Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: DOM ZA NAPUSTENU DECU  (Pročitano 32090 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

government

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 4156
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #40 poslato: 10-07-2009, 22:30:11 »

sramota me je , ali postoji li takav dom u Jagodini? jel to ona zgrada iza staračkog doma ili nešto drugo?
Sačuvana

Loremo

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1502
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #41 poslato: 10-07-2009, 22:49:41 »

Iz vec navedenog novinskog clanka citat:
"...Želim da vidim more
Veća deca žele da vide more, da imaju novca za kimono, lopte za rukomet ili fudbal.
- Volela bih da imam majku kao što je vaspitačica Danica Nikolić - kaže šesnaestogodišnja A. J.
- Želja nemam, možda da popravim ocene. Mnogo toga mi treba, ali znam da od toga nema ništa. To su velike želje - dodaje S. M.
..."
Decija zelja: "Zelim da vidim more".
Nije sve u patikama.
Ovoj deci treba paznja, toplina, ... da osete da ih neko postuje.
Savest se ne kupuje samo novcem i poklonjenim starim patikama.
Jedan covek mi je jednom prilikom kada je osetio da se obeshrabrujem rekao:

" Rusi u Sibiru imaju obicaj da nikad ne gase motor u kolima jer ce im se zalediti pa tako i ja gledam na sve ovo, da uvek treba nesto po malo raditi, drzati motor uvek upaljen pa kada otopli onda mozda zgazimo i gas malo jace...."

U vezi mora...dom je dobio donaciju ali samo za decu do 12god.

Posmatrac, sta mislis da se organizujemo i da svako od nas uzme po jedno dete iznad 12. i tako omogucimo svima da vide more?

Jeste da je isto novac u pitanju, mozda bi ih opremili i starim patikama i japankama...ali zelja bi im se ispunila

a i ti bi imao eto priliku da "kupis"svoju savest.
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #42 poslato: 10-07-2009, 23:03:54 »

Vise puta sam bio donator u raznim akcijama. Takodje, prosledjivao sam pomoc iz inostranstva. Zato mi je veoma poznato stanje u Domu u Cupriji, ali i u drugim slicnim ustanovama, narocito u Izvoru gde sestrinstvo iz manastira Ravanica prakticno odrzava u zivotu nesretnike.
Slazem se da bi bilo lepo da neko uz svoju decu povede bar jedno dete iz Doma na more. Medjutim, to je iz formalnih razloga nemoguce. Steta.
A deca, k`o deca: "Zelim da vidim more".
Sačuvana

SunđerBoba

  • Gost
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #43 poslato: 10-07-2009, 23:14:42 »

Pih  :xq003: šteta!

 :aq16:
« Poslednja izmena: 10-07-2009, 23:15:15 od strane SunđerBoba »
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #44 poslato: 10-07-2009, 23:18:58 »

@posmatrac

ja sam daleko i imam dete koje pohadja skolu,vezana sam ovde.zato cinim i cinila sam ono sto mogu..i Loremo..i Sonja...i mnooooogo nas iz vana.
ne kupujemo savest nego pomazemo gde god mozemo, za razliku......
a kako je tesko odavde sve proslediti to samo mi znamo.

a ti,posto znas tako dobro da im je potrbna paznja, umesto sto kuckas po forumu odi do doma pa popricaj sa tom decom ,pokloni im malo paznje!
pa povedi jednom mesecno po dvoje dece do Resavske pecine...posto "ne moze na more" :aq16:

neverovatno kako su ljudi sebicni i omalovazavaju sve ono gde ne vide sebe.
mi cinimo ono sto je u NASOJ MOCI a probajte i vi da nas kopirate.

ps. patike nisu stare,sve su Nike i skupe ,slikacu ti ih da ti stavim da vidis da se ne sekiras.....ili mozda ces im ti kupiti nove,pa da ja ne saljem?


Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Loremo

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1502
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #45 poslato: 10-07-2009, 23:33:59 »

sramota me je , ali postoji li takav dom u Jagodini? jel to ona zgrada iza staračkog doma ili nešto drugo?
Koliko znam JA ima dom za stare a secam se i doma za gluvoneme, bio je iza B3 (ili 4)...

za decu nema...ono sto znam da imamo dobar Centar za socijalni rad i ljude koji se bas bore da deca ostanu kod roditelja ili se zbrinu kod rodbine...

(znam neke slucajeve)...sto ne znaci da u Cupriji nema dece iz JA...

Smestaj u dom je zadnji korak u pokusaju da se deci obezbedi osnovna briga i nega kome predhodi duga borba da ne dodje do toga...

Luna, htela da vas obavestim i o jednom fenomenu u nasoj zemlji, isto se radi o deci ali kao takav emotivac ti verovatno ne bi stala sa plakanjem...

Mi smo generacija koja pamti bolja vremena i sa distance smo svedoci propadanja nase lepe i nekada dobro uredjene zemlje...

Koga moze da ne zaboli vest o umiranju nasih ljudi od gladi ili o veseclanim porodicama cija deca nekada bukvalno nemaju ni parce hleba da utole glad...

i to kada vlada bela kuga....koliko mozes pomazi pa bilo to i sa "starim patikama" jer imam info od ljudi koji su nosili pomoc u N. Pazar i Rasko podrucje

 da im te patike i te kako znace...(karikiram posmatraca koji verovatno ne bi ni to poslao) :aq28:

 



Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #46 poslato: 10-07-2009, 23:50:33 »

Loremo,nekad i nekom ne vredi objasnjavati.
radimo mi ko i do sada,znamo svoje.
posustala sam iz zdravstvenih razloga ali opet koliko mogu.

puno uspeha :aq28:
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Loremo

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1502
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #47 poslato: 11-07-2009, 00:09:36 »

Vise puta sam bio donator u raznim akcijama. Takodje, prosledjivao sam pomoc iz inostranstva. Zato mi je veoma poznato stanje u Domu u Cupriji, ali i u drugim slicnim ustanovama, narocito u Izvoru gde sestrinstvo iz manastira Ravanica prakticno odrzava u zivotu nesretnike.
Slazem se da bi bilo lepo da neko uz svoju decu povede bar jedno dete iz Doma na more. Medjutim, to je iz formalnih razloga nemoguce. Steta.
A deca, k`o deca: "Zelim da vidim more".
Ono "uzme" nije bilo bukvalno..naravno da deca ne mogu tek tako da se daju i uzimaju... :xq007:

Posmatrac, mislila sam da finansiramo i da svi zajedno odu na more. :aq29:

A sto nam ne kazes sta znas o stanju u domu kao i nesto vise o borbi monahinja iz Ravanice...vise bi nam koristilo od miniranja :aq29:

Sačuvana

sonja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1263
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #48 poslato: 11-07-2009, 09:02:10 »

Znam za Izvor,da su dobili pomoc  iz  Rotterdamske  parohije  i da ovog leta akcija treba  da bude,,zavrsena,,,,pomoc je bila izgradnja kupatila za nepokretna lica,novi duseci,gumene  plocice..kombi..pomoc u fizickom radu ljudi koji su dosli na ,,odmor,,.Takodje znam da sus e Srbi iz Nemacke organizovali u  novcu,poveca kolicina je bila....
Ja licno smatram da je sramota reci  ljudima  da oolaksas svoju savest,mi to ne radimo  zbof savesti ,jer smo svi ovde izuzetno ,radni i vredni ljudi ,koji zive na jedan normalan  nacin i to sto zelmo da  pomognemo  je zbog ljubavi prema ljudima i nasoj zemlji ...to je nasa mogucnost...E sad ako cemo da uplicemo politiku  u sve to ...onda mi te je zao .Umesto da si  se javio da preuzmes posiljku  i da  pomognemo zajedno  ti bre samo  se kacis i  postajes vrlo neprijatan ,da se izrazim blagim recima...ako ti je toliko stalo posto si nepriznat pojedinac u humanitarnim delima...posalji s reportazu  u Kurir,pa da ti svi tapsu  na  tvojo humanosti.MI  ovo ovde ne pisemo da bi mi neko reko bravo ...i sl. ,vec zato sto smo zajedno jaci  i zajednickim snagama  mozemo da  uradimo nesto korisno i dobro
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #49 poslato: 11-07-2009, 09:07:51 »

U Cupriji porede Doma za nezbrinutu decu (nekada sam bio taj koji je odlucivao o sudbini dece kada se roditelji razvode), postoje i deca sa posebnim potrebama koja pohadjaju specijalna odeljenja u O.S. "Vuk Karadzic". Sestrinstvo manastira Ravanica (njihov je i manastir Sveta Petka kod Izvora) stara se o nemocnima u specijalnom domu.
Sustina mog komentara nije bila da miniram akciju pomoci deci, ali sam namerno napisao sve ono samo zbog ljudi koji su gosti na FORUMU, a ne ucestvuju u temi, nego iz radoznalosti procitaju sta pise i teraju dalje. Takvi gosti razmisljaju (ako uopste razmisljaju o temi) da je cela stvar u tome da se ratosiljaju stare odece i obuce.
Bio sam deo tima koji je organizovao izlet za decu iz Doma i pripremio novogodisnje paketice i znam sta deca misle i osecaju. Imaju oni relativno dobre materijalne uslove (ne znaju za bolje) i imaju pojedine vaspitace koji su im zamena za roditelje. Ali isto tako ovaj Dom su pratile i razne afere oko zloupotrebe finanijskih sredstava i izbora direktora (po partijskoj liniji - SABA bi rekao automehanicara, kao u Muzeju).
Na kraju, naslov teme je DOM ZA NAPUSTENU DECU, pa moze da se pise i o drugim stvarima u Domu, o roditeljima te dece, o njihovim vaspitacima, o drzavi koja treba da brine institucionalno, o .... Tema se ne odnosi samo na zelju par clanova FORUMA da dostave nekoliko paketa odece i obuce.
 :xq008:
A za zlonamerne, od svakog od vas ja sam mnogo vise do sada ucinio i cinicu, nego svi vi zajedno!
Sačuvana

SunđerBoba

  • Gost
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #50 poslato: 11-07-2009, 09:10:50 »

Šta reči, a ne zaplakati  :aq16:
Sačuvana

sonja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1263
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #51 poslato: 11-07-2009, 09:32:59 »

Znas kako ,za nas koji smo napolju ,ovo nije uopsgte prepucavanje i dokazivanje  kako smo dobri ,kao sto ti to zeli da prikazes.Muka mije vise od tog prepucavanaj,muka mi je vise od same price i  nacina n a koji zelis  da predstavis ljude ove  na forumu.Ova tema nije otvoreno zbog toga da bi drugi meni aplaudiralai  i da bi se videlo koliko sam ja dobar covek,vec da animria sto vise ljudi da bi smo se udruzili i napravili  neku   pomoc koja bi redovnije pristizala,ne samo u garderobi ,vec i u knjigama, volonterskom radu ..jednoj opstoj pomoci.
Ako zeli da  saradjujes  sa nama dobro si doso ,ako zelis samo da lecis svoje komplekse  na drugim ljudima zaobidji ovu temu....mi mozemoda se e organizujemo i bez tebe i dosada je stizala  i novcana i materijalna pomoc...bez velikog preglaBanja i   ponizavanaja
Ako umes bolje ,daj predlog i nemoj  vise da nam palaamudis ovde,BRE!..
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #52 poslato: 11-07-2009, 09:48:20 »

Za razliku od nekih, ja ne palamudim na FORUMU, niti sabotiram.
A jasno sam napisao da sam od svih vas zajedno koji ovde piskarate, ucinio vise u humanitarnom radu.
Mrsko mi je da citam pojedine komentare na ovoj temi.

Moj prvi komsija je bio "Domac". Sada ima porodicu, zenu i dva vec odrasla sina. Super je covek, prava ljudina! Pored njega sam saznao mnoge cinjenice o Domu i o zivotu u Domu. A licno sam odlucivao o sudbini neke dece, za koju je strucna sluzba Centra za socijalni rad (Doma) napravila greske (namerne ili nenamerne). Emotivno i danas se potresem kada se setim sta se sve radilo sa nekom od te dece. Sada vise o tome ne odlucujem niti bih mogao da odlucujem, jer je to previse potresno za mene.

Pozdravljam svakoga ko zeli da pomogne, na bilo koji nacin, deci i ostalima kojima je neophodna pomoc.
Sačuvana

Fanta

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 5090
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #53 poslato: 11-07-2009, 09:56:03 »


A jasno sam napisao da sam od svih vas zajedno koji ovde piskarate, ucinio vise u humanitarnom radu.



da, to nije "palamudim" - to je: Hvalite me usta moja!
Sačuvana

SunđerBoba

  • Gost
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #54 poslato: 11-07-2009, 09:58:40 »

Da prekratimo muke...

Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #55 poslato: 11-07-2009, 10:07:33 »

necu da ulazim u prepucavanja jer nema svrhe....jer posmatracevi postovi po meni zrace averzijom na sve sto od nas potice!
ne hvalimo se,ne ratosiljamo se stare odece,saljemo najvecim delom anonimno pojedinacnu pomoc....radimo ono sto nam nase mogucnosti dozvoljavaju.
i to rado,jer je najvece zadovoljstvo znati da si nekog makar i na trenutak obradovao!

ovde smo se samo komunicirali....sta,kako,gde...
« Poslednja izmena: 11-07-2009, 10:08:39 od strane Luna »
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Loremo

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1502
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #56 poslato: 11-07-2009, 10:54:12 »

Dragi Posmatrac, izostala je tvoja reakcija na predlog da finansiramo more....

mnogo si rekao i kad sve poslozim dolazim do zakljucka da si svojevremeno bio SUDIJA (ako nisi radio u Centru a odlucivao si o sudbini dece..)

Ako jesi, ne mogu a da se ne razalostim da ljudi kojima radi ego 100 na sat mogu da budu na takvoj funkciji.

Pored toga ti se jako lose izrazavas i imas neki gnev koji te odvede u totalni offtopic...

ALI...ako stavim sve to na stranu vidim da si upucen u stvari pa se pitam zasto ne iskoristis ovaj momenat i pokrenes neku akciju....


A jasno sam napisao da sam od svih vas zajedno koji ovde piskarate, ucinio vise u humanitarnom radu.

Jesi jasno napisao ali ne znam na osnovu cega... :aq15:

Moj prvi komsija je bio "Domac". Sada ima porodicu, zenu i dva vec odrasla sina. Super je covek, prava ljudina!

Da ti nemas predrasude? :xq010:



Sačuvana

vesna05

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 621
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #57 poslato: 11-07-2009, 12:09:43 »

Devojke,zaista svaka cast za ovakvu akciju.Stvarno je za sve pohvale.
Moja majka vec godinama nosi stvari u dom za napustenu decu u Kragujevcu.
Secam se jedne lepe akcije koju je pre mnogo godina organizovalo Planinarsko drustvo Cici iz Kragujevca.Deca iz doma su isla na besplatne jednodnevne ekskurzije po Srbiji sa planinarima.I ja sam tada bila dete i isla sam sa tim istim planinarima na izlete i druzila se sa tom decom.
Mozda bi se nesto slicno moglo organizovati za ovu decu.
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #58 poslato: 11-07-2009, 13:36:56 »

Dom za decu bez roditeljskog staranja – Centar za deciju zastitu i socijalni rad osnovan je 1973. godine i prvobitno je bio smesten u Bregalnickoj ulici bb, a sada se nalazi u novoj, namenski izgradjenoj i dogradjenoj zgradi u ulici Cara Lazara broj 89.

U Cupriji su odvajkada postojala razna humana udruzenja. Jos davne 1875. godine, 14. januara, formiran je “Fond za potpomaganje sirotih ucenika-ca cuprijskih osnovnih skola”. Ovaj fond je postojao sve do Drugog svetskog rata. Utemeljivaci fonda i kasniji ulagaci su bili ugledni gradjani Cuprije (nezavisno od licnog finansijskog bogatstva).
U Srbiji je prvo Zensko drustvo osnovano 1875. godine u Beogradu, a podruznica u Cupriji je osnovana 1904. godine.
Humano udruzenje Pododbor Gospodja “Kneginja Ljubica” osnovano je 01.01.1926. godine i postojalo je do Drugog svetskog rata.
Udruzenje Moravaca u Beogradu je osnovano 11.05.1924. godine i postojalo je do Drgog svetskog rata.
Humano kafansko udruzenje “Dzbun” je imalo sediste u kafani “Dardaneli”.
Odbor Crvenog krsta Sreza ravanickog je osnovan 1926. godine.
Liga protiv tuberkuloze je osnovana uoci Drugog svetskog rata.
Sva navedena drustva su ugasena 1941. godine.

Drustvo prijatelja dece u Cupriji je osnovano 1960. godine, na inicijativu ucitelja Gruje Grujica, ali sada vise ne postoji.

Danas u Cupriji ima nekoliko registrovanih udruzenja gradjana, a deluje i nekoliko nevladinih organizacija. Materijalnim pomaganjem ugrozenog dela stanovnistva bave se samo Opstinski Crveni krst i Rotari klub, kao i drzava preko Centra za socijalnu zastitu.

Rotari klub sa svojim podmaltkom organizovanim u Rotaraktu je jedina organizacija koja je pomagala deci iz doma, bilo za zajednicki izlet, bilo za materijalnu pomoc. Ostale organizacije u Cupriji to nisu radile.

Svi dobrotvori mogu da se organizuju, to im niko ne brani zakonom. A da li ce da deluju samoinicijativno i s vremena na vreme, to je stvar njihovog licnog opredeljenja.

Dakle, ovaj Dom ce da postoji i ubuduce, bez obzira na pojedinacne donacije. Deca imaju i patike i trenerke, ali nemaju dovoljno ljubavi i paznje.

A za organizovano letovanje dece iz Doma je sada kasno. Svi ucenici iz Cuprije mogu da letuju u Zelenici kod Herceg Novog pod povoljnim uslovima, uz paznju vaspitaca. Tako i deca iz Doma, koja su ucenici, mogu da letuju sa ostalim ucenicima. U tom smislu moze da se napravi eventualni dogovor sa rukovodstvom Doma da nekom detetu bude placeno letovanje na moru.

Dom za decu bez roditeljskog staranja postoji u Cupriji vec 36 godina i mnogi “domci” su sada ugledni domacini u Cupriji. To daje nadu i da ce dvadesetak dece iz Doma da opsatne u ovom svetu i da ce da budu dobri roditelji svojoj deci.
Sačuvana

Loremo

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1502
Одг: DOM ZA NAPUSTENU DECU
« Odgovor #59 poslato: 11-07-2009, 14:14:13 »

Devojke,zaista svaka cast za ovakvu akciju.Stvarno je za sve pohvale.
Moja majka vec godinama nosi stvari u dom za napustenu decu u Kragujevcu.
Secam se jedne lepe akcije koju je pre mnogo godina organizovalo Planinarsko drustvo Cici iz Kragujevca.Deca iz doma su isla na besplatne jednodnevne ekskurzije po Srbiji sa planinarima.I ja sam tada bila dete i isla sam sa tim istim planinarima na izlete i druzila se sa tom decom.
Mozda bi se nesto slicno moglo organizovati za ovu decu.

Potrazila na netu da saznam vise o domu u KG...2005 su bili u velikoj krizi ali dalje nista o momentalnom stanju.

Vesna, popricaj sa mamom sta je i kako sada pa mozda da se nesto pokrene i za njih...

Lepo je da si jos kao dete ucestvovala u akcijama za decu a i da tvoja mama pomaze i "ne gasi motor"....saljem joj tople pozdrave!
Sačuvana
 

Stranica je napravljena za 0.205 sekundi sa 20 upita.