Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Ko će biti novi patrijarh?  (Pročitano 30254 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

SunđerBoba

  • Gost
Ko će biti novi patrijarh?
« poslato: 25-11-2009, 12:55:06 »

Vladike Vasilije, Amfilohije, Grigorije i Irinej imaju najveću podršku u Saboru
Četvorica u borbi za presto Crkve
Autor: Ž. Jevtić | Foto: A. I., Fo., S. M., Be. | 25.11.2009. - 08:00

Svaki vladika ili sveštenik na pitanje ko će biti novi patrijarh SPC, odgovora: „To samo zna Sveti Duh”. Međutim, već sada je gotovo izvesno koje vladike će nakon prvog kruga glasanja na predstojećem izbornom Saboru imati najviše glasova.Prema saznanjima „Blica”, to su vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije, mitropolit Amfilohije, bački episkop Irinej i vladika zahumsko- hercegovački Grigorije.



Hm...Nekako mi se čini da će osim Svetog Duha, u ovom slučaju odlučivati još poneki...detalji  :aq18:
« Poslednja izmena: 25-11-2009, 12:57:26 od strane SunđerBoba »
Sačuvana

Black

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 2366
Одг: Ko će biti novi patrijarh?
« Odgovor #1 poslato: 26-11-2009, 16:15:51 »

Postupak za izbor novog Srpskog Patrijarha je sledeći: u obzir dolaze SVI episkopi ( oko 30 njih) koji imaju duži staž na mestu episkopa od 5 godima. Episkopi glasaju za svog kandidata i trojica prvih koji dobiju natprosečnu većinu idu u sledeći krug a to je da im se imena upišu na papir a papir stavi u koverte pa se izvlačenjem od ta tri koverta izvuče jedan i to je novi Patrijarh. Mislim da nema tu mnogo mesta za spekulacije i frakcije ( mada ne sporim da ih ima u SPC) i da će se novi Patrijarh izabrati legalno 22. januara 2010.
Sačuvana
Homo sum: humani nihil a me alienum puto

Black

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 2366
Одг: Ko će biti novi patrijarh?
« Odgovor #2 poslato: 26-11-2009, 16:18:42 »

Zato mislim da je vrlo nezahvalno spekulisati ko će biti novi Patrijarh . Možda se može lobiranjem postići da taj i taj kandidat uđe među trojicu kandidata sa natprosečnom većiniom glasova ali potom je ,, sve u rukama Duha Svetoga,,....
Sačuvana
Homo sum: humani nihil a me alienum puto

SunđerBoba

  • Gost
Одг: Ko će biti novi patrijarh?
« Odgovor #3 poslato: 26-11-2009, 17:03:14 »

Ma, Black ne budi formalista ! To je teorija, u praksi Amfilohije dobija 99%.  :xq010:

P.S.
Stvarno veruješ da je "sve u rukama Svetog Duha" ?
« Poslednja izmena: 26-11-2009, 17:11:33 od strane SunđerBoba »
Sačuvana

SunđerBoba

  • Gost
Одг: Ko će biti novi patrijarh?
« Odgovor #4 poslato: 26-11-2009, 17:04:11 »

Da, biće legalno izabran i imaće legitimitet...
Sačuvana

Svilena

  • Gost
Одг: Ko će biti novi patrijarh?
« Odgovor #5 poslato: 26-11-2009, 18:00:00 »

Ma, da l' će biti spekulacija il' neće - živi bili, pa videli cirkus do kraja!
Ja mislim da su spekulacije već počele, mnogo pre smrti patrijarha i da su vetrovi koji duvaju u SPC mnogo jaki i da tu neće ni Sveti Duh
da odluči, a ni nama da pomogne Gospod Bog.
 
Crnogorski, bosanski, vetrovi... ovi i oni lobiji, pa, mogućnost da se pravila promene i pre izbora patrijarha ...hm,
'ajde da sačekamo  :aq14:

Sačuvana

Black

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 2366
Одг: Ko će biti novi patrijarh?
« Odgovor #6 poslato: 26-11-2009, 18:09:19 »

Pa ni za pokojnog Patrijarha , Gospodina Pavla niko skoro nije ni čuo a kamoli pretpostavio da će postati Patrijarh ( na gorespomenuti način) .Zato verujem da će se izbor za novog Patrijarha obaviti pošteno a za izbor među prva tri , od kojih će se izabrati novi , možemo da diskutujemo. Postile lobiji , postoje frakcije , to stoji ali upravo zbog toga će se gledati da izvlačenje koverta sa imenom novog Patrijarha bude pošteno. Iskreno , ne želim da sumnjam u SPc i da u startu mislim da će pobediti ne iskreni hrišćanski bogogojažljivi duh nego neki lobi. SPC mora nastaviti putem kojim je krenuo blagopočivši Patrijarh a to je ljubav i praštanje a ne politika.
Sačuvana
Homo sum: humani nihil a me alienum puto

Black

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 2366
Одг: Ko će biti novi patrijarh?
« Odgovor #7 poslato: 26-11-2009, 18:10:30 »

Zato neću ni da glasam na gornjoj anketi jer bi to bilo , po meni , gatanje i gledanje u bob
Sačuvana
Homo sum: humani nihil a me alienum puto

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Ko će biti novi patrijarh?
« Odgovor #8 poslato: 26-11-2009, 19:14:27 »

Stvarno veruješ da je "sve u rukama Svetog Duha" ?
Oce ,vraga,bice tu tek cirkusa i namestaljki ko i svuda!

Ti si bre Black i posle svih dogadjaja u zemlji jos uvek naivan i verujes u Deda Mraza i  rodu sa bebama.
Nema od tvojih nadi nista,izabrace njega ga legalno, ali tek na kraju svega sto cemo tek videti!
Daj Boze da bude drugacije.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

SunđerBoba

  • Gost
Одг: Ko će biti novi patrijarh?
« Odgovor #9 poslato: 26-11-2009, 19:15:52 »

 :aq24:
Idi bre Black, al si naivan. Ali ako, neka te veruj u nešto. Mada ne mogu da verujem da si ozbiljan, ali ajde de...
Sačuvana

SunđerBoba

  • Gost
Одг: Ko će biti novi patrijarh?
« Odgovor #10 poslato: 26-11-2009, 19:17:24 »

Eto Luna, u istom trenutku ....

Amfilohije 99%, pazite šta vam kažem. Onaj 1% dajem Svetom Duhu. Toliko ima udela na prilike u zemlji Srbiji.
Sačuvana

Fanta

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 5090
Одг: Ko će biti novi patrijarh?
« Odgovor #11 poslato: 26-11-2009, 19:59:15 »

Pa ni za pokojnog Patrijarha , Gospodina Pavla niko skoro nije ni čuo a kamoli pretpostavio da će postati Patrijarh ( na gorespomenuti način) .Zato verujem da će se izbor za novog Patrijarha obaviti pošteno a za izbor među prva tri , od kojih će se izabrati novi , možemo da diskutujemo. Postile lobiji , postoje frakcije , to stoji ali upravo zbog toga će se gledati da izvlačenje koverta sa imenom novog Patrijarha bude pošteno. Iskreno , ne želim da sumnjam u SPc i da u startu mislim da će pobediti ne iskreni hrišćanski bogogojažljivi duh nego neki lobi. SPC mora nastaviti putem kojim je krenuo blagopočivši Patrijarh a to je ljubav i praštanje a ne politika.

Tačno. Ali ne treba skinuti s uma da je pokojni patrijarh gospodin Pavle izabran u vreme kada politika nije bila toliko uticajna na crkvu, tj. crkva je bila marginalizovana od strane države. Danas su stvari malo drugačije. Više se ne vodi borba za mesto patrijarha već hoćemo li ostati dosledni Novom zavetu i bogosluženju. Velika su previranja između "starog" i "novog" služenja svetih liturgija, tj. sitni ali nezamarljivi koraci ka katoličanstvu. Perjanica svega "novog" u SPC jeste naš vladika šumadijski g. Jovan. Čak su i na opelu upokojenog patrijarha g. Pavla trojica vladika napustila davanje parastosa jer se služilo po "novom".


Neka nam je Bog blagi u pomoć.
Sačuvana

Svilena

  • Gost
Одг: Ko će biti novi patrijarh?
« Odgovor #12 poslato: 22-01-2010, 14:24:30 »

Sačuvana

Fanta

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 5090
Одг: Ko će biti novi patrijarh?
« Odgovor #13 poslato: 23-01-2010, 21:38:50 »

Bogu milostivome hvala na ovakvom izboru patrijarha. Veoma smeran i mudar ...
Sačuvana

SunđerBoba

  • Gost
Одг: Ko će biti novi patrijarh?
« Odgovor #14 poslato: 24-01-2010, 12:27:17 »

Priznajem, Sveti Duh me je , sasvim demantovao  :xq011:
Sačuvana

Black

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 2366
Одг: Ko će biti novi patrijarh?
« Odgovor #15 poslato: 24-01-2010, 12:32:11 »

Pa , otprilike se i desilo onako kako sam pretpostavio. Njegova svetost , gospodin Irinej nije bio ni u nekim najslobodnijim i najširim planovima i izgledima za novog Patrijarha. Ruku koja je izvukla koverat sa njegovim imenom vodio je Sveti Duh , himself....
Sačuvana
Homo sum: humani nihil a me alienum puto

SunđerBoba

  • Gost
Одг: Ko će biti novi patrijarh?
« Odgovor #16 poslato: 24-01-2010, 13:05:01 »

Da, mislim da nas je himself i spasio...lično  :aq24:
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Ko će biti novi patrijarh?
« Odgovor #17 poslato: 24-01-2010, 13:16:41 »

Ni malo se ne uzbudjujem, niti verujem u slucajnost srecne ruke pri "izvlacenja koverte" ! :aq14:
Nekad ce se mozda cuti sta je sve bilo u loncu koje su ga vatre podgrejavale.
Jedino mi je drago da je sve proslo,bar do sada,bez javnih blacenja.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Ko će biti novi patrijarh?
« Odgovor #18 poslato: 24-01-2010, 13:27:11 »

Pa , otprilike se i desilo onako kako sam pretpostavio. Njegova svetost , gospodin Irinej nije bio ni u nekim najslobodnijim i najširim planovima i izgledima za novog Patrijarha. Ruku koja je izvukla koverat sa njegovim imenom vodio je Sveti Duh , himself....
Tebi je Black zadnja sansa da se otrgnes od tvoje naivnosti ova vakcina koju si onomad primio....cak i da dobijes gripu,ne zali, ako progledas i ne verujes vise u cuda i slucajnosti! :xq001: Cak i ako je Sveti duh u pitanju!
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Black

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 2366
Одг: Ko će biti novi patrijarh?
« Odgovor #19 poslato: 24-01-2010, 20:25:09 »

Uživam u svojoj naivnosti.... :xq001:
Sačuvana
Homo sum: humani nihil a me alienum puto
 

Stranica je napravljena za 0.096 sekundi sa 20 upita.