ne moze se reci da je reiki zaokruzen sistem ako trazimo odgovor na krajnja pitanja vezana za samospoznaju.

Svaki pokusaj da se tacno definise izvor reikija je osudjen na propast. Neko kao izvor vidi Boga, neko neku bezlicnu silu, kosmicki princip, a neko kao energiju koja je zivot sam. Ovi zadnji ne traze nikakva dalja objasnjenja, jer shvataju da ako zelimo egzaktno da pronadjemo izvor reikija, iscurece nam kao voda kroz proste: sto jace stezemo, sve manje vode ostaje u nasem dlanu.
Uusi je opisiovao reiki kao 'inituitivan', sto znaci da on ide tamo gde treba, tj. da tece u skladu sa potrebama primaoca. Sto je veoma bitno, on ne leci samo simptome, on prvo ide ka uzrocima. Reiki radi bas ono sto je u datom trenutku potrebno, iako to nama, koji smo uvek usmereni na trenutne rezultate, nije bas uvek jasno i cini nam se da se nista ne desava.

Reiki znaci ravnotezu. On deluje na svim nivoima: fizickom, emocionalnom, mentalnom i duhovnom. Reiki daje energiju i leci telo. Studije kazu da ubrzava lecenje rana, snizava krvni pritisak, smanjuje stres i umanjuje ili uklanja bol.

Ovde se ne radi o religiji, jer reiki koriste pripadici svih religija sveta. On nas ne odvaja od nase religije, ako govorimo o duhovnim dometima reikija, vec nas stimulise da svoju veru jos bolje upoznamo, uz dodatne blagoslove mogucnosti lecenja sebe i drugih. Usui je praktikovao reiki kao metod baziran na intuitivnoj sili univerzuma. Pomocu nje, telo postaje zdravo, covek sretan, a um miran.

POSTOJI MNOGO stilova i varijacija Reikija, koji se danas poducavaju. Koliko mi je poznato, svi oni imaju svoj koren u metodu koji je stvorio Japanac Mikao Usui u ranim 1900-tim. Prema tvrdnjama ucenika koji su bili poducavani od Usuija licno, on je svoj metod zvao "metodom za postizanje licnog savrsenstva."

Neki od ucenika su na Reiki ukazivali imenom Usui Teate ("Usuijev medod primene ruku"), dok je to za druge bio Usui-Do ("Usuijev Put"); oni nisu svi bili poducavani istim stvarima, ili poducavani na isti nacin. Usui je prilagodjavao svoje ucenje veoma precizno prema sposobnostima i interesima svakog ucenika, a uz to imamo i cinjenicu da je i njegovo razumevanje evoluiralo tokom vremena.

Jos dok je Usui bio ziv (umro je 1926.god.), postojalo je nekoliko verzija njegovog metoda, koji se praktikovao u Japanu. Cak i oni koji su svoj metod zvali Usui-Do, bilo je mnogo razlicitih varijacija ucenjima: neki su ga striktno posmatrali kao metod prosvetljenja, sa stepenima i ceremonijalnim obredima slicnim Dzudo sistemu koji je osnovao Jigoro Kano. Drugi su Reiki ucili kao primarno duhovni put, ali put koji u sebi ima i odredjene tehnike lecenja i veoma vaznu proceduru opunomocenja zvanu Reiju.

Posle Usuijeve smrti, njegov metod je doziveo jos vece transformacije. Neki od njegovih poslednjih ucenika su stvorili organizaciju u njegovu cast -- Usui Reiki Ryoho Gakkai ("Drustvo Usuijevog Reiki metoda lecenja") -- koje je izmenilo njegovo ucenje. Jedan od njegovih ucenika, dr Chujiro Hayashi, se u potpunosti fokusirao na onaj deo Reikija koji se odnosio na lecenje bolesti i razvijao metode koji su bili "tretmani" koji su davani primacima, drugim ljudima. Moze se skoro sa sigurnoscu reci da je Hayashi bio taj koji je poceo da zove Reiki imenom Usui Reiki Ryoho.

A onda, bas kao i njegov ucitelj Usui, Hayashi nije poducavao istim stvarima sve ucenike. Jedan od njegovih renomiranih ucenika je bio Tatsumi, je nazivao ono sto je poducavao kao Usui-Do; Hayashijeva ucenica Yamaguchi (koja je jos ziva i jos uvek poducava) naziva svoju verziju Jikiden* Reiki; a Hayashijeva najcuvenija ucenica Hawayo Takata -- osoba koja je najzasluznija za sirenje i popularizaciju Reijkija na globalnom planu -- je zvala njenu verziju Usui Shiki Ryoho ("Usuijev metodoloski stil lecenja").

Naravno, ono sto ja poducavam je proizvod mog vidjenja svih ovih verzija. Odabrao sam da to nazovem Usui Reiki Ryoho -- iako je mnogo toga sto je deo moje prakse bazirano na informacijama dobijenih od jos uvek zivih studenata Mikao Usuija, koji njegov metod zovu Usui-Do. Moja verzija je takodje razlicita od Gakkai verzije Usui Reiki Ryoho. Ovaj prirucnik ukljucuje elemente iz raznih izvora. Dao sam sve od sebe da indentifikujem te izvore i da prikazem celokupnu sliku, koja ce biti sto vise oslonjena na istoriju.

* bukvalno, "direktna transmisija, prenos"

Reiki,HVALA!


bebironac:
Veliki pozdrav Zockey...mogu ti reci da od prosle godine od kad sam bila na terapiji mnogo se bolje osecam.

Dak:
Vidis,sve ovo me je zainteresovalo.Cuo sam za Reiki,ali nisam tacno znao sta je.Nemam dostupnu literaturu ovde.Sta mogu bez nje da uradim po tom pitanju?

Zockey:
Vec sam napisao sta je Reiki,literaturu mozes naruciti ovde i kosta 650 dinara:
http://www.knjizara.co.yu/index.php?gde=@http%3A//www.knjizara.co.yu/pls/sasa/knjizara.knjiga%3Fk_id%3D101738@
ili pozovi i naruci knjigu "Reiki za pocetnike" Venels Dejvid J.

uostalom ako te mrzi da ukucas rec Reiki u pretrazivac onda nemoj ni pitati sta je.

Koga interesuje Reiki ili hoce da se bavi ovim Bozanskim darom neka se javi ovde mogu ga povezati sa vrhunskim uciteljem koji dolazi u Paracin,nije skupo!
Ko me pita koliko kosta taj nije za Reiki!!!
 Koga interesuju lecenja i izlecenja isto se moze javiti ovde.

bebironac:
Postovanje Zockey....objasni sirokoj narodnoj masi zasto se ta terapija naplacuje....zato ce i ljudi pitati koliko to kosta...
Uostalom covek te je lepo pitao za objasnjenje...verovatno je mislio da ce objasnjenje dobiti od strucnjaka...nije stvar samo procitati,treba i objasniti ljudima sustinu te terapije....ne razumem cemu taj odbojan stav  wq93

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju