Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Patrijarh Pavle  (Pročitano 5935 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

ignja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1068
Patrijarh Pavle
« poslato: 27-07-2010, 00:12:25 »

 Anegdote o legendi

Imali smo sreću da živimo u vreme "sveca koji hoda", partrijarha Pavla. Teško da ovi prostori poznaju boljeg, i da će ga poznavati. Imao je izražen smisao za humor, pa su ostale i anegdote o njemu da se prepričavaju.

Kad su ga lekari VMA pitali kako se oseća, u dahu je izustio:
- To me pitajte kada ostarim, još sam ja mlad.

Kad se sa ortopedskom hodalicom pojavio u Patrijaršiji, prvo se našalio na svoj račun:
- Eto, ja sam samo malo pao, pa sad moram da guram ovo čudo.

Jedan beogradski boem istrčao je iz kafane „?” kad je video patrijarha da ulazi u Sabornu crkvu. Preplićući jezikom rekao mu je: „Nas dvojica smo najbolji ljudi na svetu”, a patrijarh mu je na to odgovorio:
- Jesmo, al’ kad popijemo ništa ne valjamo.

Upozoravajući na štetnost duvana, često je umeo da kaže:
- Da je Bog hteo da čovek puši, ugradio bi mu odžak.

U vreme građanskog rata u bivšoj SFRJ, jedan karikaturista ga je nacrtao kao ratnika opasanog bombama i sa „škorpionom” o pojasu. Na to je rekao:
- Vi ste mislili da ćete lako sa mnom. Mislite da sam ja slabačak, a evo kako me drugi vide.
 
Pošto je bio poznat da ide kroz Patrijaršiju i gasi sijalice kako se “uzalud ne bi trošila struja”, jednom je uhvatio mladog činovnika da posle radnog vremena na kompjuteru gleda zabavne sajtove. Kad je čuo patrijarhov glas iza leđa, sledio se, a Pavle mu je rekao:
- A ti na to trošiš struju?

Idući u crkvu na Banovom brdu usred leta bio je uporan da se koristi autobus. Kad je njegov pratilac potegao argument da je vrućina, da su autobusi “prepuni razgolićenog ženskog sveta koji ide na plažu na Adu Ciganliju” i da nije zgodno, patrijarh nije popustio:
- Znate, svako vidi ono što želi.

Izlazeći iz Patrijaršije, upitao je svog pratioca:
- Čija su to tolika luksuzna kola parkirana?
- Naših vladika. Došli su njima na Sabor - odgovorio je pratilac.
- O, Bog ih video! Šta li bi tek vozili da nisu dali zavet skromnosti?! - duhovito je prokomentarisao gospodin Pavle.

-Kad je na jednom prijemu bivši ambasador SAD Voren Zimerman pitao patrijarha Pavla šta može da učini za SPC, patrijarh mu je odgovorio:
- Samo nemojte da nam odmažete, na taj način ćete nam pomoći!
« Poslednja izmena: 28-07-2010, 13:54:47 od strane ignja »
Sačuvana
kakve su ti misli, takav ti je i život

NameNo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 6626
Одг: Patrijarh Pavle
« Odgovor #1 poslato: 28-07-2010, 13:47:07 »


Време је једно трајање које има прошлост, садашњост и будућност. Али прошлости као времена нема.
Има остатака од прошлости. Будућности такође нема, она ће бити.
А шта има?
                 - Има само садашњост.
Та категорија времена не односи се на Бога. На Њега се односи вечност.
А вечност је стална садашњост. Нема ни прошлости ни будућности.

Патријарх Павле



« Poslednja izmena: 28-07-2010, 17:22:57 od strane opsena »
Sačuvana

NameNo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 6626
Одг: Patrijarh Pavle
« Odgovor #2 poslato: 28-07-2010, 13:55:51 »


Чувајмо се од нељуди , али се још више чувајмо да ми не постанемо нељуди.

_________________________


Мудрост ће Вас сачувати да Вас вуци не онемогуће. А доброта да Ви не постанете вуци.
Другим речима да људи слободно развијају своје умне способности али да паралелно развијају и доброту.
Мудрост је наше унутрашње око.
Али ум је хладан,он по некад сече по сред срца.
А доброта је топла али глупа. Када се развија паралелно, онда ће одрзати равнотежу.
Да ум не пређе у злоћу а доброта не пређе у глупост.

Патријарх Павле





« Poslednja izmena: 28-07-2010, 17:19:19 od strane opsena »
Sačuvana

ignja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1068
Одг: Patrijarh Pavle
« Odgovor #3 poslato: 28-07-2010, 16:59:10 »


Међу вуковима опстати овци је тешко, али нијенемогуће, јер нам Господ каже на који начин ми можемо и међу вуковима опстатикао овце Његове. А то је: да будемо мудри као змије и безазлени као голубови.Мудрост ће нас сачувати да не постанемо плен, да нас вуци не раскину, односнода нас непријатељи не онемогуће. А безазленост и доброта ће нас сачувати да мине постанемо вуци.

Треба имати, дакле, мудрост. Развијати мудростБогом дану, све више и више, а паралелно са тим развијати и доброту. Јер,мудрост без доброте прелази у злоћу, а безазленост без мудрости прелази углупост. Ни једно ни друго више, него да будемо "мудри као змије, абезазлени као голубови".

"И мене су гонили, и вас ће гонити",говори Господ. С тим морамо бити начисто и припремити се да и при том останемоонако како треба, какви су и преци наши били: људи Божији, народ Божији. И онда,кад дође крај живота нашега, ући ћемо у радост блаженства Царства Небескога. Тои јесте смисао и циљ нашег живота. Бог вас благословио!
Sačuvana
kakve su ti misli, takav ti je i život
 

Stranica je napravljena za 0.048 sekundi sa 20 upita.