Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: SPC se nikad neće odreći svog kalendara  (Pročitano 22631 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Alkar

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1089
  • Pravda za LUNU
SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« poslato: 08-01-2010, 22:09:06 »

Episkop Jovan: SPC se nikad neće odreći svog kalendara

Tanjug    | 08. 01. 2010. - 13:10h | Foto: M. Perić    | Komentara: 99
Episkop šumadijski Jovan izjavio je u Jagodini da će Srpska pravoslavna crkva (SPC) biti poslednja u pravoslavlju koja će se „možda” odreći svog (julijanskog) kalendara i „to bi voleo da shvate svi ljudi koji padaju pod uticaj, onih koji nam ne misle dobro, nego idu samo da nam naprave svađu”.

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/171579/Episkop-Jovan-SPC-se-nikad-nece-odreci-svog-kalendara
Sačuvana
Kupicu bela kola,
tako mi imena,
i vodicu te u svoj svet.

Alkar

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1089
  • Pravda za LUNU
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #1 poslato: 08-01-2010, 22:11:11 »

Sta vi mislite? Julijanski - Gregorijanski - ili vam je sve jedno?
Sačuvana
Kupicu bela kola,
tako mi imena,
i vodicu te u svoj svet.

Ivanka

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2324
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #2 poslato: 08-01-2010, 22:13:42 »

Moja baba je uvek govorila: udario tuk na luk. Čini mi se da je to s kalendarom.
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #3 poslato: 08-01-2010, 22:22:53 »

Ne vidim ni razloga da uvek piskimo uz vetar! Ako se i preostalih par pravoslavnih drzava okrene novom kalendaru sto bi mi bili izuzetak!
Jesu li Grci manje pravoslavci od nas zato jer su uzeli novi kalendar?
Ja i ovako slavim sve Bozice i Uskrse,sve jedno mi je.
« Poslednja izmena: 08-01-2010, 22:23:30 od strane Luna »
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Ivanka

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2324
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #4 poslato: 08-01-2010, 22:46:13 »

Slažem se, Luna, samo dupli trošak,
Sačuvana

Alkar

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1089
  • Pravda za LUNU
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #5 poslato: 08-01-2010, 23:08:17 »

Evo zasto je meni ovo zanimljivo. Ljudi koji su otisli iz Srbije i zive u inostranstvu slave i jedne i druge praznike i za njih ti praznici imaju smisla, ali deca koja su tamo rodjena slave julijanske reda radi a mnogo se vise raduju gregorijanskim praznicima koje slave svi njihovi vrsnjaci. Uostalim sve je prilagodjeno gregorijanskom kalendaru ( drzavni praznici, skolski raspust...) i u samoj Srbiji.
Sad razmisljam, da li ce SPC zbog svoje nemogucnosti da se prilagodi, ostati bez dela "vernika" kada danasnji klinci dobiju svoje klince (20-25 godina od danas)?
Da li ovaj pop, u pokusaju da zastiti crkveni kalendar, ustvari radi protiv same crkve?
Sačuvana
Kupicu bela kola,
tako mi imena,
i vodicu te u svoj svet.

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #6 poslato: 08-01-2010, 23:29:18 »

Mi smo uvek radili protiv sebe!
Ako zelimo u korak sa ostalim svetom moramo se svakako prilagoditi.
Moj sin zna za nas Bozic jer ga slavimo,ali salvimo i drugi,i raduje se za dva Bozica samo zbog dva poklona.
Nasa deca ,koja ovde odrastaju,njihova deca...o njima u Srbiji niko ne razmislja.
Na ovaj nacin,sa julijanskim kalendarom,udaljuju se i otudjuju od svoje vere.

Kada sam pre dve godine pitala kaludjericu mogu li u crkvu jer sam pravoslavna (u katolickoj bolnici) i kako da se krstim,odgovorila mi je nesto sto mi je uvek u mislima:
-Mi smo isto,a krstite se pravoslavno ili kako vi zelite,molimo se da se svi hriscani ujedine jer cemo samo tako opstati!

Ovo nije nacin za opstanak hriscanstva.


Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

micha56

  • Gost
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #7 poslato: 09-01-2010, 00:26:42 »

Ma meni se sve čini, da je sve to deo jedne globalne svetske zavere, po kojoj jedna vera treba da bude glavna i jedina, a druge da prestanu da postoje.

Možda je na ovom mestu dobro da predočim forumašima da pogledaju DVD pod nazivom DIGITALNI ANĐEO i/ili ELEKTRONSKI LOGOR. Ima ih na net-u, potražite preko pretraživača.
Tu se dosta govori o ovome i tek posle toga se čovek zapita - šta se ovo radi i gde ide čovečanstvo.
A što se tiče dece rođene u inostranstvu - gotovo je sa njima i Srbijom. Nikada se oni neće vratiti u Srbiju, niti mogu da imaju onu patriotsku misao ili čežnju za Srbijom. Njihova domovina ostaje tamo gde su rođeni. Kraj.
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #8 poslato: 09-01-2010, 00:40:44 »

Koji bre patriotizam,a koju to silnu "patriotsku misao" imaju deca u Srbiji???
U cemu se ogleda to kod njih,volela bih da znam?
Kad je tako kako je,zasto nasu decu onda silom prave patriotama kad ih, isto tako silom hapse na granici za vojsku?

Sa nasom decom bi sigurno bilo drugacije da ih sama Srbija ne tera da se nikad ne vrate!
A kolko gubi time nezna ni sama...mi smo ulagali i slali milione DM i €-a u Srbiju,a oni na ovaj nacin  to sigurno nece.

Sta mi imamo od toga da se drzimo starog kalendara,i ponavljam,zesto su npr Grci losiji pravoslavci od nas jer su prihvatili novi???
To bi bilo ka sa €-om na zapadu...nece moci,pa se navikosmo.

« Poslednja izmena: 09-01-2010, 00:41:35 od strane Luna »
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #9 poslato: 09-01-2010, 00:44:19 »

Uostalom,briga me dal je Bozic u decembru ili u januaru,vazno je da moja deca imaju za taj dan da cestito pojedu i dobiju poklon ko ostali.
Celi svet slavi Novu godinu 01.01-og,a mi slavimo dve?
Pa gde to ima jos?
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

micha56

  • Gost
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #10 poslato: 09-01-2010, 00:50:05 »

Nisi gledala ove DVD-ije.
Odgledaj ih MOLIM TE.

A što se tiče patriotizma - nisam se dovoljno dobro odrazio.
Nema patriotizma sa praznim stomakom, to mi je jasno.

Samo sam hteo da kazem da deca rođena ovde gledaju kako da pobegnu odavde, a kamo li ona rođena vani.
Ova rođena ovde će možda da se vrate, kao što ćeš verovatno i ti da se vratiš jer - mora da ima nešto za čim čezneš, a ona koja su rođena tamo - njih NIŠTA ne vezuje ovde i za koji vrag imaju i potrebu da se vrate. Jel da ih hapse na granici da idu u vojsku ili za šta drugo ...
Sačuvana

Alkar

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1089
  • Pravda za LUNU
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #11 poslato: 09-01-2010, 00:58:44 »

Ma meni se sve čini, da je sve to deo jedne globalne svetske zavere, po kojoj jedna vera treba da bude glavna i jedina, a druge da prestanu da postoje.
Ako je to tacno i pravoslavlje i katolicizam su ugrozene vere jer ubrzano gube vernike.

Možda je na ovom mestu dobro da predočim forumašima da pogledaju DVD pod nazivom DIGITALNI ANĐEO i/ili ELEKTRONSKI LOGOR. Ima ih na net-u, potražite preko pretraživača.
Pogledao sam vec i ne mogu nista lepo da kazem. Izgubljeno vreme  :xq010:

Tu se dosta govori o ovome i tek posle toga se čovek zapita - šta se ovo radi i gde ide čovečanstvo.
A što se tiče dece rođene u inostranstvu - gotovo je sa njima i Srbijom. Nikada se oni neće vratiti u Srbiju, niti mogu da imaju onu patriotsku misao ili čežnju za Srbijom. Njihova domovina ostaje tamo gde su rođeni. Kraj.
:xq006: Nemoj tako lako da odustajes od njih. Ta deca su najbolje sto Srbija ima. Skolovana u dobrim skolama, sa dobrom perspektivom u zivotu, totalno integrisana u drzave u kojima zive a opet Srbi. Oni ili njihovi skolski drugovi ce mozda nekada voditi te zemlje i odlucivati o bitnim stvarima. Dobro je da ih Srbija ne zaboravi.
Sačuvana
Kupicu bela kola,
tako mi imena,
i vodicu te u svoj svet.

micha56

  • Gost
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #12 poslato: 09-01-2010, 01:13:55 »

Citat: Alkar
Nemoj tako lako da odustajes od njih. Ta deca su najbolje sto Srbija ima. Skolovana u dobrim skolama, sa dobrom perspektivom u zivotu, totalno integrisana u drzave u kojima zive a opet Srbi. Oni ili njihovi skolski drugovi ce mozda nekada voditi te zemlje i odlucivati o bitnim stvarima. Dobro je da ih Srbija ne zaboravi.
Ma neće Srbija da zaboravi njih, oni će da zaborave Srbiju.

Navešću samo jedan primer:
Moj dobar drugar, živi i radi u Wintetur-u (Švajcarska). Jedno dete mu je rođeno ovde i posle godinu dana su ga poveli tamo, a drugo je rođeno tamo.
Stariji ima 21 godinu, završio je školu tamo i radi tamo. Lepo zarađuje.
Drugi, mlađi još ide u školu tamo. Ima 16 godina.
Prošle godine, bili su svi ovde u Srbiji i svratili do mene. U tom momentu kod mene je bio neki drugar i upoznavajući se sa njima - onako usput pita ovog mlađeg (tada je imao 15 godina):
A odakle si ti momče?
A ovaj mali, onako u čudu, okrenu se prema majci i upita je: Mama, a kako se beše zove ono naše selo?

EJ, a ja sad u čudu. Pa posle toga - njega bre ništa ne vezuje ovde za Srbiju. A što bi pamtio - kako mu se zove selo. Vrlo važno.
« Poslednja izmena: 09-01-2010, 01:16:59 od strane Alkar »
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #13 poslato: 09-01-2010, 01:23:11 »

Ako sam u prilici,ne ustrucavam se da udjem ni u Katolicku i Evangelisticku crkvu,mada moram reci da nisam  neka "pobozna",ali znam ko sam i sta sam.
Nasa se deca udaljuju od zemlje i crkve,jer  i jedna i druga gledaju samo profit (mislim na nase crkve ovde).

Kad udjem u drugu crkvu,stoje svece a ti po svojoj savesti ubaci novac,a nasi prodaju najjevtiniju ,onu sto je malo deblja od igle za 0,7€!
Juce sam bila,na vratima ti odmah dele uplatnice da pomognes crkvu,pop otvorio malte ne kafance pri crkvi,zove da nas pocasti,a cenovnik ko vrata:
kuvana rakija 0,1l -2€,
kuvano vino   0,1l -1,5€...pa redom...ladna ljuta...Vranac....!
Popovi se vec drugi put biju i kradu jedni drugima neke pare, dolazi vladika da ih miri......i sta ce moje dete tu da nauci o svojoj veri?
 Zar nas tako sami ne teraju da slavimo sa drugima?

Nije tema,ali sam besna.




« Poslednja izmena: 09-01-2010, 01:24:16 od strane Luna »
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Alkar

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1089
  • Pravda za LUNU
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #14 poslato: 09-01-2010, 01:24:41 »

Navešću samo jedan primer:
Moj dobar drugar, živi i radi u Wintetur-u (Švajcarska). Jedno dete mu je rođeno ovde i posle godinu dana su ga poveli tamo, a drugo je rođeno tamo.
Stariji ima 21 godinu, završio je školu tamo i radi tamo. Lepo zarađuje.
Drugi, mlađi još ide u školu tamo. Ima 16 godina.
Prošle godine, bili su svi ovde u Srbiji i svratili do mene. U tom momentu kod mene je bio neki drugar i upoznavajući se sa njima - onako usput pita ovog mlađeg (tada je imao 15 godina):
A odakle si ti momče?
A ovaj mali, onako u čudu, okrenu se prema majci i upita je: Mama, a kako se beše zove ono naše selo?

EJ, a ja sad u čudu. Pa posle toga - njega bre ništa ne vezuje ovde za Srbiju. A što bi pamtio - kako mu se zove selo. Vrlo važno.

Nemas pojma koliko mi je milo sto si naveo bas taj primer, a evo i zasto.
Mali je ladno mogao da kaze da je iz CH tj. Wintetur, ali ocigledno da oseca da je iz Srbije i ako ne zna kako se zove to selo odakle je poreklom  :aq29:
A to sto ne zna ime sela totalno je marginalno. Uostalom to i nije njegova greska
Sačuvana
Kupicu bela kola,
tako mi imena,
i vodicu te u svoj svet.

micha56

  • Gost
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #15 poslato: 09-01-2010, 01:27:48 »

Luna, u pravu si potpuno.

Ja to upravo i govorim. Nije za džabe da nas mrze svi (zapad).
Mi ne poštujemo sami sebe, a kako će da nas poštuju drugi.
Sačuvana

micha56

  • Gost
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #16 poslato: 09-01-2010, 01:31:20 »

Alkar, ja znam da taj mali ništa ne oseća prema Srbiji. Dosta sam razgovarao sa njim i probao da mu objasnim neke stvari. Ma nema pojma.
Prošle godine su ga jedva naterali da dođe u Srbiju za ferije. Posle toga - ja mislim da on neće dugo da dodje. Njega ovo ovde NE INTERESUJE.
Sačuvana

Alkar

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1089
  • Pravda za LUNU
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #17 poslato: 09-01-2010, 01:32:06 »

A da, jos nesto. Ne trebaju deca da se vezu za Srbiju, vec Srbija treba da se veze za njih. Da ih stalno podseca odakle su poreklom. Kroz crkvu, kroz sport, kulturu, kroz predstavnike drzave (ambasade, konzulate...)
Sačuvana
Kupicu bela kola,
tako mi imena,
i vodicu te u svoj svet.

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #18 poslato: 09-01-2010, 01:34:52 »

Kod dece su najpre roditelji krivi ,jer ih ne daju u nasu skolu!!!
Kako moje dete da nezna da procita ime svoje ulice kad dodje? To se moralo nauciti.
Oni se po selu razbacuju stranim jezikom sa decom,a neznaju ga ni sami,to im je cool!
Moj veliki sin je rodjen u Srbiji i oseca drugacije,a mali vidi Srbiju kao zemlju odmora,on je ovde kuci.
Ali to ne znaci da nezna odakle je,i da ne ume da procita cirilicu i kaze "Hristos se rodi"!

Srbiju deci priblizavaju roditelji ...mom je kao malom bilo svejedno,a sada sa 15 ide veoma rado,i zao mu je kad krene natrag.
Za N.Godinu je okukao da ide makar sam,ali su ferije kratke.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

micha56

  • Gost
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #19 poslato: 09-01-2010, 01:39:03 »

Nego da se vratimo na temu.
Ja mislim da ne treba tražiti Boga na nekom mestu - nego u sebi.
Prema tome - nevažno je u koju si crkvu ušao i kog datuma slaviš neki praznik. Bitno je da ga slaviš.
Naravno, ne mislim da sad treba da slavimo i Bajram, ili neki indijski praznik. Mi smo Srbi, pravoslavci i bitno je da slavimo Božić, Uskrs i krsnu slavu, a ostalo ...
Pa uostalom, znate li da mi jedini kao pravoslavci imamo krsnu slavu? Niko drugi ne slavi to. Grci slave imendan.
Sačuvana
 

Stranica je napravljena za 0.204 sekundi sa 20 upita.