Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: 10 najčešćih kolekcionarskih strasti  (Pročitano 20797 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
10 najčešćih kolekcionarskih strasti
« poslato: 26-01-2007, 22:47:22 »

10 najčešćih kolekcionarskih strasti   
   
Obična zabava skupljanja raznoraznih predmeta prvo uglavnom prelazi u naviku, a zatim u strast. Kolekcionari vrlo ozbiljno shvaćaju svoj hobi, ali kako i ne bi kad su mnogi kolekcionarski predmeti neprocjenjive vrijednosti   
   
Iako možda zvuči smiješno, jer smo u osnovnoj školi skupljali sličice, zapisivali na papir brojeve koji nam fale, pa mijenjali dupliće, kolekcionari 'ozbiljnijih' predmeta izmjenjuju adrese, brojeve telefona, mailove pa uspoređuju iskustva, mijenjaju predmet za predmet ili ih otkupljuju jedan od drugog.

Naš popis mogao je, naravno, biti puni duži pa smo s ovih deset primjera nastojali zadovoljiti sve vidove kolekcionarstva, od onih izrazito skupih, dostupnih samo vrlo bogatim i rijetkim ljudima, do najobičnijeg skupljanja sličica. Ispustili smo, na primjer, figurice, autograme, igračke iz Kinder jajeta, telefonske kartice, sportske rekvizite itd. jer za sve jednostavno nije bilo mjesta.


Filatelija

Filatelisti se, kao što vjerojatno znate, bave skupljanjem poštanskih maraka. Nekad je taj hobi bio puno rašireniji, svako drugo kućanstvo imalo je svoju malu zbirku (vrijednu ili ne, nije bitno), a i danas je brojčano najviše upravo filatelističkih društava.

Najvrednije su među markama, naravno, one izdane kao jubilarne, nekome u čast, i te su najrijeđe, ponos kolekcionara. Marke obavezno moraju biti spremljene u albume jer, kao što se neuramljena slika uništi, tako i nezaštićena poštanska marka postaje pohabana i gubi vrijednost. Ako ih skupljate, na internetu ćete bez problema pronaći srodne duše koje se time bave i razmijeniti iskustva.

Stripovi

Skupljanje stripova spada među 'novije' kolekcionarske strasti, budući da zavidne i vrijedne zbirke datiraju iz pedesetih godina 20. stoljeća. Kolekcije stripova rijetko nastaju s namjerom i smišljeno, one su najčešće odraz nekog afiniteta iz djetinjstva.

Obično se skupljaju radovi jednog autora, jedne škole stripa ili jednog junaka. Kod nas su najpoznatije i najraširenije kolekcije 'Alana Forda', 'Družine od vješala', 'Dylana Doga', 'Taličnog Toma' itd. Neki rariretni brojevi, najčešće prvi, mogu doseći vrtoglavo visoke cijene jer su tiskani u vrlo malom izdanju i doista su vrijedni primjerci te mlade umjetnosti.

Ploče

Teško je nekome tko nikad nije pustio ploču u gramofonu, tko zna samo za pročišćeni kompjutorski zvuk, objasniti kakvu čar slušanja pruža ploča. Ploča, međutim, nije samo sredstvo na kojem je snimljena nekakva glazba, ona je bila izraz jedne generacije. Danas nije lako pronaći dobro očuvanu i neoštećenu ploču, posebnu onu iz tridesetih, pa se takve smatraju najvrednijima. Osim njih, na vrijednosti dobivaju i rariteti, posebno singlice izdane u vrlo malim nakladama.

U skupinu kolekcionara ploča utrpat ćemo i modernu verziju, kolekcionare CD-a, a njima su bliski i skupljači knjiga. Iako će ljubitelji ploča i glazbe preslušati svaki album koji imaju, postoje oni ljudi koji knjige skupljaju samo zato da ih imaju, većinu nisu pročitali, ali zadovoljno se mogu pohvaliti određenom edicijom, opusom određenog autora i sličnoga.

Značke

Ako zavirite u stare ormare, prekopate dugo netaknute i prašnjave tavanske kutije, velika je vjerojatnost da ćete pronaći kutiju sa značkama. Te značke ne moraju biti ni po čemu posebne niti vrijedne, ali isto kao i marke, gotovo svako kućanstvo ima svou kolekciju. Osim ako se nije odlučilo riješiti iste tijekom godina.

Naime, u prošlom sistemu bilo je uobičajeno u svakakvim i različitim prigodama dobivati značke. One su bile znak pažnje ili vrijedno priznanje kao što su danas medalje. Značke su dobivala djeca u osnovnoj školi, na radnim akcijama, baveći se sportskim aktivnostima, dobivali su ih zaposlenici kao sjećanja na određeni dan, kao nagradu itd. Kolekcionari su ipak malo proširili vidike pa posjeduju značke iz čitavog svijeta, ali većina obitelji posjeduje kakvu-takvu kolekciju s naših prostora.

Automobili

Dugo smo razmišljali spada li skupljanje limenih ljubimaca na naš popis, budući da njihove kolekcije nikad ne poprime razmjere kao kad skupljate marke ili značke, pa iako morate imati dubok džep (otprilike do poda) i iako je to doista hobi za privilegirane, ipak je to velika ljubav i strast.

Kolekcionari automobila ne skupljaju nužno oldtimere, umjesto njih 'na tapeti' mogu biti sportski automobili ili automobili određenog proizvođača. Oldtimeri su ipak najzanimljiviji. Svaki kolekcionar ili vlasnik brine se o njemu kao o djetetu i 'uredi' ga na svoj, originalni način. Tako da će se rijetko dogoditi da vidite slične automobile, čak i ako su proizvedeni iste godine od istog proizvođača. Skupljanje automobila svakako je aktivni hobi u koji unosite svoju inventivnost i originalnost.

Numizmatika

Da nas ne biste optužili da smo profulali podnaslov, pojasnit ćemo što podrazumijevamo pod pojmom numizmatičara. Svakome je jasno da se tu radi o skupljanju novca, uglavnom kovanog, ali u moderno doba i papirnati novac dolazi u obzir. Ne možemo govoriti u postocima, ali postoje oni koji novčiće skupljaju zbog njihova izgleda i vrijednosti, a da se pritom ne zanimaju za povijesnu pozadinu niti za to što novčić predstavlja.

Budući da se numizmatika bavi proučavanjem kovanog novca kao kulturnopovijesnog spomenika, pravom numizmatičaru stara će kovanica reći puno o vremenu iz kojeg potječe, a sam će se interesirati i za vladara koji je izdao novac te kakvu je vrijednost imao.

Razglednice

Polako nam dolazi proljeće, nemojte se ustručavati za lijepog sunčanog dana prošetati ulicama na kojima ćete sigurno naići barem na jednog 'dilera' starim predmetima. Ti predmeti uglavnom su bezvrijedni, ne spadaju u kategoriju skupih antikviteta, ali vrlo često skrivaju naizgled nevidljivu vrijednost. Gotovo svaki prodavač imat će barem jednu razglednicu s početka stoljeća.

Skupljači starih razglednica možda ne mogu profitirati kao filatelisti ili antikvari, ali njihov hobi ima posebnu čar. Gotovo da ne postoji razglednica s početka 20. ili iz 19. stoljeća koja nije ispisana, na kojoj krasopisom netko nekome nije poželio nešto lijepo, poslao poljupce i pozdrave. Nekako je privlačno znati da svaka od tih polupoderanih, masnih i flekavih razglednica krije svoju priču.

Antikviteti

Budući da smo popis najčešćih kolekcionarskih strasti mogli proširiti barem na dvadeset, odlučili smo pojmom 'antikviteti' objediniti sve vrijedne antikne predmete koje ljudi skupljaju. Sve i da želimo biti dosljedni, lako je moguće da ćemo ispustiti koji, a usput moramo spomenuti da je skupljanje antikviteta prilično skup sport i nije za svakoga.

Tu prvenstveno treba spomenuti namještaj koji se u posebnim uvjetima restaurira da bi mogao služiti svrsi, a ne skupljati prašinu u nekom mračnom podrumu. Osim toga, među komadima drvenarije uvijek se nađe i pravo umjetničko djelo. Ljubitelji antiknih predmeta sigurno neće ostati imuni na lijep komad oružja, nakita ili ukrasnog predmeta. Posebno ćemo ipak spomenuti kolekcionare starih lutaka, uglavnom porculanskih za koje se odjeća ručno šivala, a takve stvari vrlo često, osim novčanu, puno češće imaju emotivnu vrijednost.

Trading cards

Ako niste odmah shvatili, ne radi se o klasičnim kartama za kartaške igre, već o onim posebno izrađenima i dizajniranima za neku igru ili skupljanje. Svaki sustav igara tom vrstom karata ima neka osnovna zajednička pravila i vrijednosti. Postoji tri stupnja vrijednosti – (doslovno prevedeno) obične, neobične i rijetke. Neke od rijetkih često se uopće ne mogu kupiti, već se samo mogu dobiti na promocijama i javnim događanjima.

Zato takvi primjerci postižu visoke cijene. Prva poznata igra s tom vrstom karata – trading cards, bila je Magic: The Gathering koju je dizajnirao Richard Garfield, a izdao Wizard of the Coast. Danas postoje kolekcije karata inspirirane svime i svačime, od stripova i animiranih filmova, do ‘Ratova zvijezda’ i ‘Gospodara prstenova’.

Salvete

Skupljaju li djevojčice danas salvete? Sad kad smo to napisali, moramo priznati da zvuči prilično neatraktivno - s obzirom na to što danas svijet nudi, tko je još bedast da skuplja salvete. Ipak, hobi skupljanja salveta još uvijek traje i zanimljiviji je nego prije.

Najbolja opcija je, naravno, ako salvete sakupljate sami i s raznih dijelova svijeta. Usput stvarate uspomene i svaka salveta znači nešto posebno. Vrijednost zbirke ne umanjuje ni činjenica da vam ih netko drugi donosi, dok god je velika, šarena i raznolika.

AS
20.03.2005.

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
Одг: 10 najčešćih kolekcionarskih strasti
« Odgovor #1 poslato: 12-04-2007, 22:03:01 »

ja sam kao klinac skupljao  nalepnice od flaša

potpim u vodu  flašu  i posle sat vremena izvadim i skinem samo nalepnicu

mislim da i dan danas ima na tavanu jedno 1000  nalepnica raznih flaša

Loremo

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1502
Одг: 10 najčešćih kolekcionarskih strasti
« Odgovor #2 poslato: 15-07-2007, 18:07:14 »

Kako lepa tema! Budi mi nostalgiju za vremenom kad sam bila klinka i skupljala salvete i slicice iz zivotinjskog carstva. Moj tata je strasno skupljao znacke i postanske markice a mama kovanice. A sada....pa skoro sam osvestila da sam postala "kolekcionar" porcelanskih tanjirica za kolace i torte. Jednostavno nisam mogla da odolim niti jednom servisu a da ga ne kupim. Imam prelepe od engleskog,nemackog i italijanskog porcelana.Naravno i ceskog. Ako ste pomislili da je to skup hobi prevarili ste se. Bar ja nalazim po nekim smesnim cenama ali vidim iste proizvodace u antikvarnicama po mnogo visim cenama. Za sada imam desetak kompleta ali kako kupujem usput i cinije sa poklopcima pa i tanjire na sprat,bojim se da cu za par godina da se zatrpam!!  :aq28:   
Sačuvana

Ivanka

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2324
Одг: 10 najčešćih kolekcionarskih strasti
« Odgovor #3 poslato: 14-08-2007, 13:05:55 »

Ja skupljam knjige. Imam ih 1256, naravno sve su pročitane. Prve knjige sam dobila od oca kad sam završila 1 razred osnovne škole. Sabrana dela Nušića.
Sačuvana

Loremo

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1502
Одг: 10 najčešćih kolekcionarskih strasti
« Odgovor #4 poslato: 16-12-2007, 18:41:55 »

Ah Ivanka...ocevi su nam vrlo slicni. Moj je u vreme kada su drugi dizali kredite i
gradili kuce, uzimao kredite i kupovao knjige. Nema pisca i pravca koga nemamo i
kuca nam je bukvalno puna. I sam je pisao pa je ostavio za sobom roman i puno pesama.
Razvio je kod nas naviku i ljubav prema citanju.
On je napustio ovaj svet a pre izvesnog vremena je mama, onako usput, pitala sta da radi sa svim tim knjigama. :aq09: Mislim...dosadilo zeni da joj skuplja prasinu. :aq24:
A bojim se da cemo mi upravo i samo oko podele knjiga da imamo zesce nesuglasice. :aq29:
Sta sam ja sve u toku godina dovukla ovde da ne pricam. Nisam ih nikada brojala ali imam oko 50 pozajmljenih i nikad vracenih. Za njima duboko patim :aq25:
Sačuvana

Ivanka

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2324
Одг: 10 najčešćih kolekcionarskih strasti
« Odgovor #5 poslato: 16-12-2007, 21:04:00 »

Srce me boli kad mi fali kakva knjiga od sabranih dela. Pozajmljivala sam ih i nikada dobijala nazad. Sada ih ne dam.
Moj brat je bio srećan da se ratosilja svih tih knjiga.
Sačuvana

Ivanka

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2324
Одг: 10 najčešćih kolekcionarskih strasti
« Odgovor #6 poslato: 16-12-2007, 21:11:23 »

Sada imam 1260 knjiga.
Sačuvana

Lazarica

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 405
Одг: 10 najčešćih kolekcionarskih strasti
« Odgovor #7 poslato: 17-12-2007, 10:58:01 »

Definitivno- knjige. Radije cu kupiti knjigu, nego neko "parce" odevnog predmeta. Samo sto ih ja nemam bas u tolikom broju kao Ivanka i Loremo :aq25:. Inace, i ja sam svoje knjige pozajmljivala drugima i dve osobe mi nikada nisu vratile, pa sam im otvoreno rekla da im vise ne pada na pamet da traze na zajam od mene knjigu, jer nece dobiti. Evo, pre neki dan sam dobila na poklon "Recepti za savrsen brak" od Kejt Karigan. Kazu da je interesantna knjiga. Kad pocnem da je citam, reci cu vam da li mi se dopada.
Sačuvana

Loremo

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1502
Одг: 10 najčešćih kolekcionarskih strasti
« Odgovor #8 poslato: 17-12-2007, 18:40:23 »

Srce me boli kad mi fali kakva knjiga od sabranih dela. Pozajmljivala sam ih i nikada dobijala nazad. Sada ih ne dam.
Moj brat je bio srećan da se ratosilja svih tih knjiga.
Ne otvaraj mi stare rane! Davnih godina sam pozajmila prvi deo Jadnika jednoj osobi koja je kasnije negirala da je kod nje. :aq16:

Strasna frustracija i za to sam joj jos uvek ljuta. :aq14: Ostala cetiri dela jos uvek cuvam a pre par godina sam kupila sebi u BG na platou,

cvrst povez u dva dela, staro izdanje. :aq08:

Pozajmljivanje i razmena je najnormalnije kad se zivi u stranoj zemlji. I ne samo knjige vec i casopise, filmove.....

Medjutim lose iskustvo me je nateralo da naucim da kazem NE. Ja svakako nakupujem toliko toga i dovucem da imam

dugo da citam. A citam i na holandskom, imam i njih dosta ali mi je mnogo veci gust na svom jeziku.

p.s. Lazarice, dobiti takvu knjigu na poklon  :aq15: da li to znaci da se uskoro udajes?  :aq28:

Sačuvana

Lazarica

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 405
Одг: 10 najčešćih kolekcionarskih strasti
« Odgovor #9 poslato: 18-12-2007, 00:45:13 »

Ta, idi Loremo u peršun. Di ti udaja pade na pamet? Da ja nekom perem, peglam, pu...!? Ta, to, sestro slatka ne dolazi u obzir. Ja ću ti, slatka moja postati i ostati baba-devojka! Iju, sva sam se iznutra naježila pri pomisli da se, puj, puj, puj, daleko bilo, udam. Iju, sad sam se baš najedila! O, Savaote! I nemoj, slučajno da me ubeđuješ u suprotno! Neka, fala. Pa ondak, dolaze, pride, svekar i svekrva, pa njegova sestra, pa... ko zna šta još. Kanda je meni lepše ovako. E, taki sam se najedila, da sad oma moram da popušim... htedoh reći zapalim jednu cigaretlu od jeeeeda!
Sačuvana

Ivanka

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2324
Одг: 10 najčešćih kolekcionarskih strasti
« Odgovor #10 poslato: 18-12-2007, 06:46:49 »

Kao da moji majku slušam. Uvek mi je govorila: ma kakvo udavanje, ćerko, nadji ti lepog muškog da imaš lepo dete a muž ti ne treba. Ne trebaš da budeš nečija služavka, a za počešati se već nadje. Naravno niko ne sluša roditelje.
Ta, idi Loremo u peršun. Di ti udaja pade na pamet? Da ja nekom perem, peglam, pu...!? Ta, to, sestro slatka ne dolazi u obzir. Ja ću ti, slatka moja postati i ostati baba-devojka! Iju, sva sam se iznutra naježila pri pomisli da se, puj, puj, puj, daleko bilo, udam. Iju, sad sam se baš najedila! O, Savaote! I nemoj, slučajno da me ubeđuješ u suprotno! Neka, fala. Pa ondak, dolaze, pride, svekar i svekrva, pa njegova sestra, pa... ko zna šta još. Kanda je meni lepše ovako. E, taki sam se najedila, da sad oma moram da popušim... htedoh reći zapalim jednu cigaretlu od jeeeeda!
Sačuvana

Loremo

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1502
Одг: 10 najčešćih kolekcionarskih strasti
« Odgovor #11 poslato: 22-12-2007, 21:30:33 »

Ta, idi Loremo u peršun. Di ti udaja pade na pamet? Da ja nekom perem, peglam, pu...!? Ta, to, sestro slatka ne dolazi u obzir. Ja ću ti, slatka moja postati i ostati baba-devojka! Iju, sva sam se iznutra naježila pri pomisli da se, puj, puj, puj, daleko bilo, udam. Iju, sad sam se baš najedila! O, Savaote! I nemoj, slučajno da me ubeđuješ u suprotno! Neka, fala. Pa ondak, dolaze, pride, svekar i svekrva, pa njegova sestra, pa... ko zna šta još. Kanda je meni lepše ovako. E, taki sam se najedila, da sad oma moram da popušim... htedoh reći zapalim jednu cigaretlu od jeeeeda!
:aq24: :aq24: Cekaj..Recepti za savrsen brak, pa sta drugo da pomislim!

A sto se tice ubedjuvanja....tesko to od mene da cujes. Svako treba SAM da odlucuje o svom zivotu. Sve je na mestu i u redu dok je tako,

pa makar se to kosilo sa mnogim drustvenim normama.

Ali...oprosti sto primecujem, razlozi koje si navela mi mirisu na predrasude (ako nisu iskustvo).
Sačuvana

Lazarica

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 405
Одг: 10 najčešćih kolekcionarskih strasti
« Odgovor #12 poslato: 22-12-2007, 23:10:55 »

Loremo, moram priznati da si vrlo oštroumna i da imaš dobru moć zapažanja. Ovo shvati kao pohvalu, nikako kao kritiku. Volim takve ljude. Elem, ne, nisu predrasude u pitanju. Naprotiv, mislim da imam vrlo liberalne stavove po ovom pitanju. Logično, zaključuješ da je onda ovo drugo, što si stavila u zagradi. Ja sam imala takvo iskustvo, što nipošto nepredstavlja pravilo. Sve je to individualna stvar, kako ko prođe u životu i na kakve ljude naleti. Mada je moj prethodni komentar bio u šaljivom tonu, ipak u svakloj šali ima i malo istine. Nadam se, odnosno sigurna sam, da si shvatila šta je pisac hteo da kaže.
Sačuvana

saba

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 682
Одг: 10 najčešćih kolekcionarskih strasti
« Odgovor #13 poslato: 12-09-2008, 22:26:46 »

I ja se bavim sakupljanjima raznih ''gluposti''.
Kao prvo, sakupljam i uzgajam kaktuse, pa onda imam i kolekciju markica, i kolekciju metalnog i papirnatog novca, pa znackice, pa razglednice, pa antikvitete, stare fotografije i dokumenta..... Stvarno sve ovo sakupljam........
Sačuvana

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
Одг: 10 najčešćih kolekcionarskih strasti
« Odgovor #14 poslato: 30-09-2010, 01:36:57 »

sad skupljam samo slike za ovaj sajt... što više slika to bolje...
 

Stranica je napravljena za 0.1 sekundi sa 21 upita.