Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Klima-uređaji opasni po zdravlje  (Pročitano 11619 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
Klima-uređaji opasni po zdravlje
« poslato: 12-04-2007, 18:56:50 »

Klima-uređaji opasni po zdravlje?
Epidemiolog iz Centra za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti Nada Milić upozorila je da nepravilno održavanje sistema za klimatizaciju može da pogoduje razvoju bakterija koje izazivaju teške posledice, pa čak i smrtni ishod. U sistemima za klimatizaciju mogu se razviti bakterije "Legionella", koje izazivaju groznicu, ali i tzv. legionarsku bolest. Visok rizik za pojavu epidemija uzrokovanih legionelama predstavljaju hoteli i bolnice gde se za kondicioniranje vazduha koriste sistemi sa raspršivačima vodenih kapljica. Bakterija se može pojaviti tokom cele godine, ali češće leti i u jesen. „Legioneloza počinje slabošću, malaksalošću, glavoboljom i bolovima u mišićima. Telesna temperatura raste i do 39 stepeni, bolesnik kašlje, ali ne iskašljava. Bolest najčešće napada starije osobe i one sa oslabljenim imunitetom, ređe žene i mlađe osobe”, rekla je Milićeva agenciji Beta.

Rizik se može smanjiti održavanjem temperature u sistemu za toplu vodu iznad 50 stepeni Celzijusa i korišćenjem odgovarajućih biocida za čišćenje sistema za klimatizaciju. Načelnik mikrobiologije u Institutu za javno zdravlje Srbije Veljko Mirović ukazao je da su legionele bakterije koje uzrokuju infekcije kada se steknu određeni uslovi kod osoba sa smanjenim imunitetom. Mirović je Beti rekao da bakterije izazivaju infekcije respiratornog sistema i da se težina oboljenja kreće od blage forme slične gripu (Pontijačka groznica), do teške upale pluća sa mogućim smrtnim ishodom (Legionarska bolest).

Stručnjaci ukazuju i da tokom leta temperatura u klimatizovanim prostorijama ne treba da bude ispod 24 stepena C, a idealna razlika spoljašnje i unutrašnje temperature, prema savetu lekara, iznosi pet stepeni. Nagle promene temperature izazivaju reakcije organizma slične onima koje proizvodi veoma visok stepen stresa.

Zvaničnici u gradskom sekretarijatu nisu mogli da preciziraju kako će biti regulisan način postavljanja klima-uređaja, odnosno odvođenje kondenzata koji najčešće kaplje na glave prolaznika. Gradski arhitekta Đorđe Bobić nedavno je najavio da će gradska vlast na jesen doneti uredbu kojom će regulisati način postavljanja klima-uređaja. (Beta)

ribica

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 580
Одг: Klima-uređaji opasni po zdravlje
« Odgovor #1 poslato: 24-05-2007, 07:13:45 »

Uh,u Arizoni i bicikle imaju klimu!!! :aq21:
Sačuvana

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
Одг: Klima-uređaji opasni po zdravlje
« Odgovor #2 poslato: 26-05-2007, 00:35:47 »

Naravno da klima uredjaji NISU stetni po zdravlje.I naravno da od nacina koriscenja istih umnogome zavisi kako ce se oni reflektovati na zdravlje.
Uglavnom postoje rizici vezani za nepravilnu upotrbu istih.Elem,pored vec pomenute LEGIONELLE,u njima se ZADRZAVAJU(ne RAZVIJAJU) i mnogi drugi mikroorganizmi.Npr. mi smo u Jagodini imali epidemiju COXSAKIE virusa u nasoj bolnici koji su dopremnjeni zajedno sa klima uredjajima iz Beogradskih bolnica(ne znam koliko ste upoznati sa tim).
Naravno da je i velika temperaturna razlika(ukoliko se napravi)izuzetno stetna za organizam.Ali to se izbegava jednom opcijom na klima uredjaju za koji se zaboravlja da postoji a zove se REGULATOR TEMPERATURE!
Meni bi zivot bio pravi pakao bez tih uredjaja.
Sačuvana

Mac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1252
Одг: Klima-uređaji opasni po zdravlje
« Odgovor #3 poslato: 26-05-2007, 13:56:40 »

Sta znam, ja nemam klima uredjaj i verujte mi da mi ni malo ne smeta. Mada ja na kuci imam dobru izolaciju tako da obicno temperatura ne prelazi 24-25 stepeni u toku dana.
Sačuvana
Dark Eagle

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
Одг: Klima-uređaji opasni po zdravlje
« Odgovor #4 poslato: 26-05-2007, 17:33:25 »

Pa lako je tebi.Meni niko nije kriv sto zivim sa "SUNCANE STRANE ULICE".Znaci chaos od vrucine!
Sačuvana

Mac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1252
Одг: Klima-uređaji opasni po zdravlje
« Odgovor #5 poslato: 27-05-2007, 08:04:16 »

Kupi zatamnjena stakla  :aq21: :aq21: :aq21: :aq21: :aq21:
Sačuvana
Dark Eagle

Schnuffel

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 682
    • Schnuffel
Одг: Klima-uređaji opasni po zdravlje
« Odgovor #6 poslato: 05-08-2008, 13:12:31 »

Uz pravilno korišćenje i održavanje klima uređaji su zaista korisni. Kod mene je temperatura uglavnom oko 27 stepena bez klime ( spoljna 37). Pošto mi prija toplota ja je retko uključujem ( tek oko 38,39). A da imam sreće što je kuća okrenuta istočno tako da Sunca imam samo ujutro.
Sačuvana
Živimo ljubav, budimo ljubav, zračimo ljubav.
Radnik svetlosti

Svilena

  • Gost
Одг: Klima-uređaji opasni po zdravlje
« Odgovor #7 poslato: 25-07-2009, 14:15:31 »

Ja ne znam šta bih radila ovih dana bez klime!

A, štetnost? Nepoznato!

Petu godinu je koristimo i mogu samo da ponovim, da uz pravilno korišćenje i održavanje ne može biti nikakvih problema.
Sačuvana

Svilena

  • Gost
Одг: Klima-uređaji opasni po zdravlje
« Odgovor #8 poslato: 25-07-2009, 14:35:55 »

Imali smo sreću,da smo u stanu našli idealno mesto, tako da nikom ne smeta i ne bije direktno, a prijatno je za boravak.
Inače, to ne može uvek da se uskladi - na žalost  :aq01:
« Poslednja izmena: 26-07-2009, 11:55:09 od strane Svilena »
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Klima-uređaji opasni po zdravlje
« Odgovor #9 poslato: 30-07-2009, 18:09:23 »

klima,jos uvek ne!
zelim da osetim leto ,da kompletno uzivam u njemu....da ujutru rano otvorim prozore,udahnem jutro i rashladim kucu, a onda sve zatvaram i navlacim roletne.
nikad mi nije vruce u kuci a ako nekad zagreje moze po koji ventilator.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.
 

Stranica je napravljena za 0.068 sekundi sa 21 upita.