Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: SPC se nikad neće odreći svog kalendara  (Pročitano 22630 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Ivanka

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2324
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #40 poslato: 09-01-2010, 18:43:32 »

Ako rusija prihvati gregorijanski kalendar,mislite da nasi ne bi  razmisljali o tome?

Ne gregorijanski nego Milankovicev kalendar  wq59

Mislim da bas iz ovih razloga moramo nesto da menjamo!
Podrazumevam tu da zelimo, i dobijemo sansu da krenemo ka Evropi.

Pa nije to lako...odnosno,tu bi pravoslavna crkva izgubila sve svoje vrednosti koje se zasnivaju na skromnosti i odricanju od neumerenosti.



Skromnost i odricanje od neumerenosti. Je li neko o tome obavestio pojedine sveštenike!!!
Sačuvana

micha56

  • Gost
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #41 poslato: 09-01-2010, 18:45:18 »

Ove nase kod nas i nekako, one vase tamo u inostranstvu - nije garantovano.
Sačuvana

Ivanka

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2324
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #42 poslato: 09-01-2010, 18:47:37 »

Nije nego. Odrasla sam u zgradi punoj popova, družila sam se s njihovom decom...umerenost, skromnost im nije vrlina.
Sačuvana

micha56

  • Gost
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #43 poslato: 09-01-2010, 18:48:51 »

E pa nisi mi rekla da to vazi i za njihovu decu. NE VAZI.
Sačuvana

Ivanka

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2324
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #44 poslato: 09-01-2010, 18:50:03 »

Ma govorim o roditeljima. Deca su bila ista kao i mi. Nikakve razlike osim da su tiše psovala.
Sačuvana

micha56

  • Gost
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #45 poslato: 09-01-2010, 18:51:18 »

hahaha
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #46 poslato: 09-01-2010, 19:05:31 »

Znam za  popa kod nas,sa kojim sam imala kontakta (nazalost) da nije znao ni za mere ni granice,cak se i dva puta zenio!!!

Ovde je nedavno umro nas stari pop,Otac Silvestar,jedno predivno stvorenje,mogu reci bez greha.
Covek cija je svaka rec bila melem.
Bio je u sluzbi u vreme pre zadnjeg rata,retko i malo ko je tada isao u crkvu! Covek je bio sirotinja.
Onda je dosao rat,poceo da se siri nacionalizam i ljudi poceli masovno u crkvu.To su godine kad je nasa crkva procvetala.
Kupili smo (prilozima) ogromnu crkvu,pa je jos jedan pop.
Onda dolazi treci i kupuje se jos jedna crkva,pa dolazi cetvrti pop...i ove godine su poceli da se kradu i tuku!
U jednu crkvu odlaze mahom Bosanci a u drugu mi Srbi.
Politicka situacija i talenat da emocije vernika pretvore u pare im je isla na ruku!



Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #47 poslato: 09-01-2010, 19:10:53 »

Pa nije to lako...odnosno,tu bi pravoslavna crkva izgubila sve svoje vrednosti koje se zasnivaju na skromnosti i odricanju od neumerenosti.

Vidim da si Fachman u oblasti ali se ovde ne mogu sasvim sloziti sa tobom!
Mislim da se za sve moze naci resenje,kada ga donose kompetentne licnosti,i uz naravno i neko odricanje, ako pozitivno sluzi narodu..
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #48 poslato: 09-01-2010, 21:48:57 »

@ Ivanka
Ja pricam o pravoslavlju a ne nacinu na koji ga predstavljaju svestenici.

@ Luna
Moje polje delovanja je prirodna nauka. Ovo je samo polje interesovanja...vise sa socijalnog aspekta a manje sa strane "vernika". A sto se tice menjanja biti vere,moram da kazem da je to nemoguce jer je zasnovana na kanonima. Kada se vera modifikuje,onda dobijas mnoge probleme(*). Vera se i odrzava kroz vekove zato sto ne podleze izmenama. Postoje skupovi na kojima se uspostavljaju eventualne nove norme...to su Vaseljenski Sabori. Sta se na njima ustolici,ne moze se kasnije menjati(bar ne do nekog sledeceg sabora).

*problemi se ogledaju upravo u stvarima koje ste vi ovde iznosili: pop vlasnik prodavnice,neumereni svestenici,naplacivanje po crkvama,nosenje hrane na groblje,ruckovi na groblju,popovi na motorima u dzipovima....to je sve modifikacija vere. I svako od njih ce naci opravdanje za takvo ponasanje.

Pravoslavna vera je vera odricanja,skromnosti,ljubavi i velike samokontrole i uzdrzanja. Primer pravoslavnog vernika je nedavno preminuli srpski Patrijarh. A kada bi doslo do zvanicne modifikacije,onda bi nastala neka nova vera...kao sto se u ssesnaestom veku razvila protestantska crkva iz rimokatolicke Luterovom reformom.

Ja licno smatram da nema nikakve potrebe menjati bilo sta u pravoslavnoj crkvi(sem prihvatanja Milankovicevog kalendara). Smatram da SPC treba da ostane ono sto jeste jer je pravo ns versko izrazavanje jedno od osnovnih prava u savremenoj demokratiji i to ne bi smeo niko da dovodi u pitanje. Jer kada pravo na svoje obicaje imaju Jevreji i Muslimani(iako se oni znatno razlikuju od rimokatolicizma) to pravo moraju da imaju i clanovi SPC.
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #49 poslato: 09-01-2010, 22:12:34 »

Uhhh  :aq15:

Nisam ni mislila na neke promene u osnovu,vec na  postojanje mogucnosti  "prolagodjavanja".
Hvala ti, priblizio si mi ovu materiju.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #50 poslato: 09-01-2010, 22:26:05 »

Uhhh  :aq15:

Nisam ni mislila na neke promene u osnovu,vec na  postojanje mogucnosti  "prolagodjavanja".
Hvala ti, priblizio si mi ovu materiju.

Pa taj osmi Vaseljenski Sabor na koji se ceka vec 100 godina bi trebao da prodje u znaku priblizavanja svih hriscanskih crkava jedna drugoj. Da li cemo ga mi doziveti,to ne znam.
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #51 poslato: 09-01-2010, 22:31:54 »

To priblizavanje hriscanskih crkava je ono sto nam je potrebno,mislim.

Udavih te,izvini,ali jos nesto i necu vise:
 kako se  odredjuje vreme odrzavanja Vaseljenskog Sabora?
Dali je potrebno da se nesto izuzetno dogodi?
Ko odlucuje o tome i ko ucestvuje na njemu?
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #52 poslato: 10-01-2010, 02:46:42 »

Pa cak i to pitanje zahteva kmpleksniji odgovor buduci da su se prilike izmenile od odrzavanja poslednjeg Vaseljenskog Sabora.

1.  Vaseljenski sabor bi trebao da predstavlja skup svih hriscanskih crkvenih velikodostojnika(patrijarsi,kardinali...itd...itd...). Sabora je bilo puno(ne znam tacan broj) ali obe crkve( i rimokatolicka i pravoslavna) priznaju prvih sedam(ostale priznaje samo RK crkva). Zasto je tako,lako je zakljuciti jer je do tada hriscanstvo bilo jedinstveno. Osmi sabor se odrzao nakon rascepa 1054. godine i pravoslavna crkva od tada ne priznaje sabore i odluke donesene na njima. To je bilo o tome ko ucestvuje na saborima.

2. Ko saziva i kada se odrzavaju? Kada pricamo o "sazivacu" sabora,onda da kazem da je to uvek bila neka jaka licnost iz svetovnog zivota. Dakle neki car(npr. prvi sabor je sazvao Car Konstantin). Ali bez mesanja u odluke sabora.

3. Sta prethodi sazivanju? Pa da,potrebno je da postoji razlog zbog koga se saziva sabor i koji je centralna tema. Ali se razmatraju i tekuci problemi. Nema pravilnih vremenskih intervala sazivanja vec se to radi po potrebi. Npr. centralna tema prvog je bila diskusija o Sveoj Trojici. Ali posto je sabor imao i disciplinarni karakter,raspravljalo se i o ucenju svestenika Arija koji je imao ucenje po kome sin nije istovetan ocu...to je na prvom saboru proglaseno za jeres.

E sad,da li ce doci do pravog Vaseljenskog Sabora na kome ce se naci i pravoslavna i rimokatolicka i protestantska crkva? Iz ovog sto napisah,lako mozes da zakljucis koliko je to tesko jer je od poslednjeg zajednickog susreta svih hriscanskih crkava proslo skoro hiljadu i tri stotine godina. A ne mozemo ni da zanemarimo da je poterbno postojanje svetovne licnosti koja ce sazvati sabor i biti njegov domacin.
Poslednjih stotinak godina postoji ta ideja a da li ce biti ostvarena....
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #53 poslato: 10-01-2010, 10:30:44 »

Hvala.Po ovome ,Sabor bi trebao ponovo da se odrzi tek ako bi i Rimokatolicka i Pravoslavna crkva osetile potrebu,ili odlucile da se priblize,sto je po mome neophodna potreba ako uzmemo u obzir ekspanziju drugih veroispovesti.Potreba za jedinstvenom i jakom hriscanskom crkvom.
Ili,ako bi se nasao neko uticajan(kao npr car Konstantin) koji bi ga sazvao.
« Poslednja izmena: 10-01-2010, 10:38:04 od strane Luna »
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Kolčak

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 7
Одг: SPC se nikad neće odreći svog kalendara
« Odgovor #54 poslato: 23-03-2010, 14:26:36 »

Hvala.Po ovome ,Sabor bi trebao ponovo da se odrzi tek ako bi i Rimokatolicka i Pravoslavna crkva osetile potrebu,ili odlucile da se priblize,sto je po mome neophodna potreba ako uzmemo u obzir ekspanziju drugih veroispovesti.Potreba za jedinstvenom i jakom hriscanskom crkvom.
Ili,ako bi se nasao neko uticajan(kao npr car Konstantin) koji bi ga sazvao.

Ne može biti svetac i Vukašin iz Klepaca koga je ustaški koljač Žile Friganović izmasakrirao i zaklao i da bude svetac Alojzije Stepinac koji je blagoslovio srbosek i kamu Friganovića i drugih ustaških koljača i u tu Vizantiju Papa je slao krstaše da ubijaju,pale i pljačkaju kao što su ubijali i Svetogorske monahe mučenike, Istorija Vatikana je istorija zla. Osim toga svako ko saborno se moli sa katoličkim jereticima ima Svetootačko prokletstvo na sebi.
« Poslednja izmena: 23-03-2010, 14:29:31 od strane Kolčak »
Sačuvana
LJUDI TRAŽE SLOBODU, A SLOBODA TRAŽI LJUDE !
 

Stranica je napravljena za 0.082 sekundi sa 21 upita.