Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Poremećaji spavanja mogu dovesti do ludila  (Pročitano 13856 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
Poremećaji spavanja mogu dovesti do ludila
« poslato: 26-01-2007, 18:40:00 »

Poremećaji spavanja mogu dovesti do ludila

Od Drugog svetskog rata naovamo, jedan od najgorih oblika mučenja koje su japanski vojnici provodili nad zarobljenicima bilo je ostavljanje upaljenih svjetala tijekom noći i puštanje glasne glazbe kako ne bi mogli spavati. Nakon nekoliko noći psihičke i fizičke torture, samo su najjači uspjeli ostati pribrani. Spavanje je jedna od osnovnih potreba, a stresna svakodnevica sve više dovodi do različitih poremećaja spavanja. Nasreću, i ovdje ima pomoći

Bilo ko može oboleti od nesanice ili insomnije, no ona se najčešće javlja kod žena, posebno u razdoblju menopauze, zatim kod bolesnih osoba, pušača ili alkoholičara. U zadnje vrijeme, često se javlja i kod mlađih ljudi. Iako insomniju ne možemo nazvati bolešću niti je opasna po život, može dovesti do rastresenosti, frustracija, iscrpljenosti, depresije pa čak i ludila.

Tipovi insomnije

Postoje dvije glavne kategorije: hronična insomnija koja traje i do nekoliko nedelja, meseci pa čak i godina, te prolazna nesanica koja ne traje duze od par dana i obično je vezana uz neki stresni događaj (ispit, venčanje, promena posla…).

Unutar ovih kategorija nesanica se javlja u sledećim oblicima:

- lagan i nemiran san uz česta buđenja, nakon čega se ponovno teško zaspi – uobičajeno nakon 40-te godine
- buđenje u ranim jutarnjim satima nakon čega se ne može više zaspati – tipično za starije osobe ili one koji imaju neke intenzivne brige
- nemogućnost spavanja uopste ili vrlo teško – učestalo kod mladih ljudi.

SIMPTOMI I UZROCI
Nesanicu obično uzrokuje nešto što mnogi otprve neće ni povezati s time, kao na primjer: selidba, početak studija, promjene vremenske zone, depresija, briga, tuga, iščekivanje, bolovi (jedan od najčešćih uzroka), visoki tlak, anoreksija, artritis, upotreba nikotina, kofeina, heroina, amfetamina, LSD-a i slično. Čak i tablete za spavanje mogu utjecati na poremećaje spavanja. Isto vrijedi i za kontracepcijske tablete, diuretike, tablete za mršavljenje, stimulansi.

Kako pomoci

Bice potrebno dosta truda i dobre volje kako biste pobedili, no najvažnije je da nesanicu možete izlečiti potpuno sami, na način koji vama odgovara, u razdoblju koje vama odgovara. Naravno, možete potražiti pomoć psihologa ili lekara, ali u većini slučajeva to uistinu nije potrebno. Ono na što biste se trebali pripremiti su promene u stilu života.

Promenite okolinu

Pre svega vam treba udoban krevet u sobi koja nije na bučnom mestu, ili je dobro izolirana, topla i zatamnjena, što nažalost nije uvijek moguće. Možda su vam susedi bučni, ili partner hrče, a krevet propada, no kako god bilo, uvek sebi možete na neki način pomoći.

 Ukoliko vam krevet ne zadovoljava potrebe, probajte ga u potpunosti maknuti te na drvenu podlogu staviti samo madrac. Također, dobro proučite koji položaj kreveta bi vam najbolje odgovarao za spavanje (obično je to onaj u kojem glava gleda prema severu) i pobrinite se da je u spavaćoj sobi sve uvek čisto, posebno ispod kreveta, te da vam nije pretoplo niti prehladno.

 Smeta li vas javna rasveta, promenite zavese ili koristite masku za oči. Naravno, ukoliko ne možete spavati u mraku, odškrinite malo zavesu, no ne previše, tek toliko da je delić prostorije, ne direktno pored vaše glave, osvetljen.

 Jedan od najčešćih uzroka nesanice jest buka, a ako na nju ne možete uticati, rešenje je u malim čepićima za uši. Možete isprobati i vežbe za opuštanje tik pre spavanja, a ne pomogne li ništa od navedenog, ne preostaje vam drugo, nego porazgovarati sa susedima o buci koja vam onemogućava neophodan san.

Promenite stil života

Ukoliko sve od gore navedenog 'štima', a vi i dalje ne možete odspavati osam sati, vreme je za neke promene u vašoj svakodnevici. Za početak, trebali biste se odreći svih stimulansa. Dakle, izbacite kavu, čaj, alkohol, nikotin, gazirana pića, dodatke hrani, 'junk food', tablete za mršavljenje i slično, te krenite stopama tzv. zdravog života.

Redovito vežbajte, uvedite rutinu 7-8 sati obaveznog sna svaku večer, ustajte uvek u isto vrijeme, opustite se psihički i fizički sat vremena pre spavanja, okupajte se u toploj kupki, vežbajte jogu ili prošetajte pre spavanja. Ukoliko vam mozak radi '200 na sat', zapišite sve što vam je na pameti i zaboravite na to, zamenite negativne misli pozitivnim i idite u krevet samo kada se uistinu osećate umorno.

Izbegavajte spavati preko dana, bez obzira koliko se umorno osećate, nemojte ići u krevet pod stresom ili nakon svađe s partnerom, gledati televizor iz kreveta, telefonirati, jesti ili odrađivati zaostatke s posla u krevetu. Isto vazi i za spavanje pred televizorom, jedenje ukoliko se probudite usred noći ili histerija ukoliko ne možete zaspati.

Naravno, ne morate izbegavati sve od navedenog. Odlučite koje bi vam mere mogle pomoći i prvo isprobajte njih, a ukoliko ne pomognu, bacite se na ostale. Celo to vreme ne gubite s uma svoj cilj – prekinuti začarani krug nesanice. To ćete postići dobrom rutinom pre spavanja te pojačavanjem veze krevet-san, odnosno korištenje kreveta samo za spavanje.

Hrana koja pomaže

Imate li problema s nesanicom, izbegavajte jesti pre spavanja; ono što se preporuča jeste, bar sat vremena ranije popiti čašu toplog mleka s medom, pojesti hleb s medom ili  žitarice, popiti šolju biljnog čaja (posebno kamilica) ili pak toplu vodu s medom i limunom.

Igrice

Iako su mišljenja oko toga pomažu li igre reči da zaspemo ili ne, svako će sam najbolje znati koje od navedenog za njega vredi. Verujete li, dakle, da će vas mentalne igre uspavati, sledi nekoliko predloga. Smatrate li pak da će vas igre samo razbuditi, poslužite se njima u ranim jutarnjim satima kada se ne možete izvući iz kreveta.
Slovkajte duge reči ili rečenice unazad, setite se neke pesme koju znate napamet i brojite koliko npr. slova 'a' ima u njoj, prolazite kroz azbuku tako što ćete za svako slovo pronaći reč od pet slova, ponavljajte u mislima delove pesama ili citate koje znate.

Možete isprobati i igre mašte. Prisetite se svih detalja svojeg najdražeg umetničkog dela, nekog mesta ili pesme koja vam je prirasla srcu. Zamislite kako je vani prolom oblaka ili snežna mećava dok vi ležite na toplom i sigurnom u svom krevetiću. Vizualizirajte kako tonete u krevet ili zamislite neku boju koja vam je smirujuća i koncentrirajte se na nju. Ne pomogne li sve ovo, možete uvijek probati brojati ovce.



Izvor: T-portal

Lazarica

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 405
Одг: Poremećaji spavanja mogu dovesti do ludila
« Odgovor #1 poslato: 17-12-2007, 23:50:46 »

Idi bre, autentiče isprepada me načisto!!!!! Jel ti znaš da ja patim od nesanice? i čemu da se ja sada nadam? Da ću poludeti? pu,pu,pu, daleko bilo... Nego, davaj ti neki narodni lek koji ovo leči, pa da budem normalna k'o i svi drugi!
Sačuvana

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
Одг: Poremećaji spavanja mogu dovesti do ludila
« Odgovor #2 poslato: 18-12-2007, 11:07:54 »

Idi bre, autentiče isprepada me načisto!!!!! Jel ti znaš da ja patim od nesanice? i čemu da se ja sada nadam? Da ću poludeti? pu,pu,pu, daleko bilo... Nego, davaj ti neki narodni lek koji ovo leči, pa da budem normalna k'o i svi drugi!

hahahahaha

Izvini nije mi to bila namera

a narodni lek je samo jedan   -  Ljubav i dosta  KeKsA

Ivanka

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2324
Одг: Poremećaji spavanja mogu dovesti do ludila
« Odgovor #3 poslato: 18-12-2007, 11:41:59 »

Čaj od majčine dušice i hmelja pola sata pre nego legneš. Pomaže isprobano.
Sačuvana

Lazarica

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 405
Одг: Poremećaji spavanja mogu dovesti do ludila
« Odgovor #4 poslato: 18-12-2007, 23:57:41 »

Čaj od majčine dušice sam kupila, a i hmelj. Molim te, samo da mi kažeš u kojim srazmerama da skuvam čaj. Bojim se da ne preteram sa hmeljom. I jel' to tebi stvarno pomoglo? Molim te pomozi, jer se samo kljukam tabletama za spavanje, a to nije najzdravije, ali jednostavno više ne znam način kako da zaspim. Hvala ti unapred.
Autentiče, sada ću da iskljućim ovo čudo od računara i odo da isprobam tvoj "recept" :aq23: Sutra ti podnosim izveštaj dal' je upalilo :aq17:
Sačuvana

Ivanka

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2324
Одг: Poremećaji spavanja mogu dovesti do ludila
« Odgovor #5 poslato: 19-12-2007, 09:38:32 »

Na 2 dl vruće vode po jednu kašičicu. Stoji jedno 10 min, procediš i popiješ. Ima miris kao pivo.
Sačuvana

Ivanka

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2324
Одг: Poremećaji spavanja mogu dovesti do ludila
« Odgovor #6 poslato: 19-12-2007, 09:43:07 »

Ako ti to ne pomogne poslaću ti jednu knjigu. Sigurno zaspiš posle prve stranice. Imam je već 30god i dalje od prve stranice nisam došla.
Sačuvana

Lazarica

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 405
Одг: Poremećaji spavanja mogu dovesti do ludila
« Odgovor #7 poslato: 21-12-2007, 14:13:12 »

Ivanka, isprobala sam tvoj recept. Jedino što mi ostaje da ti kažem: FALA TI ĐE ČULA I ĐE NE ČULA!! Spasila si me!
Sačuvana

Ivanka

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2324
Одг: Poremećaji spavanja mogu dovesti do ludila
« Odgovor #8 poslato: 21-12-2007, 15:05:16 »

Znaš kako se kaže: za svaku boljku travica raste.
Sačuvana

anny

  • Gost
Одг: Poremećaji spavanja mogu dovesti do ludila
« Odgovor #9 poslato: 18-04-2008, 22:39:32 »

Nikada nisam patila zbog nesanice,ali poznajem one koji jesu i znam da im je zaista teško-danonoćno su kao zombi.
Ivanka,preporučiću tvoj recept... :aq28:
Sačuvana
 

Stranica je napravljena za 0.098 sekundi sa 21 upita.