Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?  (Pročitano 23970 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Tony Clifton

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 607
Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« poslato: 10-05-2009, 13:01:59 »

Eto pokrenuh ovu temu da vidim sta mislite o tome. Za pocetak a umesto uvoda,prilazem rezultat istrazivanja uradjenog za potrebe izrade nacionalne strategije za mlade objavljenog u danasnjem "Blicu":

Sačuvana

Fanta

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 5090
Одг: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« Odgovor #1 poslato: 10-05-2009, 13:50:35 »

Ako 50% ne ide u pozorište i muzeje, znači li to da ostalih 50% ide?

Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« Odgovor #2 poslato: 10-05-2009, 14:03:45 »

Ova statistika mora da je iz Vojvodine.
Sto juznije, to je tuznije.
Al' nam je zato prosek dobar.
Ipak 50% mladih znaju sta je pozoriste.
Sačuvana

NameNo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 6626
Одг: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« Odgovor #3 poslato: 10-05-2009, 15:28:42 »

Da, podatak da tih 50% ide u pozoriste je u redu. Sta sa onih 62% koji slusaju folk? To je po mom
misljenju pomalo zabrinjavajuce..21% cita samo sto mora,znaci skolarci...hmm.. i to nije bas za pohvalu...
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« Odgovor #4 poslato: 10-05-2009, 15:47:16 »

zabrinjava dosta ovih 50% ciji su uzor javne licnosti.....nisu naveli koje,ali ako su mislili na politicare i estradne "umetnike" ,sta li ce tek biti sutra sa tim mladima?!
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Tony Clifton

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 607
Одг: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« Odgovor #5 poslato: 10-05-2009, 16:45:00 »

Ja licno ne mislim da je najveci problm u tome sta slusaju...mislim da je najveci problem onih 80% koji su spremni da otputuju jer skolovanje kadra drzavu kosta mnogo a odlivom tih mladih ljudi gubi mnogo...to su nenadoknadivi gubici i za bogate zemlje a kamoli za nas.

Zatim,49% mladih koji su bez posete inostranstvu jer ne sire vidike i uklapaju se polako u ovdasnju kolotecinu bez zelje za napretkom.

I naravno,statisticki pokazatelji koji govore o literarnom uzdizanju mladih su takodje strasni. Vecina stanovnistva je funkcionalno nepismena a uz ovakvu frekventnost upotrebe knjiga,ne vidim da ce se to popraviti u narednim godinama.

Sve u svemu,za mene je ovo porazavajuca statistika.
Sačuvana

Svilena

  • Gost
Одг: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« Odgovor #6 poslato: 10-05-2009, 19:45:09 »

.
« Poslednja izmena: 07-02-2013, 13:08:09 od strane BezImena »
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« Odgovor #7 poslato: 10-05-2009, 20:08:53 »

mislim da su sve statistike suvisne kad imamo svakodnevnu sliku pred ocima.

najvecim delom su zatajili roditelji,pa onda nadlezne sluzbe.
u statistici ne pise da deca od 13-14 godina izlaze u grad tek u 23h,kad treba da su u krevetu, a ostaju ko zna dokle.
zar roditelj ne vidi i ne interesuje ga kad i gde mu je otislo dete,dali je pijano doslo kuci,pusi li...gde i kako provodi noci?

na drzavi je da odgovori
zasto se mladima ispod 18 godina dozvoljava da posecuju diskoteke,kafane...zasto im se prodaje alkohol i cigare?

statistike nece nista promeniti vec ce nam samo dokumentovati ono sto vec znamo.

iskreno,mada se trudim svim silama da mom detetu priblizim svoju zemlju,srecna sm da u tom haosu ne odrasta.

Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Fanta

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 5090
Одг: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« Odgovor #8 poslato: 10-05-2009, 20:12:31 »

Rezultati prve ankete nisu baš najjasniji jer ne daju procente i ostalih ponuđenih odgovora. No, svakako da su rezultati vrlo obeshrabrujući (veoma nizak procenat zainteresovan za kulturu i obrazovanje), a što se putovanja tiče govori i o našem niskom standardu.

E sada da se nadovežem i na Istraživanje Instituta za psihologiju...

- Gotovo 70% mladih se prvi put napilo između 14 i 16 godine. Samo 30% srednjoškolaca se nikada nije napilo. Redovno se opija više od 32% srednjoškolaca. Grupu od 10% možemo smatrati ozbiljno ugroženom. Piju i momci i devojke, ali mladići počinju nešto ranije.
 - Prema samoocenama mladih, gotovo 20% teško izlazi na kraj sa potištenošću i depresijom, a za isti toliki broj je usamljenost veliki problem. Prema procenama mladih oko 10% njihovih drugova iz odeljenja je sklono samopovređivanju i opasnim dijetama.

Ovo su procenti koji porodicama daju vrlo, vrlo ozbiljne signale.



 - Prema sopstvenom priznanju marihuanu je probalo oko 5% srednjoškolaca (po procenama o tome koliko njihovih drugova iz odeljenja čini taj broj je 13%). Teške droge prema sopstvenom priznanju probalo je manje od 1% srednjoškolaca (procene su da je ekstazi probalo 9% vršnjaka, a teške droge 6%).

Na žalost, mišljenja sam da je ovaj procenat znatno viši.
Sačuvana

Fanta

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 5090
Одг: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« Odgovor #9 poslato: 10-05-2009, 20:33:18 »

najvecim delom su zatajili roditelji,pa onda nadlezne sluzbe.
u statistici ne pise da deca od 13-14 godina izlaze u grad tek u 23h,kad treba da su u krevetu, a ostaju ko zna dokle.
zar roditelj ne vidi i ne interesuje ga kad i gde mu je otislo dete,dali je pijano doslo kuci,pusi li...gde i kako provodi noci?

na drzavi je da odgovori
zasto se mladima ispod 18 godina dozvoljava da posecuju diskoteke,kafane...zasto im se prodaje alkohol i cigare?

statistike nece nista promeniti vec ce nam samo dokumentovati ono sto vec znamo.

iskreno,mada se trudim svim silama da mom detetu priblizim svoju zemlju,srecna sm da u tom haosu ne odrasta.



apsolutno se slažem sa ovim tvojim komentarom, Luna... ali vidiš... ako po definiciji SVA deca izlaze tako kasno u grad, onda roditelj-pojedinac ako ne dozvoli svom detetu da izlazi kad i većina, stavlja dete u nezgodan položaj. Zato se ide linijom manjeg otpora po sistemu "kud svi, tu i mali Mujo". Sa svojih 17 godina ja sam kući morala da budem najkasnije u 23,30, a sa 19 godina izlazak mi je bio dozvoljen do 1 sat posle ponoći. Izuzetaka nije bilo i pravila su morala da se poštuju. To nije bilo baš tako davno... sada su se granice stvarno načisto pomerile. Deca se opijaju, drogiraju i luduju jer im roditelji umesto ljubavi gurnu novac. Nije teško da se roditelj raspita koliko košta piće u kafiću pa da iz novčanika izvadi detetu dovoljno da za sebe plati piće...

Postoji Zakon koji licima mlađim od 18 godina zabranjuje kupovinu alkohola i cigareta ali taj zakon ama baš niko ne poštuje...
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« Odgovor #10 poslato: 10-05-2009, 20:48:41 »

fanta,zgranula sam se kad sam proslog leta videla da u ponoc sve vrvi od decurlije.

ovo da sva deca izlaze,pa neka ide i moj ,stoji...ali kako bi bilo da vecina roditelja stavi prst na celo i ne dozvoli svom detetu.
ipak nisu svi tako imucni da daju toliko novca deci.
nisam znala da takav zakon postoji kod nas,prvi put cujem.
zasto i postoji onda?

nebih bila u kozi roditeljima koji svoju decu umesto novcem obasipaju paznjom i ljubavlju,brinu o njima.
znam da ce moje dete,ako ga nocu u 23h ,sa njegovih 15 godina,vidi na ulici,policija pokupiti i dovesti kuci.
i da sa tih 15 godina ne moze da kupi ni gricu za uzrast od 16 godina,a o alkoholu i cigarama da ne govorim.
znam da roditelji cija deca naprave veliki broj izostanaka u skoli placaju ogromne kazne--naterani su onda a brinu o njima.

a sta je bilo kad sam ja bila mlada,da ne pricam,pogotovu sto su mi roditelji bili jako strogi. i ostala sam ziva.
« Poslednja izmena: 10-05-2009, 20:49:47 od strane Luna »
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

Fanta

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 5090
Одг: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« Odgovor #11 poslato: 10-05-2009, 21:05:29 »

nebih bila u kozi roditeljima koji svoju decu umesto novcem obasipaju paznjom i ljubavlju,brinu o njima.

Ovu rečenicu ne razumem, zbunila me je  :aq15:

Što se Zakona tiče, i ja sam u istoj dilemi... zašto ga niko ne poštuje i zašto niko ne kontroliše sprovođenje ovog zakona.


Sve ostalo apsolutno potpisujem... za vaspitanje dece nisu odgovorna deca, već roditelji... a pošto nam je društvo takvo kakvo jeste, dok se roditelji utrkuju čija će ćerka više da liči na Cecu nekog boljitka i neće biti...

I vidiš kako u jednoj uređenoj državi postoje PRAVILA koja se POŠTUJU i KAZNE kada se NE POŠTUJU. Za početak treba uspostaviti takav odnos pravilo-kazna.... sprovoditi ih, a ne pisati o njima

Sačuvana

Svilena

  • Gost
Одг: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« Odgovor #12 poslato: 10-05-2009, 21:15:36 »

.



 
« Poslednja izmena: 07-02-2013, 13:07:49 od strane Svilena »
Sačuvana

government

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 4156
Одг: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« Odgovor #13 poslato: 10-05-2009, 21:21:04 »

To se dešava još od vrtića gde da bi se socijalizovala , deca zaostalau razvoju i sklona agresiji se mešaju sa nazovi regularnom decom.To što usput maltretiraju i biju  ostalu decu i remete neki utvrđeni program to nadležne ne interesuje. Sada je to trend i tako mora da se radi.Oni se socijalizuju a ostali trpe i vraćaju se kući sa modricama i traumama.
Sačuvana

Tony Clifton

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 607
Одг: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« Odgovor #14 poslato: 10-05-2009, 21:31:06 »


I vidiš kako u jednoj uređenoj državi postoje PRAVILA koja se POŠTUJU i KAZNE kada se NE POŠTUJU. Za početak treba uspostaviti takav odnos pravilo-kazna.... sprovoditi ih, a ne pisati o njima


Pa naravno. Roditelji su ti koji trebaju prvi da budu pritisnuti...sasvim je prirodno da roditelj odgovara za postupke svoje dece. Jer,da li je normalno da neko kaze ovo:

Njegov otac je izjavio: ja ne znam sta cu sa njim, vidite sta vi mozete!
 

Zatim,na red treba da dodju i gazde kafica,diskoteka,kafana,trafika,prodavnica...itd...itd...

No bilo kako bilo,kod nas je sasvim normalno proglasiti "maltretiranje od strane drzave" kada treba da se plati neka kazna iako je taj koji treba da je plati i sam svestan da je prekrsio zakon ili propis...imate primera koliko hocete...
Ovo cesto ponavljam...to sto je neki zakon izglasan u skupstini ne znaci da taj zakon postoji...bitno je da li postoje mehanizmi sprovodjenja tog zakona i odgovarajuci nacin sprovodjenja kaznenih odredbi za one koji taj zakon ne postuju.
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« Odgovor #15 poslato: 10-05-2009, 22:03:02 »

"nebih bila u kozi roditeljima koji svoju decu umesto novcem obasipaju paznjom i ljubavlju,brinu o njima."

fanta,mislila sam na to da je tesko roditeljima koji deci nude ljubav a ne samo novac,da objasne da njihovi vrsnjaci koji cele noci puni novca lutaju okolo,mozda to nebi radili da roditelji imaju vise interesa za njih i da taj novac i neogranicene dozvole za izlaske i ostale postupke, znace obicno samo da da su ko roditelji zakazali.
da je neko ko detetu pruzi manje materijalnog a vise paznje,u stvari bolji roditelj. deca to obicno gledaju iz drugog ugla.

potrbna je velika snaga i volja roditelja  da u ovom haosu usmere dete na pravi put.

po meni,radno veme kafica i diskteka igra takodje  jednu veliku ulogu.
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

NameNo

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 6626
Одг: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« Odgovor #16 poslato: 11-05-2009, 00:06:46 »

Tema je odlicna ali i kompleksna,pa zato pisem ponovo.
Moram reci da se slazem sa svim misljenjima koja ste izneli.
Zelela bih jos da dodam,kao majka decaka,momka od 18god.koga sam odgajala i vaspitavala
veci deo njegovog zivota sama, da-sve-polazi-iz-kuce-.Ako se stalno trudimo da detetu usadimo
prave vrednosti...sva "iskusenja"na koje dete kroz pubertet i svoj razvoj nailazi ono moze izbeci
mnogo lakse..ne zelim da zvucim prepotentno ni nerealno,ne kazem da je moje dete idealno,
a ni da sam ja savrsena majka,ne umanjujem niciju vrednost  kao roditelja..put nije lak..       .
potrebno je mnogo ljubavi,razgovora,i poverenja.Dete,zahvaljujuci roditelju treba da ima
jasnu i zdravu percepciju...
« Poslednja izmena: 11-05-2009, 00:13:49 od strane opsena »
Sačuvana

Luna

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 9142
Одг: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« Odgovor #17 poslato: 11-05-2009, 08:05:51 »

potpuno se slazem sa tobom.

tema me posebno tangira jer sam majka dva sina koja su dva razlicita sveta.
ne kazem takodje za sebe da sam idealna majka i da su mi deca idealna,da nisam gresila,ali znam da sam dala,cesto i vise no sto sam mogla,da ih usmeravam , savetujem,pricam sa njima....
podigla sam veceg bez problema dok je mladji sasvim drugaciji i treba mi puno snage da izadjem sa njim na kraj,ali ni jednog trenutka ne posustajem, i smatram da je to moja obveza,jer su ta  deca dosla na svet mojom voljom,i to radim sa ljubavlju.
mislim da mnogi roditelji grese kad idu linijom manjeg otpora i za rad svog mira ili nekih interesa prepuste decu samu sebi,i cesto sve deficite u vaspitanju zele da nadoknade novcem.
cesto se ocekuje previse od skole i drustva iako su oni  tu samo da nam pomognu a ne da preuzmu nas deo obaveze.
nase je da ih vaspitavamo pravilno i tako nece lako podleci uticaju spoljasnjeg sveta ma kako primamljiv bio.
    kad dete jednom odraste i zasnuje svoju familiju,tada se ubiraju plodovi truda,i roditelj je srecan da je istrajao,da nije zakazao.
« Poslednja izmena: 11-05-2009, 08:08:11 od strane Luna »
Sačuvana
Prosecni ljudi nista tako ne mrze kao nadmoc duha.

sonja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1263
Одг: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« Odgovor #18 poslato: 11-05-2009, 08:42:27 »

Alkar je bio postavio jedan  mnogo  lep spotic...ne znam vise na kojoj temi,ali u svakom slucaju  se vidi u tom spotu  da ono sto roditelji rade ,daju deci jedan  odredjeni primer,a klinci  su mali kopir aparati...i u pocetku oponasaju roditelje,posle toga ne znjau bolje...jer tako zive,imaju primer i ne mogu da budu  drugaciji...no sto vide od nas i od drustva.
Mozda ja drugacije razmisljam zato sto zivim  na,,zapad,, ,nemam pojma,ali ja ima troje dece,najmladja je 12,i svako od njih  recimo ima odredjeno vreme za spavanje i dizanje,ona leze  u petnaest do devet,od pola devet pocinje sa pripremama za spavanje,pranje,sredjivanje...pidzama,poljubac,i laku  noc...vikendom je njeno vreme devet i petnaest...jedino ako  smo na nekoj zabavi ..onda je nesto duze,ali ne posle pola jedanest.Dize se svakog jutra u 06:00,pripreme za skolu ,dorucak  i posle toga vozi biciklu nekih 17 km ,do srednje skole,do tri ima nastavu,oko pet je kuci (ponovo vozi biciklu 17 km  nazad),kad je kuci ,poricamo ,popijemo sokic,nesto slatko ,posle toga ima vremena oko  jedan sat  da radi stvari koje  voli,klopa je oko 18:00,posle toga domaci  ieto vreme je opet za spavanje...
Klinci  ovde ne smeju da kupe alkohol i cigarete dok ne napune 16 godina....Ako je nema do deset sati izjutra  a u skolu ,a ja nisam  pozvala da je prijavim kao bolesnu...ljudi iz skole zovu i pitaju me  de je.....
Ona je skoro dosla sa pricom da oce da ide sa drugaricam a za Roterdam u  kupovinu..hahahahah...meni je mnogo zao ,ali to ne moze,smatram da  je mnogo mal a da je saljem samu  po velikim gradovima..ko da ti klinac kaze ee mamam idem ja sa drugarima za Bgd i ti kazes ma da normalno  je to idi ....
Moram da se prekinem ,postajem dugacka...ali nastavak sledi ,jer imam jos dva komada kuci....hahahaha
Sačuvana

Alkar

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1089
  • Pravda za LUNU
Одг: Mladi u Srbiji-ima li nam pomoci?
« Odgovor #19 poslato: 11-05-2009, 09:45:01 »

Posmatrac stvarno nemam nista licno protiv tebe ali moram da te pitam i zamolio bih te da mi odgovoris.
Po tvom misljenju, da je u ovo istrazivanje ukljuceno pitanje:

Da li citate knjige na francuskom?

Kakav bi rezultat bio?
Sačuvana
Kupicu bela kola,
tako mi imena,
i vodicu te u svoj svet.
 

Stranica je napravljena za 0.079 sekundi sa 25 upita.