Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: BELE - STEDLJIVE SIJALICE  (Pročitano 13939 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
BELE - STEDLJIVE SIJALICE
« poslato: 29-07-2009, 14:17:15 »

 Štedljive i toksične sijalice

Fluorescentne sijalice (CFL) nisu ekološke, jer sadrže živu koja s deponije može dospeti u prehrambeni lanac ishrane. – Kalifornija više ne dozvoljava bacanje CFL sijalica u smeće

Dok se kod nas uveliko promovišu štedljive sijalice radi smanjenja potrošnje električne energije, one sve više brinu svetske naučnike i ekologe, jer sadrže malu količinu žive, visokotoksične materije. Problem je u tome kako se otarasiti ovih kompaktnih fluoroscentnih sijalica (CFL) kad pregore, pošto one uglavnom završavaju na deponiji, a problem je što njihova reciklaža nije jeftina. Jedan deo žive se ispušta s deponija u obliku isparenja metila žive koji lako može dospeti u prehrambeni lanac ishrane.

Kako kaže ekolog i profesor Novosadskog univerziteta Anđelka Mihajlov, energetske sijalice nisu unapred ekološki prijateljske. Australija je prva koja je uvela pravila da se obavezno i jedino mogu koristiti štedljive sijalice. Kod nas je za domaćinstva koja redovno plaćaju račune za struju Elektrodistribucija Srbije planirala da pokloni po dve štedljive sijalice. Poklonjenih 120.000 sijalica smanjiće potrošnju električne energije u našoj zemlji za 1,7 miliona kilovat-sati za mesec dana.

Po rečima Anđelke Mihajlov, kompaktne fluorescentne sijalice (CFL) koje sadrže malu količinu toksične žive ne bi dobile preporučujuću ocenu „u analizi životnog ciklusa proizvoda” baš zbog žive koja od tih sijalica kada im prođe vek pravi vrstu opasnog otpada. U našoj zemlji postoji veliki problem upravljanja opasnim otpadom, a troškovi recikliranja pregorelih sijalica su veoma skupi i mogli bi se kretati od 15 do 30 centi po sijalici.

Kako ističe, ove sijalice više puta duže traju od standardnih sijalica, čime se znatno uštedi novac za električnu energiju. Ali, tu nisu uključeni svi aspekti održivog razvoja (životna sredina). Ako se uzmu u obzir troškovi bezbednog postupanja sa ovim sijalicama kad više nisu za upotrebu, onda bi račun drukčije izgledao, a posebno drukčije izgleda s aspekta uticaja na zdravlje, pošto se sve intenzivnije radi na smanjivanju i zabrani upotrebe svih proizvoda sa živom.

Primera radi, led svetiljke (diode koje emituju svetlost) još su isplativije kad je u pitanju ušteda energije od prethodnih CFL, a čak omogućuju 90 odsto uštede u odnosu na standardne sijalice, kaže Anđelka Mihajlov. Ove sijalice ne sadrže živu, ne zagrevaju se kod upotrebe, ne proizvode UV zračenje i dugo traju.

Evropska unija zabranjuje ili uvodi jako ozbiljnu restrikciju korišćenja žive (neke zemlje EU su zabranile prodaju živinih termometara), pa i u sijalicama. Isto tako su strogi propisi upravljanja opasnim otpadom. U EU je visok stepen primene donetih propisa u vezi sa ovom toksičnom materijom – živom.

Kalifornija, na primer, više ne dozvoljava bacanje CFL sijalica u smeće, dok Masačusets zahteva od proizvođača da sprovode programe za recikliranje i da ostvare postavljene ciljeve.

Međutim, s napretkom tehnologije živa bi mogla postati manje osetljiv problem, bar što se sijalica tiče. Američki naučnici rade na udvostručavanju energetske efikasnosti običnih sijalica s volframovom niti i eventualnom razvoju verzija sličnih CFL sijalicama. Takve sijalice stajale bi manje nego fluorescentne, ali bi trajale kraće.

„Mi u našoj zemlji nemamo (još) usaglašeno zakonodavstvo sa EU, a deo postojećeg zakonodavstva, a odnosi se na opasan otpad, ne primenjujemo na zadovoljavajući način. Za efikasan održivi razvoj neophodno je uključenje životne sredine u sve sektore politike”, kaže Anđelka Mihajlov.

------------------

Ja sam čuo da su bele sijalice opasne po zdravlje.. jer imaju mali elektromotor u sebi.. i da je štetan na 2.5 metra od osobe.. i da mnoga deca ostaju sterilna.. ne mogu da imaju decu baš zbog te sijalice...

Institut u Engleskoj je dokazao da ne samo da su štetne za decu već da i imunitet svake osobe opada koja je izložena ovom svetlu...


Alkar

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1089
  • Pravda za LUNU
Одг: BELE - STEDLJIVE SIJALICE
« Odgovor #1 poslato: 29-07-2009, 22:41:19 »

U Australiji su nam ovakve sijalice podelili besplatno tj. trosku drzave. Tako da cisto sumnjam da je ovo tacno sto si preneo. Uostalom, odakle ti ova informacija?
Sačuvana
Kupicu bela kola,
tako mi imena,
i vodicu te u svoj svet.

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
Одг: BELE - STEDLJIVE SIJALICE
« Odgovor #2 poslato: 30-07-2009, 09:20:07 »

Informacija je tačna... bilo na TV-u

tatoo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9223
  • NEKO NAS POSMATRA
Одг: BELE - STEDLJIVE SIJALICE
« Odgovor #3 poslato: 30-07-2009, 11:20:33 »

Tacna je informacija, u Francuskoj se vrsi peticija protiv tih 'eko-kancerogenih' sijalica.

Poslacu vam dokumentaciju koju ja posedujem, kada se budem vratila tamo.
Sačuvana

vesna05

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 621
Одг: BELE - STEDLJIVE SIJALICE
« Odgovor #4 poslato: 30-07-2009, 13:10:41 »

Zaista zanimljiv tekst,nisam znala ovo.Moja majka je dobila dve takve sijalice od Elektrosumadije,koristi ih i jos uvek nisu pregorele.
Posto je zastita okoline i planete postala jedan od globalnih prioriteta nadam se da ce uskoro naci neko resenje.
Sačuvana

Alkar

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1089
  • Pravda za LUNU
Одг: BELE - STEDLJIVE SIJALICE
« Odgovor #5 poslato: 11-08-2009, 12:24:05 »

Od decembra u australiskim shopovima moci ce da se kupe samo "bele" sijalice stare "volfram" se definitivno izbacuju iz upotrebe.
Sačuvana
Kupicu bela kola,
tako mi imena,
i vodicu te u svoj svet.

Dak

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 3110
  • Svetski putnik
Одг: BELE - STEDLJIVE SIJALICE
« Odgovor #6 poslato: 11-08-2009, 20:03:40 »

Sta briga vas tamo dole u Australije... Imate vec ozonsku rupu, pa ce sad kao malo zive da vas zajebe:)))
Klin se klinom izbija!
Sačuvana
"Pazite sta zelite,mozda vam se zelje i ostvare".

Alkar

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1089
  • Pravda za LUNU
Одг: BELE - STEDLJIVE SIJALICE
« Odgovor #7 poslato: 11-08-2009, 22:24:07 »

Pa sad, ove sijalice i da sadrze zivu, bile bi opasne samo u slucaju da se razbiju. Posto se ovde sve reciklira, nepostoje divlje deponije, smece se baca u kante za smece a ne gde ko stigne, nevidim kako bi ove sijalice ugrozile bilo koga. Tako da argumenti "bilo na TV-u" meni ne leze. Bilo na TV-u i da smo pobedili NATO  :aq21:
Sačuvana
Kupicu bela kola,
tako mi imena,
i vodicu te u svoj svet.

Alkar

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1089
  • Pravda za LUNU
Одг: BELE - STEDLJIVE SIJALICE
« Odgovor #8 poslato: 11-08-2009, 23:57:15 »

Ma čudilo jedno
Sačuvana
Kupicu bela kola,
tako mi imena,
i vodicu te u svoj svet.

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: BELE - STEDLJIVE SIJALICE
« Odgovor #9 poslato: 12-08-2009, 00:33:04 »



Pa sad, ove sijalice i da sadrze zivu, bile bi opasne samo u slucaju da se razbiju. Posto se ovde sve reciklira, nepostoje divlje deponije, smece se baca u kante za smece a ne gde ko stigne, nevidim kako bi ove sijalice ugrozile bilo koga. Tako da argumenti "bilo na TV-u" meni ne leze. Bilo na TV-u i da smo pobedili NATO  :aq21:

slazem se!
a da nebi mozda bilo bi bolje da se vratimo na petrolejku  :xq003:

a znate li koliko se tesko razlazu,i samim ti koliko su stetene obicne plasticne kese i flase? il baterije?
 pa ih opet nemilce koristite i obicno bacate gde ne treba,tj gde stignete.

ma ovo Autentik opet pusta buvu protiv Evrope. :xq005:
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.
 

Stranica je napravljena za 0.07 sekundi sa 25 upita.