Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Robert Anton Wilson  (Pročitano 9873 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

ilija7777

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 507
Robert Anton Wilson
« poslato: 15-03-2010, 20:28:22 »




RAW-Masks Of The Illuminati

Kada imamo u vidu da je prva novela ovog pisca,Illuminatus Trilogy,koja je reklamirana kao "a fairy tale for paranoids"(bajka za paranoične),iako rad fikcije,postala klasik za sve ljubitelje teorija zavere,takođe znajući neumornu prirodu starog Bob-a,kako su ga kasnije zvali,pustinjski tornado ideja izloženih u knjizi koju prikazujemo,ima,za nas inicirane,predvidivost laganog vetrića.

Strukturno,knjige su zasnovane na Lirijevom modelu ljudske svesti(Timothy Leary,psiholog,pop ikona i osuđivan istraživač uticaja psihodeličnih supstanci na ljudski um),ali Wilson,kao vrsni pripovedač, sa šokantnim i blago ciničnim smislom za humor i totalnim nepoštovanjem prema svim klišeima kojih se možete setiti,neumorno plete mrežu kojom mapira nestruktuirani prostor između mističkih iskustava jogija,radova Gurđijeva ,ideja kvantne fizike,tunela percepcije,teorija o akceleraciji akumulacije znanja, literarnih ideja Berouza i Džojsa,stare ljubavi autora-teorija zavere i još gomila stvari koje bi " jedan čovek u hiljadu trebao da zna ".

RAW je bio(čovek je preminuo u Januaru 2007.) čovek nepresušne inspiracije i optimizma koji zasenjuje. Njegovi radovi se čitaju sa podjednakom strašću i fascinacijom kao onda kada su originalno objavljeni,što za svakog pisca mora biti ultimativni kompliment. Nadam se da život posle smrti postoji, jer sam siguran da će lucidni komentari ovog lingvističkog teroriste i anđele nagnati na manični smeh.



Evo šta kultni domaći časopis DELO ima da kaže o ovom kontrakulturnom piscu:
ROBERT ANTON WILSON. Dok ima pobornika slobodnog mišljenja i pravog skepticizma, RAW je jedan od najvećih.
Pod uticajem Frejzerove Zlatne grane (Golden, Bough). Clarencea Darrowa, Jamesa Joycea. Thomasa Painea, Marxa,
Trockog, Alfreda Korzybskog, Buckminstera Fullera i drugih, stvorio je delo koje je nateralo znatan broj modernih
intelektualaca da preispitaju svoje razumevanje istorije i kulture. "Moj osnovni stav, posle više od 50 godina
na ovoj planeti", kaze Wilson, "jeste da između divljih primata u dzungli i prosečnog domestifikovanog primata
u velikom gradu ima vrlo malo razlike. Mi bukvalno živimo na planeti majmuna. Kad se to jednom shvati, više nema
smisia da se povodom toga bude ljut. Mi smo u zooloskom vrtu, a kao vođe krda uvek se biraju najveći, najružniji
i najopasniji babuni. Ako pogledate na neverovatne gluposti i brutalnosti koje su učinila ljudska bića (koja su
po Aristotelu racionalna bića), možete samo očajavati ili, možda, uzeti heroin. Ali ako shvatite da su ove stvari
učinili primati-majmuni, obučeni u smešne kostime poput šimpanza koji voze motobicikle u cirkusu - onda sve
ima smisia."
Inace, izvod iz mozda najpoznatije knjige RAW-a, Maske Prosvetljenih se pojavio 1981. u knjizevnom casopisu Medjaj.
Takodje mu je kultni kulturni magazin Zarez posvetio jedan broj.
Tu je i skracena biografija i par recenzija njegovih knjiga koje sam napisao za sajt duhovni razvoj >
http://www.duhovnirazvoj.com/Tekstovi/Robert%20Anton%20Vilson.htm

ps.
RAW u Maherovoj emisiji. FUN FUN FUN!
http://video.google.com/videoplay?docid=-6690946019037737370#
Sačuvana
hvala svima koji ne razumeju ono sto govorim, a dalje me citaju.

Silvana

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 159
  • coincidentia oppositorum
Одг: Robert Anton Wilson
« Odgovor #1 poslato: 29-03-2010, 22:43:11 »

hey ilija, dobar ti je wilson :) heh, a zlatnu granu sam citala u originalu
pozz
Sačuvana

ilija7777

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 507
Одг: Robert Anton Wilson
« Odgovor #2 poslato: 11-04-2010, 13:09:25 »

totalno sam upao u bedak kad sam skapirao da mi fali vise od 50% audio bookova i kurseva koje je objavio... nesto i dan danas moze da se nabavi samo na kasetama...nostalgija...  mada sam nasao retki RAW on writing i thinking, koji je predobar. Govori npr o onoj prici kako je proturio ideju da je Betoven bio clan iluminatija u Illuminatus! trilogiju, i smatrao to dobrom salom, a kada je kasnije procitao njegovu biografiju, nasao je blizu 20 referenci na iluminati sektu :)...lepo rece chova, kad mastate mozda koristite svoje tajne psihicke moci, a toga i niste svesni :)

inace, raw je napisao i uvod za Principia Discordia knjigu, to svima preporucujem, jedna od boljih parodija religije... jedno vreme je uz svoje knjige delio pamflet koji svakog posednika cini Diskordijanskim Papom :)

Inace, Diskordija preporucuje da se petkom pojede jedna virsla, kao blasfemisnje po paganizmima danasnjice-katolicizmu(nema mesa petkom), hinduizmu (nema govedjeg mesa), judaizmu (nema svinjetine), budizmu (nema zivotinjskog mesa) i diskordiji (nema zemicke za virslu.)

Sačuvana
hvala svima koji ne razumeju ono sto govorim, a dalje me citaju.

ilija7777

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 507
Одг: Robert Anton Wilson
« Odgovor #3 poslato: 11-04-2010, 13:32:47 »

I don’t think we can ever abolish hierarchy entirely, but we can make it temporary and rotating. Like a symphony orchestra needs a conductor, but that doesn’t mean he is going to take over the lives of the musicians, telling them what to eat and what to smoke and what to drink and so on--where they can travel and where they can’t travel. And a baseball team probably needs a manager, and so on. There are probably lots of places where we need a temporary hierarchy, but it doesn’t have to cover lifetimes or even four years. And it doesn’t have to cover as much as the hierarchies we’ve got with current corporations, bureaucracies, and governments.
Sačuvana
hvala svima koji ne razumeju ono sto govorim, a dalje me citaju.

ilija7777

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 507
Одг: Robert Anton Wilson
« Odgovor #4 poslato: 11-04-2010, 13:47:57 »

ae imam negde srpski prevod, pa cju da nakacim na net. javljam. inace to su uradili ljudi sa bivse haotike. poz
Sačuvana
hvala svima koji ne razumeju ono sto govorim, a dalje me citaju.

ilija7777

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 507
Одг: Robert Anton Wilson
« Odgovor #5 poslato: 14-04-2010, 01:14:25 »

nisam uspeo da lociram principiu, ali se lako moze naci na netu engleska verzija...elem, evo jedne poslastice za sve filozofe na forumu sa umetnickim sklonostima :) mjuzikl radjen prema Vilsonovom scenariju Wilchelm Reich In Hell o cuvenom psihologu kome su spaljivali knjige u SAD, nakon drugog svetskog rata...uzivajte i rokajte protiv emocionalne kuge koja je zahvatila svet!
Wilchelm Reich in Hell
http://www.megavideo.com/?v=7ZJT6ABR
Sačuvana
hvala svima koji ne razumeju ono sto govorim, a dalje me citaju.

ilija7777

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 507
Одг: Robert Anton Wilson
« Odgovor #6 poslato: 15-04-2010, 04:05:35 »

elem, evo jednog primera sta navike  cine od primata...i ne zavaravajte se, mi smo samo lose utrenirani majmuni na pokretnoj traci istorije...
http://www.stumbleupon.com/su/1UfmxL/paws.kettering.edu/%257Ejhuggins/humor/banana.html
Sačuvana
hvala svima koji ne razumeju ono sto govorim, a dalje me citaju.

ilija7777

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 507
Одг: Robert Anton Wilson
« Odgovor #7 poslato: 01-05-2010, 19:50:31 »

you can't stop me  :aq08:


Citat
Tokom toga, najopskurniji, naizgled trivijelni delić čitave zagonetke se pojavio u prodavnici u Hjustonu. To je bio znak na kome je pisalo:
ZABRANJENO PUŠENJE. ZABRANJENO PLJUVANJE.
UPRAVA.
Ovo je zamenilo stari znak koji je mnogo godina visio na zidu glavne prostorije, i na kome je stajalo jedino sledeće:
ZABRANJENO PUŠENJE.
UPRAVA.
Promena, iako mala, imala je suptilne posledice. Prodavnica je usluživala skoro isključivo jako bogate, i ta klijentela se nije protivila zabrani pušenja. Opasnost od požara je, svakako, bila jako očigledna. Sa druge strane, deo o pljuvanju je bio pomalo uvredljiv; oni sasvim sigurno nisu bili tip ljudi koji bi pljuvali po nečijem podu-niko od njih nije učinio tako nešto mesec dana ili čak godinu dana nakon što su postali bogati. Definitivno, taj znak je bio primer loše diplomatije.
Prezir je rastao. Prodaja je opadala. Članstvo Hjustonskog ogranka Božanske Munje se uvećavalo. Bogato i moćno članstvo.
Sačuvana
hvala svima koji ne razumeju ono sto govorim, a dalje me citaju.

ilija7777

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 507
Одг: Robert Anton Wilson
« Odgovor #8 poslato: 12-05-2010, 23:23:06 »

Klub ljubitelja Robert Anton Wilsona
http://www.facebook.com/group.php?gid=102590833120543
svi unutra!
Sačuvana
hvala svima koji ne razumeju ono sto govorim, a dalje me citaju.

ilija7777

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 507
Sačuvana
hvala svima koji ne razumeju ono sto govorim, a dalje me citaju.

ilija7777

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 507
Odg: Robert Anton Wilson
« Odgovor #10 poslato: 28-06-2016, 03:49:29 »

napravio sam neki forum o svemu duhovnom kacite se postujte itd trebaju mi i saradnici za tekstove: http://duhovnost.byethost7.com/
Sačuvana
hvala svima koji ne razumeju ono sto govorim, a dalje me citaju.
 

Stranica je napravljena za 0.103 sekundi sa 25 upita.