Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Pitajte sta vas interesuje  (Pročitano 44773 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Dak

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 3110
  • Svetski putnik
Pitajte sta vas interesuje
« poslato: 21-01-2009, 16:29:02 »


Masa gastarbajtera daje lazna obecanja,kuka kako je tesko u inostranstvu-vratili bi se,kazu,ali su to naravno samo price,jer se

retko ko vraca.Mnogo takvih primera ima.

Ovo je tema za sva pitanja - VAS koji ste u Srbiji,a zelite da znate KONKRETNO kako se zivi preko,sta je potrebno da bi se doslo itd...


Ako neko iz dijaspore bude pisao na ovoj temi,molim ga da daje tacne i prave informacije,ili da ne pise!!!I neko se seti kako je u Srbiji bilo dok je tamo ziveo/la!!!
Sačuvana
"Pazite sta zelite,mozda vam se zelje i ostvare".

gremlin

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 3213
Одг: Pitajte sta vas interesuje
« Odgovor #1 poslato: 21-01-2009, 17:15:19 »

Me ne sve interesuje, sv ešto je bolje organizovano nego ovde, kakao su to uspeli i model kako doći do toga.

Pošto je evidentno da je standard bolji nego ovde, šta to rade bolje od nas u  organizacionom smislu.
Sačuvana

Dak

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 3110
  • Svetski putnik
Одг: Pitajte sta vas interesuje
« Odgovor #2 poslato: 21-01-2009, 17:25:12 »

Organizacija ima dublje korenove,a oni krecu od samog nacina ponasanja,mentaliteta,psihe,razmisljanja...

Od skoro sam ovde,ne znam sve.Pitaj konkretnije da bih mogao da se preusmerim.
Sačuvana
"Pazite sta zelite,mozda vam se zelje i ostvare".

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Pitajte sta vas interesuje
« Odgovor #3 poslato: 21-01-2009, 17:41:21 »

iako nisi dugo tu,mozes mi sigurno reci kako je tu:

postoji li masovno zatvaranje firmi,otpustanje radnika?
kakav je sozialni sistem (finansijska pomoc nezaposlenima i sl.)?
trazenje posla:sam ili uz pomoc biroa?

odavde mnogo Nemaca odlazi na sever,sigurno je bolje.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Dak

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 3110
  • Svetski putnik
Одг: Pitajte sta vas interesuje
« Odgovor #4 poslato: 21-01-2009, 17:51:36 »

Ima zatvaranja fabrika,otpustanja radnika,ali ne masovno i niko se posebno ne uzbudjuje.O tome se cak i na televiziji ne prica mnogo.Sa socijalom koju dobiju posle otpustanja,mogu da zive normalno,ali bez kredita za kucu,auto ili nesto slicno.Kad se situacija popravi,vracaju se na posao,ili dobiju drugi ako se ta firma ne otvori ponovo.Caka je sto posao mogu da dobiju bilo gde,a ne samo u blizini mesta stanovanja.Posao mogu da traze sami,ali im i biro pomaze.Kombinacija ta dva je odlicna.
I ja sam upoznao nekoliko nemaca,a i porodicu iz Holandije koja je posebno zanimljiva.Tip je radio kao sef u predstavnistvu "Philips-a",a ovde sada zive u sumi pored jezera.Ona radi u nekoj kuhinji kao sef,a on je-drvoseca!
Sačuvana
"Pazite sta zelite,mozda vam se zelje i ostvare".

Didi

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1300
Одг: Pitajte sta vas interesuje
« Odgovor #5 poslato: 21-01-2009, 18:37:13 »

Koliko kosta Big Mack obrok ?   :aq21: :aq21:
Sačuvana
BLUES je koren,ostalo je boranija

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Pitajte sta vas interesuje
« Odgovor #6 poslato: 21-01-2009, 19:33:41 »

Dak,imas li dosta nasih ljudi,kako ste organizovani?
ima li dosta omladine(nase)?
jesu troskovi zivota skupi?

kako tamo gledaju na strance,ne individaualno,vec u proseku?
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Dak

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 3110
  • Svetski putnik
Одг: Pitajte sta vas interesuje
« Odgovor #7 poslato: 21-01-2009, 20:47:12 »

Sto se tice stranaca-ako ti nesto nije jasno,ne znas gde se nesto nalazi-uhvatice te zaruku i odvesti gde treba,ili ce BAS da se potrude da ti objasne gde da ides.Strpljivi su da pricaju malo sporije i bez dijalekta kako bi bolje razumeo,ili automatski predju na engleski!
Troskovi zivota-kako se uzme.Hrana je skupa-recimo banane su oko 170 dinara prosecno,vodu ne placam i ne znam kako je to regulisano,a odeca je s vremena na vreme jeftinija nego u Srbiji(to kad se navataju popusti,a ima ih cesto i na dosta mesta).Koka-kola je 160din. litar i po,krompir od 70-100din kilo itd.
Nasih ljudi ima,uglavnom izbeglica.Iskreno,ne znam tacno kako su organizovani.Znam samo da su se ranije vise druzili,sada manje.Slabo ih srecem.

A koliko je Big Mac obrok ne znam koliko kosta ;-)
Sačuvana
"Pazite sta zelite,mozda vam se zelje i ostvare".

Didi

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1300
Одг: Pitajte sta vas interesuje
« Odgovor #8 poslato: 21-01-2009, 21:01:27 »

I ja sam bio na zapadu.....Austrija,Nemacka........i koliko sam primetionije mnogo pametno da se druzis sa nasima,odmah pocinju tracevi,mnogo vole da ti se mesaju u zivot.......dobro ni ovde ne cvetaju ruze,ali mislim da je tamo malo gora situacija po tom pitanju
Sačuvana
BLUES je koren,ostalo je boranija

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Pitajte sta vas interesuje
« Odgovor #9 poslato: 21-01-2009, 21:05:27 »

pa iz ovo malo,razlike su vidljive.
jedno je zajednicko: ljubaznost ljudi i spremnost da pomognu.

druzis li se ti,imas li nasih gde radis?
kako ,u proseku placaju?
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Pitajte sta vas interesuje
« Odgovor #10 poslato: 21-01-2009, 21:11:58 »

I ja sam bio na zapadu.....Austrija,Nemacka........i koliko sam primetionije mnogo pametno da se druzis sa nasima,odmah pocinju tracevi,mnogo vole da ti se mesaju u zivot.......dobro ni ovde ne cvetaju ruze,ali mislim da je tamo malo gora situacija po tom pitanju

sa nasima se mozes druziti,ali sa odabranima.
u zivot ce ti se mesati koliko im sam dozvolis. to ti je u stvari i kod nas tako.
  ima svuda neko kog sve interesuje.
meni je dovoljan moj zivot,umesacu se rado samo ako mogu da pomognem,a uverila sam se ,ne svakom.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Dak

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 3110
  • Svetski putnik
Одг: Pitajte sta vas interesuje
« Odgovor #11 poslato: 21-01-2009, 21:30:13 »

Nema nasih gde ja radim.Ima samo jedna bugarka sa kojom malo mogu da pricam srpski,jer sve razume.
Ne druzim se nesto mnogo ovde,u stvari,previse malo sto i nije dobro.A za nase ljude sam svasta cuo:da su ljubomorni,jer misle da ces vise da zaradis,a na svojoj kozi sam se uverio,da ce ti pomoci onoliko koliko misle da ih neces ugrozavati.Ma ima i normalnih u svakom slucaju.
Placanje je odlicno.Ovde,"ko radi ne boji se gladi".Uglavnom,zivi se dobro,bez obzira na mozda najvece cene u Evropi.
Sačuvana
"Pazite sta zelite,mozda vam se zelje i ostvare".

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Pitajte sta vas interesuje
« Odgovor #12 poslato: 21-01-2009, 21:38:52 »

sigurno se dobro zaradjuje kad i Nemci odlaze,u stvari odavde odlaze jer nema posla dovoljno.

hvala ti,postavljala bih ti jos pitanja ali necu da davim.
ovo mi je ipak pomoglo da stvorim neku sliku sa "nase tacke",vrlo malo am znala.
putujes li na berlin?
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Dak

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 3110
  • Svetski putnik
Одг: Pitajte sta vas interesuje
« Odgovor #13 poslato: 21-01-2009, 21:40:59 »

Na Berlin?Ne razumem.
Sačuvana
"Pazite sta zelite,mozda vam se zelje i ostvare".

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Pitajte sta vas interesuje
« Odgovor #14 poslato: 21-01-2009, 21:42:59 »

mislim ako ides autom,prolazis li na berlin?
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

sonja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1263
Одг: Pitajte sta vas interesuje
« Odgovor #15 poslato: 22-01-2009, 09:38:29 »

Interesantna tema,konacno ne idemo vise of.
Didi,Big mac kosta ovde(u zemlji Lala i krava) oko 5e., ako ga uzmes kao obrok sa medijum sokom i medijum pomfritom,a ako uzmes samo big mack,on je 3,99e,posebno placas majonez i kecap,a senf te kuca casti.Sad imas  neke akcije ovde pa mozes obican hamburger da kupis za 1 e,doduse nisam bila skoro,pitacu najstarijeg klinca,on je cesci gost tamo.Obicno  idemo u mc'donaalds ili burger king kad prodje vaskrsnji post,prvo leckaa da se omrsimo i podsetimo kako dobro kuvam,hahahaaa!
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Pitajte sta vas interesuje
« Odgovor #16 poslato: 22-01-2009, 10:09:58 »

sonja,daku sam postavila par pitanja,ako ih malo prelistas videces sta me interesuje.
volela bih uopsteno da znam kako je kod vas .
ako imas volje odgovori mi.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

sonja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1263
Одг: Pitajte sta vas interesuje
« Odgovor #17 poslato: 22-01-2009, 10:48:29 »

Draga Luna,
volje imam,ali to sve ne mogu da  napisem odjednom ,jer je mnogo.Pocecu sa nekim stvarima koje se meni mnogo svidjaju.
Olandezi su ludi za decomi dok su mladi  svi zive po gradovima,ono da e izlude maksimalno.Kad zasnuju porodicu,obicno se sele onda  u neko manje mesto,de je mirno i ssigurno za odgoj dece.U gradovima uglavnom zive turci,marokanci,surinamci....Olandezi zive  na selu,a rade po gradovima.
Klinci polaze u skolu sa 4 godine,takoda sa 12 godina polaze u srednju skolu.osnovna skola je  gratis,nema zezalice sa knjigama,olovkama,sveskama,sve to dobiju u skoli,retko imaju  domace zadatke i ako ga imaju ,uglavnom se to radi preko kompjutera,neko delo  ili sl..Doduse nose tASNE SA SOBOM ,ali je to uglavnom rucak,ako klinac ostane u podne u skolu i stvari za gimnastiku i plivanje.Skola pocinje u pola devet ujutru,traje do 12 h u podne,imaju sat vremena pauzu  ono  za rucak i odmor,malo .Neko ostane u skoli,ako mu roditelji rade,a neko ide kuci.Imaju posebne vaspitn uciteljice koje se brinu  za klince,za vreme pauze.Ja sam to radili  dok  su mi klinci  isli u osnovnu skolu.
Pa se nastava nastavlja od 13.15 do pola cetri posle podne.Uglavnom se ide biciklom,jer je guzva.
Vecera je onda ,ili toplo jelo,izmedju pet i pola sedam uvece.
Deciji dodatak  prima se svaka tri meseca.
Zdravstveno osiguranje se ne placa za decu do 18 godina.
Roditelji su obavezni da njihova deca  sa 4 godine pocnu da uce da plivaju.Zivimo pored kanala i svuda je voda....
Klinci  su inace po meni  ovde jako razmazeni i mogu sve....to me malo nervira....
Eto toliko za sada.
Pitaj sta te interesuje konkretno,a mogla bii ti malo  da nam pises kako  je to u Nemackoj...
Pozdrav

Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Pitajte sta vas interesuje
« Odgovor #18 poslato: 22-01-2009, 11:34:59 »

i ovde su mladi skoncetrisani po vecim gradovima,uglavnom zbog skolovanja.
  pisem za berlin ,dok je u ostalim delovima nekadasnje zap.Nemacke slicno kao kod vas.
  mi nemamo te mocucnosti da puno biramo gde cemo,jer je berlin bio opasan zidom i oko nas se sada nelaze samo nekadasnja istocno nemacka mesta,gde je sva industrija propala,ne racunajuci ono malo sto su zaednjaci otvorili osle ujedinjenja.
 u berlinu je velika koncentracija stranaca i moj sin putuja 7km.do skole,privatne pri evangel.crkvi,koja je dobra i nema turaka.
sistem skolstva se razlikuje u odnosu na vas.
samo u skolu se ide sa 6 godina,i do cetvrtog razreda je to igracka.dotle nismo imali knjige ali smo placali po 50DM za kopiranje skripti.
   obdanista su svima dostupna i zavisno od primanja roditelja i toliko skupa.
skola pocinje u 8, i traje zavisno od razreda ,ali puno duze nego kod vas.posle skole dete odlazi ili kuci ili u roduzeni boravak pri obdanistu do 17h.
pstoje skole sa celodnevnim boravkom,ali sam to zaobisla jer sam radila samo 6 sati i u 14.30 ga vec uzimala iz obdanista-skole.
   knjige su u kasnijim razredima dosta skupe.

ovde mahom ljudi kad odu u penziju napustaju berlin ,jer je svima bolje da imaju kraci put do posla a i deca do ,posebno kasnije,skola, jer skole u okolini berlina obicno imaju samo do 6-og razreda.oko nas je skroz bivsa istocna nemacka.
berlin se potpuno razlikuje od ostalih delova zapadne nemacke-bivse.
moj muz ima kolegu cija je zena holandjanka,zive tamo,bio je kod njih i odusevljen je.
  ja ovim gradom nisam poebno odusevljena jer volim mala mesta.

cula sam da su prema strancima posebno tolerantni,jel tako?

mogucnosti izbora-ucenja buduceg zanimanja,kako je kod vas? ovde je jako tesko naci mesto.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

gremlin

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 3213
Одг: Pitajte sta vas interesuje
« Odgovor #19 poslato: 22-01-2009, 12:06:57 »

Postoje li programi vaših vlada, koji sežu za bar 50 godina unapred, kojii mogu biti putokaz gde treba fokusirati školovanje vezano za naciju, analize šta je isplativo za ulaganje......

Postoje li posebne stimulacije za napredne, koje nisu mrtvo slovo na papiru, već plansko osposobljavanje vrhunskih kadrova....

U vašim zamljama, koliko sam upoznat mnogo se subvencioniše poljoprivreda, tako da te cene koje prosipate i nisu neka interesantna tema.

Organizaciona struktura je ono što je bitno.
Sačuvana
 

Stranica je napravljena za 0.072 sekundi sa 24 upita.