Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: Crkva - Ćuprija  (Pročitano 20588 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

sonja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1263
Одг: Crkva - Ćuprija
« Odgovor #20 poslato: 29-04-2009, 08:34:29 »

I tako nama posmatrac zatvori usta...ispada da se razgovara sam sa sobom,a mi  siroti ni da susnemo,ppst!
Ucitelj prica!
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Crkva - Ćuprija
« Odgovor #21 poslato: 29-04-2009, 23:39:06 »

Sonja,
Da li znas gde se nalazi KRST u Cupriji?
Kojim putem prolazi litija?
Kada je napravljena crkva u Cupriji?
Koji dan slavi crkva u Cupriji?
Zasto je zvonik u Cupriji drugaciji od zvonika u Paracinu ili od zvonika u novoj crkvi u Jagodini?
Kada su oslikani zidovi u crkvi?
ko je oslikao zidove?
....?
Ako znas, prenesi svoje znanje drugima.
Sačuvana

sonja

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1263
Одг: Crkva - Ćuprija
« Odgovor #22 poslato: 30-04-2009, 09:15:43 »

Interesantan izazov,

Ne znam puno  o nasoj crkvi ,samo  osnovno ,da je sagradjena po naredbi M.Obrenovica,da je koriscen  masivan kamen i nepecena cigla za izgradnju,da je oslikana,na 150 godisnjicu izgradnje rukom akademskog slikara Dragomira Jasovica, 2003 je zavrsena restauracija krova.....

Na ulazu  u crkvu  ,iznad vrata,nalazi se ikona sv. Djordja

Vidis da nije tesko pricati sa ljudima  malo normalno ,gledaj  ovo sad sto cu da kazem zvuci  protivrecno,ali  mi se ne svidja nacin  na koji komuniciras sa ostalim clanovima,nekako sa visine,prepotentno...sa druge strane mi se svidja da procitam  informacije koje saljes i delis sa nam...
Malo topline u recima ne smeta
Pozdrav
Sačuvana

SunđerBoba

  • Gost
Одг: Crkva - Ćuprija
« Odgovor #23 poslato: 30-04-2009, 10:18:24 »

....Gledaj  ovo sad sto cu da kazem zvuci  protivrecno,ali  mi se ne svidja nacin  na koji komuniciras sa ostalim clanovima,nekako sa visine,prepotentno...sa druge strane mi se svidja da procitam  informacije koje saljes i delis sa nam...
Malo topline u recima ne smeta
Pozdrav

Hahaha, možda bi trebalo da ti i maser pozovete posmatrača na red i da mu skrenete pažnju na ton!? Vidiš kako sam ja sad mirna ko bubica hahahah  :aq16:
Izvinjavam se, nisam mogla da odolim off_u
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Crkva - Ćuprija
« Odgovor #24 poslato: 30-04-2009, 17:44:46 »

Evo fotografije pop Tome (1954-2009), za one koji zele da se podsete njegovog lika.

Iza njega je u crkvi u Cupriji ostao neizbrisivi trag.
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Crkva - Ćuprija
« Odgovor #25 poslato: 06-05-2009, 13:28:35 »

Srecan praznik!

http://www.sv-djordje.org/lit.htm



Crkva Svetog Đorđa
Podignuta daleke 1834.god. crkva Svetog Đorđa je najstariji, dobro očuvani, graditeljski objekat u Ćupriji. Nalazi se na desnoj obali Velike Morave u blizini ušća Ravanice. Po dokumentovanim podacima crkva je podignuta po naređenju Miloša Obrenovića, kao jednobrodna bazilika, sa pridodatim pevničkim apsidama, na poluobličast svod prekriven na dve vode. Zidovi su veoma masivni, negde do 1,20 m debljine, iznutra ojačani sa po tri vertikalna priljubljena stuba, koji se pod svodom spajaju slepim arkadama. Kao građevinski materijal korišćen je klesan kamen i nepečena cigla.         
Oltarska apsida je iznutra naglašena nižim svodom u odnosu na svod crkvene lađe. Ikonostas je izrađen od drveta i datira iz perioda osvećenja crkve, par godina posle izgradnje. Iznad ulaznih vrata nalazi se ikona Svetog Georgija, a polukružni svod iznad vrata ukrašen je ornamentom koji je očuvan do danas.
Do obrazovanja Braničevske eparhije 1922.godine, ćuprijska crkva pripadala je Beogradskoj Arhiepiskopiji, pod direktnom jurisdikcijom patrijarha. Crkva je iznutra živopisana tek na 150-godišnjicu, 1984.godine rukom akademskog slikara Dragomira Jašovića.
Zalaganjem sveštenstva i crkvenog odbora a sa blagoslovom Njegovog Preosveštenstva G.G.Ignatija, izvršena je 2003.godine kompletna restauracija krova i spoljne fasade.


« Poslednja izmena: 06-05-2009, 14:30:03 od strane posmatrac »
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Crkva - Ćuprija
« Odgovor #26 poslato: 06-05-2009, 14:28:38 »

Otrgnuto iz zaborava:

U toku boravka u Jagodini, Josif Pancic je posecivao i Cupriju u kojoj je upoznao Ljudmilu, cerku barona Kordona,  isprosio je i u januaru 1849. g. se vencao u pravoslavnoj crkvi u Cupriji.

Copy-paste

Josif Pancic

Pancicevi preci su, prema predanju, poreklom iz Hercegovine. Ne zna se kada su se doselili u Ugrine, selo na padinama Velebita, u sastavu opštine Bribir gde su krajem XVIII veka živela tri brata Grgur, Mate i Pavel. Josip, cetvrto dete Pavela, se rodio 5. (17.) aprila 1814.g. Osnovnu školu je završio u Gospicu a njegovo dalje školovanje je preuzeo stric Grgur, župnik u Gospicu, koji ga je odveo i upisao u gimnaziju na Rijeci. U tada šestorazrednoj gimnaziji u kojoj se nastava izvodila na latinskom jeziku, Josip je, osim solidnog znanja iz svih predmeta, stekao i sposobnost da se potpuno služi latinskim i nemackim jezikom a sam je naucio francuski, engleski, talijanski i malo španskog. Nakon završetka gimnazije, upisao se na visoku školu REGIA ACADEMICA SCIENTIARUM (1830) u Zagrebu, na Filozofski fakultet. Medjutim, s obzirom da su prirodne nauke, za koje je Pancic imao posebnu sklonost, bile slabo zastupljene na tom fakultetu, upisuje se na Medicinski fakultet  u Pešti na kome se u to vreme održavala i nastava iz prirodnih nauka. Stric Grgur mu pruža podršku u vidu pomoci od 15 forinti mesecno. Pored ostalih predmeta, Pancic je pratio predavanja iz botanike tada poznatog botanicara Sadlera. Studije je okoncao doktorskom disertacijom iz botanike    pod naslovom Taxilogia botanica koju je posvetio stricu Grguru. Za doktora medicine je promovisan 7. septembra 1843. g. Prva Panciceva služba nije bila državna. Zaposlio se u Rukbergu (Banat) kao domaci ucitelj i lekar sa platom od 400 forinti godišnje i besplatnim stanom. Posle Rukberga se vraca u rodni kraj i nakon kratkog perioda, opet uz stricevu pomoc, odlazi u Bec. U toku godine dana u Prirodnjackom muzeju je proucio i odredio do tada prikupljene biljke i istovremeno slušao predavanja cuvenog botanicara Endlera. Za vreme boravka u Becu došao je u dodir sa Miklošicem i Vukom. Po Vukovom savetu odlazi u Srbiju i u drugoj polovini maja 1846. g., za vlade kneza Aleksandra Karadjordjevica, stiže u Beograd. Prvo postavljenje, kao kontraktualni lekar i fizikus Jagodinskog okruga, dobio je u februaru 1847. g. Iste godine je tražio otpust iz austrougarskog i zatražio srpsko državljanstvo a krajem godine (12.XI) dobio je premeštaj u Kragujevac gde je postavljen za privremenog okružnog fizikusa.
U toku boravka u Jagodini, Pancic je posecivao i Cupriju u kojoj je upoznao Ljudmilu, cerku barona Kordona,  isprosio je i u januaru 1849. g. se vencao u pravoslavnoj crkvi u Cupriji.
Cetiri godine kasnije Pancic je postavljen za profesora prirodnih nauka u Liceju, prvo pod ugovorom, a  kada je dobio srpsko državljanstvo (1854), Josif Pancic je postavljen za redovnog profesora u Liceju. U Liceju, a kasnije u Velikoj školi, Pancic je radio do kraja života. Radom, licnošcu, nacinom života delovao je vaspitno na mnoge generacije polaznika Liceja i Velike škole. Svojim naucnim radom stekao je najveca priznanja i svom narodu obezbedio visoko mesto medju drugim kulturnim narodima. Time je Pancic vezao zauvek svoj život za Srbiju.
Sačuvana

jocacana

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 11
Одг: Crkva - Ćuprija
« Odgovor #27 poslato: 21-01-2010, 08:03:16 »

ODAVNO NISAM PRATIO NA AUTENTIKU STA SE DESAVA A PITANJE POSMATRACU STA SI TI UCINIO TOLIKO ZA CRKVU BAS ME INTERESUJE JER JA SAM 12 GOD. BIO U CRKVENOM ODBORU
Sačuvana

laura

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 11
Одг: Crkva - Ćuprija
« Odgovor #28 poslato: 01-04-2010, 19:08:01 »

SVAKA CAST NE ZATO STO SAM CUPRICANKA,NEGO JE CRKVA PRELEPA.NISAM JE VIDELA SKORO.
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Одг: Crkva - Ćuprija
« Odgovor #29 poslato: 06-05-2010, 18:42:52 »

Црква Светог Ђорђа – Ћуприја, епархија Браничевска

Church of Saint George – Cuprija, Eparchy of Braničevo

Srecan Praznik!
Sačuvana

posmatrac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1110
Odg: Crkva - Ćuprija
« Odgovor #30 poslato: 19-01-2011, 14:22:17 »

Danas je Bogojavljenje, pa je mnogo ljudi doslo u crkvu po svetu vodicu, ali je zalosno sto je malo vernika bilo u crkvi.
Sačuvana

autentik

  • Administrator
  • Svedok stvaranja istorije
  • ******
  • Karma: +0/-0
  • Na mreži Na mreži
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 17391
    • Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu
Odg: Crkva - Ćuprija
« Odgovor #31 poslato: 19-01-2011, 16:01:39 »

evo slika





















 

Stranica je napravljena za 0.122 sekundi sa 25 upita.