Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: SPC se nikad neće odreći svog kalendara  (Pročitano 22635 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #20 poslato: 09-01-2010, 01:39:54 »

@Alkar
Tek kad imas dete vani vidis koliko Srbija ne brine o toj deci! Zato mi je i krivo da ih traze u vojsku.
Ovde jedino postoji nas dopunska skola sa 3 casa nedeljno,koj se placa i nista drugo!!!
Za 3 casa nedeljno nastavnici ne mogu ni da im prenesu nesto od gradiva a kamoli da nesto vise organizuju.
Jedina veza konzulata sa njima je da odemo da ih prijavimo,uzmemo pasose ako jos imaju nase i da salju poziv za vojsku!
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

micha56

  • Gost
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #21 poslato: 09-01-2010, 01:44:40 »

Samo još jednom da se ubacim i neću više obećajem.

Taj moj drugar i Wintetura, je baš zbog te vojske uzeo dvojno državljanstvo i onda njegova deca mogu da se izjasne gde će da služe vojsku - ovde ili tamo.
Normalno - tamo. I sve je OK.
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #22 poslato: 09-01-2010, 01:47:24 »

Kod nas takodje tako.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #23 poslato: 09-01-2010, 04:26:12 »

Pa da li je bolji mnogobozacki(paganski) kalendar ili astroloski tacniji kalendar?  Sa jedne strane,logicnije mi je da se prihvati gregorijanski kalendar jer je tacniji. A opet,sa druge,mislim da i nema neke potrebe jer se ni verski praznici Jevreja i muslimana ne poklapaju sa hriscanskim pa opet sve to funkcionise.
Ja licno mislim da nije presudno za odrzanje vere i porekla to kada se slavi Bozic ili ostali praznici. Ali isto tako mislim da je bezveze vezivati se za nepostojece datume.
Tako da,ako bi ta promena racunanja vremena izazvala neke velike potrese,ne bih menjao...a ako ne bi,promenio bih odmah sutradan.

I jos nesto...uvek mi je bilo zanimljivo to razmimoilazenje Crkve i egzaktnih nauka... Cini mi se da su mi takvim stvarima ogadili rec "tradicionalno"...zaista je retko upotrebljavam.

P.S. Rusi su na julijanskom kalendaru kao i mi.
Sačuvana

Ivanka

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2324
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #24 poslato: 09-01-2010, 07:27:55 »

Da, ali kod Rusa već postoji tendencija da idu na gregorijanski kalendar. Mislim da će to i da naprave.
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #25 poslato: 09-01-2010, 08:46:56 »

@groucho
 molim te objasni  mi,koje promene i potresi bi mogli biti izazvani promenom kalendara? Mislim da si mislio na Srbiju.
Nikad se nisam uposljavala ovim pitanjem,uzimala sam stvari onakve kakve jesu,pa me zaista interesuje sve sto je u vezi sa tim.
« Poslednja izmena: 09-01-2010, 08:48:35 od strane Luna »
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #26 poslato: 09-01-2010, 12:06:38 »

Prvo,ostale pravoslavne crkve nisu prihvatile gregorijanski kalendar vec kalendar Milutina Milankovica(inace,kalendar Milutina MIlankovica je tacniji i od gregorijanskog).

@Luna

A drugo,nije to tako jednostavno pitanje niti se moze dati lak odgovor. Najveci problem je proslavljanju Uskrsa kao najveceg praznika Hriscana. Problem sa proslavom Uskrsa po gregorijanskom("novom") kalendaru je to sto ne zadovoljava zakonitosti o nacinu racunanja kada se proslavlja najveci hriscanski praznik a koje je uspostavio sveti Vaseljenski Sabor(Nikeja 325 g.).
A tada je koriscen julijanski kalendar.
Dakle,nije problem u Bozicu i ostalim "stalnim" praznicima,vec je problem u "kliznim" praznicima(Uskrsu,kao najvecem hriscanskom i ostalim koji zavise od njega). Jer,Jevreji imaju svoj kalendar i Uskrs mora da padne posle jevrejske Pahe(prema odluci Svetog Vaseljenskog Sabora u NIkeji) a po gregorijanskom kalendaru,Uskrs moze da padne i pre pa cak i na samu Pashu

A koliko ja znam,sve pravoslavne crkve koje su prihvatile kalendar Milutina Milankovica(dakle netacno je pricati da su prihvatile gregorijanski),slave Uskrs i ostale praznike koji zavise od njega,po starom kalendaru. Pa ja mislim da je to korektno resenje i za nas(dakle prihvatanje Milankovicevog kalendara i proslava Uskrsa po starom kalendaru).

    
@ Ivanka

Nisam cuo da se RPC sprema da menja kalendar.

P.S. ovo je najkrace sto sam mogao...a da ne zalazim u istoriju kalendara,Jevreja i ranih Pravoslavaca.

« Poslednja izmena: 09-01-2010, 12:37:19 od strane groucho »
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #27 poslato: 09-01-2010, 13:41:31 »

@groucho
Hvala,ali nedovoljno mi je,tj tek sada ne razumem!
Gde mogu procitati nesto vise na tu temu?
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

micha56

  • Gost
Sačuvana

micha56

  • Gost
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #29 poslato: 09-01-2010, 15:48:27 »

Pored ovoga sto kaze groucho - postoji i opravdana sumnja da bi doslo do i raskola i podele u SPC, odnosno medju vernicima, kao sto se to desilo u Grckoj ili Bugarskoj, Rumuniji.
A to znaci jos neko cepanje Srba i j***** u mozak da prostite, od strane zapada.
Sačuvana

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #30 poslato: 09-01-2010, 15:55:47 »

Uh...to je zaista obimna materija...i malo je reci samo "obimna".. Ne znam sta bi ti preporucio. A ja ne mogu bas da pisem o svemu.
U principu,sve odluke o tome kako ce funkcionisati Hriscanstvo se donose na Vaseljenskim Saborima. Prvi takav sabor je Sveti Vaseljenski Sabor koji je odrzan u Nikeji 325 g. a do sada ih je odrzano sedam.E na tom saboru je,izmedju ostalih,doneta i odluka kako ce  se izracunavati dan Vaskrsa Hristovog(Uskrs). Do tada je to bio problem jer se nije tacno znalo kada se on pada. Ovo vazi za Hriscane.
E sad,Jevreji slave Pashu. Hriscanima naravno jevrejski praznik nije nista znacio ali su svoju Pashu(Uskrs) Hriscani slavili kada i Jevreji svoju*.

* inace PASHA u prevodu znaci prelazak. Da ne bude zabune,Jevreji "Pashom" oznacavaju izbavljenje (prelazak) iz egipatskog ropstva a Hriscani      prelazak iz smrti u zivot(vaskrsenje Hristovo)...pa se i kod jednih i drugih koristio taj termin-"PASHA".

Naravno,Hriscani nisu mogli da dozvole da postoji zavisnost od Jevrejskog kalendara,pa je na Svetom Vaseljenskom Saboru u Nikeji 325 g. doneta odluka kako ce se Uskrs slaviti...odnosno kog dana. E posto je tada bio u upotrebi kalendar koga je Julije Cezar uveo u upotrebu 300 godina ranije,normalno je da je on i koriscen u odredjivanju datuma hriscanskog praznika. Pravila su sledeca:

1. Svi hriscani moraju da slave Uskrs istoga dana.
2. Hriscani nemaju vise nista zajednicko sa jevrejima i  hriscanski kalendar mora biti nezavistan od jevrejskog. Zato se ne sme dogoditi da Uskrs i Pasha padnu istoga dana. Posto Pasha pada uvek pre prolecne ravnodnevnice, Uskrs ne sme pasti na dan prolecne ravnodnevnice, niti pre nje. Na taj nacin ce Uskrs uvek padati posle prolecne ravnodnevnice.
3. Uskrs se mora slaviti u nedelju.
4. Uskrs ce se slaviti u prvi nedelju koja padne posle prvog punog meseca posle prolecne ravnodnevnice, ili na dan punog meseca, ako pun mesec padne u nedelju

E prolecna ravnodnevnica je definisana kalendarom i ona pada 21 marta i Uskrs uvek mora da bude posle tog datuma odlukom prvog Vaseljenskog Sabora.

Da bi se odluke Vaseljenskog Sabora mogle menjati,mora se sazvati novi Vaseljenski Sabor jer je crkvenim zakonom strogo definisano da odluke sa jednog V.S. se mogu menjati jedino na drugom V.S.

E sad,ni katolicka ni pravoslavna crkva se ne pridrzavaju odluka prvog Vaseljenskog Sabora iz razloga sto su kalendari nedovoljno precizni i svaki ima svoja odstupanja.
Sačuvana

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #31 poslato: 09-01-2010, 16:11:46 »

Pored ovoga sto kaze groucho - postoji i opravdana sumnja da bi doslo do i raskola i podele u SPC, odnosno medju vernicima, kao sto se to desilo u Grckoj ili Bugarskoj, Rumuniji.
A to znaci jos neko cepanje Srba i j***** u mozak da prostite, od strane zapada.

Pa problematika je stvarno komplexna i resenje se,na zalost,ne mogu sprovodti izolovano. Jedino ispravno resenje bi bilo sazivanje 8 Vaseljenskog Sabora(na koji se ceka celi vek) i da se na njemu donesu odluke vezane za kalendar. Ovako se gubi svaki smisao.
Kazem,i Katolici i pravoslavci imaju "rupa" u svom obelezavanju Vaskrsa. A po meni bi to trebalo da bude istog dana. Sto znaci da je Hrist Vaskrsao odredjenog dana a da ni Pravoslavci ni Katolici ne slave bas taj dan nego neki drugi  :aq16:

Ja recimo znam da se u pravoslavnoj crkvi za izracunavanje mesecevih mena koriste alexandrijske plocice koje nisu najtacnije pa se pravoslavci tu razmimoilaze sa odlukama sabora(jer su te plocice sve netacnije kako vreme prolazi).
 A katolici opet,iako koriste tacniji kalendar,slave Uskrs mimo odluke sabora jer se drze kalendara a ne rasporeda nebeskih tela. Ovo dalje znaci da je kod njih Uskrs odmah iza prolecne ravnodnevnice ,bez obzira na meseceve mene,a jevrejski kalendar kasni za ravnodnevicom(*) pa se desi da se jevrejska Pasha i katolicki Uskrs poklope.

*ovo je zato sto se jevrejski kalendar nije menjao do sada kao hriscanski....Papa Grigorije je izvrsi korekciju julijanskog kalendara i time je doslo do mogucnosti da je Pasha i Uskrs poklope.

Ma muka ziva  :aq01:
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #32 poslato: 09-01-2010, 16:24:48 »

Hvala,sad mi je puno janije,a procitacu i ovaj Link veceras na miru!
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

micha56

  • Gost
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #33 poslato: 09-01-2010, 16:27:04 »

Nadam se, da ako se i desi bilo sta oko ove promene, da ce mirno sve to da se desi.
Najstrasnije mi je da opet mi srbi budemo rulja za sutiranje, psovke ili ne daj Boze ubijanje.

A sve bi drugacije bilo da je Pera odmah otisao u policiju, tj. hocu reci - nas covek Milutin Milankovic (Carigrad 1923.) je lepo predlozio najtacniji kalendar, sa svim prilagodjavanjima izracunavanja praznika koji ne padaju na isti dan svake godine, e mi ne bismo bili srbi da ne p***** uz vetar. Jedino ga mi nismo prihvatili i Rusi (oni su imali revoluciju) i jos po neki.
I sta sad - nas covek predlozio, mi ga podrzali, ali prihvatanje odlazemo za kasnije dok se ne usaglasimo sa ne znam ni ja, a ni oni sa kim.

I evo dokle dodjosmo .....
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #34 poslato: 09-01-2010, 16:50:40 »

Garantujem da necemo prihvatiti,i to ne od strane poznavaoca materije,ili iz ekonomskih razloga,
vec iz cistog inata i tupavosti ,da nam neko  ne gazi po ponosu, tradiciji,obicajima.... i zlatnim kasikama kojima smo jeli u doba Cara Dusana,pa dolazi Kosovska bitka.....pa preko Tanska Rajica.....do pokatolicenja!!!!! :aq25:
Naravno da ce to biti nesto sto zapad hoce da nam nametne jer smo mu uvek bili jako vazni i bavi se samo razmisljanjima kako da nas baci na kolena,ali "mi nismo ludi i ne damo se"!!!
A neko ce opet da pobedi na izborima paleci  narod protiv promena,ako do tog predloga uopste dodje.

Steta da nemaju pravi ljudi i poznavaoci materije sansu da o tome odluce!
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

micha56

  • Gost
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #35 poslato: 09-01-2010, 17:04:45 »

E, pa o tome se kod nas i radi.

Mi srbi mnooooogo volimo da radimo tudj posao, a svoj  - ma kakvi.

Kod nas ministar prosvete ima mnogo ozbiljne izjave o Kosovu, ministar zdravlja prica o prosveti, a ministar vojni zna sve sta se desava u Crkvi.

Da ne pricamo o pameti gosp. Dinkica - e taj zna SVE i SVACIJI posao bi mogao da radi bar jedno 5 puta bolje od onog koji taj posao radi.
Ma covek se u sve razume i pun je saveta kako to treba.
Ne moramo da idemo dalje - Koliko je pametan Palma - ma bio je mlad, ali bi mu i Straus i Betoven svirali uzivo.
Sačuvana

Ivanka

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2324
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #36 poslato: 09-01-2010, 17:25:54 »

Groucho, silom prilika sam naručena na nekoliko katoličkih časopisa i nema nedelje da se ne piše o zbližavanju RPC i katoličke crkve, o promenama kalendara... i pošto ja čitam sve što mi padne pod ruke čitam i Družinu, Ognjišče...
Sačuvana

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #37 poslato: 09-01-2010, 17:44:47 »

@ IVANKA

Moguce. Samo kazem da ja to nisam cuo.
Inace,pravoslavna vera je totalno van sadasnjeg trenda globalizacije i materijalnih vrednosti tako da ne vidim mogucnost da se bilo kako izjednaci sa rimokatolickom. Ima previse sustinskih razlika.

Sto se tice resenja sa kalendarom,nije dobro ni prosto izjednacavanje jer postoji pogresna metodika odredjivanja Hristovog vaskrsenja u oba slucaja.
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #38 poslato: 09-01-2010, 17:56:16 »

Ako rusija prihvati gregorijanski kalendar,mislite da nasi ne bi  razmisljali o tome?

Inace,pravoslavna vera je totalno van sadasnjeg trenda globalizacije i materijalnih vrednosti tako da ne vidim mogucnost da se bilo kako izjednaci sa rimokatolickom. Ima previse sustinskih razlika.
Mislim da bas iz ovih razloga moramo nesto da menjamo!
Podrazumevam tu da zelimo, i dobijemo sansu da krenemo ka Evropi.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #39 poslato: 09-01-2010, 18:40:35 »

Ako rusija prihvati gregorijanski kalendar,mislite da nasi ne bi  razmisljali o tome?

Ne gregorijanski nego Milankovicev kalendar  wq59

Mislim da bas iz ovih razloga moramo nesto da menjamo!
Podrazumevam tu da zelimo, i dobijemo sansu da krenemo ka Evropi.

Pa nije to lako...odnosno,tu bi pravoslavna crkva izgubila sve svoje vrednosti koje se zasnivaju na skromnosti i odricanju od neumerenosti.
Sačuvana
 

Stranica je napravljena za 0.116 sekundi sa 20 upita.