Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?  (Pročitano 28953 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« poslato: 26-01-2007, 17:37:52 »

Ja pijam čajeve u velikim količinama

šta mislite da li je to dobro  ili ne

i naravno koliko je lekovita  ???

anny

  • Gost
Одг: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« Odgovor #1 poslato: 24-04-2008, 22:13:43 »

Mislim da su jako lekoviti(takođe,izbacuju toksične materije iz organizma), ali naravno bitna je umerenost...jer može doći do kontraefekta.
Sačuvana

ookkii

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 477
  • americaaaaaaaa
Одг: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« Odgovor #2 poslato: 24-04-2008, 22:27:38 »

sve je lekovito, ali nista ne valja da se pretera
Sačuvana

Schnuffel

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 682
    • Schnuffel
Одг: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« Odgovor #3 poslato: 09-06-2008, 13:03:15 »

U svakom slučaju je lekovitije od kafe koju ja pijem svakodnevno  :aq29:a čaj ponekad.
« Poslednja izmena: 09-06-2008, 13:03:59 od strane Schnuffel »
Sačuvana
Živimo ljubav, budimo ljubav, zračimo ljubav.
Radnik svetlosti

Natassa

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 116
Одг: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« Odgovor #4 poslato: 27-06-2008, 23:00:15 »

Ja pijam čajeve u velikim količinama

šta mislite da li je to dobro  ili ne

i naravno koliko je lekovita  ???

i ja ih pijem.. svakodnevno.. al.. kazu ne treba preterivati.. zavisi koji pijes.. . ja recimo Zeleni caj.. i .. on je ok.. dok za kamilicu, nanu .. uvin, sipak .. .. kazu da ne valja vise od 0,5 l dnevno..
Sačuvana
Lako je kad te neko
ni ne zavoli
tad samo tamna strana
srca zaboli
tesko je kad za nekog jedinog
i svog postanes zrnce soli
tesko je kad tvoj neko

prestane da te voli

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
Одг: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« Odgovor #5 poslato: 28-06-2008, 08:49:01 »

Hibiskus, Nana i Kamilica  -  i domaci caj od koprive

ali ja po  pola litra dnevno  -  to je ipak mnogo  -  da smanjim ja malo to a ?

Natassa

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 116
Одг: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« Odgovor #6 poslato: 30-06-2008, 21:48:33 »

1-2 case.. kazu strucnjaci
Sačuvana
Lako je kad te neko
ni ne zavoli
tad samo tamna strana
srca zaboli
tesko je kad za nekog jedinog
i svog postanes zrnce soli
tesko je kad tvoj neko

prestane da te voli

NameNo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 6626
Одг: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« Odgovor #7 poslato: 25-01-2010, 12:23:03 »


Lekovita svojstva raznih vrsta čajeva poznata su od davnina, pa je tako sasvim izvesno da svakodnevne tegobe možete ublažiti odabirom prave vrste čaja.

Najbolje ga je piti bez ikakvih dodataka, a ako to ne možete, dodajte med i limun, ali tek kad se malo ohladi.
Naime, med i limun gube svoja svojstva kada ih stavite u vrelu vodu.
Koju, dakle, vrstu čaja treba odabrati? Evo nekoliko preporuka.

Menta (nana)
Osim što ima prijatan miris i ukus, čaj od mente ima brojna lekovita svojstva. Vrlo je delotvoran kod lečenja prehlade, a pomaže i kod probavnih tegoba jer smiruje želudac i creva.
Menta zaista blagotvorno deluje na nervni sistem pa se preporučuje razdražljivim i anksioznim ljudima, zbog čega pomaže i kod glavobolje i mučnine.
 
Zeleni čaj
Zeleni čaj potiče iz Kine, a ima snažna antioksidativna svojstva. Smanjuje rizik od bolesti srca i venaa, karcinoma i brojnih drugih hroničnih oboljenja. Zeleni čaj olakšava probavu, a blagotvorno deluje i na kožu.
Mnogi ga smatraju najzdravijim čajem na svetu koji može da spreči nastanak brojnih bolesti.
Osim toga, sadrži kofein pa se koristi i kao stimulans.
 
Aloe vera
Još u starom Egiptu koristili su aloe veru kao lek, a smatrana je i eliksirom mladosti. Indijanci su pak njome lečili rane, glavobolje i artritis. Aloe vera ima brojna lekovita svojstva, a posebno pomaže kod tegoba s probavom i želucem.
Koristi se i za ublažavanje tegoba kod artritisa, psorijaze i ekcema.
Čaj od aloe vere preporučuje se za jačanje imuniteta, a ima i antiupalno delovanje.
 
Kopriva
Čaj od koprive od davnina se koristi u lečenju upala mokraćnih puteva i bubrežnih bolesti.
Kopriva ima velike količine kalijuma koji je prirodni diuretik, ali i gvožđe koje pomaže stvaranju crvenih krvnih zrnaca.
Čaj od koprive pročišćava krv i podstiče obnovu ćelija, a preporučuje se kao lek za problematičnu kožu.
 
Kamilica
Čaj od kamilice na našim se prostorima najčešće upotrebljava kao lek za sve tegobe jer opušta, dobar je za probavu, ublažava bol, smanjuje osip, a pomaže i kod grčeva.
Zbog svojih svojstava poboljšava izgled kože, a kosu čini zdravijom i čvršćom.
Žene često koriste kamilicu za ublažavanje menstrualnih tegoba.

Lipa
Čaj od lipe takođe se često koristi u našim krajevima. Poznato je da pruža veliku pomoć kod prehlade, gripe i nadraženog grla. Koristi se i kao prirodni lek protiv nesanice, a dobar je i za smirenje jer opušta živce, pa se preporučuje ljudima koji su izloženi psihičkim naporima.
Čaj od lipe treba umereno konzumirati jer prevelike količine mogu da izazovu srčane tegobe.
 
                                                                                                                                                             preuzeto sa neta
Sačuvana

Svilena

  • Gost
Одг: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« Odgovor #8 poslato: 25-01-2010, 13:55:56 »

Dodala bih tu i brusnicu - prirodni antibiotik,  koja može da se koristi u svim oblicima, kao čaj, sok, plodovi - osušeni i sveži, sirup, koncentart, kapsule.
Sprečava prijanjanje bakterija za zidove sluznica u organizmu. Naročito je dobra za sprečavanje vraćanja infekcija u urinarnom traktu. Pored urinarnih infekcija (a potvrđeno je njeno dejstvo protiv E.coli i drugih patogenih bakterija koje izazivaju infekcije u mokraćnim putevima), zahvaljujući prisustvu bioflavonoida, sprečava i nastanak oboljenja desni, srca i krvnih sudova, ateroskleroze (suženja krvnih sudova), komplikacija dijabetesa.

Naravno i matičnjak, koji je ujedno i začinska i lekovita biljka. Ima vrlo široku primenu, počev od srčnih tegoba, pročišćavanja krvi i jačanja organizma, preko nesanica, nervoza i psihičkih tegoba izazvanih stresom, ublažavanja stomačnih tegoba.

Sačuvana

Black

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 2366
Одг: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« Odgovor #9 poslato: 25-01-2010, 20:10:23 »

Nesumljivo je da su čajevi veoma lekoviti ali tu dolazi i do ,, placebo-efekta'' što je dodatni podstrek poboljšanju našeg zdravlja. Ja , Bogu hvala, postim Vaskršnji post na vodi već 15-ak godina i za to vreme popijem puno zelenog čaja. Da li je to dobro ili ne , ne znam ali ja se lepo i prijatno osećam.
Sačuvana
Homo sum: humani nihil a me alienum puto

vesna05

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 621
Одг: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« Odgovor #10 poslato: 28-01-2010, 18:55:18 »

Sto se tice zelenog caja citala sam na jednom sajtu vrlo koristan i poucan tekst,nazalost sad nemam pojma koji sajt da bi ovde iskopirala tekst.
Zeleni caj jeste odlican ali se sme piti samo do 1,5 solje dnevno,odnosno 3 malene japanske solje.Svuda se navodi kolicina od 3 solje dnevno,ali nigde ne navode da su njihove solje za caj mnogo manje od nasih i da imaju max 1 dl,dok nase imaju 2,5 dl.
Takodje navode gomiliu stanja i kontraindikacija za njegovo pijenje.Konkretno za mene je kontraindikovan u dozi vecoj od 3 dl nedeljno sa razmacima.
U prekomernim kolicinama dovodi do glavobolja,tahikardije,nervoze.... i gomile slicnih simptoma.Primer je jedna zena iz moje okoline koja je pila 4-5 solja dnevno i imala uzasne glavobolje,lupanje srca i slicne simptome.Kad sam joj rekla koja kolicina se sme uzimati ti problemi su nestali.
Takodje treba voditi racuna o vremenu koje kesica caja provede u solji,obavezno je izvaditi posle odredjenog vremena jer posle toga pocinju da se oslobadjaju razni toksini.
Probacu da nadjem tekst o zelenom caju
Sačuvana

vesna05

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 621
Одг: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« Odgovor #11 poslato: 28-01-2010, 19:03:58 »

Evo teksta koji sam pominjala, ovaj je preuzet sa ana.rs ,ali clanica tamo nije navela pravi izvor

Retko ko prica o losim stranama zelenog caja,pogotovo u poslednje vreme,kada je ovaj caj postao "cudesni lek" za skoro sve moguce bolesti od lose koze i probave,do kancera...
Buduci da sam veliki postovaoc biljne medicine (pa i zelenog caja) volela bih da ovde pojasnim neke stvari i upozorim ljude koji ga koriste,na neka njegova malo poznata,negativna dejstva,o kojima,u odusevljenju njegovim pozitivnim dejstvima,nedovoljno ili nikako prica.
U prekomernim dozama,ovaj caj moze da izazove svakakve nezeljene posledice.Pre nego sto ih nabrojim,verovatno se pitate sta je prekomerna doza?Oni koji su u skorije vreme citali bilo koji casopis o zdravlju i lepoti,koji na sav glas hvale zeleni caj,odmah ce sa sigurnoscu reci 5 solja.
Nazalost ovo je cesta (i velika) greska.Radi se o nenacitanosti i pogresnom prevodu casopisa...stvar je u tome da zapadni prevodioci Japanskih recepata jednostavno zanemaruju razlicite mere (u ovom slucaju velicinu solja) koje se koriste za merenje istog.Pogledajte bilo koju sliku/fotografiju Japanskog rituala caja i videcete da su soljice male,skoro upola manje nego nase (zapadne),koje su standardno od 2 dl (za one koji piju iz onih jos vecih,neka vam je nebo u pomoci).Znaci,prava mera je 5 solja od oko 1 dl,nikako onih nasih od 2 dl.
Takode,nikada ne pijte zeleni caj posle pet sati popodne.Uticace veoma lose na vas san i tezice da se talozi u jetri,kao toksin.
A ostale (i mnogo teze) negativne posledice su:
Uznemiren stomak
Zatvor
Glavobolja
Znojenje (ovo je istovremeno i pozitivna osobina,jer se telo oslobada toksina (ipak,pripazite da ne dehidrirate))
Anksioznost
Nervoza
Nesanica
Nemir
Agitacija
Tremor
Iritacija
Srcana aritmija
Drhtanje
Gorusica
Gubitak apetita
Mucnina
Povracanje
Dijareja
Nesvestica
Zvonjava u usima
Pojacan secer u krvi
Pojacan holesterol u krvi
Trovanje jetre
Konvulzije

Takode je VEOMA (moguce cak pogubno) losa ideja kombinovati ovaj caj sa lekovima za umirenje,anti-depresantima,lekovima protiv bolova,lekovima protiv alergija (bilo koji antihistaminik),pilulama za kontracepciju,lekovima za snizenje temperature...po nekim novijim istrazivanjima (od pre mesec-dva) Americke zdravstvene agencije,kombinovan sa nekim antibioticima izaziva mozdani udar.
Kombinovan sa obicnim aspirinom (acetylsalicylate) ili sam,u vecim dozama,sprecava zgrusavanje krvi i podstice obilno krvarenje (obicno iz nosa).Takode kod osoba neznijeg nervnog sastava u istoj ovoj kombinaciji (sa aspirinom) moze da dovede do ozbiljne nervne krize,pracenje krvarenjem,grcenjem,gubljenjem,buncanjem...ovome sam pre samo tri dana uzivo prisustvovala.
Osoba kojoj se dogodilo je dvadesetih godina,nikada nije bolovala ni od cega ozbiljnijeg od blage anksioznosti i nepusac je i vegeterijanac.Pravovremenom reakcijom lekara,sve se zavrsilo u urgentom centru,a obavesteni smo da je moglo mnogo,mnogo gore...Stanje u kojem se osoba nalazila pre intervencije je izgledalo tako specificno,da mogu da ga opisem samo sa dve reci:los trip.
Zbog ovog skoro iskustva,a i zbog svega sto sam od tada saznala o zelenom caju,evo ovaj topic.
I jos nekoliko saveta za kraj:zeleni caj nikako ne davati deci ispod 12 godina,nikako ne piti za vreme menstruacije i duplo nikako za vreme trudnoce.Takode pripaziti (i po mogucstvu izbegavati) kada uzimamo lekove,a ako bas ne mozemo da ga isbegnemo,obavestiti svog lekara o mogucim posledicama i posavetovati se sa njim/njom.
To je to....nadam se da je dovoljno i da ce nekome pomoci.Sve dobre strane zelenog caja nastavljaju da vaze,ali uz oprez.
Sačuvana

Black

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 2366
Одг: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« Odgovor #12 poslato: 28-01-2010, 20:01:46 »

Hvala na ovom zaista obimnom textu o zelenom čaju. Bliži se post i ja ću ga svakako piti ali , sada u razumnoj dnevnoj količini. Znao sam ponešto o osobinama tog čaja , ali zaista tvoj trud je za svaku pohvalu. Koliko se sečam , granule suvog zelenog čaja se drže max 1  minut u vrućoj vodi.   Hvala još jednom. :aq28:
Sačuvana
Homo sum: humani nihil a me alienum puto

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« Odgovor #13 poslato: 28-01-2010, 20:43:15 »

Zeleni caj, samo povremeno, dokor Homeopata / Onkolog mi ga je zabranio sasvim , jer pospesuje razmnozavanje celija raka. :xq010:
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

NameNo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 6626
Одг: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« Odgovor #14 poslato: 28-01-2010, 20:54:06 »

Evo još nešto o zelenom čaju:

Limun pojačava dejstvo zelenog čaja

Dodavanje malo limunovog soka u zeleni čaj može da pojača dejstvo tog čaja, pokazalo je istraživanje sprovedeno na američkom Univerzitetu "Purdue”.


Kada se limun doda zelenom čaju, organizam bolje apsorbuje katehine, antioksidanse koje sadrži zeleni čaj.

Istraživanje se sastojalo u posmatranju dejstva dodavanja vitamina C, kao i limunovog soka, u napitke obogaćene katehinima tokom laboratorijski simuliranog varenja.

Rezultati su pokazali da dodavanje limuna, ali i vitamina C, povećava zdravstveno dejstvo zelenog čaja, već poznatog po pozitivnim efektima po zdravlje ljudi, jer katehini koji se u njemu nalaze smanjuju opasnost od pojave raka, srčanih napada i infarkta.

Vođa istraživanja, profesor Mario Feruci, međutim, ukazuje da je problem u tome što su katehini relativno nestabilni u sredini kao što su creva, tako da samo 20 odsto apsorbovane količine ostaje u ljudskom organizmu nakon varenja.

Naučnici zato pokušavaju da poboljšaju apsorpciju tih antioksidanasa.

Dodavanje limuna moglo bi pet puta da poveća količinu katehina koje apsorbuje ljudski organizam, dok se u slučaju čistog vitamina C apsorbcija povećava 13 puta.

Dejstvo koje se pripisuje limunu ne može se, međutim, pripisati i mleku, sa kojim Britanci obično piju čaj.

Istraživanje, čiji su rezultati objavljeni početkom 2007. godine u medicinskom časopisu "European Heart Journal”, pokazalo je da dodavanje malo mleka u čaj anulira njegovo pozitivno dejstvo na srce.

To istraživanje pokazalo je da proteini u mleku (kazeini) dolaze u interakciju sa čajem smanjujući u njima količinu katehina, što je suprotno dejstvu vitamina C, preneli su francuski mediji.

                                                                                                       http://www.b92.net/zivot/vesti
Sačuvana

NameNo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 6626
Одг: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« Odgovor #15 poslato: 28-01-2010, 20:57:40 »

Čaj protiv prehlade :
Potrebno je :
- 1 koren đumbira (svež ili osušen)
- 1 kašičica meda
- 1/2 limuna

Priprema:
U pola litre vode staviti opran i isečen koren i kuvati oko 20 min. Skloniti sa vatre i ostaviti da se ohladi na oko 50 stepeni C.
Dodati med, potom limun.
Sačuvana

zdravlje

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 2985
Одг: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« Odgovor #16 poslato: 01-02-2010, 08:10:42 »

a zasto to lepo ne pitas doktora?
ili je prosto bila potrebna jos jedna tema?

 :aq16:
Sačuvana

NameNo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 6626
Одг: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« Odgovor #17 poslato: 01-02-2010, 09:16:58 »

Koliko ja mogu da vidim, ova tema je postavljena 26.01.2007.

Zašto ne bi postojala ovakva tema?
Neko je možda želeo da čuje razna iskustva u vezi čajeva od ljudi koji ih koriste, koja mu možda neki doktor u Jagodini, Ćupriji ili Paraćinu nije mogao dati... ili ih mu je dao ali i pored toga želi da čuje od drugih iskustva?!
Forum je dovoljno veliki da pored tema "Koju robnu marku nosite?"  "Šta vas nervira na sebi, kod sebe" itd ... moše da postoji i jedna ovakva.
Interesovanja su različita, pa ne razumem ovaj tvoj komentar.
Sačuvana

government

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 4156
Одг: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« Odgovor #18 poslato: 01-02-2010, 12:38:28 »

mnogo je lekovit , samo zavisi koji i za koju boljku
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Šta mislite koliko je čaj lekovit ?
« Odgovor #19 poslato: 01-02-2010, 12:45:49 »

Za mene je najlekovitiji "jagodinski caj" !  :aq04:

Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.
 

Stranica je napravljena za 0.11 sekundi sa 25 upita.