Forum Beograd Jagodina Ćuprija Paraćin

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Samo za Registrovane članove je moguć pristup u kategoriji '' Ljubav & Sex & Lepotice''
Obavezno pročitajne uslove korišćenja Foruma ->
Uslovi Korišćenja

Autor Tema: SELJACIZACIJA JAGODINE  (Pročitano 45672 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

government

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 4156
SELJACIZACIJA JAGODINE
« poslato: 20-08-2007, 21:30:51 »

Kad ste poslednji put videli Jagodinca u gradu?
Ja jutros idjah od jednog kraja grada do centra i jedva naleteh na poznatu facu , pa mi bi lakse , imao sam utisak da sam se probudio u nekom drugom gradu u kome ne znam nikoga.(Muzicka podloga  iz zone sumraka)
Sačuvana

Loremo

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1502
Одг: SELJACIZACIJA JAGODINE
« Odgovor #1 poslato: 20-08-2007, 21:41:39 »

  Ne razumem ovo "seljacizacija". :aq15: Da li to znaci, covek sa sela tj. seljak ili se koristi u pogrdnom kontekstu,
 
  a pri cemu se misli na proste, nekulturne, one koji malo zaudaraju...? Sto je, naravno, vrlo UVREDLJIVO za ljude sa sela.

 
Sačuvana

opajdara

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 564
Одг: SELJACIZACIJA JAGODINE
« Odgovor #2 poslato: 20-08-2007, 21:57:04 »

Government, koliko imas godina? Ja u Jagodini takodje sve redje srecem poznate ljude. Mnogi su se odselili u BG, NS, NI ili u inostranstvo.
Sačuvana

zs

  • Gost
Одг: SELJACIZACIJA JAGODINE
« Odgovor #3 poslato: 20-08-2007, 22:30:39 »

kakve veze imaju poznanici koji se srecu na ulici sa "seljacizacijom"?
Sačuvana

Loremo

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1502
Одг: SELJACIZACIJA JAGODINE
« Odgovor #4 poslato: 20-08-2007, 22:37:28 »

kakve veze imaju poznanici koji se srecu na ulici sa "seljacizacijom"?
:aq07: :aq07: :aq04:

 Mene ponelo vredjanje seljaka pa stala da branim te mucenike.  :aq24:

Sačuvana

government

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 4156
Одг: SELJACIZACIJA JAGODINE
« Odgovor #5 poslato: 21-08-2007, 03:58:00 »

Ne vredjam ljude sa sela, svi smo mi od nekuda dosli negde, tj ovde ili već gde zivite.Ko razume znace o cemu pricam
,Jagodina je bila mali grad , ali grad, pri tome podrazumevam pre svega ponasanje, manire, govor- padeze, koliko toliko i akcenat a pre svega obzirnost prema sugradjanima , svojim komsijama i svim bliznjima.
A onda su jednog dana navalili neki koji ne jebu zivu silu , i ne  obaziru se  ninasta, neki bre divlji sa nekim facama i fizionomijama. Ne ponasaju se primereno u zgradama u kojima su kupili stanove, ne postuju saobracaj, to je mnogo blago receno, ne postoje bas nikakvi saobracajni propisi, parkiranje gde im odgovara , zaustavljanje na sred ulice da bi zavrsili svoje poslove bez obzira sto kolona ceka.......
Pa da li to samo ja vidim? Zar ne vidite ove izgubljene pa  pronadjene beocuge po ulicama ?
 Sve sam kreten do kretena, uostalom kome ne smetaju nek ih vodi kuci.
Koliko imam godina ? Jednom sam video Tita . 
Sačuvana

Loremo

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1502
Одг: SELJACIZACIJA JAGODINE
« Odgovor #6 poslato: 21-08-2007, 08:24:09 »

 Primitivnih, nekulturnih i neobrazovanih ljudi je uvek bilo!

Ako ih sada ima vise, to moze samo da bude posledica teskih godina koje su iza nas.

NAPATILO se, za vreme, zna se koga!

btw. sta bese beocuga

 
Sačuvana

zs

  • Gost
Одг: SELJACIZACIJA JAGODINE
« Odgovor #7 poslato: 21-08-2007, 14:52:54 »

Ne vredjam ljude sa sela, svi smo mi od nekuda dosli negde, tj ovde ili već gde zivite.Ko razume znace o cemu pricam
,Jagodina je bila mali grad , ali grad, pri tome podrazumevam pre svega ponasanje, manire, govor- padeze, koliko toliko i akcenat a pre svega obzirnost prema sugradjanima , svojim komsijama i svim bliznjima.
A onda su jednog dana navalili neki koji ne jebu zivu silu , i ne  obaziru se  ninasta, neki bre divlji sa nekim facama i fizionomijama. Ne ponasaju se primereno u zgradama u kojima su kupili stanove, ne postuju saobracaj, to je mnogo blago receno, ne postoje bas nikakvi saobracajni propisi, parkiranje gde im odgovara , zaustavljanje na sred ulice da bi zavrsili svoje poslove bez obzira sto kolona ceka.......
Pa da li to samo ja vidim? Zar ne vidite ove izgubljene pa  pronadjene beocuge po ulicama ?
 Sve sam kreten do kretena, uostalom kome ne smetaju nek ih vodi kuci.
Koliko imam godina ? Jednom sam video Tita . 

nadji stare dosljake videces sta ce ti reci :) znam jednog dedu koji je dosao zbog sluzbe u jagodinu pre II svetskog rata, tu se i ozenio i jos uvek zivi. on ni dan danas ne moze da shvati ponasanje ljudi odavde, oduvek je bilo nikakvo, samo gledaju ko ce koga da zavrne (na srecu nije tako u 100% slucajeva), a govor, pa on se samo pogorsao, nikada nije ni bio preterano ispravan.

u vreme drugog svetskog rada u jagodini jedva da si imao 6000 dusa, a, ni to nisu bili bas previse urbani likovi, uz  nesto malo izuzetaka
Sačuvana

nickollica

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 735
  • jagode su jagode i supermen je jak
    • AzrA
Одг: SELJACIZACIJA JAGODINE
« Odgovor #8 poslato: 21-08-2007, 15:45:03 »

razumem te!
Sačuvana
jagode su jagode i supermen je jak


Loremo

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1502
Одг: SELJACIZACIJA JAGODINE
« Odgovor #9 poslato: 21-08-2007, 16:27:12 »

  Da, i moja mama se i dan danas cudi. A kad je 62. dosla sa tatom i izasla u BG iz voza, nije mogla da se nacudi. :aq25:

  Psovanje, dranje, guranje, pljuvanje...a tata, iz straha da ne sedne u prvi voz nazad, slaga je da to nisu Srbi, nego Bosanci. :aq24:

  Nije joj trebalo mnogo da shvati.

  Dosla je iz Karlovca i kao i mnogi Srbi iz Hrvatske, u to vreme, idealizovala je Srbiju, pa je to bio jos veci udarac.

  Inace, oni se mnogo razlikuju od Srba u matici!

 
« Poslednja izmena: 23-08-2007, 23:25:07 od strane Loremo »
Sačuvana

opajdara

  • Stalni učesnik
  • **
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 564
Одг: SELJACIZACIJA JAGODINE
« Odgovor #10 poslato: 21-08-2007, 18:15:47 »

Ma, Jagodinci su ti uglavnom potomci seljaka iz okolnih sela (i sire)  :aq21: tako da se tu nikad nije koristilo vide od 2-3 padeza  :aq21: A da je narod postao bahat, bucan, nervozan, neljubazan, nevaspitan (ili je sve to bio i pre samo NE OVOLIKO?) - to stoji. Kroz sta su ljudi prosli, nije ni cudo. A sad ima i puno doseljenika s' Kosova ciji je nivo opste kulture jezivo nizak. Kad ih uporedim sa izbeglim Srbima iz Hrvatske - NEBO I ZEMLJA (kao sto napisa Loremo).
Sačuvana

pajca

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 31
Одг: SELJACIZACIJA JAGODINE
« Odgovor #11 poslato: 22-08-2007, 02:50:58 »

Jagodinci!!! da ste manje bezali od samih sebe manje bi preplavili BG, NS, ITD. Pa bi onda bili pravi Jagodinci. U ostalom svi poznati Jagodinci pre i sada poticu iz okolnih sela!!  :aq13:
Sačuvana

government

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 4156
Одг: SELJACIZACIJA JAGODINE
« Odgovor #12 poslato: 22-08-2007, 19:20:58 »

ne pricam o ljudima sa sela
Sačuvana

pajca

  • Član
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 31
Одг: SELJACIZACIJA JAGODINE
« Odgovor #13 poslato: 23-08-2007, 23:10:26 »

Siguran sam.
Sačuvana

government

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 4156
Одг: SELJACIZACIJA JAGODINE
« Odgovor #14 poslato: 25-08-2007, 11:21:04 »

Ajde još jedanput, pokusaću da objasnim malo bolje.
Nesumnjiv je ogroman doprinos ljudi sa sela da Jagodina bude slavljena širom sveta a i šire i da danas izgleda kako izgleda ,jer nemaju mozak samo oni koji su rodjeni u glavnoj ulici, ali tema je druga - SELJACIZACIJA JAGODINE- Grad - gradjani , selo - seljani
Ljudi na selu imaju drugačije okruženje i shodno tome se drugačije i ponašaju , npr. velika dvorišta gde  ne smeta ako lupate, očepljujete pozdrave i želje  ili bilo sta radite bučno u toku dana, manje je ljudi na  jednom prostoru pa im se potrebe ne poklapaju često, što se tiče parkiranja i svega ostalog jer je ritam sporiji.
U gradu je sve to drugačije , pa što je veći grad to je i ritam brži ( ne otkrivam vruću vodu nego polako objašnjavam !)
Znači mnogo je više ljudi na jednom prostoru pa shodno tome da se ne bi poubijali ljudi moraju da imaju  saznanje da i drugi ljudi imaju pravo na život.
Problem nastaje onda kada izvesni pojedinci ne žele da prihvate da nisu sami na svetu i da bi trebalo da izmene svoje navike. Što bi rekli : ako živiš u Rimu živi po rimskom običaju.Ali šta ako je novodošla masa sa slobodnijim prohtevima i ponašanjem veća od stare koja je već uklopljena i blago civilizovana.i neprestano se uvećava jer sličan se sličnom raduje .  Ko onda da vrši svojim ponašanjem pozitivni uticaj na one druge u cilju opšteg blagostanja,Zakon?! vrlo teško još uvek nije regulisano .
Tu se pojavljuje lik o kome ja govorim GRADSKI SELJAK .koji vrši seljacizaciju , konkretno Jagodine.

To je malo tananije objasnio Mićko u svojoj knizi Nacionalni park Srbija , pa ću malo da ga citiram.
"PROSTAKUS URBANUS ILI GRADSKI SELJAK -je vrsta koja urbani život nasilno kombinuje sa seoskim ponašanjem, izuzetno je žilava vrsta  i nastoji da istisne zapostavljenog gradjanina.On je prost organizam i zato živi u prostim čoporima. Obično su to prosti mužjak i prosta ženka sa čoporom prostih mladunaca, ali je moguće da  na jednom mestu bude i više prostih parova sa prostim mladuncima, i prostim pobočnim rodjacima ( i njihovim prostim mladuncima, prostim kumovima p. komšijama, p.  poznanicima) .
Prosti čopor je Gradskom Seljaku  neophodan da bi bez obzira na život u gradu, održao tzv. autentični seoski šmek.
To je sve ono što je neophodno Gradskom Seljaku da bi zadržao što seoskiji osećaj u gradu : galama, žive životinje, slobodno shvatanje eksterijera (pljuvanje, mokrenje i obavljanje drugih radnji uz drvo, u haustoru u liftu, u podrumu i uopšte van prostora predvidjenih za tu namenu.
Zato  se mladunci Gradskog Seljaka od malih nogu uče kako da , jednog dana kad dovoljno odrastu, što spontanije i bez mnogo napora omoguće sebi i čitavom svom gradskom komšiluku  uživanje u autentičnom seoskom šmeku."
Nadam se da je sada jasnije
.Napominjem da ovo nije pravilo za sve, imam familiju na selu koja se ni tamo ne ponaša ovako.
O Kosovarima i njihovom ponašanju , možda drugom prilikom , nemam  toliko memorije u kompjuteru. Samo da napomenem da mi je sada jasno zašto su Šiptari dizali onolike ograde oko svojih kuća.
Sačuvana

zs

  • Gost
Одг: SELJACIZACIJA JAGODINE
« Odgovor #15 poslato: 25-08-2007, 11:24:08 »

to je sasvim ok, ali opet mi nije jasno kakve to veze ima sa sretanjem poznatih faca u gradu :)
Sačuvana

ONA

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1039
Одг: SELJACIZACIJA JAGODINE
« Odgovor #16 poslato: 25-08-2007, 11:38:43 »

Hm...Srbija medju sljivama,a Jagodina u BANANI.
Sačuvana

Loremo

  • Zvezda
  • ***
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Poruke: 1502
Одг: SELJACIZACIJA JAGODINE
« Odgovor #17 poslato: 27-08-2007, 19:12:17 »

Gavernment, lepo si nam objasnio na sta si mislio kad si otvarao temu. Tacno znam o cemu pricas!
Medjutim, samo na kratko si se osvrnuo na zakon a koji se ne primenjuje. A tu lezi zec!
To o cemu pricas je problem u mnogim nasim gradovima. Zamisli sta je u BG! A idi dalje, pa zamisli svetske gradove!

Ali ne mogu da se otmem utisku da je tvoj post diskriminirajuci! Kada bi se zakon primenjivao a ti ovako kritikovao ponasanje dosljaka
sasvim verovatno bi i zakonski mogao da se teretis za diskriminaciju.

Pazi, ja zivim u gradu koji je naselilo PREKO STO NACIJA! A'dam je jedinstven po tome! Sa svih kontinenata i svih mogucih zemalja!
Svako sa svojim obicajima i kulturom! Ali svako, niko je se ne odrice..!!

Znaci, Srbin kiseli kupus na balkonu i.... komsije zovu policiju zbog smrada. Njegova odbrana je
da je kupus nesto tradicionalno za njega, policajac ne moze nista, komsije se i dalje guse u nasvakidasnjem smradu.
Afrikancu moraju da objasnjavaju za sta sluzi lavabo (nikad videli,vrse nuzdu u njemu), sta je frizider, sporet itd.
Arapi uznemiravaju komsiluk pozivajuci na molitvu, mnogi se ne rukuju, da se ne zaboravis i pruzis ruku!
Iz Juzne Amerike prica za sebe (imam komsije), iz cele Azije ih ima, opet prica za sebe itd. itd.
Mislim da je tacno 108 nacija!! Pa sad vidi, da li ja tebe mogu da razumem kad pricas o kulturi dosljaka 20-50km daljine!!
ISTI NAROD< ISTI JEZIK< U SVOJOJ ZAMLJI!!!
Sačuvana

Ivanka

  • Zvezda u usponu
  • ****
  • Karma: +0/-0
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Žena
  • Poruke: 2324
Одг: SELJACIZACIJA JAGODINE
« Odgovor #18 poslato: 27-08-2007, 19:26:17 »

Government, ja imam isti problem kad dodjem u Jagodinu. Ako hoću da nadjem stare jagodince, ih nalazim u nekim prčvarnicama jer sve bolje kafane su pune omladine i nekih došljaka. Prošle godine je to bila kafanica na pivari, vlasnik Copa.
Sačuvana

zs

  • Gost
Одг: SELJACIZACIJA JAGODINE
« Odgovor #19 poslato: 28-08-2007, 00:00:51 »

ali ljudi kakve to vze ima sa seljacizacijom jagodine?

seljaka je bilo i bice, cak i "domorodci" u jagodni su uglavnom seljaci i o cemu pricamo?
Sačuvana
 

Stranica je napravljena za 0.105 sekundi sa 20 upita.