Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: TEORIJA vs. PRAKSA!!!  (Pročitano 11328 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Mac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1252
TEORIJA vs. PRAKSA!!!
« poslato: 20-06-2007, 12:31:15 »

To da se na fakultetima ne uci posao, to sve zavisi od fakulteta. Zbog toga sam se ja odlucio za privatni fakultet, jer na njmeu ima dosta realnih stvari koje se ticu mog buduceg posla (sigurno nije na svim privatnim fakultetima tako i neki su samo otvoreni da uzimaju pare ali postoje i dobri). Na drzavnim fakultetima je stvarno veliki problem sto nemaju kvalitetnu praksu koja im pokazuje realan posao i sto su programi zastareli, ali nadam se da ce to da se promeni na bolje i onda mozemo reci da su drzavni fakulteti i privatni na istom nivou.
Sačuvana
Dark Eagle

zs

  • Gost
OBRAZOVANJE U SRBIJI!!!
« Odgovor #1 poslato: 21-06-2007, 08:55:20 »

To da se na fakultetima ne uci posao, to sve zavisi od fakulteta. Zbog toga sam se ja odlucio za privatni fakultet, jer na njmeu ima dosta realnih stvari koje se ticu mog buduceg posla (sigurno nije na svim privatnim fakultetima tako i neki su samo otvoreni da uzimaju pare ali postoje i dobri). Na drzavnim fakultetima je stvarno veliki problem sto nemaju kvalitetnu praksu koja im pokazuje realan posao i sto su programi zastareli, ali nadam se da ce to da se promeni na bolje i onda mozemo reci da su drzavni fakulteti i privatni na istom nivou.

proteci ce jos dosta vode moravom dok se nesto ne desi sa nasim skolstvom. zaboravljas jednu sitnicu, nastavni kadar na fakultetima je sa fakulteta, ostao da radi na fakultetu dok magistrira (kao asistent pripravnik), pa je magistritao, doktorirao.... i naravo postao profesor. u takvoj raspodeli ti ljudi skoro nikada nisu imali priliku da nauce "zanatski" deo struke, a dosta je takvih profesora i asistenata. cim oni nisu imali prilike da to nauce, tesko da ce moci da nauce tome i svoje studente
Sačuvana

Mac

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1252
OBRAZOVANJE U SRBIJI!!!
« Odgovor #2 poslato: 21-06-2007, 09:37:17 »

Pa to jeste. I meni predaju neki profesori koji nikada nisu imali dodira sa praksom, ali oni predaju teorijski deo a prakticni deo mi predaju strucnjaci koji spadaju medju najbolje strucnjake srbije u toj oblasti. Meni je stvarno krivo sto nije tako i na drzavnim fakultetima, nego njima i praksu i teoriju drze isti profesori koji uglavnom nikada nisu imali prakticnog iskustva u tome sto predaju
Sačuvana
Dark Eagle

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
OBRAZOVANJE U SRBIJI!!!
« Odgovor #3 poslato: 21-06-2007, 19:28:29 »

To da se na fakultetima ne uci posao, to sve zavisi od fakulteta. Zbog toga sam se ja odlucio za privatni fakultet, jer na njmeu ima dosta realnih stvari koje se ticu mog buduceg posla (sigurno nije na svim privatnim fakultetima tako i neki su samo otvoreni da uzimaju pare ali postoje i dobri). Na drzavnim fakultetima je stvarno veliki problem sto nemaju kvalitetnu praksu koja im pokazuje realan posao i sto su programi zastareli, ali nadam se da ce to da se promeni na bolje i onda mozemo reci da su drzavni fakulteti i privatni na istom nivou.

proteci ce jos dosta vode moravom dok se nesto ne desi sa nasim skolstvom. zaboravljas jednu sitnicu, nastavni kadar na fakultetima je sa fakulteta, ostao da radi na fakultetu dok magistrira (kao asistent pripravnik), pa je magistritao, doktorirao.... i naravo postao profesor. u takvoj raspodeli ti ljudi skoro nikada nisu imali priliku da nauce "zanatski" deo struke, a dosta je takvih profesora i asistenata. cim oni nisu imali prilike da to nauce, tesko da ce moci da nauce tome i svoje studente

Sa ovim se ne slazem.
Npr. profesori i asistenti sa saobracajnog fakulteta su pored fakulteta angazovani u svakom(maltene) sporu koji se tice saobracaja i njihova rec je najteza.
A o profesorima medicinskog i stomatoloskog da i ne pricam.
Sve odredbe vlade pravnog(kao i ekonomskog) karaktera obradjuju profesori fakulteta.
A da ne pominjem naucnoistrazivacki rad koji se prakticno radi samo u sklopu univerziteta.
To su uvek najveci strucnjaci u svojim oblastima i njihov rad ima veliku tezinu.
Mislim da je lose skolstvo stvar sistema rada.Videcemo sta ce Bolonja doneti.
Sačuvana

zs

  • Gost
OBRAZOVANJE U SRBIJI!!!
« Odgovor #4 poslato: 22-06-2007, 02:19:26 »

To da se na fakultetima ne uci posao, to sve zavisi od fakulteta. Zbog toga sam se ja odlucio za privatni fakultet, jer na njmeu ima dosta realnih stvari koje se ticu mog buduceg posla (sigurno nije na svim privatnim fakultetima tako i neki su samo otvoreni da uzimaju pare ali postoje i dobri). Na drzavnim fakultetima je stvarno veliki problem sto nemaju kvalitetnu praksu koja im pokazuje realan posao i sto su programi zastareli, ali nadam se da ce to da se promeni na bolje i onda mozemo reci da su drzavni fakulteti i privatni na istom nivou.

proteci ce jos dosta vode moravom dok se nesto ne desi sa nasim skolstvom. zaboravljas jednu sitnicu, nastavni kadar na fakultetima je sa fakulteta, ostao da radi na fakultetu dok magistrira (kao asistent pripravnik), pa je magistritao, doktorirao.... i naravo postao profesor. u takvoj raspodeli ti ljudi skoro nikada nisu imali priliku da nauce "zanatski" deo struke, a dosta je takvih profesora i asistenata. cim oni nisu imali prilike da to nauce, tesko da ce moci da nauce tome i svoje studente

Sa ovim se ne slazem.
Npr. profesori i asistenti sa saobracajnog fakulteta su pored fakulteta angazovani u svakom(maltene) sporu koji se tice saobracaja i njihova rec je najteza.
A o profesorima medicinskog i stomatoloskog da i ne pricam.
Sve odredbe vlade pravnog(kao i ekonomskog) karaktera obradjuju profesori fakulteta.
A da ne pominjem naucnoistrazivacki rad koji se prakticno radi samo u sklopu univerziteta.
To su uvek najveci strucnjaci u svojim oblastima i njihov rad ima veliku tezinu.
Mislim da je lose skolstvo stvar sistema rada.Videcemo sta ce Bolonja doneti.


to sto pricas i jeste napravilo ovakvo skolstvo.

niko ne spori njihov naucno-istrazivacki rad, ali zanatski deeo posla im je supalj. tu imaju prazniku. to sto ih priznaju oni koji su gori od njih, ne znaci da oni zaista i znaju zanatski deo posla. obrati paznju na post(ove) prica se o zanatskom delu struke, ne o naucno-istrazivackom radu. e, ako ne znas raazliku, sta da ti radim, u svakom slucaju terorija jejedno, ali zanat je drugo (zanat ne ono sto svi misle poput obucana i sl, u svakoj struci imas zanatski deo posla).

de, evo raspolozen sam za kuckanje pa da jos malo pojasnim, istoricar umetnosti odlicno poznaje umetnost, ali obicno je tanak u izradi bilo cega, sa druge strane imas slikare koji takodje poznaju istoriju (doduse nesto slabije), ali zato mnogo bolje znaju zanatski deo. u realnom zivotu, istoricari uglavnom kritikuju, a slikari uglavnom slikaju. nisam sreo nekog istoricara umetnosti da se uspesno uhvatio kicice
Sačuvana

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
OBRAZOVANJE U SRBIJI!!!
« Odgovor #5 poslato: 22-06-2007, 09:07:31 »

evo raspolozen sam za kuckanje pa da jos malo pojasnim, istoricar umetnosti odlicno poznaje umetnost, ali obicno je tanak u izradi bilo cega,

Njemu i nije posao da izradjuje bilo sta nego da pise knjige iz koje ce da uce novi istoricari umetnosti i novi AKADEMSKI SLIKARI(mislim ako uporedjujes poznavanje istorije umetnosti ovih ljudi i samoukih slikara(cak i kad kazes "doduse nesto slabije")mislim da "malo"gresis).Mislim ja nemam nista protiv samoukih slikara(tzv. NAIVACA)ali oni su posebna kategorija umetnika.

Dalje,da si malo obratio paznju na moj post video bi i ovo:

Npr. profesori i asistenti sa saobracajnog fakulteta su pored fakulteta angazovani u svakom(maltene) sporu koji se tice saobracaja i njihova rec je najteza.
A o profesorima medicinskog i stomatoloskog da i ne pricam.
Sve odredbe vlade pravnog(kao i ekonomskog) karaktera obradjuju profesori fakulteta.

 a to se sve odnosi na praktican deo njihove struke.I to su sve ljudi koji su i vodeci prakticari(lekari raznih specijalnosti,hirurzi-retko koji od tih strucnjaka nema zvanje profesora nekog univerziteta.A tako je i sa pravima,ekonomistima i sl. fakultetima koji imaju vaznu ulogu u funkcionisanju odredjenih drzavnih institucija)

Dalje,njihov veliki praktican znacaj je i u pisanju literature iz koje ucis.



« Poslednja izmena: 22-06-2007, 09:08:31 od strane groucho »
Sačuvana

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
Одг: OBRAZOVANJE U SRBIJI!!!
« Odgovor #6 poslato: 22-06-2007, 11:24:48 »

Pa vidis,ja ne mogu sada precizno da izvucem paralelu izmedju drzavnih i privatnih fakulteta ali ono sto mogu da kazem da mi nije po volji sistem rada.Kako ja to vidim...Ono sto zameram nasoj opstini u nekoj meri je zastupljeno i u nasoj drzavi,a to je nekako slaba STRATEGIJA.
Dakle,nema(cini mi se)nekog plana.Sta pod ovim podrazumevam?
Prvo bi trebao da se napravi plan na polju cele drzave o potrebi odgovarajucih obrazovnih profila i njihovom broju.Zatim se ne upisuje neki ogroman broj preko toga>A ovo se cini iz dva razloga(tako ja to vidim):
1) Drzava nema pojma sta ce sa tolikim srednjoskolcima pa ih na ovaj nacin ostavljaju jos 10-tak godina na grbaci roditelja   i
2) pare od skolarine.

Ovo kasnije rezultuje cime?
Gomilom mladih ljudi koji su upisali fax jer nisu znali sta bi i gde radili,nezadovoljni su,nezainteresovani,tesko usvajaju gradivo sa faxa(jer ga nisu ni upisali da bi nesto tamo naucili-a kada se tako pocne neki posao,sta da ocekuje covek?).

I kada se u 30-35 godina probudi u krevetu koji NIJE on kupio,u kuci koju NIJE on sagradio,jede hranu za koju NIJE on platio itd...itd...sta je on u stvari?I ko je tu kriv?On?Roditelji?Profesori?Drzava?
Svi ce vam dati neko obrazlozenje(roditelj-sve sam mu obezbedio;on-mrzeli me profesori;profesori-nista ne uci;drzava-omogucili smo mu da studira).A svi su odgovorni zapravo i svi su deo sistema obrazovanja i svi treba da stave prst na celo!
Sačuvana

Mira

  • Gost
Одг: OBRAZOVANJE U SRBIJI!!!
« Odgovor #7 poslato: 22-06-2007, 11:48:06 »

Pa vidis,ja ne mogu sada precizno da izvucem paralelu izmedju drzavnih i privatnih fakulteta ali ono sto mogu da kazem da mi nije po volji sistem rada.Kako ja to vidim...Ono sto zameram nasoj opstini u nekoj meri je zastupljeno i u nasoj drzavi,a to je nekako slaba STRATEGIJA.
Dakle,nema(cini mi se)nekog plana.Sta pod ovim podrazumevam?
Prvo bi trebao da se napravi plan na polju cele drzave o potrebi odgovarajucih obrazovnih profila i njihovom broju.Zatim se ne upisuje neki ogroman broj preko toga>A ovo se cini iz dva razloga(tako ja to vidim):
1) Drzava nema pojma sta ce sa tolikim srednjoskolcima pa ih na ovaj nacin ostavljaju jos 10-tak godina na grbaci roditelja   i
2) pare od skolarine.

Ovo kasnije rezultuje cime?
Gomilom mladih ljudi koji su upisali fax jer nisu znali sta bi i gde radili,nezadovoljni su,nezainteresovani,tesko usvajaju gradivo sa faxa(jer ga nisu ni upisali da bi nesto tamo naucili-a kada se tako pocne neki posao,sta da ocekuje covek?).

I kada se u 30-35 godina probudi u krevetu koji NIJE on kupio,u kuci koju NIJE on sagradio,jede hranu za koju NIJE on platio itd...itd...sta je on u stvari?I ko je tu kriv?On?Roditelji?Profesori?Drzava?
Svi ce vam dati neko obrazlozenje(roditelj-sve sam mu obezbedio;on-mrzeli me profesori;profesori-nista ne uci;drzava-omogucili smo mu da studira).A svi su odgovorni zapravo i svi su deo sistema obrazovanja i svi treba da stave prst na celo!
U potpunosti se slažem sa tobom.
Sačuvana

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
Одг: OBRAZOVANJE U SRBIJI!!!
« Odgovor #8 poslato: 22-06-2007, 12:18:16 »

Htedoh dodati i neko moje razmisljanje koje se tice nacina polaganja ispita(ovde necu uzimati u obzir varanje na proveri znanja) i samog funkcionisanja kasnijeg rada ali ne mogu da kucam pa kada budem to uradio postavicu to ovde a ova poruka ce biti izbrisana.
Sačuvana

groucho

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 1233
  • "knjige braco,knjige,a ne zvona i praporce"
Одг: OBRAZOVANJE U SRBIJI!!!
« Odgovor #9 poslato: 22-06-2007, 15:04:54 »

u svakom slucaju terorija jejedno, ali zanat je drugo

A sto se ovoga tice,mogu da kazem da bez poznavanja teorije nema ni prakse(moze da bude pogubno cak).
Daj svoj novac ekonomisti koji ne poznaje teoriju.
Daj svoj slucaj na sudu advokatu koji ne poznaje teoriju.
Daj svoj informacioni sistem na odrzavanje programeru koji ne zna teoriju.
DAJ SVOJ ZIVOT LEKARU KOJI NE ZNA TEORIJU!

Teorija i praksa su stvari koje se apsolutno prozimaju i nemoguce je izdvojiti vecu vaznost jednog odnosno drugog.Nema uspesnog coveka koji ne barata jednim i drugim.
Sačuvana
 

Stranica je napravljena za 0.071 sekundi sa 21 upita.