Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Filozofija - nužnost, potreba ili besmislica  (Pročitano 9150 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
Filozofija - nužnost, potreba ili besmislica
« poslato: 10-03-2007, 20:32:40 »

Svi smo manje ili više u filozofiji - nema čoveka koji se nikada ni o čemu nije zapatio, koji nikada nije pokušao da pronađe odgovor i koji, pritom nije osetio čuđenje pred teškoćom postavljenog pitanja ili, pak sumnju u ponuđene mu odgovore, u sopstveno znanje. Neki su dovoljno hrabri, dovoljno strpljivi i do kraja ostaju verni filozofiji, dok joj drugi, pak osetivši sopstvenu nemoć, nestrpljenje, nepoverljivost prema sebi samom, okreću leđa i posvećuju sebe nekim drugim malim ciljevima ili, kako bi kazao danski Sokrat, zadovoljavaju se poluželjama i polumislima. Hartman će kazati da im „nestrpljenje u težnji za saznanjem ne dopušta da dopru do onog udubljavanja u probleme s kojima tek počinje njihovo razumevanje. Oni hoće da počnu s kraja. Ne znaju da time već na prvom koraku isključuju sebe iz filozofije“. No, da li je uopšte moguće potpuno „isključiti sebe iz filozofije“? Ma koliko se trudili da od nje pobegnemo, da zaobeđimo njen put, kao da nas život uvek po nekoj nužnosti ka njoj vodi i kao da nam je, bilo u svakodnevnim praktičnim poslovima ili pak u teškim neplaniranim zagonetkama koje nam sam život postavlja, njena pomoć nužno potrebna...
Kada, zašto i, povrh svega, da li nam je uopše potrebna filozofija? Može li se bez filozofije? Čemu filozofija?


Treba se, dakle baviti filozofijom ili se oprostiti od života i otići odavde, jer sve je ostalo golema besmislica i naklapanje.

Moramo li filozofirati? Ako odgovorimo: da - onda je to da. Ako odgovorimo: ne - to je takođe da. Potrebno je filozofirati da bi se odgovorilo na pitanje moramo li filozofirati ili ne.

Aristotel

anny

  • Gost
Одг: Filozofija - nužnost, potreba ili besmislica
« Odgovor #1 poslato: 06-06-2008, 22:27:28 »

Moramo li filozofirati? Ako odgovorimo: da - onda je to da. Ako odgovorimo: ne - to je takođe da. Potrebno je filozofirati da bi se odgovorilo na pitanje moramo li filozofirati ili ne.
Zanimljivo... :aq07:

Smatram da filozofija nikako ne može biti besmislica(iz sopstvenog iskustva)... Uz pomoć nje i naše naklonosti ka njoj možemo doći do dosta odgovora :aq29:.
Sačuvana

Schnuffel

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 682
    • Schnuffel
Одг: Filozofija - nužnost, potreba ili besmislica
« Odgovor #2 poslato: 07-06-2008, 18:14:28 »

Filozofija je kraljica života i put ka traženju njegovog smisla.
Sačuvana
Živimo ljubav, budimo ljubav, zračimo ljubav.
Radnik svetlosti

anny

  • Gost
Одг: Filozofija - nužnost, potreba ili besmislica
« Odgovor #3 poslato: 07-06-2008, 19:10:22 »

Filozofija je kraljica života i put ka traženju njegovog smisla.
:aq07:  :aq07:  :aq07:
Sačuvana

Silvana

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 159
  • coincidentia oppositorum
Одг: Filozofija - nužnost, potreba ili besmislica
« Odgovor #4 poslato: 13-06-2010, 12:55:53 »

ako za sve što radimo u životu postavimo pitanje smisla, mnoge stvari mogu da izgledaju drugačije kao i način našeg ponašanja. moralne vrednosti i mera koje kroz filosofiju budu inkorporirane u biće čoveka, neopisivo utiču na njegovo činjenje ili nečinjenje. sa druge strane, filosofija i teologija su dosta usko povezane. ako na pravi način uđeš u fantastičan svet filosofije, drugim očima gledaš na egzistenciju uopšte. meni lično je filosofija neophodna kao pomoć u pronalaženju smisla, a teologija za shvatanje suštine bića. filosofija uči ispravnom načinu razmišljanja, postavkama moralnih vrednosti, kao i shvatanju nemoralnosti, zla i pakosti na koje se nailazi u životu. dakle, da ne davim više, najsrećnija okolnost u mom životu je ta što sam još u mladosti osetila taj eros filosofije
Sačuvana

Silvana

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 159
  • coincidentia oppositorum
Одг: Filozofija - nužnost, potreba ili besmislica
« Odgovor #5 poslato: 14-06-2010, 08:57:44 »

haha, e ako si mi rekla, iskreno, nisam se ni posebno trudila bas kad sam pisala, ali sad kad citam ponovo vidim da je super :) bratee, smaras me po forumu gde god nesto napisem, jel imas nesto licno protiv mene, reci pa da se opustis malo. btw, ako si se zbunila zbog erosa, to je termin koji se cesto upotrebljava u filosofiji, nije ono na sta si navikla :)
Sačuvana

Fanta

  • Prijatelj
  • *****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 5090
Одг: Filozofija - nužnost, potreba ili besmislica
« Odgovor #6 poslato: 14-06-2010, 09:59:27 »

jeste. Ima raznih erosa.
Sačuvana

Silvana

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 159
  • coincidentia oppositorum
Одг: Filozofija - nužnost, potreba ili besmislica
« Odgovor #7 poslato: 14-06-2010, 10:47:51 »

najsrećnija okolnost u mom životu je ta što sam još u mladosti osetila taj eros filosofije

znam da si htela da se izrazis pametno, al' ne ide. ne vredi  :xq003:
aj sad vec kad se mesas u filosofiju, kad kazes da nesto znas, sta to znaci?
znati nesto, imati saznanje, vrsta znanja, saznanja etc? saznati nesto, ovladati cinjenicama? heh, ili je ono, ako su cinjenice protiv moje teorije, utoliko gore po cinjenice :) ako uopste znas ko je to rekao
Sačuvana

ignja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1068
Одг: Filozofija - nužnost, potreba ili besmislica
« Odgovor #8 poslato: 18-06-2010, 00:00:34 »

prevod reči filozofija na srpski bi bila, ljubav prema lepoti ljudske misli.................kako ljubav može biti besmislica ??????????????
Sačuvana
kakve su ti misli, takav ti je i život
 

Stranica je napravljena za 0.066 sekundi sa 25 upita.