Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Indeks telesne mase  (Pročitano 7046 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

NameNo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 6626
Indeks telesne mase
« poslato: 11-11-2010, 22:10:25 »

Indeks telesne mase

Stepen gojaznosti se izražava indeksom telesne mase - ITM.
Isto značenje ima i skraćenica - BMI - od engleskih reči - BODY MASS INDEX.

ITM se izračunava tako što se telesna masa u kilogramima podeli sa visinom podignutom na kvadrat izraženom u metrima (kg/m2).

Na primer, osoba visoka 165cm i teška 70kg racuna ovako:

70 / (1,65 * 1,65) = 25,7

ITM te osobe je 25,7.

Telesna masa je normalna ako neko ima ITM u rasponu od 18 do 25.
Neuhranjene osobe imaju ITM manji od 18.

ITM između 25 i 30 ukazuje na prekomernu telesnu masu.
Gojaznim se smatraju osobe sa ITM između 30 i 40, dok ITM veći od 40 predstavlja patološku gojaznost.
Sačuvana

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
Одг: Indeks telesne mase
« Odgovor #1 poslato: 12-11-2010, 15:07:45 »

Ovo moze da bude tacno ali u velikom broju slucajeva nije. Odnosno ovako je samo teoretski moguce odrediti stepen gojaznosti...prakticno je gotovo nemoguce. Naravno,ne pricam o extremima odnosno o velikim vrednostima BMI-a.
Sačuvana

NameNo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 6626
Одг: Indeks telesne mase
« Odgovor #2 poslato: 12-11-2010, 16:01:32 »




Pretpostavljam da te mrzi da žvrljaš, ali bi bilo lepo da objasniš zašto je to nemoguće u praksi. Hvala.

Sačuvana

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
Одг: Indeks telesne mase
« Odgovor #3 poslato: 13-11-2010, 17:07:19 »

Ma ne mrzi me. Samo imam malo vremena za kompom u poslednje vreme.

Sto se tice objasnjenja,BMI ili ITM je zamisljen da okvirno pruzi podatke o stepenu gojaznosti. Znaci on moze da pokaze da li je neko extremno uhranjen ili kahektican. Ljudi s telesnom masom koja varira +/- 10 kg od neke "idealne" tezine koju oznacava BMI ne mogu da se oslone na njega. Zasto? Zato sto,da bi on bio tacan covekkovo telo bi moralo da se sastoji od elemenata koji su uvek i kod svakog coveka zastupljeni u istom procentu. Sta to znaci? To znaci da bi BMI mogao da bude precizan kada bi ti,Laza,Mika i ja imali,procentualno gledano,isti tezinski odnos misica,kostiju,organa,koze,masti...itd...itd... Medjutim,to nije tako. Evo npr ti se bavis sportom i udeo misica u tvojoj telesnoj masi je 25 kg a masti 2 kg. Ja se ne bavim sportom i kod mene je obrnuto. A i ti i ja mozemo da imamo slican BMI. Ovo je malo iskarikirano.
Evo ti jos bolji primer.
Sportista sa 23 godine ima 190 cm i 87 kg. Takav covek je pun misica i najveci deo njegove tezine otpada na misice. Njegov BMI je BMI=24. E sad,takav dozivi povredu u tim godinama i ode na rehabilitaciju. Ugoji se 15 kg. I Vise se ne vrati sportu i totalno ga batali. Posle deset godina mu dodje iz dupeta u glavu i ode na dijetu ali BEZ fizicke aktivnosti. I smrsa sa tih novih 102 na 90 kg. I Sada ima BMI 24,9. Super. Ali da li je to isti BMI od pre 10 godina!? Nije naravno. Zasto? Zato sto je u toku tih deset godina doslo do atrofije misica usled neaktivnosti tako da kod njega vise nije isti tezinski odnos misica i sala kao dok se aktivno bavio sportom. I on ima dg OBESITAS iako BMI to ne pokazuje.
Cak i kahekticne osobe mogu imati veliki procenat masti(to je kada se mladom,na izgled mrsavom coveku sa trigliceridim cude zbog rezultata) i cak i one mogu imati tu dg(obesitas).

Zato je bilo koji vid fizicke aktivnosti NEOPHODAN uz pravilno balansiranu ishranu da bi se masti izbacile iz organizma. Ovo kazem zato sto misici u svom radu trose energiju. Ukoliko imamo vise misica i vise aktiviramo one koj imamo-vise ce se energije potrositi odnosno vise ce se masti sagoreti. Kada nema misica,njihovo mesto zauzimaju masti.

Ja uvek kazem,sasvim je dovoljno da covek izbaci secer i svinjetinu iz ishrane i ubaci tri puta nedeljno neku manju fizicku aktivnost(ili svakodnevno pesacenje...brzo 6-8 km) i posle par meseci nece moci da se prepozna. i kako izgleda i kako se oseca.

Tako da je taj BMI vise "odokativna" metoda nego sto ima neku medicinsku potporu. postoje metode za merenje masti u organizmu koje su vrlo precizne i nisu komplikovane. Zasnivaju se na merenju debljine masnog omotaca na razlicitim delovima tela pa se te vrednosti kalkulisu(ali ja stvarno ne znam tcno kako).

A ovo nisam odmah napisao jer nisam znao da li nekog uopste interesuje...pa da ne kucam bezveze. Pozdrav  :aq28:
Sačuvana

jelenkos

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2901
Одг: Indeks telesne mase
« Odgovor #4 poslato: 13-11-2010, 17:33:43 »

Mene je zanimalo isto,opsena me prvo utesila,a sad ti groucho spustio na zemlju,hehehee :aq09:
Sačuvana
Herman Hesse
"...imamo u duši i sve ono što je ikada živelo u ljudskim dušama. Svi bogovi i đavoli koji su ikada postojali....svi se oni nalaze u nama, tu su kao mogućnosti, kao želje, kao izlazi."

NameNo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 6626
Одг: Indeks telesne mase
« Odgovor #5 poslato: 13-11-2010, 22:22:14 »


groucho, hvala najlepše, na ovako lepom i sažetom odgovoru. Verujem da postoje osobe koje ovo zanima.  :aq28:

jelenkos, znam da nikad ne treba biti isključiv, pa sam zato i zamolila groucha za objašnjenje. :aq24:   :aq28:





« Poslednja izmena: 14-11-2010, 19:05:58 od strane opsena »
Sačuvana
 

Stranica je napravljena za 0.069 sekundi sa 25 upita.