Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Preventiva u lečenju kancera  (Pročitano 44251 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

SunđerBoba

  • Gost
Preventiva u lečenju kancera
« poslato: 26-09-2009, 17:58:38 »

Danas je na beogradskom Trgu republike, ogranizovana akcija "Dizanje svesti", u okviru koje su lekari Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije davali su savete svim zainteresovanim ženama.

Svake godine od raka dojke oboli četiri hiljade žena, ali ako se bolest otkrije u ranom periodu, izlečiva je u 90 odsto slučajeva.
Srbija danas raspolaže sa 60 standardnih, šest digitalnih i dva mobilna mamografa, a do 2010 godine trebalo bi da se obezbedi 100 mamografa.
U Ministarstvu zdravlja do kraja godine najavljuju zakon kojim će žene biti obavezne da odlaze na preventivni pregled.

“Skrining u našoj zemlji je zabranjen zakonom pre mnogo godina. Ako se sećate, kada smo bili deca imali smo skrining na tuberkulozu, znači ono fluorografisanje”, podseća državna sekretarka u ministrastvu zdravlja Nevena Karanović.

Hedvig Hricak, jedna od najpoznatijih radiologa u SAD, istiakla je u intervjuu za B92 važnost otkrivanja tumora dojke na vreme. Hricakova upozorava da se onog trenutka kada tumor može da se napipa, ne može govoriti o ranom otkrivanju.

“Tumor, kada ga napipate, vrlo često je to prekasno. I zato je mamografija toliko važna, da možemo naći tumor kada je nekoliko milimetara, do pet milimetara, i u tom slučaju onda možemo daleko više pomoći pacijentu”, objašnjava ona.

Hricakova kaže da je strah od radijacije prilikom mamografskog pregleda neopravdan.

“Svi se mi plašimo radijacije, međutim radijacija kod mamografije je toliko mala da se zbilja ne treba toga plašiti, a pomoć koju možemo dati od ranog otkrivanja raka toliko je velika da zbilja radijacija ne bi trebalo biti razlog za strah”, poručuje ona.

Poreklom Zagrepčanka, Hedvig Hricak prva je žena izabrana za načelnicu Radiologije, najbolje onkološke bolnice u svetu, Memorial kanser centra u Njujorku.

Članica je Nacionalne akademije nauka. Dobitnica je najprestižnijih naučnih priznanja za inovacije u dijagnostici tumora.


Po mom mišljenju stanje na terenu, u praksi, daleko je komplikovanije i složenije kada je reč o prevenciji. Recimo u našem Domu zdravlja rade samo dva lekara od kojih ni jedan nema više od pet pacijentkinja nedeljno. Pri tome mislim na žene koje dolaze kod istih na preglede, a ne po upute za specijaliste. Pored toga, kada dođete po taj uput za specijalistu koji radi u Bolnici, naiđete na čitav niz neprijatnosti i bezobrazlika, jer lekari Doma zdravlja ne žele da vam takav uput izdaju.
Obavezan lekarski pregled je nešto što će sigurno naterati žene da se više posvete svom zdravlju, ali ipak nam ostaje problem lekara kod kojih niko ne odlazi, i to ne bez razloga.
« Poslednja izmena: 26-09-2009, 23:31:41 od strane SunđerBoba »
Sačuvana

Ivanka

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2324
Одг: Preventiva u lečenju kancera
« Odgovor #1 poslato: 26-09-2009, 18:05:59 »

Ja idem svake 2 godina na mamografiju. Posle 50 godine je to apsolutno potrebno, da ne govorim o redovnim ginekološkim pregledima. Devojke pazite na sebe.
Sačuvana

Ivanka

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2324
Одг: Preventiva u lečenju kancera
« Odgovor #2 poslato: 26-09-2009, 18:15:00 »

Pa zar nemaju privatni lekari koncesije sa zdravstvenim osiguranjem?
Sačuvana

SunđerBoba

  • Gost
Одг: Preventiva u lečenju kancera
« Odgovor #3 poslato: 26-09-2009, 18:21:15 »

da li ce taj zakon da obuhvata i privatnike


posto su kod nas na ginkologiji ostavili tako dobar izbor lekara,da mi se dize kosa na glavi kad pomislim  :aq20:

Pa to je i kod nas problem. U Domu zdravlja rade dva "šustera", većina u Bolnici za koju ti treba uput iz Doma zdravlja, a i ovi što rade u Bolnici gledaju kako da te odvuku u privatnu ordinaciju. Ja sam imala nekoliko neprijatnih situacija sa lekarima ove vrste, da i pored sve svesti o neophodnosti prevencije, nekako nemam prostor za manevar. Ili ne ideš ili ideš kod nekih ...što ti dođe na isto.
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Preventiva u lečenju kancera
« Odgovor #4 poslato: 26-09-2009, 18:36:33 »

U Paracinu radi "onkolog",koja je u stvari to zvanje i znanje stekla samo nekim usvrsavanjem,bez da je spezijalizirala.
Kod nje je moj otac isao samo po recept za Morfium, inace druge pomoci nije bilo.

U Cupriji radi jedan koji laze i naplacuje ludacki,i mom ocu je mesec dana pred smrt hteo da da Citostatike, 1 x citostatik= 120€!
Naravno tvrdio je da ima pomoci.

U Jagodini,par dana posle toga,na moje pitanje o Citostaticima,Dr.Bojovic mi je rekao da nema pomoci i da je uzalud bacati novac.
Bio je u pravu,nazalost.

Kontrolisite se (ne samo dojke) redovno ,jer se ruzne stvari ne desavaju samo drugima.
Videla sam da je to tesko negde i ne izvodljivo,ali probajte.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

SunđerBoba

  • Gost
Одг: Preventiva u lečenju kancera
« Odgovor #5 poslato: 26-09-2009, 18:44:45 »

Videćemo, kako će da reše te obavezne preglede. Ako to bude samo naša obaveza, bez paralelne obaveze države da nam pruži adekvatnu uslugu u zdravstvu, onda je i to prazna priča.
Postoje, činimi se, dva pokretna digitalna mamografa. Ne znam koja je njihova ruta ( jer obilaze gradove u Srbiji), ali ukoliko budu negde u blizini, svakako da neću propustiti priliku za pregled.
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Preventiva u lečenju kancera
« Odgovor #6 poslato: 26-09-2009, 18:46:59 »

Izvini,znacili to da bonica u JA ili Cupriji nema mamograf?
kod toliko stanovnika?!
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

SunđerBoba

  • Gost
Одг: Preventiva u lečenju kancera
« Odgovor #7 poslato: 26-09-2009, 18:51:08 »

Nisam sigurna, ali ovi digitalni nisu baš česta pojava u našim bolnicama. Nisam sigurna, ali mislim da je tako.
Ovde pričam o pokretnom digitalnom, koji je kupljen od para koje je B92 sa mnogim firmama, prikupila u humanitarnoj akciji, i koji sada treba da obilazi Srbiju. To je valjda učinjeno zbog toga što ga mnoge bolnice nemaju i da se ženama ovaj pregled učini pristupačnijim.
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Preventiva u lečenju kancera
« Odgovor #8 poslato: 26-09-2009, 19:00:06 »

Onda nije ni cudo da se otkriva prekasno.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

SunđerBoba

  • Gost
Одг: Preventiva u lečenju kancera
« Odgovor #9 poslato: 26-09-2009, 19:10:04 »

Bev, raspitaću se.

Hedvig Hricak prva je žena izabrana za načelnicu Radiologije, najbolje onkološke bolnice u svetu, Memorial kanser centra u Njujorku, je večeras pričalo o novim metodama koje se koriste u Americi kada je preventiva u pitanju. Ne znam sada baš stručne nazive, ali poenta je da se, kada se kancer otkrije, on posmatra na biološkom nivou. Dakle imaju takvu aparaturu da mogu da utvrde ćelijski sastav kancera, koji je kaže različit od osobe do osobe, i na osnovu tih njegovih osobina prave se medikamenti koji odgovaruju tačno tom tipi. Tako je lečenje efikasnije i brže.
Sačuvana

SunđerBoba

  • Gost
Одг: Preventiva u lečenju kancera
« Odgovor #10 poslato: 26-09-2009, 19:25:37 »

ne daj ti Boze da se razbolis kod nas,samo gledaju da te otkace sto pre,a uz to se ponasaju kao da su pacijenti stoka

tako da ne znam kako ce ovo zaziveti sto se Jagodine tice(mada je ideja dobra)


Pa to je poenta, što te gledaju kao stoku! A ovamo apeli sa svih strana - kontrolišite zdravlje!
Kada sam poslednji put tražila uput da u Bolnici napravim kontrolni ultrazvučni pregled, prvo sam takozvanog doktora čekala dvadeset minuta da izađe iz WC_a, jer ima stomačne probleme. Onda me je pitao: "Šta oćeš?". Kad sam mu ja rekla šta hoću, pitao me: "A šta ti fali?". Ja kažem ništa, on: "Kako ništa?". Ja ga pitam a jel mora da mi fali, mislim ako mora nije teško! E onda je još malo lupao neke kao duhovite dosetke, pa mi deset minuta pričao kako ga želudac zavija i mora stalno u WC. Samo je još nedostajao pokojni Branislav Nušić da iz prikrajka pohvata beleške za komediju. Užas!
« Poslednja izmena: 27-10-2009, 20:52:54 od strane SunđerBoba »
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Preventiva u lečenju kancera
« Odgovor #11 poslato: 26-09-2009, 20:08:16 »

pa vi ste lude  :xq005: :xq005: :xq005:
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Preventiva u lečenju kancera
« Odgovor #12 poslato: 26-09-2009, 20:16:01 »

Doduse,meni je na Internom u PN,Dr Ljiljana (mislim) , rekla kad sam trazila transfuziju za oca,da se to ne isplati davato coveku pred smrt,koji nema sanse.
Ja otvorim vrata i kazem: -Tata udji,ova gospodja kaze da se tebi ne isplati transfuzija ,a treba da te leci.
Nemoj nikad da dodjes kod nje vise jer moze da te ubije svojim lecenjem!
Njen odgovor je bio,da nije znala da on hoda ! :aq16:
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Preventiva u lečenju kancera
« Odgovor #13 poslato: 26-09-2009, 20:19:37 »

Mi posle 40-ih dobijamo poziv sa terminom za mamografiju ,svake 2 godine.
Ko se ne javi,salje mu se ponovo.
I ovde je puno popustilo,ali poredjenja ne moze biti nikada. Aparat je sasvim razumljiva stvar,zato sam se i zacudila da je tako.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Preventiva u lečenju kancera
« Odgovor #14 poslato: 26-09-2009, 20:43:13 »

Mislim da TV veoma lose ili nikako informise stanovnistvo o bolestim,preventivi,putu ka izlecenju....
Radije se bave pevaljkama i,"Farmama" i raznim "Kursadzijama".
To sam isto kazala i za Homo populaciju(nema veze sa ovim),da mediji treba da priblize ljudima neke stvari.
Na stranu sve ostalo sto prati cak i one informisane.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Preventiva u lečenju kancera
« Odgovor #15 poslato: 26-09-2009, 21:56:18 »

Nije bas toliko crno, kao sto izgleda.
 :xq008:
Postoji i kod nas mogucnost ranog otkrivanja kancerna i efikasnog lecenja. Bar u Jagodini, Cupriji i u Paracinu.
Ali problem je u nama samima: najpre ne obracamo paznju na preventivu (recimo pusenje cigareta :xq017::, pa losa ishrana :xq020:, pa... wq23), zatim nam tesko pada da odemo na kontrolni pregled :xq031:, malodusni smo i na kraju sve prihvatamo fatalisticki.
Zaista su retke osobe koje brinu uopste o svom zdravlju, a jos redje su osobe koje se bore za svoje zdravlje :xq059:.
 :aq06:
Uvek nadjemo neki izgovor, pa makar i da su se svetske sile zaverile protiv nas wq45.
 :xq066:
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Preventiva u lečenju kancera
« Odgovor #16 poslato: 26-09-2009, 22:02:40 »

U pravu si za sve preventivne stvari.
Mogucnost lecenja u PN je pre tri godine bila na nuli,jer sam sama obijala pragove kod nas.
Osim naravno OP,gde se pacijent "sprema" za OP i po nedelju dana,dok familija ane donese novac.
Mislim da je preventiva najvaznija,sto naravno ukljucuje i informisanost.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Svilena

  • Gost
Одг: Preventiva u lečenju kancera
« Odgovor #17 poslato: 26-09-2009, 22:35:17 »

Nije bas toliko crno, kao sto izgleda.

nije toliko, u pravu si...crnje je od toga!

Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Preventiva u lečenju kancera
« Odgovor #18 poslato: 26-09-2009, 23:05:23 »

Sticajem okolnosti poznato mi je da zbog siromastva kasnimo za razvijenim drzavama u medicinskoj opremi za dijagnostiku i lecenje kancerna. Ali smo ipak mnogo bolji od drzava u regionu, koje imaju vise novca.
Opsta bolnica u Cupriji (nekada veliki Medicinski centar) ima razvijene sluzbe kao sto su neurohirurgija, nuklearna medicina, rentgen, ultrazvuk, skener, mamograf, gama kamere, laboratorije za analizu krvi-tumor markere, ... itd.
Naravno da opste bolnice u Jagodini, Paracinu i u Cupriji ne mogu da se nose u korak sa svetom, ali zato su tu centri u Beogradu, Nisu, Kragujevcu..., a zatim moguce je i lecenje u inostranstvu.
Ipak, najvaznija je PREVENTIVA !!!
« Poslednja izmena: 26-09-2009, 23:08:13 od strane posmatrac »
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Preventiva u lečenju kancera
« Odgovor #19 poslato: 26-09-2009, 23:16:13 »

Da,samo treba doci do tih savremenih aparata!
Nije svako u istoj mogucnosti,pocev od dobijanja uputa.....o finansijama da ne govorimo.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.
 

Stranica je napravljena za 0.124 sekundi sa 21 upita.