Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Sta mislite o doniranju organa?  (Pročitano 18847 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

vesna05

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 621
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #20 poslato: 29-05-2009, 15:56:58 »

Pop Milane,ne mogu bas da te prvo "skenjaju" kako kazes.,jer im onda tvoji organi nece znaciti nista.Sustina mozdane smrti je da je mozak mrtav a organi zivi,odnosno da mogu normalno da funkcionisu a to nije bas tako lako.
Kad bi od svih nasilno ubijenih mogli da se uzmu organi ne bi bilo ovoliko problema naci ih.
Sačuvana

bebironac

  • Gost
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #21 poslato: 29-05-2009, 16:13:58 »

vesna opet ti,pa niko ovde ne panici,aman,rekla si da se organi uzimaju dok je osoba ziva,pa kao zdravstveni raadnik trebala bi da razlikujes mozdanu smrt od zivota,to se inace u mediciini i tretira kao definitivna smrt....tako da se samo sa mrtvih  osoba i uzimaju organi kako bi se donirali zivim ljudima kojima su potrebi,samo malo boljeg i preciznijeg izrazavanja i mozemo se razumeti....jos kazes da lekari nece uciniti sve da se takve osobe spasu,e jbg sad ispadose dzelati u klinickim centrima,tj mi sad ubijamo nepoznate ljude da bi drugim nepoznatim ljudima ucinili uslugu...cccccccc

ja sam vam svima predocila rad transplatacionog tima,u kojem cu,a jedva cekam ,i ja jednom biti,sto se kompjuterske zastite tice u tome vam ne mogu pomoci jer nisam kompetentna o tome da govorim,sve ostallo imate na prethodnoj stranici pa izvolite
Sačuvana

Pop Milan

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 315
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #22 poslato: 29-05-2009, 16:23:35 »

Da li se uzimaju organi od ljudi koji nastradaju u saobracajkama t.j.kad ih donesu u urgentni centar daju znake zivota .
Sačuvana
--------SAMO VAS GLEDAM --------

vesna05

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 621
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #23 poslato: 29-05-2009, 16:34:12 »

Ja razumem razliku izmedju mozdane smrti i obicne smrti,da se tako izrazim.Vecina misli da se sa umrle osobe mogu uzeti organi,mislim da ne razumeju razliku izmedju ove dve smrti.

Kada bi neko nekog hteo da ubije zbog organa,cega se npr.Autentik plasi,mislim da ne bi mogao prvo da ga ubije jer nije sigurno da ce organi preziveti.Ako bi hteo da mu uzme organe morao bi to da uradi dok je ovaj ziv,odnosno da ga anestezira,uzme organe i pusti ga da umre.
Nadam se da razumes sta hocu da kazem,na taj zivot sam mislila jer ako ga odmah ubije organi ce biti neupotrebljivi.

Kad covek od npr.40-ak godina ili mladji umre od srcanog udara da li se njegovi organi (osim srca koje je osteceno ) mogu presaditi?Ja mislim da ne mogu,ali nisam sigurna.

Da li sam u pravu u vezi ovog gore?Nadam se da jesam

I jos nesto me zanima,mozda pomogne ljudima da shvate koliko je malo smrti koje omogucavaju transplataciju
Koji je to procenat nasilnih smrti posto mislim da ne moze da bude prirodna?Negde mi u glavi stoji jednocifreni broj ali ne bih bas da lupim toliko.

Sačuvana

Pop Milan

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 315
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #24 poslato: 29-05-2009, 16:39:22 »

@vesna 05
     A ovo moje pitanje sta mislis o tome?
Sačuvana
--------SAMO VAS GLEDAM --------

vesna05

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 621
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #25 poslato: 29-05-2009, 16:48:28 »


To je vrlo kompleksna tema,kao sto vec rece Bebironac,mozdanu smrt utvrdjuje citav tim lekara.
Sama tema je vrlo ozbiljna,ja bih licno volela da procitam jos pojedinosti.

Ako covek ima puls posle nesrece znaci da je ziv,koliko ce jos biti ziv to zavisi od mnogih faktora.
Sačuvana

Pop Milan

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 315
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #26 poslato: 29-05-2009, 16:54:34 »

       Znam dosta ljudi koji su doziveli saobracajke motorima ,neki od njih su bili u komi 2,5,20,30 dana neki su se probudili a neki na zalost ne  da li se od takvih uzimaju organi .
       
Sačuvana
--------SAMO VAS GLEDAM --------

bebironac

  • Gost
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #27 poslato: 29-05-2009, 17:23:32 »

pa pope zato i postoji tim da utvrdi da li je pacijent mozdano mrtav,koma nije isto sto i mozdana smrt,zato  se i vrsi procena od preko 12 sati .... pa ne skidaju se organi ljudima odmah na ulici,ali ni po dolasku u bolnicu.....nikad ,bas nikad se organi ne uzimaju sa zivih pacijenata,koliko to bizarno zvucalo,pacijent  sa mozdanom smrcu je mrtav,samo se vestacki odrzava u zivotu,jer kad bi smo iskljucili aparate,lagano bi se gasile sve funkcije,jer sami vitalni organi ne primaju impuls iz mozga da nastavi  sa radom,zato se i smatra da je jedino mozdana smrt sigurna smrt....i to jedino idealan donor....

sto znaci vesna da covek moze imati puls,ali taj isti puls se nece dugo zadrzati ako je mozak mrtav,ka sto rekoh srce ne dobija elektricni impuls iz mozga za dalji rad,ovo je ja mislim najprostije objasnjeno,mozdana smrt je jedina sigurna smrt,i samo sa takvih pacijenata se uzimaju organi....

a sto se tice ubijenog,pa zavisi gde ga upucas,ne prica autentik gluposti,samo malo je uranio za nasu zemlju,nismo mi u tim vodama,pa dovoljan je dokaz da kod nas jos nije razvijen teren za trgovinu ljudskim organima,a ovakav slucaj bi popao pod ovu kategoriju....ako je nesrecnik upucan u glavu,tj ubijen je ako je nastupila mozdana smrt,sto znaci da je unesreceni postao idealan donor .....

ima negde karta koja prikazuje nacin kretanja trgovine ljudskim organima,stim sto na toj karti nasa zemlja ne igra nikakvu ulogu......sto znaci,da je nasa svest daleko od toga
Sačuvana

vesna05

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 621
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #28 poslato: 29-05-2009, 19:23:47 »

Zato sam i napisala da zavisi koliko ce biti jos ziv od mnogih faktora.
To za upucavanje u glavu znam ali mi je nekako lakse i logicnije ono sto sam napisala.Ako vec nekog hoce da ubiju zbog organa lakse je da ga odmah stave na sto,povade sta im treba i zbrinu te organe medicinski kako treba nego da ga upucaju u glavu,pa ga onda prenose u bolnicu(ili gde vec) da bi mu tamo povadili organe i zbrinuli ih kako treba da ne bi propali.

A jel imas tu kartu?Mene zanima da vidim cisto informativno.

Znam jednog coveka iz Jagodine koji je isao po bubreg ,mislim u Pakistan ali je kupio od zivog coveka i tamo obavio sve.

Mislim da sam negde procitala da je u nekim zemljama(ne znam tacno kojim) zakonom,ili nekom drugom uredbom bukvalno obavezno da se doniraju organi ukoliko covek ispunjava uslove nakon smrti.Porodica ne sme da odbije,jedino verski moze da se ospori ali su potrebni dokazi a ne samo rec da je neko te i te vere.
Jesi li ti cula za to i koje su to zemlje?
Da li je uopste moguce doneti takav zakon ili uredbu(ili nesto trece obavezujuce)

Mozda sam malo dosadna i malo sam otisla od glavne teme ali me bas zanima.
Sačuvana

bebironac

  • Gost
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #29 poslato: 29-05-2009, 19:46:11 »

danas sam nasla taj podatak i eto ne pregledah ga do kraja,ali nacicu ponovo pa cu ti ostaviti link....znam da se od zemlje do zemlje zakon razlikuje,i znam da se muslimani vode time da se to moze odraditi samo uz pristanak rodbine,zatim jehovini svedoci smatraju da je svacija volja u pitanju,za ostale bas i ne znam ali raspitacu se,karticu jos nisam nabavila,kad sam najvise planirala da je nabavim,ja sam ostala trudna,tako da mi to sad nije prioritet,za sad mi je bitno da moji najblizi znaju stav o tome,pa ako ne daj boze nesto se dogosi imaju moj pristanak za potpis....

pa nemas ti sad tu mnogo posla oko pacijenta mozdano mrtvog,postoje lekovi koje pacijent dobije ali to nema mnogo veze sa anestezijom,jer je sama anestezija medicina koja se bavi odsustvom bola i svesti tokom neke vece hirurske intervencije,tako da za mozdano mrtvog pacijenta to i nije mnogo bitno,jer je on i bez svesti a ne oseca bol,jer je kao sto rekoh vec mrtav....u celoj situaciji jako je bitno sam organ na pazljiv nacin izvaditi i ocuvati do samog prinalaca....

a sto se tice tog jagodinca,pa to nista nije cudno,istocne i zapadne zemlje su odlicno povezane kad je trgovina ljudskim organima u pitanju....na neki nacin je to potpuno nemoralno ali kad pogledas ima malo i borbe za zivotom u celoj prici,u pakistanu prodaju koliko znam bubreg za 1000e stim sto isti bubreg na zapadu se prodaje za 30000e,e to je ona nemoralna trgovina,ljudi su sve vise primorani zbog situacije u kojoj zive da prodaju bubreg,ali postoje one lisice koje im plate eto 1000 a za to na zapadu dobiju znatno vecu sumu,i na taj nacin se bogate....eto to ti je kretanje cene bubrega....na insajderu je jednom i bila tema o tome i o samim cenama organa,najgori vid trgovine je onaj o kkome je pisala karla del ponte na kosovu,gde su nestali srbi i sta je uradjeno sa njima od strane siptarskih ekstremista.....
ja sad bas omasih temu
Sačuvana

vesna05

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 621
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #30 poslato: 29-05-2009, 20:12:56 »

To sa anestezijom sam mislila na potpuno zivog coveka koga  neko hoce da ubije da bi mu uzeo organe.Lakse je tako nego da ga upuca,pa da ga onda odvlaci negde gde bi mogao da mu uzme organe a da ih ne osteti.

Gledala sam taj Insajder,sama tema je vrlo bolna a kad se dodaju izjave svedoka i same Karle del Ponte dobija se prava strahota.
Mislim da se toga nasi ljudi najvise plase kada se radi o dobrovoljnoj donaciji.Ipak je Kosovo nasa stvarnost i geografski vrlo blizu ,a stalno se prica o toj zutoj kuci.

Sačuvana

sonja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1263
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #31 poslato: 29-05-2009, 20:16:59 »

Ljudi ,ne da upopastim  temu ali moram da idem na momenat of....
vezano za sve ove dogajaje zadnjih dana, pa moram da kazem ...ce se drogiramo ili ce se  doniramo ? A ???
Sačuvana

Pop Milan

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 315
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #32 poslato: 29-05-2009, 20:49:46 »

Mozes i jedno i drugo imas slobodnu volju pa izvolte .
Sačuvana
--------SAMO VAS GLEDAM --------

sonja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1263
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #33 poslato: 29-05-2009, 20:52:30 »

hahahahahahah...u svakom slucaju  mi asovce ne gine..hahhahahahah
Sačuvana

Pop Milan

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 315
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #34 poslato: 29-05-2009, 21:12:26 »

Jok sad kopaju ovim malim bagerima samo asovom malo okrajcuju strane i to je to. :xq005: :xq005: :xq005:
Sačuvana
--------SAMO VAS GLEDAM --------

bebironac

  • Gost
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #35 poslato: 30-05-2009, 12:05:06 »

je li pope da li i ovde pokusavas da nam zeznes temu?
Sačuvana

Pop Milan

  • Svakodnevni prolaznik
  • *
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 315
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #36 poslato: 30-05-2009, 15:58:58 »

je li pope da li i ovde pokusavas da nam zeznes temu?

  Bejbi  ja sam pokretac ove teme , ako nisi videla. :aq08:

  P.S. Ako se neslazemo u nekoj temi to neznaci da necemo da se slozimo u drugoj . :xq001:
 
« Poslednja izmena: 30-05-2009, 15:59:41 od strane Pop Milan »
Sačuvana
--------SAMO VAS GLEDAM --------

Black

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 2366
Одг: Sta mislite o doniranju organa?
« Odgovor #37 poslato: 30-05-2009, 18:04:47 »

Ma doniro bi ja sve....cijena - sitnica...halo , Bing....bubreg na prodaju... :xq005: :xq005: :xq005:
Sačuvana
Homo sum: humani nihil a me alienum puto
 

Stranica je napravljena za 0.098 sekundi sa 22 upita.