Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Maticne celije  (Pročitano 35557 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

jagodica bobica

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 184
Maticne celije
« poslato: 07-11-2008, 20:02:17 »

LEKOVITE ĆELIJE
Matične ćelije mogu da obnove srce, jetru, kičmenu moždinu, da omoguće slepima da progledaju, nepokretnima da prohodaju…
BEOGRAD - Matične ili stem ćelije iz dana u dan sve su bitnija komponenta moderne medicine, dok je lepeza bolesti gde se one mogu primenjivati kao lek sve šira. Ove ćelije koje se nalaze u ljudskom organizmu predstavljaju šansu za izlečenje bolesti i povreda koje dosadašnja medicina nije uspela da izleči.

Njihova primena već je zabeležena u regenerisanju oštećenog srčanog tkiva posle infarkta, lečenju multipleks skleroze i vide se kao šansa da ponovo prohodaju osobe koje su zbog fizičkih oštećenja postale invalidi. Pored toga, naučnici svakodnevno ispituju i mogućnost primene matičnih ćelija za lečenje neurodegenerativnih bolesti kao što su Alchajmerova i Parkinsonova bolest, kao i drugih neuroloških oboljenja.

U prilog tome, ove godine je u Americi dozvoljeno presađivanje embrionalnih matičnih ćelija u ljudski mozak, a prva primena uradiće se kod dece koja boluju od smrtonosnog genetskog oboljenja. Ne treba pominjati da se matične ćelije koštane srži koriste već više od 30 godina za tretman kancera, kod pacijenata sa leukemijom i tumorom limfnog sistema.

U našoj zemlji do sada su zabeleženi slučajevi korišćenja matičnih ćelija u obnavljanju srčanog tkiva posle srčanog udara, ali i u slučaju multipleks skleroze. Tako je početkom decembra na Vojno-medicinskoj akademiji prvi put u našoj zemlji urađena transplantacija matičnih ćelija kod pacijenta koji boluje od multiple skleroze. On bi zahvaljujući ovoj intervenciji iz potpune nepokretnosti trebalo da prohoda uz pomoć štapa, kao i da se sam hrani!

Ukoliko se ova intervencija pokaže uspešnom, možda se neće ponoviti priča devojke iz Niša koja je posle saobraćajne nesreće ostala invalid, a morala je da ode čak u Kinu na presađivanje matičnih ćelija kako bi dobila šansu da ponovo prohoda.

Da matične ćelije gotovo čine čuda, govori i podatak da je tim korejskih naučnika u novembru prošle godine ubrizgao matične ćelije pacijentkinji koja je zbog fizičke povrede kičme bila nepokretna 19 godina.

Danas ona, prema zvaničnim medicinskim izveštajima, normalno hoda. Pored toga, matične ćelije u budućnosti mogle bi da potpomognu stvaranje crvenih krvnih zrnca, reše problem slepila, odsustva zuba, ćelavosti, ali i rasta! Prošle godine naučnici su uspeli da izdvoje matične ćelije iz zubne pulpe i da ih dalje "uzgajaju" u laboratorijskim uslovima. Istraživanja su pokazala da ova tehnologija može dovesti do izrastanja novog zuba u ljudskoj vilici.

Prognoze su da se ova "tehnika" popravke zuba u komercijalnoj upotrebi može naći već 2009. godine! U pogledu slepila, obavljene su eksperimentalne transplantacije matičnih ćelija kod osoba koje su imale oštećen vid. Ovom tehnikom su u Kraljevskoj bolnici u Engleskoj uspeli da povrate vid četrdesetorici pacijenata.

Ipak, ona još uvek nije zvanično priznata jer se procenat uspešnosti popeo do svega 25 odsto. Kod osoba izrazito niskog rasta problem bi mogao biti rešen direktnim ubacivanjem matičnih ćelija u timus (grudni koš). Na taj način matične ćelije bi lučenjem odrešenih supstanci podstakle ostale ćelije na rad i dalji razvoj.

Matične ćelije mogle bi se koristiti i za dobijanje celih organa, kao što su jetra, bubrezi, oči, srce, pa čak i delova mozga, međutim, ove težnje su još uvek u teorijskom nivou i predstavljaju veliki izazov za naučnike.

 
  Podela i poreklo ćelija

Osnovna odlika matičnih ćelija jeste njihova sposobnost da se dele, odnosno da iz njih nastaju potpuno nove i iste ćelije u dugom vremenskom periodu. One su nediferencirane ćelije, ali se pod određenim eksperimentalnim i fiziološkim uslovima mogu razviti u neke druge tipove ćelija. Iako se one sve zovu matičnim ćelijama, ipak se dele na nekoliko vrsta. Prva podela je prema "potentnosti", tj. sposobnosti deljenja i daljeg razvijanja, a druga prema njihovom poreklu.
Prema toj drugoj podeli matične ćelije se dele na adultne i embrionalne. Adultne ćelije mogu se izdvojiti iz tela odrasle osobe, deteta i pupčane vrpce. Ovaj tip matičnih ćelija može se diferencirati u druge srodne vrste ćelija. Embrionalne matične ćelije dobijaju se iz unutrašnje mase ćelije blastocita - rani stadijum embriona. Naime, nekoliko dana nakon oplodnje embrion poprima oblik šuplje lopte - blastocita, u čijoj unutrašnjosti se nalaze embrionalne matične ćelije. One imaju sposobnost diferenciranja u sve tipove ćelija, pa čak i u organizam. Dokaz tome je postojanje identičnih blizanaca. Humane embrionalne matične ćelije prvi put su izolovane 1998. godine, dok se adultne proučavaju još od 1960. godine.
  
 


Interesuje me da li se to radi kod nas u Jagodini, dali neko ima iskustva sa tim?



Autentik Izmenio i dodao   -   Matične Ćelije u Srbiji - Jagodina ---->>>>>  http://www.adresar.autentik.net/maticne_celije/maticne_celije_srbija.php
« Poslednja izmena: 25-01-2011, 16:48:38 od strane autentik »
Sačuvana

bebironac

  • Gost
Одг: Maticne celije
« Odgovor #1 poslato: 12-11-2008, 15:06:46 »

u jagodini se ne radi,ali vec neke metode lecenja maticnim celijama mislim da se rade u leskovcu u privatnoj bolnici za vestacku oplodnju kod doktora miodraga stojkovica,ili je to jos u fazi ispitivanja u toj bolnici,nisam sad sigurna da ti kazem
Sačuvana

bebironac

  • Gost
Одг: Maticne celije
« Odgovor #2 poslato: 16-11-2008, 18:25:16 »

za sve buduce rodditelje,evo obavestenja:

cula sam da se u kragujevcu a verovatno i drugim vecim gradovima,iz pupcanika beba uzimaju maticne celije...nasa zemlja je koliko sam ja cula sklopila ugovor sa holandijom da se te maticne celije cuvaju u njihovim bankama,jer nasa zemlja jos nema uslova za to,cena je koliko sam cula 1000e...sto i nije skupo s obzirom da ste sutradan osigurali izlecenje svog deteta ako ne daj Boze oboli od neke opake bolesti kao sto je dijabet,alchajmer,parkenson...i mnoge druge za sada neizlecive bolesti....
Pre neki dan na drugom dnevniku bila je vest da su nemacki lekari lecivsi pacijenta od leukemije maticnim celijama koji je pored leukemije bolovao i od side,slucajno su ga izlecili od side....u toku lecenja ukinuli su mu terapiju koju je koristio za usporavanje razvoja side,jer bi ti lekovi unistili maticne celije koje su mu ubacivali...isto tako su i rekli da ovo nece biti metoda lecenja side jer je jako rizicna ali ce znati u kom pravcu naucnici da idu u pronalazenju leka....mislite sutradan na zdravlje svog deteta
Sačuvana

jagodica bobica

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 184
Одг: Maticne celije
« Odgovor #3 poslato: 06-01-2009, 10:09:04 »

Kod nas samo doktor Miljkovic radi to, ali on nije moj doktor tako da..ali sobzirom da sada i ne mozes da imas svog doktora, onda sve jedno.
Sačuvana

bebironac

  • Gost
Одг: Maticne celije
« Odgovor #4 poslato: 04-02-2009, 19:09:37 »

nisam bas sigurna u to ali cu se raspitati....

upravo je bilo na drugom dnevniku rts-a----->U pripremi je banka maticnih celija i u nasoj zemlji,sama banka ce zaziveti kad nastupi zakon o maticnim celijama....

ovo je zaista jedan od najpametnijih koraka koja je nasa drzava mogla da napravi,sad cemo nadam se moci za mnogo manje novca da obezbedimo nasoj deci zdravlje...a ja se iskreno nadam da ce u bliskoj buducnosti to postati obaveza svih bolnica da se svakoj bebi iz pupcanika uzima uzorak maticnih celija

BRAVO za ovu novost
Sačuvana

Dak

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 3110
  • Svetski putnik
Одг: Maticne celije
« Odgovor #5 poslato: 04-02-2009, 23:30:10 »

Iskreno se nadam da ce to da zazivi i da neko nece da trazi EKSTRA kintu za to od pacijenata...
Sačuvana
"Pazite sta zelite,mozda vam se zelje i ostvare".

government

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 4156
Одг: Maticne celije
« Odgovor #6 poslato: 04-02-2009, 23:38:07 »

Ma kakvi . ne bi to ovi naši
Sačuvana

Dak

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 3110
  • Svetski putnik
Одг: Maticne celije
« Odgovor #7 poslato: 04-02-2009, 23:40:01 »

Ma ja ih znam odlicno,ne "sumnjam " ja u njih wq154
Sačuvana
"Pazite sta zelite,mozda vam se zelje i ostvare".

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Maticne celije
« Odgovor #8 poslato: 05-02-2009, 21:57:22 »

Iskreno se nadam da ce to da zazivi i da neko nece da trazi EKSTRA kintu za to od pacijenata...

e to si bas potrevio!!!
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
Одг: Maticne celije
« Odgovor #9 poslato: 09-03-2009, 20:47:44 »

Barak Obama odobrio zakon o Matičnim Ćelijama




Autentik Izmenio i dodao   -   Matične Ćelije u Srbiji - Jagodina ---->>>>>  http://www.adresar.autentik.net/maticne_celije/maticne_celije_srbija.php

jagodica bobica

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 184
Одг: Maticne celije
« Odgovor #10 poslato: 10-04-2009, 14:16:39 »

Prilikom porodjaj dr je uzeo maticne celije, poslalii smo ih, stigle su i sad cekam da mi stigne sertifikat. Ako nekog nesto interesuje u vezi maticnih celija, neka pita.Poz
Sačuvana

jagodica bobica

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 184
Одг: Maticne celije
« Odgovor #11 poslato: 10-04-2009, 15:07:17 »

Porodila sam se u Jagodinskom porodilistu, porodila me je dr. Rada Urosevic. U Beogradu postoji firma koja se bavi maticnim celijama, oni su ustvari posrednici izmedju nas i Belgijske banke celija. Javis se kod njih i oni ti daju jednu kutiju koju nosis sa sobom na porodjaj i ugovor koji potpisujes ti i tvoj partner. Kad se porodis dr. izvuce spricem maticne celije(kao krvava tecnost) iz pupcane vrpce, nista ne osecas, nije bolno i stavi u kesu koja se nalazi u toj kutiji. Tu kutiju onda nosis za Beograd u predstavnistvo te firme i oni DHL-om salju za Belgiju. Posle 10ak dana, ti javljaju dali su maticne celije dobre ili ne. Ako jesu onda treba da platis u roku od 2-3 nedelje negde oko 1800eura, a ako nisu dobre onda placas 100eura DHL. Posle mesec dana ili dva dobijas sertifikat, koji je ustvari zvanican papir da su maticne celije kod njih, sa identifikacionim kodom. U Jagodini to radi i dr. Miljkovic.
Sačuvana

jagodica bobica

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 184
Одг: Maticne celije
« Odgovor #12 poslato: 10-04-2009, 15:09:07 »

Da, pitala si me i dali te neko uputi, mene nije niko uputio, sama sam se informisala, nazalost. Ne znam zasto nasi doktori to uopste ne spominju,ne postoji i nikakva brosura u Jagodini, ali znam da u beogradskim bolnicama je drugacije.
Sačuvana

Svilena

  • Gost
Одг: Maticne celije
« Odgovor #13 poslato: 10-04-2009, 17:21:04 »

.
« Poslednja izmena: 22-12-2012, 21:48:29 od strane Svilena »
Sačuvana

bebironac

  • Gost
Одг: Maticne celije
« Odgovor #14 poslato: 10-04-2009, 18:29:54 »

jagodice svaka cast na informaciji,eto nisam znala da je to i u jagodini zazivelo
Sačuvana

jagodica bobica

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 184
Одг: Maticne celije
« Odgovor #15 poslato: 28-05-2009, 17:11:47 »

Decak i sada ima tri meseca. Ako nekome treba jos neka informacija, samo  pitajte
Sačuvana

Svilena

  • Gost
Одг: Maticne celije
« Odgovor #16 poslato: 28-05-2009, 17:16:06 »

.
« Poslednja izmena: 22-12-2012, 21:49:04 od strane Svilena »
Sačuvana

jagodica bobica

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 184
Одг: Maticne celije
« Odgovor #17 poslato: 28-05-2009, 17:18:03 »

Nista posevno draga, uzivam u lencarenju, bebac je super. Sta ima?
Sačuvana

Svilena

  • Gost
Одг: Maticne celije
« Odgovor #18 poslato: 28-05-2009, 17:19:29 »

.
« Poslednja izmena: 22-12-2012, 21:48:57 od strane Svilena »
Sačuvana

jagodica bobica

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 184
Одг: Maticne celije
« Odgovor #19 poslato: 30-09-2009, 10:22:25 »

Super, verovatno ce biti dosta jeftinije. Da, ako u porodici ima neko ko boluje od neke bolesti koje se lece maticnim celijama, kao na primer dijabetis, onda se toj porodici ne naplacuje uzimanje i cuvanje maticnih celija. Sto je stvarno super. Cula sam vec da mnoge zene radjaju decu, da bi izlecili starije dete.
Sačuvana
 

Stranica je napravljena za 0.091 sekundi sa 20 upita.