Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Matija i Željka lavljeg srca  (Pročitano 6343 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

MASIRAM GASTARBAJTERKE

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 2984
  • ЈА САМ ВИШИ ФИЗИОТЕРАПЕУТ И РАДИМ МАСАЖЕ ПРИВАТНО
Matija i Željka lavljeg srca
« poslato: 23-04-2009, 22:41:42 »

Жељкино срце желело Матију
Мада су све прогнозе лекара указивале да Жељка Прокић из Ћуприје неће преживети пубертет, она је пре осам месеци донела на свет Матију Душана, као прва у Србији и пета у свету – која је са једном срчаном комором и две преткоморе родила здраво дете
 
Ћуприја
Душан Прокић из Ћуприје своје родитеље Жељку и Сашу непрестано награђује раздраганим осмехом. Њима се највише радује Жељка (35), која га је на свет донела ризикујући властити живот. Због урођене тешке срчане мане, није смела чак ни да затрудни, а камоли да носи бебу, која би јој трошила и оно мало снаге коју даје њено „успорено“ срце.– Желела бих да моја прича буде охрабрење за све будуће мајке са високоризичним трудноћама и нада за све оне који су престали да верују да ће добити бебу. Прва сам жена у Србији и пета у свету која је са једном срчаном комором и две преткоморе успела да роди здраво дете. Срце ми је на десној страни, имам три уместо пет срчаних блокова, цијаногену срчану ману, која изазива премор и помодрелост рожастих делова тела, а вене и артерије су ми испреплетане, па ми се организам не снабдева кисеоником како би требало – каже Жељка у исповести за „Политику“.

Али, све ове, више него озбиљне здравствене тегобе надвладала је њена жеља да добије бебу, поготову што је 2005. имала спонтани побачај:

– Победила сам медицину, јер ниједна особа на свету са три срчане коморе није живела дуже од пубертета. Када сам напунила 18 година, лекари су ми рекли да сваког дана могу да умрем. Такође, једна сам од десет жена у свету које су уопште успеле да затрудне због те срчане мане.

И Жељка и Саша захвални су лекарима ВМА и ГАК „Народни фронт“ у Београду, који су бринули о њеном здрављу током седам месеци трудноће, када су урадили „царски рез“ и на свет донели бебу од само 1.140 грама.

– Тако је наш син друго име добио по доктору Душану Станојевићу, док су му име Матија доделили кумови. Додуше, лекари су у почетку наговарали Жељку да абортира, али је она без колебања ставила свој живот на коцку. Била је свесна да је због напора срце могло да јој стане још у трудноћи, а могла је и да се не пробуди из анестезије – надовезује се супруг Саша, додајући да је након две године забављања са Жељком, 2005. одлучио да се венча са њом, иако је све знао о ризицима које њена болест носи. Био је спреман и да усвоје дете.

– Волели бисмо да имамо пуно деце. Чак смо, иако се Матија већ родио, хтели да усвојимо ону девојчицу остављену поред контејнера у близини ћупријског силоса. Нажалост, нисмо у могућности да их усвојимо, јер смо обоје незапослени, живимо у стану од 40 квадрата. Практично нас од своје пензије издржава Жељкин осамдесетогодишњи отац Живојин Аранђеловић – наглашава Саша, који је имао привремене послове, али сада није у могућности да ради, јер мора Жељки да помаже око бебе.

Иако живе изузетно скромно, Саша ни од кога није тражио новац. Једино је од Љубе Марића, бившег председника општине, тражио пет хиљада балона, које би пустио у тренутку када Жељка стигне из болнице. Нажалост, није успео да направи тај спектакуларни дочек. Али, нису их сви заборавили. Представници општине прекјуче су им поклонили шпорет и веш-машину, а синдикат „Независност“ средства за хигијену.

http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Zeljkino-srce-zelelo-Matiju.sr.html

Ćuprijčanka Željka Prokić, prva žena u Srbiji i peta u svetu koja je sa jednom srčanom komorom i dve pretkomore uspela da iznese trudnoću i rodi zdravo dete; nedavno je u krugu porodice, proslavila prvi rođendan svog Matije

Prvi put me je pozvao „mama” kada je imao šest meseci. Od tada sam ga bezbroj puta podsticala da to ponovi, ali su svi moji pokušaji ostajali uzaludni. I tako sve donedavno, do 24. decembra. Kada se tog dana probudio i kada sam ga obasula poljupcima, srećna što ga imam, i što sam živa, on je sam izgovorio tu čarobnu reč. Teško da sam mogla da zamislim lepši početak dana u kome smo proslavili prvi rođendan našeg Matije – priča nam Željka Prokić, očiju iskričavih od suza radosnica.

Ova tridesetpetogodišnja Ćuprijčanka, o kojoj je „Politika“ već pisala, ima urođenu tešku srčanu manu zbog koje su joj lekari rekli da bi bilo krajnje rizično da uopšte zatrudni. A prva je žena u Srbiji i peta u svetu koja je sa jednom srčanom komorom i dve pretkomore uspela da rodi zdravo dete. Željkino srce je na desnoj strani, ima i cijanogenu srčanu manu, koja izaziva premor i pomodrelost noktiju, a vene i arterije su joj isprepletane, što dovodi do toga da se njen organizam ne snabdeva dovoljnom količinom kiseonika.

– Željka je jedina žena u svetu koja je sa tri srčane komore poživela duže od 18 godina i jedna od deset žena u svetu, sa svim ovim kardiološkim problemima koje ima, koje su uspele da zatrudne – podseća nas njen suprug Saša, dodajući da 24. decembra nisu slavili samo Matijin rođendan, već i to što ga je Željka dočekala.

– Pre nego što sam otišla na porođaj, koji je obavljen carskim rezom, u dnevnik, koji sam vodila u bolnici, zapisala sam poruku mom Saši i još nerođenom detetu: „Nadam se da će mi Bogorodica pomoći i učiniti da zajedno čitamo ove stranice. Ako ih budete čitali sami, posvećujem ih vama, koje najviše volim”. Bogorodica je uslišila moje molbe i dnevnik smo, na Matijin rođendan, čitali zajedno – poverava nam Željka.

Mali Matija, koga su kući doneli tek nakon mesec i po dana provedenih u inkubatoru, jer je rođen sa svega 1.140 grama, potpuno je zdrav i veoma živahan dečačić, koji sad ima osam kilograma. Ali brižna mama Željka stalno je zapitana da li njen Matija normalno raste i, kako nam kaže, lakne joj kad god vidi da je prerastao neki deo garderobe.

– Zanimljivo je da je uz našu pomoć mogao da hoda već kada je napunio sedam meseci, ali su nam pedijatri rekli da je bolje da najpre puzi. Nekako u isto vreme počeo je da izgovara tata, baba i deda, a kada ga toplije obučem i stavim mu kapu, on odmah kaže „ide Mata” – razdragano nam prepričava Željka, koja kaže da joj zdravlju jedino smeta kad naiđe promena vremena, tada oseća gušenje i malaksalost. Zbog toga ona Matiju samo presvlači i hrani, a tata Saša ga kupa i igra se s njim. Neprestano je pod terapijom, a redovno ide i na kontrole kod kardiologa.

Troje Prokića i dalje žive u stanu od 40 kvadrata, Željkinog oca Živojina Aranđelovića (80), čija penzija od 20.000 dinara im je i jedini redovni prihod. Za sve ovo vreme od Matijinog rođenja, opština im je jedino poklonila šporet i veš-mašinu, a sindikat „Nezavisnost“ sredstva za higijenu.

-----------------------------------------------

Drugo ime po dr Dušanu Stanojeviću

Željkin i Sašin mališa ima dva imena: Matija, koje je dobio od starih kumova porodice Prokić, i Dušan, po doktoru Dušanu Stanojeviću, direktoru bolnice „Narodni front” u Beogradu, koji je obavio porođaj.

http://www.cuprija.rs/info/vesti/Matija-proslavio-prvi-rodjendan.html

Ovo je stvarno medicinski fenomen i večeras su u emisiji "Sve za ljubav" pričali o tom slučaju i prikazivali reportažu iz Ćuprije. Svaka joj čast kad je uspela da rodi dete !  :xq004:
Sačuvana

bebironac

  • Gost
Одг: Matija i Željka lavljeg srca
« Odgovor #1 poslato: 23-04-2009, 22:53:42 »

to je hrabrost i pozrtvovanost majke,treba joj orden da ti svaka joj cast...........skoro sam cula za jednu tesku pricu ali i ulozenu zrtvu jedne majke koja je posle mukotrpnog pokusavanja jedva ostala trudna posle osam godina,nakon tri meseca trudnoce otkrili su da ima maligni tumor u materici i predlozili joj da ocisti dete da bi ona sebe mogla da spasi,jer u suprotnom rizikuje da izgubi trudnocu i da izgubi glavu,s obzirom da je beba bila sasvim u redu bez anomalija,odlucila je da rodi dete iako je znala da ce vrlo brzo zavrsiti posle porodjaaja jer je imala izuzetno tezak malignitet,bebica je rodjena ziva i zdrava,devojcica ali mama je umrla nakon tri meseca od posledica metastaza koje su nastupile zbog nelecenja tumora,ja bi i toj zeni digla spomenik.........treba im obema odati cast
Sačuvana

saba

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 682
Одг: Matija i Željka lavljeg srca
« Odgovor #2 poslato: 23-04-2009, 23:00:43 »

Veceras je (cetvrtak 23.04.09.) u emisiji TV PINKA "SVE ZA LJUBAV" isao prilog o Zeljki, i malom Mateji, i o Sasi koji je u znak zahvalnosti u parku u centru Cuprije postavio plocu zahvalnosti svojoj supruzi.
Sačuvana

bebironac

  • Gost
Одг: Matija i Željka lavljeg srca
« Odgovor #3 poslato: 23-04-2009, 23:02:47 »

malo pre je to maser napisao
« Poslednja izmena: 23-04-2009, 23:05:36 od strane bebironac »
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Matija i Željka lavljeg srca
« Odgovor #4 poslato: 24-04-2009, 00:23:24 »

Ova tema je postavljena ranije:

Син је једино признање    SENJOBER    0    459    21 Август 2008, 21:00:56

SENJOBER
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Matija i Željka lavljeg srca
« Odgovor #5 poslato: 28-04-2009, 15:23:02 »

Park u centru Cuprije, pored najlepse gradske fontane u Pomoravlju:

 :xq004: :xq004: :xq004:
Sačuvana

MASIRAM GASTARBAJTERKE

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 2984
  • ЈА САМ ВИШИ ФИЗИОТЕРАПЕУТ И РАДИМ МАСАЖЕ ПРИВАТНО
Одг: Matija i Željka lavljeg srca
« Odgovor #6 poslato: 28-04-2009, 18:46:57 »

Vrlo lepo.
Sačuvana

Svilena

  • Gost
Одг: Matija i Željka lavljeg srca
« Odgovor #7 poslato: 28-04-2009, 19:19:06 »

.
« Poslednja izmena: 22-12-2012, 23:52:08 od strane Svilena »
Sačuvana

Svilena

  • Gost
Одг: Matija i Željka lavljeg srca
« Odgovor #8 poslato: 02-05-2009, 17:52:11 »

.
« Poslednja izmena: 07-02-2013, 12:53:19 od strane Svilena »
Sačuvana
 

Stranica je napravljena za 0.104 sekundi sa 24 upita.