Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: hocete se vracati u srbiju?  (Pročitano 54701 puta)

0 Članovi i 8 gostiju pregledaju ovu temu.

government

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 4156
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #60 poslato: 02-03-2009, 20:44:12 »

Zajebao sam se  više puta i nikako da se opametim. Znam teoriju ali je  prenebregnem.
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #61 poslato: 02-03-2009, 20:58:06 »

ovde ima puno mogucnosti za upoznavanje,ali ko sto gover rece da su mu pricali-tamo su zene dosta slobodne!to znaci,da taj kandidat za zenidbu nece emancipovanu zenu koja je smostalna i ma svoje prohteve i opravdane zahteve,nego hoce onu koja ce da zavisi od njega a zna se sta to znaci: radjaj decu,zavijaj sarme,nemaj svoj novac i prava....samo ,i kad oni takve zene nadju i one progledaju,okrenu mnoge ledja i odu.
po mome, takvi obicno ne zele zenu,ravnopravnu sa njima,nego robinju.

a ko ce kog da zeni nije bitno,vazno je da su njih dvoje nasli zajednicki jezik.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

gremlin

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 3213
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #62 poslato: 02-03-2009, 21:04:34 »

 :aq18:
Sačuvana

government

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 4156
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #63 poslato: 02-03-2009, 21:05:25 »

Ajde sad, pricali su da žene u Australiji ne jebu živu silu kad je reč o vernosti , nego kad im se oće neko one to bez pardona, a i za te druge zemlje slične  stvari.A naše su i među najlepšima što jes jes.
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #64 poslato: 02-03-2009, 21:10:11 »

vernost....pa kad nesto nemas u kuci,ides da trazis u komiluk! :aq24:
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Loremo

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1502
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #65 poslato: 02-03-2009, 21:11:52 »

Ima Gemona pravo kad kaze da su nasi muskarci posebni.

Kad se to primeni na one koji su van zemlje svodi se na sledece:

tesko se prilagodjavaju zemlji u kojoj zive, tvrdi su i ostaju konzervativni.

Za razliku od nasih zena koje su fleksibilne i prihvate ono sto je dobro ali tako vremenom

postanu i nezavisne, sto nasem Balkancu, naravno, ne odgovara.

Mislim da sam vec negde rekla da su brakovi nasih muskaraca sa strankinjama kraceg veka

od brakova zena sa strancima. Mislim da je upravo to razlog.

Ja licno, dajem nasim muskarcima prednost iz vise razloga.

Ali stoji da su "posebni". I negativno i pozitivno.

 



 
Sačuvana

government

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 4156
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #66 poslato: 02-03-2009, 21:13:07 »

Ma da ali kažu da je to tamo mnogo ekstremnije.
Ja sam ipak za porodicu u kojoj su se oboje prošli dovoljno da su izabrali najbolje.
Sačuvana

Loremo

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1502
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #67 poslato: 02-03-2009, 21:17:01 »

ovde ima puno mogucnosti za upoznavanje,ali ko sto gover rece da su mu pricali-tamo su zene dosta slobodne!to znaci,da taj kandidat za zenidbu nece emancipovanu zenu koja je smostalna i ma svoje prohteve i opravdane zahteve,nego hoce onu koja ce da zavisi od njega a zna se sta to znaci: radjaj decu,zavijaj sarme,nemaj svoj novac i prava....samo ,i kad oni takve zene nadju i one progledaju,okrenu mnoge ledja i odu.
po mome, takvi obicno ne zele zenu,ravnopravnu sa njima,nego robinju.

a ko ce kog da zeni nije bitno,vazno je da su njih dvoje nasli zajednicki jezik.
luna, ne trazi samo muskarci nase zene. Slucaj je i obratno.

U kojoj zemlji ti zivis?
Sačuvana

zdravlje

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 2985
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #68 poslato: 03-03-2009, 07:56:56 »


ja sam licno ubedjen da nigde na svetu ne postoje lose nacije
vec samo losi ljudi...

A mentalitet i kultura?

Naravno, uvek ima izuzetaka.


mentalitet je jedna stvar
ali nema nista sa tim dali je lose ili ne
jer je na neki nacin tradicija...

a kultura je potpuno druga stvar
jer te ne vaspita nacija, vec roditelji...

edit:
mozda uopste i ne mozemo da tvrdimo isto
jer ne zivimo u istoj drzavi i medju istim nacijama
tako da i nemamo ista iskustva sa drugim nacijama i drugim verama...

sto se mene licno tice
nikada nebih bio u stanju da osobu, sa kojom bih voleo da ostarim, biram po veri, naciji ili slicnom...
 :xq008:
Sačuvana

Tavian

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 5
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #69 poslato: 03-03-2009, 11:20:43 »

Mislim da je Gemona potpuno u pravu, zasto bi se selila (vracala) ako joj je lepo tu gde jeste ( a znam da jeste). Gemona mislim da se znamo, slucajno sam usla na ovaj forum i zaintrigirala me je ova diskusija o vracanju i uopste o dijaspori, uclanila sam se da bih te podrzala, stvarno mislim da si u pravu. Ne samo na ovoj temi, mislima da si olicje mlade lepe zgodne uspesne i samostalne zene... 
Voli te tvoja "komsinica" Kristina!  :xq011:
Sačuvana

Loremo

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1502
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #70 poslato: 03-03-2009, 12:41:29 »


ja sam licno ubedjen da nigde na svetu ne postoje lose nacije
vec samo losi ljudi...

A mentalitet i kultura?

Naravno, uvek ima izuzetaka.


mentalitet je jedna stvar
ali nema nista sa tim dali je lose ili ne
jer je na neki nacin tradicija...

a kultura je potpuno druga stvar
jer te ne vaspita nacija, vec roditelji...

edit:
mozda uopste i ne mozemo da tvrdimo isto
jer ne zivimo u istoj drzavi i medju istim nacijama
tako da i nemamo ista iskustva sa drugim nacijama i drugim verama...

sto se mene licno tice
nikada nebih bio u stanju da osobu, sa kojom bih voleo da ostarim, biram po veri, naciji ili slicnom...
 :xq008:
Mentalitet sam po sebi ne znaci da je nesto lose...

ali ako se nadje u drugoj sredini moze da bude.

Na svome se on utapa, nije izuzetak u drugoj moze da bude ako se ne prilagodi i da postane nesto lose.

Odakle ti to da samo roditelji vaspitavaju? Oni imaju najveci uticaj ali tu je i rodbina, skola, ulica.....
Sačuvana

zdravlje

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 2985
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #71 poslato: 03-03-2009, 12:59:49 »

naravno da svi ti ostali faktori imaju uticaj na vaspitanje osobe
ali ne verujem da ces osnovnu kulturu nauciti na ulici ili kod rodbine
(osim ako tu zivis)
Sačuvana

Loremo

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1502
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #72 poslato: 03-03-2009, 13:27:02 »

Skrecemo sa teme....

ali poznato je da na formiranje i vaspitavanje uticu tri faktora: kuca, skola i ulica.

Svaki od njih se prosiruje. Kuca npr. na roditelje, bracu, sestre, babe, dede

i dalje, da ne duzim. Ulica je sirok pojam, predstavlja drustvo i ima jak uticaj.


 
Sačuvana

zdravlje

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 2985
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #73 poslato: 03-03-2009, 13:30:05 »

ipak
sorry svima za OFF
Sačuvana

Dak

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 3110
  • Svetski putnik
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #74 poslato: 04-03-2009, 18:38:43 »


Ljudi se zaljubljuju u svoje mišljenje o nekoj osobi a ne u tu osobu. Posle se ispostavi da mišljenje i osoba nisu isti i eto belaja.

Lepo receno.Vise puta isprobano i uvek sam dokazao da je tacno,jbg!!!

Dal je normalno ne znam ali znam nekoliko slucaja da su nasi ljudi dosli da traze zenu iskljucivo u Srbiji.Kazu da su tamo njihove mnogo slobodne po raznim pitanjima .Evo i na raznim oglasima tipa Serbian cafe i muski i zenski koji jako dugo zive po raznim zemljama traze nase ljude.
A gde ih nalaze , Sto pitaš , Oćeš da ti uvatim jednu?
Valjda se raspituju kod poznanika i rodbine , prijatelja koji zive ovde. Iako je staromodna tehnika mnogo je sigurnije raspitati se o porodici i kod komšija o nekoj osobi jer tomoze da bude tačnija procena nego kad se neko zaljubi pa ne vidi ništa.

I sve ovo je prilicno tacno...

Ja licno,mozda sam to vec negde i napisao,zelim zenu koja je srpkinja.Ne zelim da je ogranicavam bilo cim,

zakljucavam u kuhinji i sta znam sta sve jos.Zelim da i ona ima posao,neku karijeru(koja nece da utice na porodicu),

samo da ne bude neka nadzak baba i neosetljivi kreten!!!

Mogu malo da razumem one koji traze zenu kad dodju kuci na par meseci.Razumeo sam ranije,a sad jos bolje...

Sačuvana
"Pazite sta zelite,mozda vam se zelje i ostvare".

traveler

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 95
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #75 poslato: 09-06-2009, 15:41:43 »

Naravno da cu da se vratim,sto brze to bolje.
Svajcarska:
Na cestitkama se vide cesto planine,jezera obasjana suncem.To je za oko lepo,ali kada si ispred tog jezera,primetis brzo da je hladno,i da nije bas zgodno kupati se u njemu.Na razglednicama se isto ne vidi vetar koji je hladan.Planine,brda i sela.Svajcarska je selo.Ima par vecih gradova,cirih,basel koji nisu ni veci od Nisa.Jednostavno,selo.A u tom selu je glupo reci da ima prirode,jer pored njive je uvek neki put,autoput ili neka industrija.Planinario sam dosta po svajcarskoj i nisam video nigde neki zabaceni deo prirode.Jednostavno ga nema.I onda mi je smesno kada citam nekoga ko tvrdi da svajcarska ima prekrasnu prirodu.Pecurki ima sve manje,skoro da ih i nema i sve su zasticene,ugrozene vrste.Leto je,a nije toplo,nego svake nedelje bude pljuskova.Nemogu dva dana jedva da se spoje da se kaze,eh bas je vrucina.Pisem ovo i slusam grmljavine,sve je mokro i dosadno a leto je.Klima je takva da ovde nema leta,vise zima,jesen. :xq010: meni licno klima ne odgovara.Razglednica je hit za realu.
U svajcarskoj svake godine pridodju novi stranci i oni se najvise nerviraju zbog klime.Bas sam imao cast da gledam te smrknute face,i ja sam jedan od njih.
I onda eto stranci,pobegli od nesrece,siromastva ali i ovde nadureni.I pare dobiju i smestaj i posao,ali i dalje nadureni.E sad bi morao malo zaroniti i ne pricati povrsinski...
Recimo jedan stranac dovede svoju decu ovde.Ta deca se salju prvo na kurseve jezika pa se salju u sekundar skole,najniza klasa.Sa sekundar skolom mogu posle samo neke zanate da upisu.Sa real skolom(u kojoj su vecinom svajcarci) se moze upisati vec neki bolji posao.Iz real skole se moze ici u visu skolu DMS(diplom Mittel Schuel) i odatle u gimnaziju.Jedan stranac se rekto zadesi u real skoli,mozda neki koji su rodjeni u svajcarskoj,ali takvih je vise u sekundaru.Znaci od pocetka se gleda da se deca stranaca usmeravaju tako da ce kasnije moci samo neki fizicki posao da radi.Jer svajcarcima je bitno da oni zadrze svoj status.E sad,to nijedan svajcarac nece priznati :aq11:
I tako fino lepo ti mladi stranci koji sve to vide,postaju ogorceni i ljuti na sve,svoje roditelje,okolinu,svajcarce.Najvise ima makljaza koje prave mladi stranci koji su u sekundar skolama.I oni su najvise onda na zlom glasu,glupi stranci.Agresivni i maloumni.Najniza klasa,kriminalci,sve najgore.Tako to ispadne.
A ustvari to su samo deca koja iako zele da postignu nesto vise ne mogu.Ne daju im.Tako da u takvim skolama najvise ima tuca,pogledajte samo sta se radi u nemackoj,tamo tek ne sme nemac da kroci.
I posle takve sekundar skole,prelazi jedno takvo dete koje je vec diskriminirano u srednju skolu.Naravno to su onda neki poslovi,fizicki,teski,nista u birou,za kompjuterom,umetnost....jednostavno teretana.
I posle te srednje skole je tesko naci posao,jer za vecinu poslova uzimaju zanatlije koje su jeftina radna snaga.Recimo ovde postoje Automonteri,koji posle zavrsene srednje skole nigde ne mogu da nadju posao,jer je garazama jeftinije da prime nekog koji hoce da zavrsi skolu kao automonter i da se taj isti iskoristi do maximuma.Eto kako se to radi.Usput je stranac uvek ispod svajcarca,druga klasa ljudi.I to ti dobro daju do znanja.
Izlasci su ovde opasni.Recimo izadjete na gotik zurku gde ima najvise nacista,germanskih gotika.Naravno nista vam se nece desiti ako ste u crnom,nasminkani i ne pricate puno.Najbolje je ako ste zensko,one su jos i dobrodosle ako imaju dobre noge i sise.
Ako idete u neku internacionalnu diskoteku ponesite neko oruzje sa sobom.Mada ne morate jer ima dosta praznih flasa sa kojim se moze dobro neko opaliti po vugla.Zurke kakvih dozivljavate kod nas ovde nema.Zavrsavaju se obicno zalosno,ambulantna kola najvise voze vikendom.Zato pametni ljudi ostaju vikendom u kuci i ne izlaze nigde.Dosadno,ali sigurno.
Uglavnom sve se to vrti u krug.Od jutra do uvece.Zato su se neki dosetili i druze se samo sa srbima,samo nasi.Hmmm...znaci stvoris jedan sistem u sistemu.Izlazis po srpskim diskotekama,druzis se sa srbima,slusas iskljucivo srpsku muziku kupujes eurokrem kod nekog naseg a ignorises sve sto nije srpsko.To radi vecina,ne samo srbi,vec i ostale nacionalnosti,kao i sami svajcarci.Zato se ovde recimo petkom uvece posle radne nedelje zateknu puste ulice.Svako se zabije u svoju jazbinu.
Naravno da cu se vratiti i to podhitno,iako nemam zavrseni fakultet kao mnogi tu.Imam jedno zalosno iskustvo koje donosim iz svajcarske.To je ziva istina.
Nase zene se ovde bolje snalaze to je tacno,ali kada bi malo vise imale obzira prema svojim muskarcima koje diskriminiraju na svakom koraku,uvidele bi da je njihova sreca samo prividna.Ali nazalost,mnoge u nama onda vide teret,pa nam okrenu ledja,jer sa nekim svajcarcom ne postoji taj teret.Ali opet taj svajcarac nemoze nikada da vas voli kao sto vas voli vas,jedini,i nikad vas nece razumeti kao sto vas neki nas razume.
U svajcarskoj pucaju brakovi brzo zbog uticaja okolnosti.
I tako je sve u svajcarskoj na prvi pogled lepo.Svako se trudi da prvi izgled bude sto pozitivniji.A u sustini,bedno,siroto,izmanipulirano.Nesrecno na kraju krajeva.

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #76 poslato: 09-06-2009, 22:38:16 »

kako pises,lose ti je.
ima puno ljudi i ovde koji se stalno zale ali su ipak jos uvek tu. to je ono sto ne shvatam?
provela sam ovde vise od pola zivota i njavise me je mucila nostalgija,odvojenost od familije,klima...znaci psihicka patnja.
mada se vemenom covek navikne i ta nostalgija bledi.

" Recimo jedan stranac dovede svoju decu ovde.Ta deca se salju prvo na kurseve jezika pa se salju u sekundar skole,najniza klasa.Sa sekundar skolom mogu posle samo neke zanate da upisu.Sa real skolom(u kojoj su vecinom svajcarci) se moze upisati vec neki bolji posao.Iz real skole se moze ici u visu skolu DMS(diplom Mittel Schuel) i odatle u gimnaziju.Jedan stranac se rekto zadesi u real skoli,mozda neki koji su rodjeni u svajcarskoj,ali takvih je vise u sekundaru.Znaci od pocetka se gleda da se deca stranaca usmeravaju Itako da ce kasnije moci samo neki fizicki posao da radi.Jer svajcarcima je bitno da oni zadrze svoj status.E sad,to nijedan svajcarac nece priznati "

sistem skolstva je slican nemackoj.
ali,ne mogu se sloziti sa tobom.
svoj deci je data mogucnost da se skoluju i napreduju,a da tu mogucnost ne koriste,tj ne uce, nije problem drzave.
ne usmeravaju ih na fizicke poslove drzave domacini, vec se usmeravaju oni sami: uce ili ne uce,znaci, ici ce na bolji posao ili nece.
to je svuda tako.
ako pokazuju los uspeh u osnovnoj nece ih preporuciti za gimnaziju,vec tamo gde pripadaju.
sve u svemu, bolje je da sagledamo svoje propuste a ne da krivicu trazimo u drugima.

"Zato su se neki dosetili i druze se samo sa srbima,samo nasi.Hmmm...znaci stvoris jedan sistem u sistemu"

stvara se geto.
to rade turci u nemackoj,alzirci u francuskoj...a to je velika greska,jer na taj nacin se ljudi izoluju i neguju samo svoju kulturu umesto da se integrisu.
najvise  zbog jezika,lakse je pricati sa svojim zamljakom sat vemena nego uzeti recnik i uciti jezik koji ti je preko potreban.
a bez poznavanja jezika nema ni napredka,ni boljeg radnog mesta...obicno se i deca usmeravaju tako.
ne izolije drzava nikog,nego se stranci izoluju sami.

"Imam jedno zalosno iskustvo koje donosim iz svajcarske.To je ziva istina."

zemljak,mi svi nosimo neko iskustvo,manje ili vise zalosno ili lepo,samo, moramo se pitati koiko smo mi sami doprineli nasoj sreci ili nesreci,da budemo realni i iskreni i da ne trazimo krivicu iskljucivo u drugima.
« Poslednja izmena: 09-06-2009, 22:43:16 od strane Luna »
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

traveler

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 95
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #77 poslato: 10-06-2009, 14:24:03 »

Luna ti imas pravo.Svako dete ima pravo da se skoluje.ALI,kada neko dovede decu ovde koja imaju vec 7 ili 14 godina onda su toj deci zapecatili sudbinu kakvu sam opisao.Ajde drugo je to ako se neko igrom slucaja rodi u svajcarskoj,pa jos i svajcarski pasos,a jos nauci nemacki ko maternji i francuski ili italijanski usput gledajuci tv.A jos i srpski zna....jer ova deca ovde najbolje nauce jezike dok su mali i recimo svajcarci forsiraju svoju decu da uce od malena jezike tako stvaraju jaku konkurenciju.A usput da ti kazem da je tesko onda toj manjini koja upadne u bolje skole,pogotovo muskarci ne mogu da cute.Recimo ovde deca nauce od malena da mrze druge nacije,ajde cast izuzecima,ima i njih.I obicno jedno musko dete dodje brzo u konflikt a posle ovog rata smo mi kao srbi,dno dna.Ima nasih ljudi koji su ovde uspeli,isli u gimnazije,znam par njih,ali su oni svi rodjeni ovde.Ne prave gramaticke greske dok pricaju ili pisu a to je upravo glavni problem,sikaniranje tipa nacionalnost je onda vise sporedno i moze se izbeci.
Znaci roditelji koji dovedu ovde decu,su ustvari svojoj deci obezbedili horor zivot.Ima recimo isto slucaja gde znam neke koji su se ovde rodili i upravo zbog toga sto znaju kako ljudi gledaju na njih postanu najgori nacionalisti.Znam neke koji su se tako vratili u srbiju a ovde rodjeni.Znaci sve zavisi i od samog coveka kakav je,moze li izdrzati ovaj teret ili ne.
Isto si pitala zasto svi kukaju a ostaju ovde.Svako ima neki razlog,recimo nema gde da se vrati itd.Nekima ne daju roditelji.Neki misle da ce ih dole ubiti zbog 100 eura.A primetio sam da vise muskarci ovde kukaju nego zene.Teze je muskarcima upravo da cute i da se ponasaju mirno i ako primete neko sikaniranje.A sve to gutati u sebe nije zdravo.I tako sanjaju da ce u srbiji stvari krenuti na bolje i tovare nostalgiju.Ovde ima disko koji se zove Nostalgija.Nisam nikad bio tamo.Odem na zurke gde su svajcarci jer me to vise podseca na beograd,masinac,KST...ali to je isto samo iluzija.

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #78 poslato: 10-06-2009, 17:27:13 »

traveler,i dalje mislim da sve zavisi od rada deteta.

jedan mi je sin dosao posle 6-og razreda,i bio je bolji ucenik od drugog koji je ovde rodjen i nemacki mu je ko maternji jezik!
a zbog cega?
iako je dosao ovde sa 13 godina,veliki je vredno ucio, a mladji  je lenj i sve radi na silu.
ne mogu ja zbog toga da krivim drustvo.
znam ljude koji su dosli ko izbeglice,znaci bez znanja jezika,i deca su im zavrsila studije!
a neznam ni jedno dete iz velikog kruga nasih poznanika da nije zavrsilo dobru skolu.
iako je u skoli jedini stranac u odelenju,moj sin nema problema zbog toga.

mislim ipak,da getoizacija ljudi ostavlja puno traga i na decu,da im se na taj nacin usadjuje "komplex stranca" 
koji ih prati kroz celo skolovanje i buduci rad i imace uvek utisak da su ljudi drugog reda..

ili je mozda ova sredina tolerantnija?! :aq15: :aq15: :aq15:
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

sonja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1263
Одг: hocete se vracati u srbiju?
« Odgovor #79 poslato: 10-06-2009, 18:38:36 »

Ja hocu   da se vratim ,ali za vree godisnjeg odmora i mozda za dvadeset godina ,kad mi dodje vreme za penziju,sest meseci sunce,sest meseci dugme(pritiskom na dugme se desi cudo ,pocne da ti radi  parno grejanje) i maleni unucici,nadam se...
Sve zavisi od dece kakvi su djaci  i koliko zele da uce,ali  i od roditelja...sta zele da pruze svojoj deci ,ako ti  kao roditelj ne tezis boljem,ne ucinis nista da savladas jezik,kulturu,nacin zivljenja...pa kako ces to da ocekujes od svoje deci ,koji si im primer dao?
Ja imam  puno poznanika,ne samo Srba,vec ljude drugih nacionalnosti ,koji slabo  pricaju  jezik domacina i teraju svoju decu da idu sa njima i da im prevode,sta je reko doktor,komsija....klinci su  upijaci  i kopiraju ponasanje roditelja....
Sačuvana
 

Stranica je napravljena za 0.112 sekundi sa 25 upita.