Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Sta mislite o doniranju organa?  (Pročitano 18845 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Pop Milan

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 315
Sta mislite o doniranju organa?
« poslato: 27-05-2009, 20:45:33 »

Posto razmisljam da uzmem donatorsku karticu interesuje me Vase misljenje o doniranju ogana i zloupotrebama koje prate sve to?
Sačuvana
--------SAMO VAS GLEDAM --------

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #1 poslato: 27-05-2009, 22:00:19 »

Meni se to nekako ne sviđa

ne volim da kad umrem neko ima moje organe ...

NameNo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 6626
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #2 poslato: 27-05-2009, 22:06:46 »

@autentik    kad si mrtav i ne znas ima li ih ko ili ne....

Ja bih donirala... zasto da ne... zasto da neko ne produzi zivot....
Sačuvana

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #3 poslato: 27-05-2009, 22:12:15 »

ma hoću i kod boga da se pojavim ceo

Pop Milan

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 315
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #4 poslato: 27-05-2009, 22:26:47 »

    A sta mislite o zloupotrebama?

 
Sačuvana
--------SAMO VAS GLEDAM --------

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #5 poslato: 27-05-2009, 22:43:28 »

    A sta mislite o zloupotrebama?

 

Pa vidiš pre će da se desi ovako nešto


Ja uzmem karticu i doniram organe,   srce, bubreg, jetru, itdd...

i neki mafijaš se domogne te liste zato što mu neko platio da nađe ili mu treba za nekog u njegovoj porodici


Kokne lepo ili namesti nesrećni slučaj, i organ stigne tome kome je namenjen


zato i neću ...  sve je od boga i bogu ide    pa i umiranje i bolest ...

Svilena

  • Gost
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #6 poslato: 27-05-2009, 23:27:40 »

Da l ne gledas ti mnogo filmove autentik?  :xq009:

Donirala bih i ne bih da razmisljam o zloupotrebama.
Sačuvana

Pop Milan

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 315
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #7 poslato: 28-05-2009, 10:03:45 »

                            I od poginulih .

     Samo organ posle 4 sata je neupotrebljiv(koliko ja znam mozda sam u krivu).
Sačuvana
--------SAMO VAS GLEDAM --------

vesna05

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 621
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #8 poslato: 28-05-2009, 12:57:55 »

Mislim da se ne moze donirati organ ako je osoba umrla,moze se donirati samo ako je osoba mozdano umrla.To znaci da je mozak mrtav a organi mogu da funkcionisu.
Kad bi mogli da se uzimaju organi umrlih osoba ne bi bilo toliko problema sa nalazenjem organa.Problem je sto vrlo mali procenat dozivi mozdanu smrt.

Ja ne bih donirala dok sam ziva,nista unapred a posle moze.

Sto se zloupotrebe tice ne moze niko nikoga prvo ubiti pa mu uzeti organe.To se radi tako sto se osoba stavi pod anesteziju,organi se uzmu dok je osoba ziva i onda se jednostavno iskljuce aparati.
Sačuvana

Pop Milan

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 315
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #9 poslato: 28-05-2009, 13:54:44 »

     Mene najvise buni izjava jednog mog prijatelja inace priznatog beogradskog hirurga u penziji  naime kada je njegov sin moj drug imao tesku saobracajku motorom ja sam ga pozvao kao sto nalaze red da pitam kako je moj drug,on mi je tada reko:,,Sta da ti kazem sa ovakvih smo mi skidali bubrege da nisam ovo sto jesam ode mu glava''.
Sačuvana
--------SAMO VAS GLEDAM --------

vesna05

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 621
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #10 poslato: 28-05-2009, 14:39:25 »

Tu je moguca zloupotreba tako sto ce lekar(valjda treba 2 ili 3) da potpise da je oporavak nemoguc,izvade se organi i iskljuce aparati iako sanse za zivot postoje.
To me najvise plasi kod ovog doniranja unapred,lekari nece uciniti sve da se takav covek spase.
Sačuvana

reksys

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1188
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #11 poslato: 29-05-2009, 06:32:04 »

Tu je moguca zloupotreba tako sto ce lekar(valjda treba 2 ili 3) da potpise da je oporavak nemoguc,izvade se organi i iskljuce aparati iako sanse za zivot postoje.
To me najvise plasi kod ovog doniranja unapred,lekari nece uciniti sve da se takav covek spase.
Ovo je malo preterano.
Previse ljudi trazi ovde teoriju zavere,ali to je normalno u ovako nerazvijenim sredinama kad je pitanje o novinama.(mislim na Srbiju uopste).
Ja bih bio srecan kad bih makar i u svojoj smrti nasao nesto sto moze da pomogne nekom drugom.
Ma sta te briga sta ce biti sa tvojim organima kad si mrtav. Neko rece da budem pred bogom ceo. Pa koliki ljudi su pokidani po ratovima koliko bi invalida bilo u raju. Srecom ide samo dusa pred boga,a ne telo.
E sad da li si bio mrtav totalno pre nego sto su ih uzeli?!!
Pa ishod za vas je isti tako da i to nije bitno...
Podrzavam donacije organa.
Sačuvana
Nista nije nemoguće...

sonja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1263
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #12 poslato: 29-05-2009, 07:08:28 »

Ja sam protiv,,a jedini slucaj  kad bi ,da ne da Gospod, trebalo mojoj deci.

Sačuvana

bebironac

  • Gost
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #13 poslato: 29-05-2009, 14:58:05 »

o boze boze cega se sve ovde nacitah,na nekom forumu sam vec pisala o tome,inace sad radim u novosadskoj klinici gde se sve cesce rade transplatacije,sto sa zivih donora(majka donira bubreg sinu) sto sa mozdano mrtvih donora....

prvo cu autentice tebe da potkacim,to sto ti pricas je jako sebicno i nehumano,ne DAJ BOZE, a ja se vodim ovom logikom da zatreba tebi organ,ne nekom tvom,nego bas tebi,ne bi razmisljao tako,daleko od toga da ti ljudi razmisljaju tako da jedva cekaju da neko dozivi mozdanu smrt,nego da bi zaista voleli kad bi mogli da se izlece i najzad nastave sa normalnim zivotima.....na zalost mozdanih smrti je sve vise,do duse i neizlecivih bolesti je,ali po meni neizleciva bolest je nzaista prava tuga,a mozdana smrt koliko tuga toliko i sreca,pa se tu nailazi na neku ravnotezu....nisi ni svastan koliko se ti ljudi koji su izgubili nekog dragog nakon takve jedne odluke da se doniraju organi njihovog najmilijeg,zaista na neki nacin odlicno osecaju,jer znaju da su nekom pomogli i nekako razmisljaju da njihov najmiliji zivi kroz te ljude,sto je samoj ozaloscenoj porodici olaksavajuca okolnost i u ovakvoj situaciji.....sto se zloupotrebe tice,to je zaista moguce,ali ne i kod nas,jos uvek taj sistem nije razvijen na takvom nivou kao u zapadnim zemljama a kasnije cu objasniti i kako,lepo ti je svilena rekla da si previse filmova gledao.....jos uvek mi nismo amerika

hajdemo dalje.....

draga moja vesna,malo me cudis sa takvim razmisljanjem,sobzirom da si zdravstveni radnik....nije ti ovo zemlja siptarija pa da ovde zivim ljudima vade organe,ti kao i autentik zivite u zabludi,nemas pojma da u samoj transplataciji ne ucestvuju 3 coveka vec 33 coveka,pa sad ti pricas o nekoj zloupotrebi,ma da li je moguce da se medju 33 osobe ne pojavi bar jedna savesna,ja sam upisana za transplatacioni tim,da idem na obuku,pa sta ti mislis,da bih ja sutradan dozvolila da se radi nesto tako,pa prva bih to prijavila,pobogu.....

a evo i informacija za ostale,da ne biste nagadjali

transplatacija je jedna zaista humana metoda koja ne uspeva bas 100% ali niko vam to ne moze garantovati,mada zaista vredi pokusati,to je takodje i jedna od krajnjih metoda spasavanja ljudskog zivota....
kod nas je sistem tek u zacetku,same transplatacije se rade naravno samo u klinikama,a sa tim prednjace beograd i novi sad,za to postoje transplatacioni timovi,koji su aktivni u svakom ternutku dana i noci....
otezavajuca okolnost,kao sto i sami znate jeste sam donor koji se "tesko nalazi" ,ovo zvuci jako surovo,ali je i ziva istina,mozda sami delujemo kao osice kad spopadnemo rodbinu sa svih strana da se odluce za transplataciju ali na taj nacin pomognes bar cetiri osobe...
kao sto kaze bevana jako je nezgodno sad,da trebas da odes u bg da bi dao  nsvoj pristanak,da u slucaju mozdane smrti das svoje organe....
meni malo nije jasno zasto to nije razvijeno i u manjim bolnicama,jdenostavno je,da se svaka manja bolnica opremi sa takozvanim aparatima za disaanje,tj respiratorima,koji bi pomogli u ocuvanju takvih pacijenata iz unutrasnjosti,koji bi takodje mogli da pomognu nekom,npr jagodinska bolnica ima svega jedan respirator u intezivnoj nezi,koji je jako bitan za pacijente koji trenutno imaju problem sa disanjem,pa im je to nuzna pomoc,ali tesko da je i ovaj jedan aparat dovoljan da se iskoristi i za svrhu transplatacije,e kad bi drzava to obezbedila,onda bi sve bilo lakse i ne bi bilo tolikih lista cekanja za neki organ,onda bi manje bolnice imale uslove za ocuvanje takvih pacijenata do dolaska transplatacionog tima,koji bi dalje preuzeo ulogu nad takvim pacijentom....
to je jedan problem zasto su liste tako dugacke,drugi problem,su sami nesrecni slucajevi koji nastaju usled saobracajne ili neke druge nesrece gde bi mogli da se iskoriste i takvi pacijenti naravno uz njihov raniji pristanak,ili kasije rodbinski pristanak,koji imaju ocuvane organe,a da se desila povreda glave koju nije moguce sanirati i koja je vec dovela do mozdane smrti,sa ocuvanim ostalim vitalnim organima,ali za ovako nesto bio bi dovoljan samo jedan helihopter na celu srbiju,i tim koji bi prebacivao ovakve pacijente na krajnje odrediste,a hvala bogu zemlja nam je malena,pa ne bi trebalo ni sat vremena prebaciti takvog pacijenta sa bilo koje destinacije do beograda ili novog sada....


ljudi su kod nas jos primitivnog razmiljnja,pocevsi od onog sujevernog,NECU DA MALERISEM,ili JA PRED BOGA IDEM SA SVIM ORGANIMA itd
odgovorno tvrdim da u nasoj zemlji nema zloupotrebe,kod nas taj tim provede i 12 sati na konstatnom utvrdjivanju mozdane smrti,sto ni malo nije lako,zatim dolazi drugi tim koji jos toliko provede u operaccionoj sali sto sa pripremom,sto sa samim operativnim radom,a onda isleduje sam oporavak,reanimacija i pracenje samog pacijenta....sto se toga tice smatram da smo na jako visokom nivou odgovorni u predani samom slucaju....
znaci mozdana smrt je definitivna smrt pacijenta koji bi nastavio tzv "zivot" jedino uz pomoc aparata,stim da se takav pacijent nikad nece probuditi,e sad mozete izabrati tri opcije,bicu surova ali realna,jer sam se takvih mozdanih smrti nagledala,znaci,mozete izabrati opciju da zivite na aparatima,i da se zivi raspadate od rana koje nastaju usled dugotrajnog leznja,sa sigurnim procesom postepenog propadanja organa,mozete izabrati opciju da vam se odmah iskljuce aparati i da organi istrunu pod zemlju za dzabe,a mozete i da pristanete odmah da pomognete nekom i da vasi organi zive kroz neke druge dobre ljude.....koji ce na njih paziti na najbolji moguc nacin.......pa sad MISLITE O TOME.....ja nemam obicaj ovoliko da pisem i davim ljude ali mislim da ovo nikako nije moglo krace....
Sačuvana

bebironac

  • Gost
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #14 poslato: 29-05-2009, 15:02:43 »

bevana prirodna smrt je u danasnje vreme gotovo nemoguca,ali se jos uvek pripisuje nekom ko je umro zaista u kasnim godinama,a ti ne bi bili odgovarajuci donori,zbog svoje starosti....
postoji mnogo drugih faktora koji dovode do mozdane smrti a svaki se tretira kao nasilan,i to su tzv idealni donori sa ocuvanim organima ali mozdano mrtvi....
Sačuvana

bebironac

  • Gost
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #15 poslato: 29-05-2009, 15:05:15 »

Pop Milane ja cu je sigurno uzeti,jer imam mogucnosti za to u NS,jos uvek nisam to uradila dok niam dobro propratila situaciju i videla sve ovo sto sam prethodno napisala,sad cu sa jos vise elana to da uradim...sigurna sam da mi se od zloupotrebe nece nista dogoditi,e sad da li cu sutradan doziveti mozdanu smrt,ne znam sta me ceka,ali bar da budem od koristi ako i to dozivim...
Sačuvana

Pop Milan

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 315
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #16 poslato: 29-05-2009, 15:22:35 »

          Mozda me Vi niste bas dobro razumeli i ja sam pre za opciju da nekom dam organe nego da istrule.Ja sam pokrenuo ovu temu  najvise da vidim sta ljudi misle o zloupotrbama pri doniranju.
          Kod nas je to zaista jos u povoju ,baza podataka potencijalnih donora kome je to sve dostupno da li  tu moze da dodje do zloupotrebe?
Sačuvana
--------SAMO VAS GLEDAM --------

bebironac

  • Gost
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #17 poslato: 29-05-2009, 15:39:07 »

pa razumela sam ja tebe sasvim dobro,imas prethodni tekst,ne znam da li si ga procitao....

iskreno kao i svuda na svetu i kod nas je moguce sigurno da hakeri upadnu i bazu podataka potencijalnih donora,ali mislim da sam dovoljno ispricala , ne zivimo mi u zemlji siptariji,nismo mi tog mentaliteta,ne kazem da smo u svemu bolji,sad samo govorim o nasoj svesti savesti,koja je u velikoj meri npr kod siptara nerazvijena,zato su se onakvi zlocini u smislu kradje organa i dogodila,kod nas jos uvek nije zbelezen takav slucaj.....
logicno bi bilo da su ti podaci zasticeni nekom visokom zastitom,e sad ja se u to bas ne razumem najbolje,mada da se ja pitam,ja to niakd ne bi ni unosila u kompjuter nego samo crno na belo pa kad zatreba,telefon da radi,mada je to ipak malo nemoguce i samo bi bilo gubljenje vremena,ali dobro

evo probaj ovde da nadjes odgovor mozda ti kazu nesto vise i o samoj zastiti baze podataka dobrovoljnih donora...............Donorski informacioni centar Vojvodine,  021/520-141
Sačuvana

Pop Milan

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 315
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #18 poslato: 29-05-2009, 15:49:06 »

       Jasno mi je da  verovastno nece biti zloupotrebe od strane lekara jer kad sam mozdano mrtav bas me briga sta ce biti.  N.pr. ja imam donorsku karticu moji podaci su u jedinstvenoj  bazi podataka nekom ko ima lovu treba organ oni pogledaju ,odgovara moj organ i skenjaju me.
          Mozda sam mnogo skeptican ali coveku svasta prodje kroz glavu.
Sačuvana
--------SAMO VAS GLEDAM --------

vesna05

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 621
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #19 poslato: 29-05-2009, 15:53:08 »

Bebironac,opet panicis bez razloga.
Moj post o zloupotrebi se direktno odnosi na Pop Milanov post o zloupotrebi gde pise o iskustvu sa svojim drugom.
Ja bih,odnosno moja porodica,donirala svoje organe ali to necu uciniti unapred sa donorskom karticom.
Meni ne trebaju sigurno na onom svetu.
Verujem da bih kroz te organe nastavila da zivim i na ovom kroz srecu i misli tih ljudi kojima bih  spasila zivot.

Ziva bih mogla jedino da dam bubreg nekom od clanova svoje porodice.


Secam se onog coveka sto je dao bubreg jednom detetu da mu spase zivot a otac tog deteta ga ubio posle par godina.
Sačuvana
 

Stranica je napravljena za 0.124 sekundi sa 21 upita.