Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Donacija krvi  (Pročitano 55801 puta)

0 Članovi i 6 gostiju pregledaju ovu temu.

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #40 poslato: 31-05-2009, 22:22:51 »

ma jok ,ako vec ne daju nista,sipi u flasu pa stani ispred bolnicke kapije da prodajes. :aq24:

ja am davala zbog sebe a nije zbog povlastia,koje nisam ni koristila.
skocim i odem dalje.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

luksa

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 437
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #41 poslato: 31-05-2009, 23:06:21 »

a sto bi ocekivao bilo sta

das krv da bi pomogao,a ne zbog povlastica

Nisi u pravu, ja i dajem krv da bih nekom pomogao i da bih se lepo osecao, da bi se druzili na akcijama, ali takodje se jos lepse osecam kad odem kod lekara pa mi kazu ti si human ne treba da platis participaciju (da se razumemo nisam za tih 40 dinara) ali u svakom slucaju ako sam ja human zasto onda nebih imao i neku povlasticu, a ne samo plaketu i znacku.
Sačuvana

sonja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1263
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #42 poslato: 31-05-2009, 23:10:46 »

Sećam se Sikijevih pesničlih trenutaka dok je stojeći na ogradi skvera govorio nadahnuto .
Večnaja pamijat!
pricas o Sikiju profesoru iz Cuprije?
Sačuvana

luksa

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 437
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #43 poslato: 31-05-2009, 23:13:25 »

Ne! Pricam o narodnom heroju, dobrovoljcu Sikiju koji je poginuo na ratistu u Bosni.
Sačuvana

luksa

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 437
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #44 poslato: 31-05-2009, 23:16:26 »

pa dobro

to je tvoje misljenje
Dugo sam u drustvu dobr. davaoca. krvi i znam kako sve to funkcionise, i zato mislim da sam u pravu. A svakako niko od nas to ne radi zbog neke koristi iako zahteva mnogo slobodnog vremena i truda.
Sačuvana

government

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 4156
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #45 poslato: 31-05-2009, 23:24:38 »

Sećam se Sikijevih pesničlih trenutaka dok je stojeći na ogradi skvera govorio nadahnuto .
Večnaja pamijat!
pricas o Sikiju profesoru iz Cuprije?
Siki , dobar čovek i junak,dobrovoljac
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #46 poslato: 01-06-2009, 00:03:47 »

ma ok
ja ti kazem sta je moje misljenje
to je i moje misljenje.
ako radis zbog sebe, sta ti je stalo da te nagradjuje neko,nije vazno cime,pohvalama ili povlasticama?!
« Poslednja izmena: 01-06-2009, 00:05:57 od strane Luna »
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

saba

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 682
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #47 poslato: 01-06-2009, 07:34:33 »

Vidim male polemike oko POVLASTICA...
Ja sam prvi put dao krv sa napunjenih 18 godina, i odtad sam relativno redovan DAVALAC krvi. Od priznanja koja se dobijaju imam znacku i plaketu za 50 davanja, i osim toga nista vise.Ne uzivam neke posebne povlastice i nemam neke benificije kao davalac krvi, I NE TRAZIM IH.
Tu krv koju darujemo, ja bar dajem radi onoga kome je potrebna, a ne da bih jeo, pio, vozio se besplatno.... Ta krv je potrebna njima, bolesnima, povredjenima.
Jos nikoga koji je dosao na moju kapiju i trazio KRV nisam odbio, davao sam SVIMA. Desavalo mi se vise puta da mi nude novac, NIKADA NISAM UZIMAO NOVAC. Desavalo mi se da me neko od rodjaka onoga kome je krv data, pozove nakon davanja da odemo u kafanu gde bi me castio jelom i picem. Obicno sam i to odbijao, pristajao sam da sednemo i popijem casu crnog vina, a onome koji me nudio CASCAVANJEM, govorio da sacekamo, da bolesnik ozdravi, da mu moja krv pomogne da se oporavi, pa kada izadje iz bolnice i dodje kuci, e onda pristajem da me pozovu, i da se pocastimo zbog izlecenja.
Na "zapadu" se u zdravstvu, skoro sve placa, mada i kod njih postoje zdravstvene ustanove za "siroke narodne mase" zna se, koliko para, toliko i muzike. Kod nas u Srbiji je to donekle reseno i jos uvek imamo "socijalno" drustvo, gde se jos uvek (pomalo) i misli na COVEKA. Krv je deo coveka koji mu daje zivot, i dosad nisu izmislili vestacku krv koja moze da zameni ljudsku. Znaci bez LJUDSKE krvi se ne moze, i potrebno je da: NEKO KRV DA, DA BI SE TA KRV DALA NEKOME KOME JE POTREBNA. U ovakvim slucajevima i trenutno kod nas u Srbiji, bolnica je samo posrednik, a i drzava, jer su bolnice jos uvek DRZAVNE.
E tu je potrebno da davaoci krvi budu MALO stimulisani i da imaju nekakve benificije, jer koliki je procenat LJUDI u Srbiji koji daju krv. Kada razmislimo, krv mogu da daju SVI zdravi punoletni gradjani Srbije, ali samo MOGU, a pravih davaoca je malo, je verujte mi ne verujem da je broj davaoca veci od 5% stanovnistva, pa i u tih 5% ima i onih koji su dali samo po jedan put, a ima i onih koji daju CELOG ZIVOTA. i po pedesetak i vise puta.
E zato drzava Srbija, i ministarstvo zdravlja i mole i zovu ljude da daju krv, i pomognu. Krvi NEMA DOVOLJNO, sve vise je onih kojima je krv potrebna, sve vise je bolesnih, a samim tim i sve manje ZDRAVIH I SPOSOBNIH DA KRV DAJU, pa se zato i mora misliti malo na te ZDRAVE i SPOSOBNE, dobrovoljce koji daruju smi sebe. Zato im i treba dati neke benificije i pogodnosti, ali koje su vezane za ZDRAVLJE samih njih.
Dati im mogucnost da se cesce kontrolisu, da paze na to svoje zdravlje, i da se sacuvaju da bi mogli jos koji put darivati MALO krvi. Omoguciti im da bar te osnovne preglede i zdravstvene usluge ne placaju.
 Kazu da prosecan covek u sebi ima oko 5 litara krvi. Ja sam krv dao 75 puta. obicno se uzima po 250 mll. krvi, pa to znaci:
75x250= 18.750 mililitara krvi, ili 18,7 litara       18,7 litara : 5 litara = 3,75
i meni ne treba nista vise od toga nego SAZNANJE da sam ja vise od TRI IPO puta darivao celog sebe, i da imam 75 sestri ili brata po krvi....
Sačuvana

Fanta

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 5090
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #48 poslato: 01-06-2009, 09:10:27 »

Zaboravio sam da kažem , b+ plave boje!

Dobro je znati, za zlu ne trebalo.  :aq26:

Prilikom porođaja, jako teško su našli davaoca krvi. Na kraju našli jednog alkosa, pa mu filtrirali krv. Zato sam spavala posle carskog ko beba  :xq003:
Sačuvana

government

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 4156
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #49 poslato: 01-06-2009, 10:44:40 »

Hm , zbog toga voliš  votku !    :aq21: :aq21:
Sačuvana

luksa

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 437
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #50 poslato: 01-06-2009, 18:07:30 »


E tu je potrebno da davaoci krvi budu MALO stimulisani i da imaju nekakve benificije, jer koliki je procenat LJUDI u Srbiji koji daju krv. Kada razmislimo, krv mogu da daju SVI zdravi punoletni gradjani Srbije, ali samo MOGU, a pravih davaoca je malo, je verujte mi ne verujem da je broj davaoca veci od 5% stanovnistva, pa i u tih 5% ima i onih koji su dali samo po jedan put, a ima i onih koji daju CELOG ZIVOTA. i po pedesetak i vise puta.
E zato drzava Srbija, i ministarstvo zdravlja i mole i zovu ljude da daju krv, i pomognu. Krvi NEMA DOVOLJNO, sve vise je onih kojima je krv potrebna, sve vise je bolesnih, a samim tim i sve manje ZDRAVIH I SPOSOBNIH DA KRV DAJU, pa se zato i mora misliti malo na te ZDRAVE i SPOSOBNE, dobrovoljce koji daruju smi sebe. Zato im i treba dati neke benificije i pogodnosti, ali koje su vezane za ZDRAVLJE samih njih.
Dati im mogucnost da se cesce kontrolisu, da paze na to svoje zdravlje, i da se sacuvaju da bi mogli jos koji put darivati MALO krvi. Omoguciti im da bar te osnovne preglede i zdravstvene usluge ne placaju.

To je ono sto sam hteo da kazem, ali me izgleda neki ne razumeju.
Sačuvana

saba

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 682
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #51 poslato: 01-06-2009, 19:58:40 »

LUKSA, jel to drustvo davalaca krvi u kome si ima sediste u Rakitovu. Ako je tamo, ja sam i tu bio clan i dolazio na jedan sastanak, i ucestvovao u jednoj akciji davanja krvi, secam se da smo bili i na Sikijevom grobu, i polozili cvece. Samo to je bilo malo davno, pre nekoliko godina.
Sačuvana

luksa

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 437
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #52 poslato: 01-06-2009, 20:11:40 »

Jeste to je DDDK "Dragan Simijonovic Siki'' iz Rakitova. Prosle godine je imalo preko 600 prikupljenih boca krvi u brojnim akcijama. Sledeca velika akcija je u Koncarevu na Vidovdan.
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #53 poslato: 01-06-2009, 22:29:54 »

Na "zapadu" se u zdravstvu, skoro sve placa, mada i kod njih postoje zdravstvene ustanove za "siroke narodne mase" zna se, koliko para, toliko i muzike. Kod nas u Srbiji je to donekle reseno i jos uvek imamo "socijalno" drustvo, gde se jos uvek (pomalo) i misli na COVEKA.

saba,bila sam dvalac do pre 7 godina,zbog sebe,da bih pomogla drugima.
ti kao davalac razumes sigurno moje pobude.

ova informacija o zapadu ti je potpuno netacna,bas sasvim.
na zapadu,mislim na Nemacku ,se ne placa nista i ne postoje ustanove za siroke narodne mase vec samo,i iskljucivo privatne ordinacije  koje svoje usluge naplacuju od socijalnog osiguranja.  bolnicki boravak se zadnjih godina placa po danu neka suma,ali sam za prve 3 nedelje u godini,s tim da  socijalno slabe osebe ne placaju nista,kao sto su oslobodjene i placanja lekova.  
tu nema ni muzike ni para,za razliku od Srbije.
mozes li mi reci koje smo mi socijalno drustvo i sta je tu reseno? od socijalnog nema ni S!
da se misli o coveku nisam stekla utisak,vec da se misli na novac.
sto se tice krvi,imala sam ovde,samo prosle godine, jednu tesku i jednu laksu OP, i niko nije iz moje familije isao na kapiju davaocima da ih zamoli da daju krv!
a to je skoro reovna pojava u Srbiji,osim ako nemas "veze".
jel to za tebe resenje, da pred OP ili potrebu za transfuzijom zovem i obilazim okolna sela da nadjem davaoca????
ili je mozda resenje to ,da sam jednu transfuziju placala 100DM???

u Srbiji vlada princip,koliko para toliko muzike!
za to su ti najbolji primer privatne ordinacije koje malo ljudi moze da plati. dalje da ne idemo.

svaka cast davaocima kojima sam se u Srbiji obratila,,uvek su se odmah odazvali, i hvala im.

« Poslednja izmena: 01-06-2009, 22:31:03 od strane Luna »
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Tony Clifton

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 607
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #54 poslato: 01-06-2009, 22:55:01 »

Na "zapadu" se u zdravstvu, skoro sve placa, mada i kod njih postoje zdravstvene ustanove za "siroke narodne mase" zna se, koliko para, toliko i muzike. Kod nas u Srbiji je to donekle reseno i jos uvek imamo "socijalno" drustvo, gde se jos uvek (pomalo) i misli na COVEKA.

Kao sto rece Luna,ovo nije tacno...barem ako pod "zapadom" podrazumevas Evropu. Daleko smo mi od socijalnog programa koje imaju zemlje zapadne Evrope. Pogotovo Francuska.
Ovo o cemu ti pises je americki sistem zdravstva.

P.S. predlazem film "Sicko" Michael Moor-a.
Sačuvana

saba

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 682
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #55 poslato: 02-06-2009, 07:57:10 »

OK, moguce je da je tako, i verujem VAM da je tako i u Nemackoj i u Francudkoj, a mozda i u drugim evropskim zemljama, a ovo moje ZAPAD se ipak odnosilo na ono sto sam gledao u nekim TV serijama o nekim bolnicama i njihovoj administraciji, i o tome da ukoliko nije osiguran, i na njegovon socijalnom KONTU, nema dovoljno para, ide u drugorazrednu ili trecerazraednu bolnicu. Opet kazem taj moj utisak je stecen na osnovu tih TV serija.
U pravu ste (potpuno) za ove konstatacije da se bas kod nas SVE placa, i da je to istina, da ako nemas para, da platis sve ono potrebno koje ti sleduje, podjednako kao i svima ostalima, boga pitaj sta ce biti sa nama i nasim lecenjem.
Danas se dobro zna ko u zdravstvu uzima pare, i gde mora debelo da se podmaze.
I sto se tice LUNINE primedbe da se mora trcati od kuce do kuce, i moranja da se neko MOLI da da krv, i to je tacnio, ali mislim da je to prouzrokovano, nedovoljnim rezervama krvi, po bolnicama. Neznam kako je na "zapadu" u Evropi, i dali i oni kubure sa krvnim zalihama, ali kod nas je tako. Na taj nacin se i taj koji "moli" za krv stavlja u situaciju da nudi novac potencijalnom davaocu krvi. Nekada je to bilo nezamislivo, kao prvo, DA NEKO NUDI NOVACza krv, a kao drugo da onaj koji krv daje, UZIMA PONUDJENI NOVAC.
A svemu tome je uzrok, situacija kod nas u Srbiji, podmiceno drustvo, nemastina, nezaposlenost, nedostatak finansija, zelja za malo boljim zivotom......
I ja sam onaj post napisao pomalo iz revolta, a pomalo da i drugi saznaju, kako je bilo, a i to kako je danas, stanje u nasem ZDRAVSTVU.
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #56 poslato: 02-06-2009, 10:16:56 »

Saba,ja sam cula da je u Americi drugacije,ali ovde je SVAKO osiguran,a nezaposlenima placa sociala osiguranje.
postoje naravno u svim bolnicama i sobe za pacijente koji su privatno osigurani,koje su komfornije,ali i mene niko nece spreciti da uz neku doplatu uzmem tu sobu.za to nemam potrebe jer su bolnice vrhunski opremljene.
sto se krvi tice,tu nikad nama problema.
za situaciju kod nas nemamo sta reci,vi to bolje znate od mene,ja znam samo ono sto me je "dokacilo" kad sam lecila roditelje i sama imala lom ruke tamo.
davaoci krvi,ko sto rekoh su bili jako korektni,jedan covek nije pristao cak ni da dodjem po njega da ga odvezem i vratim.
jer, ko sto mi on rece,dovoljno mu je moje hvala preko telefona a na pice mozemo kad bolesniku bude bolje!
to me je zadivilo!!! tom coveku i svima koji su poput njega, CESTITAM  :xq011:

to mi dovoljno govori i ko je kriv za ovu situaciju u nasem zdravstvu: obican covek,sigurno ne.
« Poslednja izmena: 02-06-2009, 10:20:52 od strane Luna »
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

saba

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 682
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #57 poslato: 02-06-2009, 10:38:30 »

Upravo to i ja zelim da potenciran. Jos uvek u Srbiji, mnogi davaoci krvi, daju krv da bi nekome pomogli, i samo iz humanitarnih pobuda, ALI se desava sta se desava, a mnogi davaoci niti su slepi niti imuni na ta desavanja.
Mnogi doktori (NE kazem SVI vec MNOGI), nas deru i traze pare za svoje usluge. Neki to rade direktno, neki indirektno, preko posrednika. A zna se sta nas ceka ako tu gde treba ne podmazes.... ici ce vrlo tesko.
Najgore je sto to skoro svi znamo, a niko ne intervenise i svi cutimo.
E dve to povlaci sada one druge konce, gde se ostali zdravstveni radnici: med. sestre, bolnicari, laboranti,.... pa cak i oni na donjim lestvicama, cuvari, vratari, cistacice, servirke..... i ostali osecaju ponizenim i ugrozenim, pa na SVOJ nacin bojkotuju takvo stanje i takve pojave, pa nam se desava da te na kapiji bolnice nece pustiti, da ti cistacice nece otvoriti vrata odelenja, sestre ne podmecu guske i lopate, laboranti...... i tako to i tako to.
Ali opet kazem i tu ne ucestvuju svi, vec samo deo zdravstvenih radnika. Zato nam se i desava da kada nekome treba krv, oni iz transfuzije ti jednostavno kazu da trenutno nema te krvne grupe, pa te salju ili po okolnim mestima da tamo ili menas krvnu grupu za potrebnu krvnu grupu, ili ti daju adresu davaoca, pa IDI I MOLI.
Pa kako je kod nas sve vezano i povezano, tako su i davaoci krvi ili donatori organa videli i vide sve to, i oni su poceli na neki nacin da "naplacuju" svoju krv i svoje organe. Opet od svega toga i svih tih i takvih ponasanja, najvise nadrljaju bolesni i njihove porodice.
A svi oni "pokvareni" iz zdravstva, koji sve te marifetluke rade, nemaju vise osecaja za ljudski zivot, i za covekom, pa nam se zato i desava da sve cesce citamo i gledamo na TV-u da je neko izgubio zivot u BOLNICI samo zbog nemarnosti i nepaznje zdravstvenih radnika.
COVEK JE COVEKU NAJVECA ZVER
Sačuvana

Tony Clifton

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 607
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #58 poslato: 02-06-2009, 16:15:58 »

Na taj nacin se i taj koji "moli" za krv stavlja u situaciju da nudi novac potencijalnom davaocu krvi. Nekada je to bilo nezamislivo, kao prvo, DA NEKO NUDI NOVACza krv, a kao drugo da onaj koji krv daje, UZIMA PONUDJENI NOVAC.
A svemu tome je uzrok, situacija kod nas u Srbiji, podmiceno drustvo, nemastina, nezaposlenost, nedostatak finansija, zelja za malo boljim zivotom......
I ja sam onaj post napisao pomalo iz revolta, a pomalo da i drugi saznaju, kako je bilo, a i to kako je danas, stanje u nasem ZDRAVSTVU.

...moj bold...

Pa ovo nema veze sa zdravstvom kod nas. Crna berza ljudskih organa ,krvi i krvnih produkata postoji svuda u Svetu jer svuda postoji deficit.

Sto se tice zakonskih odredbi,one su jasne:

1) Davanje krvi je dobrovoljno,BESPLATNO i anonimno.

2) Zabranjeno je uvozenje i izvozenje krvi i krvnih produkata(sem u extremnim situacijama a to mora da odobri ministar zdravlja licno).

3) Obavezno je pracenje(hemovagilansa) krvi od davaoca do donora. Sto znaci da se za svaku kesu tacno zna kog je porekla i gde je zavrsila.

4) Prekrsajno ce se kazniti doktor(transfuziolog) koji je izvrsio transfuziju krvi od lica koje nije potpisalo izjavu o dobrovoljnom davanju krvi.

Znaci,trgovina krvlju i krvnim derivatima je van zakona o transfuziologiji.A ti pricas o crnoj berzi koja svuda postoji ali to je nezavisno od funkcionisanja zdravstva...procvat kupovine krvi je posledica manjka donora a ne loseg zdravstva ili siromastva drustva Inace,niko ne moze da ti zvanicno proda krv.
« Poslednja izmena: 02-06-2009, 16:17:02 od strane Tony Clifton »
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Donacija krvi
« Odgovor #59 poslato: 02-06-2009, 17:17:37 »


 1) Davanje krvi je dobrovoljno,BESPLATNO i anonimno.

procvat kupovine krvi je posledica manjka donora a ne loseg zdravstva ili siromastva drustva[/b] Inace,niko ne moze da ti zvanicno proda krv.

tony,mozes li mi onda ovo objsniti:
1)ako je davanje krvi anonimno zasto ja onda idem na kapiju coveku da ga molim da prekine sa surenjem praseta da dodje da da krv???

2)ako je u pitanju manjak donatora i krvnih rezervi,kako su mi onda dali za 100DM,jer sam kretala na put i nisam mogla da trazim donatore???
znaci da je ima i da se trguje na crno.

zakon koji ti citiras je jedno a njegovo (ne)primenjivanje je drugo.
problem i jeste u tome da to "zvanicno" postoji mahom na papiru.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.
 

Stranica je napravljena za 0.124 sekundi sa 21 upita.