Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Bog je LOGIČAN, a NE DOGMA., Primer logičnosti Logosa...  (Pročitano 5717 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu

(iz Besede na gori, prema Svetom Jevanđelju po Mateju...)

1. Ne sudite, da vam se ne sudi;

2. Jer kakvim sudom sudite, onakvim će vam se suditi; i kakvom mjerom mjerite, onakvom će vam se mjeriti.

3. A zašto vidiš trun u oku brata svoga, a brvno u oku svome ne osjećaš?

4. Ili, kako ćeš reći bratu svome: stani da ti izvadim trun iz oka tvoga: a eto brvno u oku tvome?

5. Licemjere, izvadi najprije brvno iz oka svoga, pa ćeš onda vidjeti izvaditi trun iz oka brata svoga.


Evo, na ovom primeru bih ilustrovao LOGIČNOST Boga - LOGIČNOST i DOBRONAMERNOST, koju ljudi vide kao NELOGIČNOST i TIRANIJU, a tako je vide jer NISU U STANJU DA SHVATE Njegovu LOGIČNOST, ZBOG PLITKOSTI, KRATKOVIDOSTI i OGRANIČENOSTI LJUDSKOG UMA i TELA.

Zašto ljudi ne bi trebali da sude drugim ljudima ?


Na osnovu čega se sudi ?


Sudi se na osnovu ČINJENICA.


A ISTINU sačinjavaju SVE činjenice, a ne samo "odabrane" ili "nama dostupne".
Dakle, ako se želi PRAVEDNO suditi, mora se suditi NA OSNOVU ISTINE.



A istina je istina SAMO kada je POTPUNA, kada obuhvata SVE činjenice.


Postoji lepa izreka: "A half-truth is a whole lie." ("polu-istina je cela, kompletna laž")

A da li ljudi mogu ZNATI SVE ?
To svi znamo - sve i da hoće - ljudi ne mogu znati sve.
Da bi neko znao sve, taj mora biti toliko moćan da ČUJE SVE, i VIDI SVE.



Dakle - može se zaključiti da ljudi NE ZNAJU ISTINU, jer ne znaju SVE ČINJENICE - jer ni jedan čovek nije u stanju da vidi sve i čuje sve.



A da li može ZAISTA PRAVEDNO suditi onaj koji ne zna istinu ?


NE MOŽE.



Eto logičnog i razumnog, a ne dogmatskog objašnjenja zašto ljudi ne bi trebali da sude: ljudska "istina" je relativna, polu-istina, pa je zato i ljudska pravda - "polu-pravda", a takva "pravda" je NEPRAVDA.



Dakle, ljudi, ovakvi kakvi jesu, ni ne mogu biti pravedni kada sude.



Ovo je samo JEDAN primer kako se SVE što je Hrist rekao može shvatiti, jer je LOGIČNO: samo se treba dobro razmisliti, proanalizirati - i može se doći i do logičnog objašnjenja zašto ne treba ubiti, zašto ne treba činiti preljube, zašto ne treba svedočiti lažno na bližnjega svoga...



Bog je LOGIČAN i DOBRONAMERAN, a ne NELOGIČNI TIRANIN - i sve što mi MISLIMO da nam je "naredio" - nije nam NAREDIO, jer je očigledno da imamo slobodnu volju da prekršimo bilo koju od Njegovih zapovesti.
Dakle - nije nam naredio, NEGO NAM JE DAO UPUTSTVA ZA NAŠE DOBRO - ZAPRAVO NAM JE, PREKO ZAPOVESTI, DAO KRATKA I JASNA UPUTSTVA ZA SREĆAN ŽIVOT *SVIH* NAS - samo mi to ne shvatamo, jer nas mrzi da razmislimo i proanaliziramo.
A ta DOBRONAMERNA UPUTSTVA imaju karakter ZAPOVESTI, jer On zna da mnogi od nas nisu u stanju da shvate tu logičnost: neki su prirodno intelektualno-limitirani, a neke jednostavno MRZI DA RAZMIŠLJAJU O TOME...
POTPUNO ISTO KAO KADA MI OD NAŠE DECE TRAŽIMO DA ONO ŠTO IM KAŽEMO ZA NJIHOVO DOBRO POŠTUJU KAO NAREĐENJA - JER NISU U STANJU DA SHVATE ZAŠTO IM TO KAŽEMO. "Samo me POSLUŠAJ, ja sam ti roditelj, i bolje znam od tebe, jer sam stariji, iskusniji i pametniji !"
Mnogo je lakše baviti se plitkoumnim razmišljanjima šta ćemo sledeće strpati u guzicu, ili čime ćemo se zadovoljiti...Mnogo je lakše zloupotrebljavati um da iznađeš novi način da nekoga prevariš, da ga iskoristiš, ukradeš mu, olakšaš sebi - na štetu drugog, nego se baviti analiziranjem GENIJALNIH misli i uputstava "tamo nekog drvodelje iz Vitlejema".


tekst (pitanje)  preuzet sa foruma      http://forum.bgdcafe.com/

mihac_sr

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 62
Одг: Bog je LOGIČAN, a NE DOGMA., Primer logičnosti Logosa...
« Odgovor #1 poslato: 08-12-2007, 19:26:55 »

ko je postavio temu neka prepravi Bog se ipak pise sa velikim B (tekst ispod teme"Religija")
Sačuvana
Almost Cut My Hair

Schnuffel

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 682
    • Schnuffel
Одг: Bog je LOGIČAN, a NE DOGMA., Primer logičnosti Logosa...
« Odgovor #2 poslato: 20-03-2008, 11:47:59 »

Da piše se velikim slovom B ali bez sa.Toliko o gramatici i nemojte biti tako strogi u kritici drugih.
Sačuvana
Živimo ljubav, budimo ljubav, zračimo ljubav.
Radnik svetlosti

Schnuffel

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 682
    • Schnuffel
Одг: Bog je LOGIČAN, a NE DOGMA., Primer logičnosti Logosa...
« Odgovor #3 poslato: 04-07-2008, 12:23:06 »

Ne sudi vam niko već ćete suditi vi sami sebi nakon fizičke smrti. Tada je savest na najvišem nivou jer ste konačno budni i svesni.
Sačuvana
Živimo ljubav, budimo ljubav, zračimo ljubav.
Radnik svetlosti

 

Stranica je napravljena za 0.056 sekundi sa 21 upita.