Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Donacija krvi  (Pročitano 55823 puta)

0 Članovi i 5 gostiju pregledaju ovu temu.

vesna05

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 621
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #20 poslato: 29-11-2008, 17:21:03 »

Ja bih dala ali tesko podnosim one dane,hvata me nesvestica ,i pritisak mi je malo nizi .i kilaza mi je 52.Dok sam radila u bolnici isla sam par puta i nikada me nisu primili.Inace imam redju krvnu grupu ali sta da radim kad ne daju
Sačuvana

saba

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 682
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #21 poslato: 25-05-2009, 07:13:56 »

ABO grupe

Krv se deli na 4 krvne grupe, u zavisnosti da li u eritrocitima postoje određeni proteini. To su: A, B, AB i O. Hemijske analize su dokazale da nosioci krvne grupe A imaju u membranama eritrocita specifičan protein aglutinogen A (antigen A). Kad se krv krvne grupe A dâ nekom ko nema dotični protein, ali zato u krvnoj plazmi ima istorodno antitelo (aglutinin α ili anti-A) doći će do aglutinacije. Krv krvne grupe B sadrži aglutinogen B na eritrocitima, krv krvne grupe AB sadrži oba proteina, a krv nulte krvne grupe (O) ne sadrži ni jedan od ta dva proteina. Posledica ove pojave je ta da krv krvne grupe O ne može da prima krv krvnih grupa A, B i AB, nego samo svoje krvne grupe, a nosilac krvne grupe AB ne može da daje krv krvnim grupama A, B i O, jer one ne poseduju oba proteina. Stoga, za O grupu se kaže da je univerzalni davalac (jer krv bilo koje krvne grupe može da primi krv O grupe), a za grupu AB se kaže da je univerzalni primalac (jer sadrži oba proteina).

Rh faktor

Pored podele na ABO grupe, postoji i rezus faktor (Rh faktor), koji je dobio naziv po Rezus majmunu kod koga je i prvi put otkriven. Svi ljudi se dele na Rh+ (rh pozitivne) i Rh- (rh negativne). Ljudi sa Rh+ krvlju stvaraju rezus protein, dok ga ljudi sa Rh- krvlju ne stvaraju. Pri transfuziji, pored ABO grupa, pazi se i na ovaj faktor. Tako da je O- krvna grupa najuniverzalniji davalac jer, pored toga što ne sadrži ni jedan od dva aglutinogena, ona ne sadrži ni rezus protein. Shodno tome, AB+ krvna grupa je najuniverzalniji primalac, jer sadrži sva tri proteina.

Kod trudnoće, Rh faktor se nasleđuje. Ako je majka Rh-, postoji šansa od 50% do 100% da će dete biti Rh+ (pod uslovom da je otac Rh+). Tokom porođaja, fetusna krv može da dođe u kontakt sa krvlju iz placente i kada reaguju, može da se pokrene stvaranje imunog odgovora kod majke. Majka će posle porođaja neminovno stvoriti antitela i trajno će doći do promene imuniteta. Ovakva situacija se sada medicinski rešava.

Učestalost Rh faktora

Ovo je predviđena učestalost Rh faktora u stanovništvu, na bazi pojavljivanja genotipa:
stanovništvo    Rh-    Rh+
evropsko poreklo    16%    84%
afričko poreklo    0.09%    99.1%
neevropsko, neafričko    0.01%    99.9%

Za Rh- osobe, postoji rizik kod putovanja u delove sveta gde su zalihe Rh- krvi male, posebno u istočnoj Aziji.

Učestalost

Krvne grupe nisu pravilno raspoređene širom populacije. O+ je najčešća, a AB- najređa. Takođe postoje varijacije u rasporedu krvnih grupa u okviru ljudskih sub-populacija. Cifre u ovoj tabeli važe za stanovništvo evropskog porekla.
Tip    Učestalost
O+    38%
A+    34%
B+    9%
O-    7%
A-    6%
AB+    3%
B-    2%
AB-    1%
Sačuvana

vesna05

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 621
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #22 poslato: 25-05-2009, 13:54:22 »

Ja pripadam grupi od 3% populacije.
Negde sam citala o kontinentalnoj podeli,ne umem lepo da objasnim npr. B je evropska,A azijatska a AB nose potomci,odnosno ljudi koji su nastali mesanjem ljudi sa ova dva kontinenta.Ne mogu nigde da nadjem taj tekst a bas je bio zanimljiv .
Sačuvana

bebironac

  • Gost
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #23 poslato: 25-05-2009, 14:29:42 »

ja sam u ovih 38%.....volela bih da mogu,ne bojim se igle a i naravno krvi...ali krvna slika mi je uvek bila losa,a pritisak nizak,ali sad sam sa trudnocom srozala skroz crvena krvna zrnca su 3,55 a hemoglobin 99 a pritisak kontantno izmedju 80/40 do 85/42  ni makac vise,na kraju ce mene da predloze za reanimaciju
Sačuvana

Svilena

  • Gost
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #24 poslato: 25-05-2009, 14:54:56 »

Ja pripadam grupi od 6% i znam kakvi su problemi bili kad je trebalo da se meni nadje "A-".

Ali moja anemija i visok pritisak...tako da ne.

Rado bih dala krv, da mogu.
Sačuvana

sonja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1263
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #25 poslato: 26-05-2009, 12:51:01 »

Dobila sam  jedan  emil koji zelim da podelim sa vama:
А и помозите, ако можете...
Molim prosledite dalje.
 
PROSLEĐUJEM I JA…
 
Dragi prijatelji,

Školska drugarica, moga sina Luke se razbolela - dijagnostifikovana
joj je leukemija i sada se nalazi u dečijoj klinici - Tiršovoj na
lečenju. Molim vas za pomoć.
Ukoliko ste krvna grupa AB ili imate prijatelje koji imaju ovu retku
krvnu grupu, a želeli bi da pomognete javite mi se za dalje
informacije. Situacija je hitna!
Molim vas da ovu poruku prosledite svima koje poznajete.
Hvala!

Pozdrav,
Goca Tadić

+381 62 246690
 
Sačuvana

vesna05

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 621
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #26 poslato: 26-05-2009, 14:06:51 »

Ja i majka smo AB+ ali ni ja ni ona ne mozemo da dajemo.Ona zbog lekova koje pije a ja zbog pritiska,kilaze i loseg podnosenja gubitka krvi.
Nadam se da ce naci nekog
Sačuvana

bebironac

  • Gost
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #27 poslato: 26-05-2009, 17:27:57 »

interesantno je to da u tirsovoj nemaju krv,mislim uopste u beogradu,malo je to nemoguce......samo iz vojvodine stigne za beograd 60% od svih ukupnih donacija u vojvodini,pa opet ono sto ostane bude dovoljno novosadskoj klinici....e sad zamisli koliko stize iz ostalih delova zemlje....nemam tacan podatak koliko niska transfuzija daje beogradu,mada ne bi me cudilo da se govori o cifri od takodje 60%....ali ono sto znam sto se tog regiona tice jeste to da je AB- najvise zastupljena u dimitrovgradu,interesantan podatak,mozda i pomogne.....ali opet ti sonja kazem,vrati mail i reci da dobro provere oko te krvi ,malo mi je to neverovatno
Sačuvana

sonja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1263
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #28 poslato: 26-05-2009, 17:53:31 »

Hvala bebi,proveriral meil,neko ga je zadrzao  duze pa vest kasni ,ali je vazno  da je dete  bolje ,....ovo je bila hitna akcija,ja ga dobila sinoc....bar tako kazu ljudi koji su mi poslali meil...
hvala na paznji i na podacima...interesantno je to znati
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #29 poslato: 27-05-2009, 12:52:45 »

davala sam krv rado,pa mi sada utoliko teze pada da ne mogu vise, zbog kvaliteta krvi.
najteze mi je bilo kad ocu koji je imao moju krvnu grupu nisam smela da dam.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

NameNo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 6626
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #30 poslato: 27-05-2009, 13:54:41 »

  moj otac je preko sedamdeset puta dao krv...
  nisam nikada dala krv nikome,ali to ne znaci da ne bih...
Sačuvana

Pop Milan

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 315
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #31 poslato: 27-05-2009, 20:41:54 »

4x. B+Rhd. Kome god treba krv tu sam .
Sačuvana
--------SAMO VAS GLEDAM --------

saba

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 682
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #32 poslato: 27-05-2009, 20:53:07 »

Ajd da se ja jos jednom POHVALIM, i ja sam dao krv 75 puta. Od skoro su poceli i mali problemi sa pritiskom, pa sam zadnji put odbijen, prvi put otkako dajem krv...... Moram MALO da obratim paznju na moju prekomernu tezinu, i valjda ce se to srediti, i nadam se da cu jos koji put moci da dam krv.
Sačuvana

vesna05

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 621
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #33 poslato: 29-05-2009, 16:38:27 »

Svaka cast Sabo
Sačuvana

saba

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 682
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #34 poslato: 31-05-2009, 21:13:56 »

HVALA, e sad htedoh vas pozvati da sledite moj primer, ali....
Znam mnoge visestruke davaoce krvi koji VISE NE ZELE da daju dobrovoljno krv za nepoznate osobe kojima je to potrebno.
U zadnjih nekoliko godina se u mnogome promenio zakon i odnos prema dobrovoljnim davaocima krvi.
Kod nas u Srbiji je taj cin doskora bio samo HUMANITARAN, i za davanje krvi se nije dobijala nikakva nadoknada osim onaj dorucak koji je deljen nakon davanja, i dva dana postede od rada za zaposlene (placeno odsustvo). Naravno, svi davaoci koji su vise puta darivali kv su imali povlastice kod pregleda i lecenja, bili su oslobodjeni mnogih placanja.
Danas to vise nije bas sve tako. U drzavnim i drustvenim firmama i preduzecima (PONEKIM) jos uvek ima placenog odsustva u trajanju od 2 dana, dok kod PRIVATNIKA toga uopste nema, ili ima kod izuzetno retkih slucajeva. Isto tako davaoci krvi su izjednaceni sa ostalim korisnicima zdravstvaenih usluga, pa vise nemaju MNOGE povlastice koje su pre uzivali.
Drzava je sve to SVESNO uradila i drasticno se smanjio broj dobrovoljnih davaoca krvi. Sada se to mahom svodi da davaoci idu i daju krv, samo za poznate korisnike, to jest daju krv po pozivu prijatelja za unapred poznatog korisnika.
A drzava i dalje APELUJE da se potencijalni i stari davaoci odazivaju, i odu i daju krv. Zalihe krvi su sve manje i manje, a potrebe se stalno povecavaju. Na koji ce se to nacin resiti...
Dali drzava treba i mora da nesto promeni u zakonu da bi se potencijalni broj davaoca povecao i da bi se krv i dalje DARIVALA, ili ce se uvesti PLACANJE krvi, pa ce oni koji daju dobiti novcanu naknadu za taj cin koji bi trebao da bude humanitaran, ali ce isto tako i oni kojima je krv potrebna DEBELO platiti kesu potrebne krvi.
A mozda postoje i neki novi metodi obezbedjivanja dovoljnih kolicina krvi. Uveliko se prica o nekim VESTACKIM produktima koji zamenjuju ljudsku krv, a ima prica i o upotrebi ZIVOTINJSKIH vrsta krvi, od majmuna ili svinja.
Sta ce se dogadjati i sta ce primati bolesni, koju i kakvu krv..... a sta ce biti dalje nakon svih kokosijih, svinjskih, konjskih..... ljudskih gripova, nakon side, i nekih novih bolesti.... droge, alkohola.....
Ja sam za mojih 75 darivanja krvi, jedinu korist i svatisfakciju imao to da znam da imam 75 SESTRE ILI BRATA PO KRVI, a novac ili neko drugo materijalno sredstvo, niti sam nekada trazio, niti sam pak dobio.
Sačuvana

government

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 4156
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #35 poslato: 31-05-2009, 21:19:44 »

B+
Sačuvana

saba

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 682
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #36 poslato: 31-05-2009, 21:25:41 »

B - .... vrlo redak i trazen....
Sačuvana

government

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 4156
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #37 poslato: 31-05-2009, 21:36:59 »

Zaboravio sam da kažem , b+ plave boje!
Sačuvana

luksa

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 437
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #38 poslato: 31-05-2009, 21:53:24 »



Danas to vise nije bas sve tako. U drzavnim i drustvenim firmama i preduzecima (PONEKIM) jos uvek ima placenog odsustva u trajanju od 2 dana, dok kod PRIVATNIKA toga uopste nema, ili ima kod izuzetno retkih slucajeva. Isto tako davaoci krvi su izjednaceni sa ostalim korisnicima zdravstvaenih usluga, pa vise nemaju MNOGE povlastice koje su pre uzivali.
Drzava je sve to SVESNO uradila i drasticno se smanjio broj dobrovoljnih davaoca krvi. Sada se to mahom svodi da davaoci idu i daju krv, samo za poznate korisnike, to jest daju krv po pozivu prijatelja za unapred poznatog korisnika.

Svi davaoci preko 10 puta ne placaju nikakve partcipacije u zdravstvenim ustanovama, to znam iz iskustva. U Jagodini svi koji su dali preko 50 puta imaju besplatan prevoz u vozilima gradskog saobracaja.

12 puta dao krv, 0+, clan sam izvrsnog odbora DDDK "Dragan Simijonovic Siki", ovog leta organizujemo jos dve velike redovne akcije i jesenas jos jednu, pozivam sve zainteresovane da nam se pridruze.
Sačuvana

government

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 4156
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #39 poslato: 31-05-2009, 21:57:29 »

Sećam se Sikijevih pesničlih trenutaka dok je stojeći na ogradi skvera govorio nadahnuto .
Večnaja pamijat!
Sačuvana
 

Stranica je napravljena za 0.107 sekundi sa 25 upita.