Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka  (Pročitano 17762 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« poslato: 30-03-2009, 18:10:28 »

Nekada je Cuprija bila glavni zeleznicki cvor.
Razvoj rudarstva u Srbiji je vezan za zeleznicu.
Dopremanje uglja je vrseno zeleznickom prugom Cuprija - Senje - Senjski Rudnik - Ravna Reka, a postojao je i poseban uzani kolosek do Sisevca.
Trasa "CIRE" je kretala od severnog dela zeleznicke stanice u Cupriji, pa pravo na istok, pored kantine fabrike secera, ispod Vezirovog brda, pa paraleleno sa danasnjim putem Cuprija-Senje. Kasnije je skinuta pruga i napravljen je put od manastira Ravanica do Stranca, kroz klisuru.

Na topografskoj karti je posebno oznacena zeleznicka pruga:

Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« Odgovor #1 poslato: 30-03-2009, 19:40:39 »

Pruga Cuprija - Ravna Reka

Nakon puštanja u rad pruge Beograd-Ćuprija-Niš (1884. godine), došlo se do saznanja da se proširuje broj potrošača senjskog uglja, a za to je zaslužna železnica. Zato je bilo potrebno izgraditi prugu uskog koloseka Ćuprija - Senjski Rudnik, koja je puštena u rad 1892. godine, a 1908. godine ova pruga je produžena do Ravne Reke.
Do Senjskog Rudnika maksimalni uspon je bio 33 promila a između Senjskog Rudnika i Ravne Reke uspon je dostizao i 46 promila.
Na ovu prugu se naslanjala industrijska pruga iz Sisevca (koloseka 0,60 m) i brojni industrijski koloseci i žičare iz rudnika.



 :aq22: :aq17:
Sačuvana

saba

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 682
Одг: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« Odgovor #2 poslato: 30-03-2009, 20:03:33 »

Moj deda je bio zeleznicar, i vozio je voz na uzanom koloseku "SENJSKE PRUGE" do Senjskog Rudnika.
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« Odgovor #3 poslato: 30-03-2009, 21:25:35 »

Da li ti je deda ostavio fotografije, dokumenta, ... bilo sta sto mozes da podelis sa svima na forumu?
 :aq22:
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« Odgovor #4 poslato: 31-03-2009, 16:23:13 »

Zeleznicka stanica pored manastira Ravanica se nalazila na mestu gde je sada parking za autobuse. Zgrada je renovirana.



Trasa pruge je posluzila za izradnju puta kroz klisuru. Inzenjerci JNA su gradili put 1971. godine. Logor im je bio na livadi s leve strane pre ulaza u klisuru. Vrsena su velika miniranja da bi se trasa zeleznicke pruge prosirila i mnoge krivine ispravile.
 
Sačuvana

saba

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 682
Одг: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« Odgovor #5 poslato: 31-03-2009, 18:36:29 »

Nazalost od dokumenata, i fotografija nemam nista, sto bi me secalo na mog dedu. Jedino sto je ostalo od njega, a sto i dan danas nosim sa ponosom, je njegov a i moj nadimak SABA.
Deda je bio poznat po nadimku "SABORNIK" kasnije skraceno "SABA".
Cesto me je sa sobom vodio u ribolov, na Moravi, i bio je dobar ribolovac, i kad god i gde god smo se pojavili, pricalo se i govorilo: "eno ih idu saba i mali saba na pecanje"
A nadimak, kako je dobio nadimak..... E to je posebna i vrlo interesantna prica.
Kao sto rekoh, deda je vozio voz na senjskoj pruzi, i radio u tadasnjoj "lozionici" koja se nalazila na zeleznickoj stanici. U davna vremena su se postovali i vodili neki starinski obicaji, pa se tako i na "BELOJ NEDELJI" vodio obicaj da se maskira (prerusi) i tako maskiran seta ulicama i po kucama sakupljaju pokloni.
E pa resili tadasnji zeleznicari iz cuprijske lozionice da se malo zabave i nasale, i da se na BELOJ NEDELJI, preruse i naprave pravu pravcatu SVADBENU POVORKU. Svako je imao neku ulogu. Jednog od muskaraca su obukli u zensku odecu i od njega napravili mladu, drugi je bio mladozenja.... a moj deda je dobio ulogu da bude STAROJKO na toj svadbi. Napravili oni sve sto ide na pravoj svadbi, pa tako moja baba umesila onaj veliki okiceni hleb koji zovu SABORNIK, i na kome se parama isti i kiti.
I krenu oni volovskim kolima iz cuprijske lozionice i redom po kafanama. Muzika, veselje, pesma. Isli tako redom od kafane do kafane, jeli i pili i veselili se.
Dok su se oni tako veselili, kocijasi na volovskim kolima bi sedeli i cekali da ih voze dalje u drugu kafanu. E ti kocijasi "JADNI" i ogladnese, pa posto nije bilo niceg drugog, oni lepo pojedu taj HLEB - SABORNIK. Kada su svatovi izisli iz kafane i seli na kola, primeti jedan od njih da nema SABORNIKA. Ustade (bar tako su mi ispricali) jedan od njih i pocne da vice na sav glas: GDE JE SABORNIK, GDE JE SABORNIK".
Moj deda se nesto zadrzao u kafani (valjda je placao racune) i cuo je neku galamu napolje. Pomislio je da ga zovu da pozuri da izadje da bi isli dalje, istrca na ulicu, i na sav glas se i on razdere: "EVO ME TU SAM".
 I onda puce smeh zbog nesporazuma, i ostade zbog onoga :GDE JE SABORNIK" i odgovora :" EVO ME TU SAM", i mom dedi nadenuse nadimak SABORNIK.
I kasnije su ga svi zvali samo SABORNIK, i niko ga nije znao pod njegovim pravim imenom, RADISAV RADOJKOVIC, vec samo po nadimku SABORNIK. Nesto kasnije se taj nadimak zbog duzine sveo sa SABORNIK na SABA, i to mu je ostalo do kraja zivota, SABA.
I mene kao i njega danas mnogi zovu i znaju kao SABA, poneki me zovu i SABORNIK, ali mnogi samo SABA.
« Poslednja izmena: 31-03-2009, 18:40:49 od strane saba »
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« Odgovor #6 poslato: 31-03-2009, 23:16:41 »

Ljudi, gde su vam stare fotografije?











 :xq008:
Sačuvana

saba

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 682
Одг: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« Odgovor #7 poslato: 01-04-2009, 07:24:27 »

Pa nemamo mi izgleda tako bogatu zbirku kao sto je imas TI, samo ti postavljaj, NECEMO SE MI LJUTITI.....
« Poslednja izmena: 01-04-2009, 07:26:13 od strane saba »
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« Odgovor #8 poslato: 01-04-2009, 15:21:01 »

Zanimljivo je da su ukidanjem pruge Cuprija - Ravna Reka lokomotive 88-001, 002, i 90-006 i 007 sa ove pruge prebacene u Bosnu.


Lokomotiva iz Secerane nije "cira", nego normalna parnjaca. I Kablovska lokomotiva je za normalni kolosek.


 :aq17:


« Poslednja izmena: 01-04-2009, 15:22:37 od strane posmatrac »
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« Odgovor #9 poslato: 01-04-2009, 22:39:09 »

Pored manastira Ravanica umesto zeleznicke pruge danas je regionalni put Cuprija-Senjski Rudnik.



Nekada je put vodio preko planine.

Sačuvana

chibiribella

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 6
Одг: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« Odgovor #10 poslato: 03-04-2009, 04:50:04 »

Pohvalila bih Posmatraca za njegove priloge vezane za istoriju Cuprije. Za one koji zive daleko, pravi melem i razonoda.
Vezano za temu, moja tetka je nekada ( 50-tih godina proslog veka) radila u Ravnoj Reci kao lekar. Beogradjanka poreklom i rodjenjem, putovala je u ovo napredno rudarsko naselje iz Beograda vozom do Markovca. Iz Markovca je prelazila u voz za Ravnu Reku. Putovanje dugo dobrih 12-13 sati. Bila je to avantura. Ravna Reka je nekada bila napredno mesto: imala je dom zdravlja, bioskop i apoteku. Kada sam osamdesetih godina putovala autobusom iz Despotovca za Cupriju preko Ravne Reke i Resavice, bila sam u soku kako je sve propalo. Nestalo.
Jos uvek mi je u secanju grandiozna scena iz filma 'Petrijin venac' o zatvaranju zeleznicke linije Ravna Reka - Cuprija. Tragedija antickih razmera.
 
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« Odgovor #11 poslato: 03-04-2009, 18:53:18 »

Ravna Reka
II Svetski rat
Rusenje pruge i osveta Nemaca


 :aq17:
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« Odgovor #12 poslato: 13-04-2009, 19:13:04 »

Sisevacki majdan (rudnik) je bio dalje od manastira Sisojevac.
Kasnije je napravljena uzana pruga od Senjskog Rudnika do Sisevca.
Drugi deo pruge je nastavljen od Senjskog Rudnika do Ravne Reke.
Administrativno, opstina Despotovac je bila u drugacijim granicama nego danas.
Zasto je teritorija opstine Cuprija smanjena i zasto Senjski Rudnik, Ravna Reka i Sisevac nisu vise u Cupriji?


Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« Odgovor #13 poslato: 07-05-2009, 22:32:21 »

"Integralna obnova kulturnog nasleđa jugositočne Evrope"

Senjski Rudnik kao eko muzej (EKO-nomski, a ne EKO-loski)

Obnova Senjskog Rudnika, najstarijeg rudarskog mesta u Srbiji, i njegovo pretvaranje u eko muzej počeće u maju. Projetkom Saveta Evrope predviđena je obnova muzeja pod zemljom dok će napuštena zgrada bolnice biti pretvorena u hotel.

Bogata istorija

"U naselju Senjski Rudnik sada živi oko 450 stanovnika, a šezdesetih godina prošlog ovde je živelo više od 1.000 rudara", objašnjava kustos Muzeja ugljarstva Miroslav Nikolić.

"Naselje je imalo železničku prugu, dve bolnice, a jedna je po opremljenosti hirurgije bila odmah iza VMA a radile su i termoelektrane, štamparija i bioskop", kaže Nikolić.

Ministar kulture Nebojša Bradić rekao je da očekuje da će u maju početi pretvaranje Senjskog Rudnika, najstarijeg rudarskog mesta u Srbiji, u eko muzej, kako je predviđeno projektom Saveta Evrope, koji je za tu namenu izdvojio 1,5 miliona evra.

"Mi smo taj projekat potpuno podržali, a reč je o mestu rađanja srpske industrijalizacije, i očekujem da se sve odvija kako je i planirano i da će Senjski Rudnik, u kome je snimljen i film "Petrijin venac", nastaviti da živi i posle rudarenja", rekao je Bradić Tanjugu tokom boravka u Jagodini, povodom pozorišnog festivala "Dani komedije".

Reč je o projektu "Integralna obnova kulturnog nasleđa jugositočne Evrope", u kojem su još dva lokaliteta iz Srbije - manastir Bođani u Baču u Feliks Romulijana u Gamzigradu- a svi su u prvoj grupi prioriteta, među 26 lokaliteta na Balkanu predviđenih za obnovu.

Početak radova biće označen simboličnim podizanjem zastave Saveta Evrope.

Inicijativa je potekla iz Muzeja ugljarstva u Senjskom Rudniku, koji je osnovan 1974. godine i u kome je na dva sprata, na površini od oko 800 kvadratnih metara prikazano kako u tom mestu kopao ugalj od 1853. godine.

Uz "Aleksandrov potkop", jednu od prvih ulaza u jamu rudnika, nazvanu po tadašnjem kralju Aleksandru Karađorđeviću, koja će biti eko muzej, jedini na Balkanu pod zemljom, projekat predviđa rekonstrukciju zgrade muzeja, mašinske radionice, parne mašine, tornja i rudarskog lifta koji je oko 150 godina spuštao rudare u jame i vraćao ih na svetlo dana.

Napuštena zgrada bolnice biće pretvorena u hotel sa oko 30 soba, a zgrada bivšeg Doma kulture, u kojoj su se dešavali svi važni događaji u istoriji rudarstva, biće pretvoren u centar za umetnike.

Planirana je i obnova crkve Sveti Prokopije, koja je dobila ime po zaštiniku rudara, ulice sa kaldrmom, nekih stanova koji su građeni još pre Prvog svetskog rata u kojima se i dalje živi.
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« Odgovor #14 poslato: 18-05-2009, 21:23:12 »

SABA,
Ne znam poreklo ove fotografije.



Mozda je ovu lokomotivu vozio tvoj deda?
 :aq15:
Broj na lokomotivi ne moze da se uoci ni pomocu najmodernije tehnike.
Moguce je da je ova lokomotiva saobracala i na uzanoj zeleznici Paracin-Izvor-Zajecar.
Ako ima nekog iz Paracina, mozda moze da pomogne.

 :aq17:
Sačuvana

saba

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 682
Одг: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« Odgovor #15 poslato: 18-05-2009, 22:45:29 »

slika je u losem stanju, i ne vidi se bas najbolje..... ko zna odakle je.....
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« Odgovor #16 poslato: 21-05-2009, 00:00:55 »

Slika je u mojim rukama i potice iz ovih krajeva. Medjutim, imam i sliku o izgradnji tunela na uzanoj pruzi Paracin-Boljevac, pa je moguce da prikazana lokomotiva nije saobracala na pruzi Cuprija-Ravna Reka.



Na staroj fotografiji se vidi ulaz u tunel gledano iz Boljevca prema Paracinu.
Bilo je mnogo zeleznicara iz Donje Mutnice. Mozda neko zna nesto vise, javite se!
 :aq17:
« Poslednja izmena: 21-05-2009, 00:03:59 od strane posmatrac »
Sačuvana

dzzel@

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1
Одг: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« Odgovor #17 poslato: 27-05-2009, 21:16:15 »

Све честитке посматрачу на покренутој теми и на невиђеним фотографијама. Мало о тунелу. Тунел је Обрадове столице а сликано је са северне (Тимочке стране) код Велике Суваје. Тунел је дугачак 1970 метара и са том дужином је био најдужи тунел на пругама уског колосека у Србији а други у бившој Југославији иза тунела Иван у Босни. Дужи је нешто мање од 300 метара од Шарганског тунела. Тунел Обрадове столице је био на прузи узаног колосека Параћин Зајечар 41 километар од Параћина. До њега је веома лако доћи јер је траса пруге проходна из Правца Параћина из села Клачевице а из правца Зајечара код скретања за фабрику воде код Кривог Вира. Тунел је такође проходан. А сада за љубитеље уског колосека неколико линкова са специјализованих форума са пругама које су овде поменуте:
Равна Река Сењски Рудник http://railserbia.net/forum/viewtopic.php?f=16&t=3232
Ћуприја Сење http://railserbia.net/forum/viewtopic.php?f=16&t=3187
Сисевац http://railserbia.net/forum/viewtopic.php?f=16&t=2506
Параћин Зајечар http://railserbia.net/forum/viewtopic.php?f=16&t=2214
Параћинска пруга http://railserbia.net/forum/viewtopic.php?f=16&t=3484
« Poslednja izmena: 27-05-2009, 21:17:54 od strane dzzel@ »
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« Odgovor #18 poslato: 27-05-2009, 23:05:22 »

Evo dve fotografije na kojima se vidi Senjski Rudnik sa ostacima stare zeleznicke pruge:



Neko je uskratio Cupriji celu oblast oko Ravne Reke, Senjskog Rudnika i Sisevca. Izvanredna turisticka atrakcija bi bila rekonstruisana zeleznicka pruga oko Senjskig Rudnika, ali je to sada vise nemoguce zbog sirenja vojnog  intervidovskog poligona "Pasuljanske Livade".
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Nostalgija: Zeleznicka pruga Cuprija - Ravna Reka
« Odgovor #19 poslato: 13-06-2009, 19:14:31 »

Ranije sam pisao o ovoj temi, a danas je opet aktuelna.
Citat:
subota, 13. jun 2009, 15:45 -> 16:34
Senjski rudnik kao grad muzej

Počela transformacija Senjskog rudnika u grad muzej i centar industrijskog nasleđa. Ovo je prvi projekat koji se bavi kulturnim razvojem u Srbiji koji je dobio podršku iz fondova Evropske unije u vrednosti od 1,5 miliona evra.


Ministar kulture Srbije Nebojša Bradić i šef delegacije Evropske komisije u Srbiji Žozep Ljoveras označili su u Senjskom rudniku početak projekta transformacije tog mesta u grad muzej i centar industrijskog nasleđa.

Ovo je prvi projekat koji se bavi kulturnim razvojem u Srbiji, koji je dobio podršku iz fondova Evropske unije u vrednosti od 1,5 miliona evra, a u okviru regionalnog programa za kulturno i prirodno nasleđe jugoistočne Evrope.

Iako se zvanično odobrenje projekta od Evropske komisije očekuje tek na jesen, Bradić je naglasio da je današnjim otvaranjem table regionalnog programa za kulturno nasleđe jugoistočne Evrope, na zgradi muzeja, proces transformacije Senjskog rudnika u eko muzej započet, a dinamika realizacije zavisiće od ljudi koji budu vodili projekat - iz Ministarstva kulture, strčnjaka i stanovnika.

Rudnik centar kulturnog i industrijskog nasleđa

Bradić je istakao da je rehabilitacija Senjskog rudnika u regionalni centar za kulturno i industrijsko nasleđe veoma važan projekat za Vladu Srbije, a posebno za stanovnike ovog kraja.

Ministar je uveren da decentralizacija kulture i regionalizacija u kulturi mogu da podstaknu razvoj lokalne zajednice i pruže veru i nadu ljudima koji ostaju ovde, naročito mladim generacijama.

Ljoveras je projekat revitalizacije Senjskog rudnika ocenio kao jedan od najboljih među 26 iz jugoistočne Evrope koji su konkurisali za sredstva Evropske komisije.

Ljovera je istakao da će Evropska komisija učiniti sve da obnovi i vrati na turističku mapu Srbije ovaj izuzetno lep kraj, sa značajnim istorijskim i kulturnim spomenicima, izrazivši iznenađenje što u srpskim turističkim vodičima nije pronašao lokalitet Senjskog rudnika.

"Evropske integracije ne podrazumevaju samo izradu zakona i standarda, već se odnose i na unapređenje i očuvanje kulturnog nasleđa i identiteta lokalnih zajednica", naglasio je Ljoveras.

 :xq008:
E, pa sad neka SO Cuprija uradi nesto da priblizi Senjski Rudnik Cupriji (koji je nekada administrativno i pripadao Cupriji). Eto velike sanse i za Cupriju da razvija turizam. Svi koji putuju u Senjski Rudnik kada skrenu sa auto-puta morace da prodju kroz DOBRICEVO (najstarije poljoprivredno dobro), da "ocesaju" manastir Ravanicu, a mogli i da vide u Cupriji "Arheoloski park" i td.
 :aq15: :aq15: :aq15: :aq15: :aq15: :aq15:
« Poslednja izmena: 13-06-2009, 19:16:02 od strane posmatrac »
Sačuvana
 

Stranica je napravljena za 0.131 sekundi sa 20 upita.